troya

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

troya

Unread post by Ire »

dakle? gledali? dojmovi? da ?ujem..
osobno, mislim da bi trebali iz filma izbaciti sve scene u kojima nema brad pitta i dosnimiti film sa scenama u kojima ima brad pitta. ujedno, film je pun nelogi?nosti, npr. kad briseida napušta ahileja.. mislim, how believable is that?? :shock:

(zapravo sam htjela ovaj topik nazvati BRAD PITT DROOL CLUB :love: , ali mi je nešto govorilo da bi onda bio slabije posje?en..)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

Ire! potpuno se slažem s tobom. da nema pitta i blooma film bi bio 8-)
ovako wooooooooooow.
ja film stavljam u kategorije kako bi ih trebalo gledati
1. kino
2. dvd
3. vhs
4. divx

ovaj je definitivno divix, osim ako se ne želite diviti božanskom tijelu pitta kao npr Ire i ja, onda dvd, big screen ofcourse!
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Moje mišljenje na temu Troje http://www.popcorn.hr/recenzije/view/361/
:blob:
Image
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

film ne planiram gledati, 8-)
no jedna stvar me zanima... pogine li Brad u filmu?

onako (sudeći po ostalim ekranizacijama) čekujem da je preĹživio
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Den wrote:film ne planiram gledati, 8-)
no jedna stvar me zanima... pogine li Brad u filmu?

onako (sude?i po ostalim ekranizacijama) ?ekujem da je preživio
pogine :sad11:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Aranel wrote:Ire! potpuno se slažem s tobom. da nema pitta i blooma film bi bio 8-)
ovako wooooooooooow.
pa nije ni eric bana za bacit.. al što jes jes! brad je bog! :love7:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Indigo Montoya wrote:Moje mišljenje na temu Troje http://www.popcorn.hr/recenzije/view/361/
sasvim se slažem s tvojom recenzijom. i mene je pomalo razo?arao nedostatak bogova u cijeloj pri?i, a pretpostavljam da su režiser/producenti/tkogod to napravili da bi u?inili pri?u 'povijesnijom'.. naravno, time su jako izgubili na motivaciji likova - kao što si spomenuo posebice na motivaciji ahilejevoj..
i u ostatku se slažem:
žene i djevojke do mile volje mogu napasati o?i na polugolim, miši?avim, uljem premazanim, znojem natopljenim i suncem opaljenim tijelima gluma?kih superzvijezda
impresivnim scenama masovnih bitaka i realisti?no krvavim prizorima dvoboja
Povlašteno mjesto u ?itavoj gomili likova svakako pripada velikom Peteru O'Tooleu u ulozi trojanskog kralja Prijama koji svojim superiornim nastupom u film unosi prijeko potrebnu dozu istinske dramatike.
te
Nažalost, moj je dojam kako je Ridleyev film za nijansu impresivnije djelo. ?ak bi se složio sa mišljenjima kako su spektakl i akcija na Petersenovoj strani no Scottov "Gladijator" je film koji ipak zadire dublje, djelo koje ispod svoje dojmljive vizualne ljuske povijesnog spektakla ima više srca i duše.
najbolja scena (bez brada) u filmu bila mi je ona kad trojanci napadnu ahejce gr?kom vatrom.. :mrgreen:

eto, toliko ozbiljno o filmu, a sada se vratimo onome što je uistinu važno:
DAJTE NAM VIŠE BRADA!!!

:happy1:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

ire wrote:najbolja scena (bez brada) u filmu bila mi je ona kad trojanci napadnu ahejce gr?kom vatrom.. :mrgreen:
:happy1:
E da udri po neprijatelju njegovim oružjem... LOL
eto, toliko ozbiljno o filmu, a sada se vratimo onome što je uistinu važno:
DAJTE NAM VIŠE BRADA!!!
?ekaj "Ocean's Twelve"... meni je u O11 bio nenadjebiv s onim stalnim prežderavanjem

:blob:
Image
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

meni je u O11 bio nenadjebiv s onim stalnim prežderavanjem
JELDA!!! JELDA!!! JELDA!!! :blob4:
cijeli sam film pratila kojeg vraga sad jede!

:shock: e, a kak si uspijo napisat 'nenadjebiv'? sad moram i? ?ekirat anti-psovatiš-mašin.. :!:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

ire wrote:DAJTE NAM VIŠE BRADA!!!
Aha, zna?i voliš dlakave muškarce... :bigsmurf:


Ina?e, glede filma, ja sam se ve? isplakao u Picikatu (i na ostalim lokacijama), ali film mi je tipi?no ameri?ki blesav. Mislim, ok, u filmu se radi o nekom kralju Agamemnonu koji ide osvajati jedan grad koji se zove Troja, a prate ga junaci koji se zovu Ahil, Odisej itd, dok Troju brane tipovi koji se zovu Hektor, Paris itd. Me?utim sve to skupa nema baš puno veze s Danajcima i Trojancima koje znamo iz povijsti i mitologije.

Ovo mi možda ne bi toliko išlo na živce (naravno da se neke stvari iz epova ne mogu kopirati na ekran, pogotovo ako spomenuti epovi imaju tisu?u stranica) da sve te izmjene nisu napravljene bez veze!!! Naime, moglo se ubaciti bogove bez da bude previše likova, moglo se napraviti da rat traje deset godina bez da radnja bude pretrpana, moglo se prikazati to?nim gomila sitnica koje su izba?ene i prekrojene zato jer... Pa, zaista ne mogu naslutiti zašto su prekrojene jer fakat se ne bi izgubilo ni na drami ni na napetosti da je sve napravljeno bliže originalu. Mislim da je vrijednost Ilijade i Odiseje (jer, koliko se meni ?ini, sama Ilijada prati 50 dana prije Hektorove pogibije i u njoj nema govora o padu Troje) puno ve?a od vrijednosti ovog filma i da se Homer pokazao nemjerljivo ve?im talentom od Petersena. Jel netko gledao povijesne spektakle 60-ih i 70-ih? Jesu li oni dramaturški iskasapljeni kako bi se sakrila redateljeva nesposobnost da se bolje prilagodi predlošku ili bar da ih obradi na neki originalan na?in koji? Ne, naravno da nisu!

Ako nekome ovo izgleda kao moje povjesni?arsko zakeranje zbog Ilijade koje nema veze s kvalitetom samog filma, recimo samo da Homerovi epovi predstavljaju osnovu na kojoj se bazira kompletna književnost zapadne civilizacije. Možete prona?i vrlo malo motiva koji se u tim epovima ve? nisu pojavili. I sad, s takvim predloškom, jedino što filmska ekipa izvu?e iz svega toga su bulažnjenja o besmrtnosti i tri-?etiri re?enice o tome kako ?e se ta imena pamtiti tisu?lje?ima. Ako to nije dokaz gluposti i aintitalnetiranosti, onda ne znam što jest.

Likovi su u redu s obzirom na to koliko mjesta im je ostavljeno pored gospodina ljepuškastog kojeg je trebalo zatu?i nakon "Sedmice" (ili eventualno "Dvanaest majmuna"), a koji se u ovom filmu istaknuo isklju?ivo naskakanjem na druge muškarce i ostavljanjem dojma razmaženog maminog sina ?iji je jedini ideal postizanje svjetske slave / zbog slave same. Jedini dramatski trenutak u cijelom filmu je (SPOILER! SPOILER!) Hektorova pogibija gdje se Ahil iskaže kao lutka od papira koja je napravila ono što u scenariju piše da treba napraviti, nema tu glume, nema tu psihologije, nema tu osje?aja koji bi, pogotovo u sceni kad mu Prijam ljubi ruke, ovaj film svrstali me?u najja?e ikada snimljene.

Da, ovo je "ljetni povijesni spektakl" u kojemu su glavne stvari ševa i šora (za šegu bi trebalo imati bar malo smisla za humor i ?isto mi je drago što nisu još i to pokušavali ubaciti). Scene borbe su odli?no režirane (ako zanemarimo tipi?ne holivudske bezmozgarije tipa istr?i Ahilov brod s pedeset ratnika pred sve ostale kako bi se Brad Pitt prvi iskrcao, onda Trojanci pri iskrcavanju pobiju ?etrdeset boraca, a onda preostalih trideset napravi ršum me?u obranom), ali to je otprilike to - sve izme?u njih je dosadno! Kakva drama, kakvi junaci? Daj mesa i krvi, pa kome treba psihologija, onda je ionako za one ?udake koji znaju ?itati! Ako netko misli ?injenicom da je to snimljeno isklju?ivo u svrhu razbibrige pravdati pizdarije koje su utrpane u dva sata filma, onda neka malo pogleda filmove koji su napravljeni prije devedesetih, pa da vidi kako su se radili filmovi kad nisu postojali ovakvi specijalni efekti i kad su holivudski producenti, scenaristi i redatelji morali malo napregnuti one svoje dvije moždane stanice kako bi napravili gledljiv film.

Jel se netko danas sje?a "Ben Hura"? "Propasti Rimskog carstva"? "Spartaka"? "Quo Vadisa"?

A ho?e li se za godinu dana itko sje?ati "Troje"?
:puke:
User avatar
Klara
Ancient
Posts: 748
Joined: 21 Aug 2003, 20:15
Location: Rijeka
Contact:

Unread post by Klara »

Indigo Montoya wrote:Moje mi[?]ljenje na temu Troje http://www.popcorn.hr/recenzije/view/361/
:blob:
Svi?a mi se stranica, od sada znam gdje ?u gledati prije nego odlu?im da li me zanima neki film. :mrgreen:

(Usput, slaĹžemo se u mi[?]ljenju o Pasiji.)

A Troju nisam gledala jer ne volim spektakle.
User avatar
dmi
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Nov 2003, 12:33
Contact:

Unread post by dmi »

...Izitpajn voli "kilometarske" postove... :mrgreen:
Ina?e odustao sam na pola ?itanja... 8-)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

dmi wrote:...Izitpajn voli "kilometarske" postove... :mrgreen:
Pa kad me film ispizdio... Hm, jel smijem re? "ispizdio"?
Ina?e odustao sam na pola ?itanja... 8-)
Ah, brzo se umaraš. Godine su to, a? :)
User avatar
Petra
Puppeteer
Posts: 109
Joined: 08 Sep 2003, 17:44

Unread post by Petra »

Izitpajn wrote:Jel netko gledao povijesne spektakle 60-ih i 70-ih? Jesu li oni dramaturški iskasapljeni kako bi se sakrila redateljeva nesposobnost da se bolje prilagodi predlošku ili bar da ih obradi na neki originalan na?in koji? Ne, naravno da nisu!
:uzdravlje:
Jel se netko danas sje?a "Ben Hura"? "Propasti Rimskog carstva"? "Spartaka"? "Quo Vadisa"?

Meni recimo kao dobar primjer na pamet pada El Cid.




Troja mi je bila dosadna - zapravo sve one scene između kadrova bitki i obnazenog Pitta (da i ja sam jedna od tih). Na sat sam pogledala vec nakon 30 minuta - A JA SAM INACE GLEDATELJ KOJI SE MOZE UZIVJETI U SVE. Isto je cini mi se prozivljavalo i više od polovice kino dvorane - svi su pricali, suskali, kikotali se...


Drugacija kamera, malo izmijenjeni dijalozi, glazba koja dramaticne razmjere doseze samo u trenu kad to ima smisla a ne STALNO - napravili bi od Troje dobar film, a ne ljetni hitic. Meni ce mozda posluziti jos samo da bih izvukla koju slicicu obnazenog Mr Pitta :;


Btw, najuvjerljiviji lik u cijelom filmu - tip kao da je dosao direktno s nekog bojnog polja - je onaj veliki frajer koji je zapovijedao drugim brodom, brodom koji je pristao na plazu nakon ahilejevog. On je u prvoj bitci dobio strijelu u bedro, odlomio je i nastavio junacki dalje.

Jel' ga netko skuzio?
Post Reply