Contagion [2011]

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Contagion [2011]

Unread post by Belzebubbles »

Soderberghov film o novom neobičnom virusu, svjetskoj zarazi i panici.
Nije baš naročita sreća, uobičajeni set motiva, uobičajena retorika, širenje javne panike, ovo ono.
Redatelja poznajemo po propalom rimejku Solarisa iz 2002. I još nekim stvarima.
Glumi Morpheus, što je fora.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Contagion [2011]

Unread post by jbt »

as ti opisa.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Contagion [2011]

Unread post by Belzebubbles »

Nema se što opisati, u tome je stvar.
Svi elementi su pobrani iz filmova poput Andromeda Strain i uobičajenih apokaliptičkih vizija.
Čak i trejler upućuje na niš novo.
http://www.youtube.com/watch?v=4sYSyuuLk5g
Ja skinuo samo jer sam htio vidjet što to Soderbergh muti u svojim filmovima. :zubo:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Contagion [2011]

Unread post by TB »

Meni je bio baš dobar.
To nije standardni holivudski spektakl na temu opće zaraze, primjer kojega je "Outbreak" sa Dustinom Hoffmanom, nego "Contagion" prikazuje iznosi moguću priču i realističan razvoj situacije, a sve to hladno i klinički, (nema obiteljske drame sa plakanjem, nema junaka koji juri da u zadnji čas spasi stvar, nema masovnih scena sa američkom vojskom koja suzbija nerede).
Zanimljivo je što, mada glume mnoga "zvjezdana" imena, u filmu nema glavnih junaka, a neki likovi za koje se, jer ih glume poznata glumačka imena, isprva čini da su važni, samo ispadnu iz priče.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Contagion [2011]

Unread post by Belzebubbles »

Outbreak još nisam gledao, ali potrudit ću se to uskoro promijeniti.

Ono što me najviše smetalo u Contagionu i što je po meni iznimno nerealno jesu dvije stvari: uzrok zaraze i javna reakcija na nju.
Uzrok zaraze je to što je šišmiš jeo bananu i ona mu je ispala iz ustiju i pojelo ju je neko malo prase.
Nisam previše upoznat s biologijom, ali nekako mi se ne čini da tako nastaju supervirusi. Kada prase pojede bananu koja je ispala iz ustiju šišmiša.
Drugo, ono što me ustvari najviše smeta jest ono što je vječni motiv u američkom filmu katastrofe. Sastoji se od: "Ako javnost dozna što se događa - uslijedit će javna panika."
PANIKA je i lajtmotiv ovoga filma.
Ide mi to na jetra. Zato što je jedino tijelo koje funkcionira u tom kaosu američka vlada. I ona ima svu silu specijaliziranih ljudi i svega i totalno stručno kao sprječava zarazu. Ali ljudi kao ljudi, nezadovoljni, histerični i uspaničeni, stoka ko ono prase sa početka/kraja zaraze - ne znaju niš bolje nego da pljačkaju sve redom i čine općenitu štetu. Srećom, postoji država koja ode u neki bunker i spasit će čitavu naciju.
To je blam neviđeni. Jer smatram da element društvenog reda i kohezije nije nužno američka vlada, a kako nam se to uvijek sugerira, nego da je on u društvenoj solidarnosti.
Tj. ne smatram izglednim da bi ljudi u ovakvim krizama pribjegli nasilju i samo nasilju. Doduše, u američkom mentalitetu je to i sasvim moguće.
Ali opet, ako ćemo o realnosti. Sve te pričice o vladi koja spašava puk nisu točne. Ako se dogodi Katrina i nikoga jednostavno nije briga. O čemu mi onda tu pričamo?
Perpetuira se mit o nepogrešivoj vladi, perpetuiraju se paradigme žanra, ukratko - niš novo.

..
SPOILER!!<<Doduše, jest zanimljiv način rješavanja zvjezdane glumice u samome početku. Tako Psiho nalik. Ali opet, to se razvodni čestim reminiscencijama u detektivskom istraživanju - a tko je prvi zakašljao, tako da se ni u tome nije dosljedno. Jer ona kao glumica ipak dobije žešću minutažu. A ne držim da je to smisao šoka kakav bi uporabio primjerice Hitchcock.>>
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Contagion [2011]

Unread post by jbt »

Belzebubbles wrote: Uzrok zaraze je to što je šišmiš jeo bananu i ona mu je ispala iz ustiju i pojelo ju je neko malo prase.
Nisam previše upoznat s biologijom, ali nekako mi se ne čini da tako nastaju supervirusi. Kada prase pojede bananu koja je ispala iz ustiju šišmiša.
[/spoiler]
Procitaj opet svoju drugu recenicu. Prvi dio je istinit.

Nakon tog uvoda, objasnjenje. Smrtonostni mikroorganizmi nastaju tako da nastanu. Doslovno je tako glupo. Doslovno.
Pazi wiki -
'Influenza' A (H1N1) virus is a subtype of influenza A virus and was the most common cause of human influenza (flu) in 2009. Some strains of H1N1 are endemic in humans and cause a small fraction of all influenza-like illness and a small fraction of all seasonal influenza. H1N1 (pronounced "HEE-NEE" by healthcare professionals) strains caused a few percent of all human flu infections in 2004–2005.[1] Other strains of H1N1 are endemic in pigs (swine influenza) and in birds (avian influenza).
Transfer s tih organizama zahtijeva samo malo evolucije. I to ti je to.

Sto se panike tice, to je uvijek djir s filmovima zaraze. Jebga, to prodaje film.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Contagion [2011]

Unread post by Belzebubbles »

reko, užasno mi se to činilo kao još jedan recept za uvest elemente detektivskog filma u žanr tog apokaliptičnog, ili šta je već.
pa ni sad mi nije neš posebno plauzibilan takav jasni uzročno posljedični niz. Šišmiš-banana-prase-kuhar koji rukama dira ta usta praseća-rukovanje-kašljuc, kašljuc-kraj.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Contagion [2011]

Unread post by jbt »

moze to tebi biti kolko god oces neplauzibilno(bem ti rijeci), ali taj dio stvarno tako radi. ja radio na faksu. ne sa svinjama i majmunima, ali sa stakorima.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Contagion [2011]

Unread post by Belzebubbles »

e to me zanimalo
Post Reply