Avatar

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by TB »

“Avatar” u “Buhi”

Histerija oko “Avatara” proširila se i na daske koje život znače. Beogradsko pozorište “Boško Buha” priprema pozorišnu predstavu “Avatar” po filmu Džejmsa Kamerona. “Posle dosta dugih i mučnih pregovora, otkupili smo prava da napravimo pozorišnu predstavu Avatar”, kaže upravnik “Buhe” Boško Đorđević. Đorđević podseća da je “Buha” i ranije imala iskustava sa pozorišnim verzijama poznatih filmova, pre svega na svojoj večernjoj sceni. “Avatar će biti komad za celu porodicu i igraće se u terminu dečjih predstava. Ipak, siguran sam da će i odrasli imati šta da vide u ovoj predstavi.”
Sigurno da će deo odrasle, pre svega muške publike, obradovati informacija da će glavnu junakinju Nejfiri igrati Aleksandra Janković, dok su kandidati za ulogu Džejka Salija u navijevskoj verziji Ivan Bosiljčić i Vojin Ćetković. U ulogama Zemljana pojaviće sa Maša Dakić kao doktorka Ogustin, Boro Stjepanović kao pohlepni menadžer Parker Selfridž. dok je jedan naš poznati glumac nižeg rasta u pregovorima za ulogu pukovnika Kvodriča.
Ogromni zahtevi će biti postavljeni pred šminkerku Dudu Bušatliju koja će imati puno posla sa likovima visokih plavih vanzemaljaca Navija. “Okupićemo vrhunsku autorsku ekipu”, kaže upravnik “Buhe”, “scenografiju radi iskusni Miodrag Tabački, kostime Angelina Atlagić a muziku Sanja Ilić.”
Dramatizaciju scenarija Džejmsa Kamerona napisaće Igor Bojović, autor nekih od najvećih hitova pozorišta “Boško Buha” a za režiju je zadužen pouzdani Milan Karadžić. Za sada se zna jedna od krupnih promena u odnosu na filmski scenario koji smo uspeli da ekskluzivno saznamo, a to je da božanstvo Ejva neće biti samo pomenuto već će biti otelotvoreno u pojavi barda našeg glumišta - Petra Božovića.
“Ukoliko želite da vidite Avatar stvarno u tri dimenzije, dođite u Buhu”, zaključuje kroz šalu upravnik ovog teatra.


http://dobanevinosti.blogspot.com/2010/ ... -buhi.html
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Avatar

Unread post by jbt »

Palo mi je na pamet jedno pitanje dok sam sudje prao: kakva je to kadrovska sluzba u toj firmi koja kopa na Pandori? Koja su pravila zaposljavanja? Jer, da budemo iskreni, ovdje su usrali motku koliko su mogli.
Imamo hipi znanstvenicu, hipi znanstvenika, hipi letacicu i hipi paralitika, pa kako je do toga doslo? Ne bi li ti ljudi trebali biti mrzitelji svega neljudskog, nekakvi svemirski nacisti, pandoran raus i te fore? Kad vide plavu djecu, trebaju pomisliti - gore li plava djeca plavim plamenom, a ne pustat suzu zbog posranog zapaljenog hipi stabla.

Profiliranje im je koma.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Avatar

Unread post by Xaotix »

Ma uopće ne profiliraju. Boli ih i ovo i ono kakav si, ali ako doprineseš barem žlici rudače, isplati se.
A žlica rudače pol milijuna. To je escajg!

Škrti truli kapitalizam i imperijalizam. Zato je i propao, i Pandora je ostala crvena... hmmm... plava planeta.
Randomness is strong with this one!
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: Avatar

Unread post by Quicksilver »

User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Avatar

Unread post by davors »

Pogledao sam film, doduše na laptopu, i žao mi je što to moram reći, al' to i nije neki naročiti film. Sve o čemu ste ovdje oduševljeno pisali, po mom je dojmu u filmu tek naznačeno, i to više na razini tvrdnje nego što nam je to pokazano (show, don't tell!). Nema nijednog primjera za tezu (tvrdnju, nametnutu) da je ta Eywa ili kak se zove, jedinstveni organizam, ono mjerenje nekih zračenja korijena koje u par sekundi filma obavlja Sigourney ne pokazuje apsolutno ništa; kad na kraju oni nosomlati (imaju li te životinje ime?) spašavaju stvar opet imamo samo tvrdnju "Eywa te poslušala", al te su beštije isto tako mogle biti prizvane nekom čarobnom frulicom ili čime već. A baš to se tako lijepo moglo pokazati, da bi vrijedilo cijeli novi film snimiti samo o tome...
*Istria is a state of mind*
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Avatar

Unread post by Belzebubbles »

davors wrote:Pogledao sam film, doduše na laptopu, i žao mi je što to moram reći, al' to i nije neki naročiti film.
eto, to je to. ali meni i nije odveć žao što moram reći da to nije neki naročiti film.
čak se ne uspijeva ni razumjeti indijanski (tj. navijski) način razmišljanja jer na kraju ionako Indijanci upadaju u paradigmu kauboja. Tj. bore se i kolju onako kako bi kauboji to činili,
usto, kauboji i nisu nešto odveć dosljedni u svojim akcijama, neko vrijeme su kao prijatelji s Indijancima i toleriraju ih kao, a onda kreću u genocid. Dobro, to je Divlja Pandora i tamo nema pravila, ali svejedno.
Paradigma je ista jer na kraju ionako pobjeđuje jači. Nema tu nikakvog posebnog učenja Gledanja. Toga stvarno nema. Glavni junak, bivši kauboj, a kasnije divljak, nije naučio ništa nova, samo je promijenio ideologiju. I doista jest izdajnik svoje rase. Iako baš i nije, više bi se moglo reći da je tek odlučio prekinuti ugovor s tvrtkom za koju radi.
Naravno, i ovdje je sveprisutan američki motiv moćne multinacionalne korporacije koja ne preza ni pred čime, a da bi uzela što želi. Vjerojatno se radi o nekom sustavu opravdavanja konformizma Amera.
Lijepo je kada se kaže da kada netko ima nešto što ti želiš, onda ga treba učiniti neprijateljem, pa mu onda smiješ oteti ono što ima jer je neprijatelj. To je jako lijepo zamijetiti. Naravno, uzimam da je tako nešto posvemašnji propust u autocenzuri redatelja. Tsk.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

davors wrote:Pogledao sam film, doduše na laptopu, i žao mi je što to moram reći, al' to i nije neki naročiti film. Sve o čemu ste ovdje oduševljeno pisali, po mom je dojmu u filmu tek naznačeno, i to više na razini tvrdnje nego što nam je to pokazano (show, don't tell!). Nema nijednog primjera za tezu (tvrdnju, nametnutu) da je ta Eywa ili kak se zove, jedinstveni organizam, ono mjerenje nekih zračenja korijena koje u par sekundi filma obavlja Sigourney ne pokazuje apsolutno ništa; kad na kraju oni nosomlati (imaju li te životinje ime?) spašavaju stvar opet imamo samo tvrdnju "Eywa te poslušala", al te su beštije isto tako mogle biti prizvane nekom čarobnom frulicom ili čime već. A baš to se tako lijepo moglo pokazati, da bi vrijedilo cijeli novi film snimiti samo o tome...
Glete ljudi, po stoti put, nije poanta filma da bude udžbenik fizike. Čak niti hard SF filma.

Mislim, dovraga, pa po toj logici ima isto toliko "dokaza" da je HAL 9000 intelignetno računalo - nešto malo nečijih mrmljanja na par sekundi u filmu - kao i da je duh iz boce zarobljen u nekakvim staklastim kvadrima koje Bowman v jednom trenu egzorcira.

Eh, sad, naravno - cijela popularna (ne?)kultura nam naprosto nameće svjetonazor da ono kaje u pravokutnim staklastim kvadrima naprosto mora biti high tech holografska kurc-memorija, što god to značilo, dok je ono kaje nekakva sila-svijest u svjetlucavoj (vilinskoj, ou, jea!) šumi naprosto vleče na fantasy, ali to je to - misconception, što b' rekli naši kolege s BBC-ja.

No, o čemu ja pričam...pa jasno je da otrov ili radiokativna otopina moraju biti zeleni i ako netko na par sekundi u filmu promrmlja nešto drugo, recimo da se radi o napitku za telepatiju, nećemo mu vjerovati - jer "znamo" da su zelene tekućine isključivo radiokativne otopine ili otrovi, kaj ne? :lol: :lol: :lol:

Ajmo, svi na tvtropes.org bolje tesat znanje... ;)

Ma, ukratko - ako ljudi Zvjezdane staze smatraju SF-om te pogotovo ako Zvjezdane ratove smatraju SF-om, onda je Avatar ne SF, nego SF na kvadrat!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Avatar

Unread post by Belzebubbles »

zaboravio sam na ovo stavit
http://www.youtube.com/watch?v=VnTHypbLlkE

cameron je faca kada uradi takovu referencu na kralja treša.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

Malo prije naletio: Avatar i Alien(i) - isti film!
:lol:
User avatar
Afro
Puppeteer
Posts: 102
Joined: 09 Nov 2010, 14:51

Re: Avatar

Unread post by Afro »

Napokon sam pogledao ovo, toliko hvaljeno, čudo od filma. Impresije?

Gledao sam ga na dva puta, jer sam prvi puta zaspao negdje oko polovice. Film je zapravo jedan veliki klišej, isprana i bezočno ukradena ideja i radnja starih vesterna obojana u plavo. Dokaz da reklama prodaje proizvod. Jedino vrijedno za vidjeti u ovom filmu (IMO) jest legenda SF-a Sigourney Weaver, ostalo je otišlo u Recycle bin.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Avatar

Unread post by Xaotix »

Ako ga ne gledaš u kinu, gubiš dosta od eye-candya koji film zapravo jest. Meni će drugo gledanje proteći u potrazi za stvarima koje su "ukrali", tj. koje su ih "inspirirale", i slučajnim ili namjernim referencama
Randomness is strong with this one!
Post Reply