spirited away

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

spirited away

Unread post by Ire »

Avanture male Chihiro

režija i scenarij: Hayao Miyazaki
originalno ime: Sen to Chihiro no kamikakushi
žanr: animirani/pustolovni
trajanje: 125 min.
godina: 2001.
zemlja: Japan
nagrade: Najbolji animirani film - Oscar 2003., Berlinski filmski festival 2002. - Zlatni medvjed

Na putu prema njihovoj novoj ku?i na selu, mlada Chihiro i njeni roditelji nailaze na tunel koji vodi u ?udan napušteni grad. Roditelji otkrivaju restoran pun primamljive hrane i odmah se bace na jelo dok djevoj?ica nastavlja istraživati. No kad padne no?, grad postaje pun duhova i goblina. Chihiro nalazi svoje roditelje pretvorene u svinje, a put nazad je nemogu?. Ona mora prona?i na?in kako da roditelje ponovno pretvori u ljude i izbavi se iz za?aranog grada?

obavezno pogledati kad stigne u kina!! :mrgreen: :mrgreen:

Image Image
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Rock on!
Miyazaki je legenda njegova "Mononoke-hime" (Princess Mononoke) je nešto najbolje što sam u žanru dugometražnog animiranog filma uop?e gledao (a nagledao sam se toga vala pun šleper)...

:blob:
Image
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Ĺ to se ti?e Miyazakija, osobno su mi njegovi najbolji crti?i "My neigbour Totoro" i "Laputa - a Castle in the Sky". Prvi je o dvije klinke na selu i njihovim doĹživljajima glede i svezidbeno svih mogu?ih duhova koje se tamo moĹže zate?i. Sme[?]no i duhovito i istovremeno pomalo elegi?no. A "Laputa" je pak k'o Indijana Jones 2: krene i ne staje do kraja! Po Ĺžanru je hibrid fantastike i steampunka.

"Mononoke" mi je pomalo metafizi?an i naglo prekinut, a i "Spirited Away" ima nekih problema u scenariju. Nije da je ne[?]to posebno lo[?]e, ali kao da manjka neki klimaks, kao da se malo ne zna [?]to je vaĹžnije, a [?]to manje vaĹžno.

A ako ba[?] ho?ete razvaljotku, onda uzmite njegov strip "Nausicaa of the Valey of the Winds". To ima 4 nastavka, izdava? na engleskom je VIZ Communications. To je nastalo prema njegovu crti?u (mislim prvom kojeg je radio za Ghibli), ali je neusporedivo pro[?]ireno i u konceptu i u prostoru i vremenu koje pokriva, a bogami i u likovima.

Ne[?]to sam na?uo da je izdao i novu mangu, o njema?kim tenkistima u WW2. AKo tko [?]ta zna o tome?
A. Ziljak
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Nešto sam na?uo da je izdao i novu mangu, o njema?kim tenkistima u WW2. AKo tko šta zna o tome?
To može biti samo

Otto Carius: Doromamire no tora (Tigers Covered With Mud)

ali to je stara manga koju je Miyazaki napravio u ?ast slavnog njema?kog tenkiste Otta Carius (osobno uništio preko 150 neprijateljskih tenkova, ratovao na bojištima Rusije - Panzer Divizija - 1941. godina potom Tiger bataljun - Lenjingrad i Estonija i na koncu zapovjednik tzv. kompanije Jagdtiger na zapadnom frontu u kojoj ga 1945. zarobljavaju Ameri).

Miyazakijeva manga prati Cariusove borbe u Estoniji protiv nadiru?e ruske Crvene armije a izlazila je od prosinca 1998. do svibnja 1999. godine...

Na ovom linku ( http://www.mv.com/users/ctwilkes/Carius ... trans.html ) imaš sve table ove mange prevedene na ingliš pa ako ti se da baci oko... :iconbiggrin:

:blob:
Image
Post Reply