Inception

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Inception

Unread post by Xaotix »

Inception mi se sviđa. Je da su ga zapetljali, i da ce se sigurno naći rupe (na koje će spremno odgovoriti hrpa pažljivih promatrača), ali dobro sam se zabavio gledajući ga. Dobra kvaka filma je da se za svaku stvar na koju netko upozori kao na rupu (ili na glupost, ili na problem), može ukazati kao na točku koja određuje da li je nešto san uili nije, čiji je to san uopće, i o kojem je sloju riječ.
Neki će reći daje to jeftin trik da se zbuni publika i svemu da dublji smisao, ali Nolan je unio toliko detalja da je teško reći koji su namjerni, a koji su slučajni. U svakom slučaju, mislim da ću film pogledati još jednom baš zbog toga da ulovim te detalje s kojim ću onda izluđivati ljude u raspravama o istom :D

Ostaje pitanje kako raspravljati o filmu a da se ništa ne spoila... E to je problem. :scratch:
SPOILER!!<<Pa da skoknemo pod zaštitu zastora. Ako niste gledali film, marš odavde, bit će vam drago da ste ga otišli pogledati nezagađeni raspravama>>

@jbt
SPOILER!!<<Rekoh, marš, ako niste gledali film!

Oko samog zvrka se poteže previše pitanja. Naime, zvrk uopće nije Cobbov totem, nego je pripadao Mal, i svi znaju kako on funkcionira, što, je li, ne bi smjeli...S druge strane, klinci u na kraju filma identični kao i na početku, iste godine, iste frizure, ista odjeća. Čak je i cijela scena ista. Jel to sad san ili simbolika povratka kući, to je drugi par opanaka.

Ja bi pitao da li je Cobb uopće izašao iz onog sna sa Mal, ida li je ona bila u pravu?On je možda usadio ideju njoj, i onda se izgubio, ili se uopće nisu probudili, nego su samo mislili da jesu.

Malo sam čitao po netu, i neko je postavio teoriju da je Cobb i dalje u Limbu, ili negdje, i da povratak u Ameriku klincima simbolizira buđenje. Po tome je ekipa koju je "okupio" u stvari spasilački tim koji NJEMU usađuje ideju da je obavio posao kako bi se probudio i vratio kući. To bi objasnilo zašto se klinci nisu promijenili; Iako se Cobbu čini da su prošle godine, u realnosti je prošao tek koji dan, akoi toliko. Nedovoljno da bi se klinic presvukli i uopće izašli iz vrta.
>>

PS. poseban plus za prostorne paradokse koje grade u snovima! :thumbup:
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Inception

Unread post by jbt »

je, tako sam to i ja shvatio.
Blood for the Blood God!!

engi
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Inception

Unread post by Aleksandar Ziljak »

jbt wrote:pogledao. zadovoljan sam.

spoilerasto pitanjce.
Dok je doš'o do spoilerastog pitanjca, ja sam malo izgubio zanimanje.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Inception

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Inception

Unread post by Tomislav Sakic »

Plitak, prazan ispod svega toga. Pogotovo kad usporediš s Otokom Shutter, slična tema i isti glumac. Kod Nolana uopće nema dubine iza svega toga, "superficial" je savršena riječ. Zašto se to događa, zašto su likovi takvi, koja je motivacija, zašto je svijet takav, što pokreće te ljude, gdje se to događa?... Sve se svodi na odnos s ocem i odnos s pokojnom ženom, što je sve skupa vrlo površni holivudski pseudopsihološki miš-maš i prema tome je Shutter Island remek-djelo psihološke dubine, pa i The Game ili Fight Club npr. Bojim se da Nolan bolje radi s likovima iz stripova i popularne kulture, Batman je neusporedivo dubok lik prema ovome, a ostalo je zanimljiva ideja, šminkerska fotka, kul stil, vrhunska režija i to sve od jednog od najboljih redatelja današnjice. No, imho, ovo je dosad Nolanovo dno (premda i dalje najoriginalniji film godine!) pa me na kraju nije bilo briga ni za glupu dosjetku "hoće li zvrk pasti ili ne" (slična završna dosjetka u Otoku Shutter pokazuje koliko je prvi film neusporedivo bolji, tamo je itekako važno nastavlja li se igra ili ne!).

Kako kaže Žiljak, nema se šta misliti, vrhunski akcić a mozak spava... unlike Philip K. Dick koga Nolan nažalost ipak nije puno slijedio - ne bi li forma filma npr. bila intrigantnija da je lik mislio da je to stvarnost, pa se naglo počne rastakati i shvati da je u snu? Otvaranje filma je npr. dosta prosto i nezanimljivo, prije konfuzno nego narativno spetljano... Tijekom filma razine sna samo se slažu jedna ispod druge, i struktura filma je zapravo prilično klasična, pravocrtna, simplificirana, nezanimljiva. Možeš otići na WC i vratiti se a da ne primijetiš. Scorsese je u Otoku Shutter napravio pravi labirint gdje moraš razmišljati što je "stvarnost" a što "san" ili privid (rad mozga), a ovdje samo sjediš i gledaš akciju, dok je jedini zahtjevniji narativni element paralelno vođenje dviju razina sna, pa tri, a naravno da paralelno praćenje radnje u filmu postoji... pa skoro oduvijek, još od 1905. Da je Nolan barem postavio drukciju narativnu strukturu - vise dickovsku ili scorsesejevsku - bio bi to puno zanimljiviji film.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Inception

Unread post by Brumiko »

Ire wrote:nadrealno
sviđa

idite gledat
predviđam hrpu hrpetinu komentara :cheers:
Zgodan film.
Kao prvo, radnja je prilično suvisla i drži logičku vodu. Meni je čak i originalna jer nisam do sada gledao ovakav film s takvom sanjivom tematikom.
Dosadnjikavi su bili akcijski dijelovi, iako je čak i vatreno oružje i "ubijanje" u snu razjašnjeno. Svejedno, bješe malo preveć pucanja, bilo bi dobro da su te dijelove naprosto srezali.
Zvrk na kraju je zakon - zapravo ne znamo da li je pao ili ne. Meni se učinilo da je kadar završio taman kada je zvrk počeo od "vrrr-vrrr" jednolike vrtnje raditu "VUR-VUR" prije pada, ali nikad ne znaš. Vjerojatno će uspjeh na kino-blagajnama odrediti da li je zvrk pao ili ne, tj. ima li nastavka ili nema.
Počast Odiseju je impresivno izvedena. Od sada svaki SF film di troše umjetnu gravitaciju samo da bi si olakšali i uštedili - dobiva minus. Nek vide u Inceptionu kako se to radi!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Inception

Unread post by Brumiko »

Tomislav Sakic wrote:Plitak, prazan ispod svega toga. Pogotovo kad usporediš s Otokom Shutter, slična tema i isti glumac. Kod Nolana uopće nema dubine iza svega toga, "superficial" je savršena riječ. Zašto se to događa
Industrijska špijunaža iliti lova. Lijepo je objašnjeno.
Tomislav Sakic wrote:zašto su likovi takvi, koja je motivacija, zašto je svijet takav, što pokreće te ljude
Jer spajaju ugodno - sposobnosti upravljanja snovima - s korisnim - lovom.
To ti je kao da pitaš zašto neki, mnogi, ljudi vise megasatima na Second Lifeu ili Facebooku - a samo ih vrlo malen djelić zarađuje za život tako! Ugodno im je, ali ne i korisno tako da mi je to ponašanje iz stvarnog svijeta daleko veća misterija od onoga u Inceptionu. :kava:
Tomislav Sakic wrote:, gdje se to događa?...
U poslovnoj klasi komercijalnog prekooceanskog leta za Ameriku. :D
User avatar
stara vještica
Hani
Posts: 91
Joined: 15 May 2009, 20:38
Location: iron maiden

Re: Inception

Unread post by stara vještica »

razljute me filmovi gdje se režiseri skoncentriraju kako da inteligentno ne završe film umjesto da inteligentno izlože prozaično rješenje
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Inception

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Meni sasvim dobar film, lijepo izgleda. Netko je napisao da snovi izgledaju prerealistično. Prvo sam htio reći, da, istina, zašto nije malo više snovito? Onda sam razmislio i zaključio da snovi i nisu baš toliko nadrealistični kako svi uvijek misle. Da, bude tu događaja koji nemaju neke logične osnove (izvan sna, u snu je uvijek sve logično), ali ne znam baš da se snovi događaju na vatrenim oblacima gdje šahovske figure jašu na konjima koji iumjesto kopita imaju sekvoje. Snovi su uglavnom reinterpretacija dnevnih događaja u koje se uvijek ubaci i nešto što nismo svjesno doživjeli. Pa, ako netko doista svakodnevno jaše na konjima sa sekvojama umjesto kopita, onda će mu se to pojaviti i u snu. Ali, ne vidim zašto bi, ako tome nije tako.

Objašnjenje zašto su snovi takvi kakvi jesu u filmu mi je sasvim plauzibilno, budući da oni sami stvaraju te snove (arhitekti). Zašto bi stvarai nešto nadrealno, ako ih samo koriste za obavljanje poslova? Ipak se radi o lucidnim snovima.

Zvrk na kraju filma? Pa, ako pažljivo pogledate, prije nego nestane slike, zvrk počinje lelujati što znači da mu je vrtnja pri kraju. Međutim, postavlja se pitanje, što to znači, jer zvrk nije Di Caprijev totem nego njegove žene. A u jednom trenutku u filmu se spominje da ako netko drugi dirne tuđi totem, on gubi svoje svojstvo. Što bi u ovom slučaju značilo da uopće nije važno hoće li zvrk pasti ili će se vrtjeti zauvijek. On nije Di Caprijev totem. A, onda se opet postavlja pitanje, kad je otišao u Limb tražiti ranjenog Japanca, ima li zvrk koji se vrti na stolu (i po kojemu on skuži da je u snu) ikakvu funkciju?

I najvažnije pitanje: ako zvrk nije Di Caprijev totem, što je? Osim njega nije imao ništa drugo.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
stara vještica
Hani
Posts: 91
Joined: 15 May 2009, 20:38
Location: iron maiden

Re: Inception

Unread post by stara vještica »

da, lijepo izgleda, ali ako ću ga ponovo gledati, naći ću ponovo hrpu nelogičnosti
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Inception

Unread post by Ire »

drugi put stvari postaju bolje :cheers:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Inception

Unread post by Belzebubbles »

kraj mi se čini klišeiziranim. Kao jeftini pokušaj da "gledatelja ostavimo u nedoumici". Čak je i nekako nelogično da su to uveli jer bi, mislim, cijeli prijašnji siže trebao postizati takav zbunjujući učinak koji na kraju pokušavaju dodijeliti i tom kraju. Pretjerujuće, nekako.
Moment Melinog empirijskog provjeravanja, a da jel to stvarnost je malo čudan. Naime, ona jednostavno želi čvrsti dokaz da je ono što proživljava stvarnost. A to čak ni ja nemam, a nekmoli netko tko redovno ide sve do treće (gasp!) razine snova.
Sve u svemu, nikakvo posebno otkrivenje. O nekim stvarima bih možda čak i malo više razmišljao jer su zanimljive kao koncepti, ali ne da mi se kad je to ionako film u kojem svi imaju automatsko oružje.
Post Reply