Moon

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Moon

Unread post by jbt »

Nije uvredljiv za mozak iako rupa ima. Lijepa kinematografija, lijep soundtrack, ugodna gluma su dobre stvari. Rupe(tine) u radnji su druga prica.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Moon

Unread post by Zeljko »

ok film
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Moon

Unread post by Ire »

u kinima (tj. samo u jednom kinu) i kod nas ...

http://nosf.net/2010/novo-u-kinu-mjesec/

:cheers:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Moon

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mene je razočarao. Za film koji ima pretenzije biti ozbiljan, rupe su morale biti pokrpane (npr. zvuk na površini mjeseca, pristup kopaču, etc.). A i cijela procedura kako stanica radi je pomalo šilđanska. Da ne govorimo da je tu malo previše psihoza i neuroza (sasvim predvidljivih) za takav način rada.
A. Ziljak
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Moon

Unread post by ratchet »

Ma film djeluje kao neka niskobuđetna zafrkancija. Rupa koliko hoćeš, al se ipak da gledati. Ja sam pogledao prije xxxxxxxxx i ostao mrtav hladan, mislio sam da je to zbilja nešto napravljeno za DVD-e. Iznenadio sam se kad sam vidio da je u kinima neki kao SF triler Moon i shavtio da je to taj. Prijatelj ga je xxxxxxxxxxxxxxxxx :boink: i dao mi ga, a njegov komentar, čovjek ga je pogledao a u njegovu obranu mogu samo reći da nije neki fan SF-a: Ma to ti je nešto o rudarenju na Mjesecu, tipovi tamo nešto kopaju i tako to. :lol:
Last edited by ratchet on 04 Feb 2010, 23:30, edited 2 times in total.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Moon

Unread post by Ire »

1. svi hvale ovaj film a vi ovako. uopće vam ne vjerujem :bla:

2. Moon JE niskobudžetan. snimljen za samo 5 milja dolara. jeftikaner :ninja:

3. nismo li se dogovorili da neće biti promoviranja filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem? :mda:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Moon

Unread post by ratchet »

:fuch: :fuch: :fuch: :fuch: :fuch:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Moon

Unread post by Zeljko »

film je sjajan
film je klasik instant
film je pokrenuo gomilu moralnih pitanja
gluma je ok
aktualan je
i jedini film koji sam pratio od samih početaka snimanja do puštanja u kina i dolaska na DVD inače to ne radim

jedino mu kraj ne valja... korporacija je neuništiva :kava:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Moon

Unread post by ratchet »

Daj mi samo objasni na koji način klon zadržava sjećanja, a naročito znanje i sposobnosti osobe od koje je kloniran? Jer njegovo iskustvo i znanje je ono što ga čini vrijednim za kompaniju. A to je uvijek ono isto sranje iz bezbrojnih filmova o kloniranju. Uzmeš nečiji DNK, valjda ga umetneš u jajašce ogoljeno od matične DNK, jer se to tako nekako radi, i dobiješ identičnu osobu. Onda valjda tom embriu nekako ubrzaju rast sve do odrasle osobe i volia, eto klona ili cijele hrpe na mjesecu. Koji zbog svega toga ne traju baš dugo. Što još i mogu prožvakati. Ali to da zbog identične DNK ima i sjećanja i znanja osobe od koje je dupliciran, e to ne ide. Ili bar nitko još za to nije dao iole suvišno objašnjenje. Kad bi se sva naša znanja, iskustva i stečene i naučene sposobnosti nalazile u svakoj našoj stanici onda više ne bi morali strahovati od trauma mozga, gubitka pamćenja usljed toga i sličnih stvari. Jer hej, sve to imamo ionako u svakoj našoj stanici.
I zato, zbog tog petparačkog pristupa, palac dolje.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Moon

Unread post by galaxie500 »

Otprilike je milijun priča u SF-u napisano (i zadnjih nekoliko mjeseci sam ih pročitao nekoliko - jedna izvrsna Chrisa Becketta) na temu prebacivanja cjelokupnog pamćenja iz osobe u osobu, osobe u klona, osobe u kompjutor, osobe u virtualnu realnost, osobe u nanosvijet (pogledaj Strossa, Bearov Eon i još milijun knjiga i priča). Prema tome eto ti objašnjenja kako klon zna sve ono što je njegov prethodnik znao.
Meni je jedini problem bio kraj, no film je u filmskom smislu jako dobar minimalistički film, s izvrsnom glumom, režijom i osvježenje je u svakom pogledu. Kao film je puno bolji od Avatara koji je čista amerikenjada.
A, ako hoću čitati nešto što je potpuno utemeljeno na znanstvenim činjenicama, onda ću uzeti Benforda ili Sawyera. No meni su draži Ballard, Dick i Wolfe.
Zanima me kakav će biti The Road (knjiga je jako dobra).
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Re: Moon

Unread post by Sandman »

galaxie500 wrote:Otprilike je milijun priča u SF-u napisano (i zadnjih nekoliko mjeseci sam ih pročitao nekoliko - jedna izvrsna Chrisa Becketta) na temu prebacivanja cjelokupnog pamćenja iz osobe u osobu, osobe u klona, osobe u kompjutor, osobe u virtualnu realnost, osobe u nanosvijet (pogledaj Strossa, Bearov Eon i još milijun knjiga i priča). Prema tome eto ti objašnjenja kako klon zna sve ono što je njegov prethodnik znao.
Ček malo, tebi je objašnjenje problema da su SF pisci pisali priče u kojima se to nalazi?
Interesting. :zbunj:
"Life... is like a grapefruit. It's orange and squishy, and has a few pips in it, and some folks have half a one for breakfast."
Douglas Adams
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Moon

Unread post by Milena »

Sandman wrote:
galaxie500 wrote:Otprilike je milijun priča u SF-u napisano (i zadnjih nekoliko mjeseci sam ih pročitao nekoliko - jedna izvrsna Chrisa Becketta) na temu prebacivanja cjelokupnog pamćenja iz osobe u osobu, osobe u klona, osobe u kompjutor, osobe u virtualnu realnost, osobe u nanosvijet (pogledaj Strossa, Bearov Eon i još milijun knjiga i priča). Prema tome eto ti objašnjenja kako klon zna sve ono što je njegov prethodnik znao.
Ček malo, tebi je objašnjenje problema da su SF pisci pisali priče u kojima se to nalazi?
Interesting. :zbunj:
To se zove trop. Oni koji poznaju žanr znaju da objašnjenja za tako nešto postoje, a budući da nisu bitna za priču, autor ih je slobodan preskočiti. Isto kao što nitko neće vrištati "ali nigdje nije objašnjeno kako Milennium Falcon uskače u hiper-svemir". :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Moon

Unread post by LordShaper »

Milena wrote:
Sandman wrote:
galaxie500 wrote:Otprilike je milijun priča u SF-u napisano (i zadnjih nekoliko mjeseci sam ih pročitao nekoliko - jedna izvrsna Chrisa Becketta) na temu prebacivanja cjelokupnog pamćenja iz osobe u osobu, osobe u klona, osobe u kompjutor, osobe u virtualnu realnost, osobe u nanosvijet (pogledaj Strossa, Bearov Eon i još milijun knjiga i priča). Prema tome eto ti objašnjenja kako klon zna sve ono što je njegov prethodnik znao.
Ček malo, tebi je objašnjenje problema da su SF pisci pisali priče u kojima se to nalazi?
Interesting. :zbunj:
To se zove trop. Oni koji poznaju žanr znaju da objašnjenja za tako nešto postoje, a budući da nisu bitna za priču, autor ih je slobodan preskočiti. Isto kao što nitko neće vrištati "ali nigdje nije objašnjeno kako Milennium Falcon uskače u hiper-svemir". :kava:
Ponajviše zato jer kod Moona nije primaran 'scientific plausibility'. Da, mogli su ubaciti u scenarij rečenicu o 'korištenju interona za pohranu genetskog sjećanja' ili 'digitalizaciji memorijskih engrama i njihovom upisivanju u mozak klona preko neuralne mreže koristeći Plott-De Vice neuralnu mrežu' ali upravo tako, nije bilo bitno za priču. E sad, tu naravno u igru ulazi suzbijanje nevjerice...
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
galaxie500
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 16 Jan 2009, 14:50

Re: Moon

Unread post by galaxie500 »

Sandman, jel' ti gledaš SF film ili znanstveno popularni dokumentarac?
Ako gledaš film, onda ti je moje objašnjenje dovoljno, a ako te zanima kako prebaciti ljudski mozak u nano tranzistor, onda ćeš se načekati da se takav dokumentarac snimi.

Inače za takve, koji bi sve htjeli da im se nacrta, ima genijalna priča Adama Troya-Castra koja je prošle godine izašla u Analogu, a radi se o alienima koji zovu ljude koji su usput i pisci na svoju planetu da im za veliku lovu čitaju svoja (ljudska) djela.
Problem je što tim svemircima treba sve do u najsitnijeg detalja biti objašnjeno, pa ako pišeš rečenicu: Zmija je izašla ispod kamena, onda moraš objasniti kakva je to zmija, koje boje, kakvog porijekla, duljine, kad se prvi put ta vrsta pojavila itd..., a tek o kamenu da ne govorimo (kemijski sastav u tančine i slične detalje ). Pa tako za svaku rečenicu.
Te onda alieni navale pljucati zemaljske pisce kako ništa ne valjaju.
Naravno da tu nije riječ o alienima i Zemljanima.
Sapienti sat.

Usput, Ursula le Guin ne valja ništa jer su FTL brodovi i NAFAL (ovo možda i nije, ali nije objašnjeno kako to radi u knjigama) tek produkt mašte, a svi koji se razumiju u znanost znaju da to ne može postojati.
Sve priče o vremenskim strojevima su teška idiotarija i ne valjaju ništa jer svaki iole znanstveno obrazovani klinac zna da se ne može putovati u vremenu naprijed nazad, a i uglavnom nije objašnjeno njihovo djelovanje i nisu im objavljeni nacrti.
Ustvari, skoro sva ta literatura i filmovi koji se zovu SF su potpuna idiotarija, jer to ništa ne postoji i vjerojatno neće nikad.
Post Reply