Majmunarije

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Majmunarije

Unread post by Ire »

jel tko gledao zadnji (prvi) Planet majmuna?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Majmunarije

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Meh. Ne znam šta je bilo Burtonu, ali... meh. :nebu:

EDIT: tek sam maloprije skužio da postoji novi Planet of the Apes iz ove godine i nekako pretpostavljam da si mislila na njega. A ja sinoć (ili preksinoć?) gledao onaj od Tima Burtona i pomislio da si o njemu govorila. :x
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Majmunarije

Unread post by Zeljko »

dobar za svoju ligu
bolji od onog prije 10 godina

ovo je faktički prikvel za prvi dio :D ako je riječ o rebootu serijala...

čini mi se ako nisam sanjao da se u filmu spominje misija na mars s ljudima... :( :( :( :scratch: :scratch: :scratch: :scratch:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Majmunarije

Unread post by TB »

Pogledao sam. Dobar dio filma ide na CGI majmune i njihovu komunikaciju i nisam mogao da ne pomislim na obiteljske filmove o životinjama tipa „Prašćić Babe“. Osječaj da se radi o filmu za cijelu obitelj potcrtava i to što u filmu nema stvarno brutalnog nasilja, na primjer u jednoj sceni gorila želi ubiti policajca, a glavni junak, majmun Cezar mu veli: „Ne“. (Kao da želi reći, ne, mi smo pozitivci, mi to ne radimo.) "Rise of the... Apes" je pogodan za uvođenje mališana u SF.

Mislim da je film promašene teme. Danas na trećem svijetu svijetu postoji toliko ozbiljno jadnih i potlačenih, a oni snime film o ustanku majmuna iz prihvatilišta za majmune. BTW, da li igdje na svijetu postoji štenara sa oko 200 čovjekolikoih majmuna koje zaposlenici tretiraju kao džukce pokupljene s ceste...

U samom filmu nema komedije niti šala i pošalica, što im je bila pametna odluka. Jer i bez humora, cijelo vrijeme filma imao sam osječaj da bih se trebao smijati. Ali "Rise ..." ipak ne potone u parodiju, što je divljenja vrijedan uspjeh. Usto, fino je snimljen, pregledan, nema kamere koja se drmusa niti pretjeranih akcionih scena i eksplozija. Po mom mišljenju, film nije zahtjevan, ali štima i drži vodu.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Majmunarije

Unread post by LordShaper »

NIje to bilo 'Ne, mi smo pozitivci' već 'Ne, bolji smo od njih' i ne, to nije nužno ista stvar :D naročito pošto je Caesar očito svjestan da što su bliže ljudima, majmuni počinju sve više i više negativnih ljudskih osobina iskazivati...humans are bastards, indeed :zubo:

A film je ugodno iznenađenje, naročito nakon onog Burtonovog brainfarta, ponajviše jer ne moralizira previše. Dapače, interpretacije da je film o tome kako je testiranje na životinjama loše su malo fulale cijeli fudbal, film je imho ustvari o tome kako ako se petljamo u stvari protiv kojih se istovremeno nismo voljni dovoljno osigurati niti razmatrati posljedice (da li zbog arogancije ili samo zaslijepljeni šuškom :lol: ) prije ili kasnije, štono bi se reklo they bite you on the ass.

Jedina zamjerka filmu je Frieda Pinto ilitiga ona ženska koja ničem ne služi cijeli film osim da sipa klišeje tipa 'this is wrong' i slično.

SPOILER!!<<Također, UVIJEK sam govorio da će Rodney McKay biti kriv za doomsday nekakav>> :lol2:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
Post Reply