Avatar

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Avatar

Unread post by ratchet »

To bi bila zanimljiva tema za prirodne znanosti.
Ja osobno smatram da se nisu ništa promijenili. Barem ne toliko da bi činilo ikakvu razliku. I kladio bih se da uzmeš gomilu beba iz sadašnjosti i odgojiš ih 10 000 godina ranije, da bi se savršeno uklopili u tadašnje društvo. I obrnuto, oni rođeni prije 10 000 godina, a odgojeni u sadašnjem društvu, bi tipkali sms-ove ko blesavi. Ljudi se prilagođavaju društvu u kojem žive. Poštovanje zakona, nešto veća moralnost, i etika sadašnjosti dolazi od straha zbog posljedica kršenja istih, i zbog straha od izopćavanja iz društva u kojem žive. Sav napredak koji vidiš je ostvaren zbog pojedinaca koji su uvelike odskakali od svoje okoline i, često uz snažno protivljenje iste, donosili napredak. Ili zbog toga što je organiziranija društvena zajednica, sa strožim pravilima, prosto bila efikasnija od onih drugih.
Stoga se slažem s Ire, i kad pišem SF koji se događa u budućnosti, a prisutna su ljudska bića , smatram da vrijede iste osnovne ljudske potrebe i želje, sve ostalo su nijanse. Sebični gen i dalje ćući u nama ( pročitati Dawkinsa ).
Iako priznajem da je ovo daleko od mog područja ekspertize i otvoreno za raspravu.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Zeljko »

dajte ljudi recite svidja mi se film i ne trpim kritike :zubo:

papa više ne poziva na križarske ratove niti spaljuju vještice :scratch: :scratch: :scratch: vidite promjenu :occasion9:

buduća civilizacija za 150 godina sigurno neće slati ratne veterane željne krvi na miroljubiv planet

projekt istraživanja vanzemaljskog planeta će biti pod okriljem više superdržava i militarizam jedne zemlje neće biti zvijezda vodilja kako treba rješavati stvari

mogao bih jos vako nabrajati... jednostavno koliko god je super prikazao tu planetu nije se potrudio oko uvjerljivosti ljudskih likova... :puca: :puca: :puca:

civilizacija koja savlada međuzvjezdani let ... savladt će nekoliko usijanih glava koje će ostati kući a ne ići na prvu crtu...
kilo blutonijuma vrijedi 20 mil
ali da bi se došlo do planete trebalo je objediniti više svjetskih ekonomija...
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Avatar

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

ratchet wrote:To bi bila zanimljiva tema za prirodne znanosti.
Ja osobno smatram da se nisu ništa promijenili. Barem ne toliko da bi činilo ikakvu razliku. I kladio bih se da uzmeš gomilu beba iz sadašnjosti i odgojiš ih 10 000 godina ranije, da bi se savršeno uklopili u tadašnje društvo. I obrnuto, oni rođeni prije 10 000 godina, a odgojeni u sadašnjem društvu, bi tipkali sms-ove ko blesavi. Ljudi se prilagođavaju društvu u kojem žive. Poštovanje zakona, nešto veća moralnost, i etika sadašnjosti dolazi od straha zbog posljedica kršenja istih, i zbog straha od izopćavanja iz društva u kojem žive. Sav napredak koji vidiš je ostvaren zbog pojedinaca koji su uvelike odskakali od svoje okoline i, često uz snažno protivljenje iste, donosili napredak. Ili zbog toga što je organiziranija društvena zajednica, sa strožim pravilima, prosto bila efikasnija od onih drugih.
Stoga se slažem s Ire, i kad pišem SF koji se događa u budućnosti, a prisutna su ljudska bića , smatram da vrijede iste osnovne ljudske potrebe i želje, sve ostalo su nijanse. Sebični gen i dalje ćući u nama ( pročitati Dawkinsa ).
Iako priznajem da je ovo daleko od mog područja ekspertize i otvoreno za raspravu.
Dokaz tome su Wolfskinder koja se, kad ih pronađu ne ponašaju ni malo kao ljudi, već poput životinja uz koje su odrastala. A bila je i jedna zanimljiva emisija na tv-u u kojoj su tražili najgori smard koji je moguće zamisliti. Pa su između ostaloga stavljali u male epruvete raznorazne mirise i ljudi na ulici su trebali pogađati što se u njima nalazi. Zanimljivo je da nitko nije prepoznao bljuvotinu. Uglavnom su mislili da se radi o siru. Pa je rečeno da se ljude od malena odgaja što im treba ugodno mirisati, a što neugodno. Tako da, kad bi od malena učio dijete da govno ima lijep miris, on se ne bi zgražao uzeti ga u ruke i uživati u njegovoj aromi, kad odraste.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Avatar

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Btw. Meni se film sviđa, ali ne kažem da je logičan. Isključivo mi se sviđa zbog lijepih boja i maštovito smišljenih životinja. A da li one odgovaraju fizici, kemiji, biologiji i svim ostalim prirodnim znanostima, te da li se ljudi ili bilo tko drugi ponaša u skladu s bilo kakvim društvenim znanostima, zaboli me neka stvar. Ako želim gledati nešto što ima uporište u stvarnosti, onda ću gledati dokumentarce. :happy1:
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

Aleksandar Ziljak wrote:
Brumiko wrote:I na Zemlji su postojale kopnene životinje s više od dva para udova, samo što su ih one s točno dva para pojele :D
U koljenu svitkovaca (među kopnenima - vodozemci, gmizavci, ptice, sisavci), molim te, prosvijetli me... Ne govorim o člankonošcima!!!
Ummm...ne mogu naći ništa o tome na Internetu, iako sam ziher da sam to negdje vidio. Možda sam ipak u krivu... :zbunj: no ako naletim na ribe s više od dva para peraja, javit ću ti negdje na ovom forumu.

Neovisno o tome, baci pogled na dokumentarac The Future Is Wild. Nakon njega, kada jedem lignje, imam grižnju savjesti. :zubo:
Aleksandar Ziljak wrote:OK, primjedba za šišmiše stoji.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Avatar

Unread post by ratchet »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Btw. Meni se film sviđa, ali ne kažem da je logičan. Isključivo mi se sviđa zbog lijepih boja i maštovito smišljenih životinja. A da li one odgovaraju fizici, kemiji, biologiji i svim ostalim prirodnim znanostima, te da li se ljudi ili bilo tko drugi ponaša u skladu s bilo kakvim društvenim znanostima, zaboli me neka stvar. Ako želim gledati nešto što ima uporište u stvarnosti, onda ću gledati dokumentarce. :happy1:
Amen

Ipak je to film. U kojima rijetko baš sve štima. Od autora knjige, koji svoje djelo rastegne preko 600 stranica, očekujem više.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by Ire »

zgodan članak :zubo:
I haven't managed to see Avatar yet, but am certainly amused by the different reactions from pundits who are each interpreting the film in their own way as they see different sub-texts that reflect their own beliefs and prejudices.

Director James Cameron has said that the movie is an environmental parable, but others are choosing to interpret things differently.

The religious crowd is attacking it because they see the movie as a celebration of pantheism. Not only is it an attack on Christianity, say some, but also an attack on capitalism. Others say the movie is racist and misanthropic. It's also a reminder of our own colonial history.

Never mind religion or racism, scientists are also scrutinizing the film to see if the science that it presents is plausible or not.

I thought it was just supposed to be something to entertain me for a couple of hours in the theatres as I ate popcorn. I didn't realize that it was some sort of insidious propaganda film that I had to be wary of.

Avatar isn't exactly an original story. Many have likened it to Dances With Wolves. Here are some possible science fiction sources that inspired the film.
http://www.theendoftheuniverse.ca/node/1599
(kliknite na link jer tamo su linkovi i na ostale članke koji se spominju)

:happy1:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Avatar

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Kad pročitam takve članke (mislim na one na koje odvode linkovi) odmah se sjetim svoje profesorice iz hrvatskog u srednjoj školi i njenih interpretacija kojekakvih pjesmica ili knjiga. Uvijek je tu bilo, "pisac je ovom rečenicom htio reći", "pjesnik je onim stihom zapravo ukazao na"... Otkud ona zna na što je tko htio ukazati? Nije se nikad pohvalila da je telepat, pa mi nije jasno otkud joj taj dar. A mi smo, naravno morali učiti to što je po njenom mišljenju pisac htio reći.

Ovdje ista stvar. Nalaze se mudraci koji pronalaze milijune subkontekasata u nečemu što bi trebalo biti dva i pol sata zabave i ne razmišljanja o životnim problemima. Zašto svi uvijek imaju potrebu tražiti neke dublje smislove u filmovima ili bilo čemu drugome? Ljudi preozbiljno shvaćaju filmove. Što u ovom slučaju znači da je Camreon napravio dobar posao, jer, eto, valjda ljudi misle da stvarno postoji ta Pandora negdje među zvijezdama, pa postoji mogućnost da se Zemljanima svidi više nego Zemlja, pa će se svi htjeti pretvoriti u Na'vije i nitko više neće ostati na Zemlji pljeskati političarima i hraniti njihove guzice.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Nalaze se mudraci koji pronalaze milijune subkontekasata u nečemu što bi trebalo biti dva i pol sata zabave i ne razmišljanja o životnim problemima. Zašto svi uvijek imaju potrebu tražiti neke dublje smislove u filmovima ili bilo čemu drugome? Ljudi preozbiljno shvaćaju filmove.
A zašto bi stvarni život bio isključivo razmišljanje o problemima te zašto bi svaka zabava morala biti isključivo "mozak na pašu" tipa? Što je loše u ozbiljnom shvaćanju filmova i zašto bi zabavnost trebala biti suprotna ozbiljnosti i/ili realizmu?

Recimo, meni je baš zabavno za promjenu vidjeti na filmskom platnu takav SF o kojem se može reći nešto više od obrtanja polariteta i napucavanja buba, film o kojem mogu razmišljati i raspravljati i nakon kaj prejdeju tih dve i pol vure...film koji možda nekomu čak može biti nadahnuće za budući rad ili kaj ti ga ja znam.

Na kraju krajeva, u nekim detaljima je film previše dobro i...okay, "realistično" osmišljen tako da je autor vjerojatno želio potaknuti razmišljanje i raspravu. Inače se ne bi trudio.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Avatar

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Brumiko wrote:A zašto bi stvarni život bio isključivo razmišljanje o problemima te zašto bi svaka zabava morala biti isključivo "mozak na pašu" tipa? Što je loše u ozbiljnom shvaćanju filmova i zašto bi zabavnost trebala biti suprotna ozbiljnosti i/ili realizmu?

Recimo, meni je baš zabavno za promjenu vidjeti na filmskom platnu takav SF o kojem se može reći nešto više od obrtanja polariteta i napucavanja buba, film o kojem mogu razmišljati i raspravljati i nakon kaj prejdeju tih dve i pol vure...film koji možda nekomu čak može biti nadahnuće za budući rad ili kaj ti ga ja znam.

Na kraju krajeva, u nekim detaljima je film previše dobro i...okay, "realistično" osmišljen tako da je autor vjerojatno želio potaknuti razmišljanje i raspravu. Inače se ne bi trudio.
Znači, slažemo se. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by Ire »

evo vam još o znanosti, flori i fauni i ostalom :D

http://www.aintitcool.com/node/43440
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Avatar

Unread post by TB »

Konačno sam pogledao! Dobar osjećaj. Ovo je pravo kino! Tako nešto ne može se dobiti doma pa ma koliko velik da je monitor.

Fenomenalni prizori i scene. Nikakvo remek djelo, ali super film. Od Camerona mi očekujemo hard sf. Uvjetovani smo za to. I stvarno počinje kao recimo film tipa Aliens ili Abyss...
Ali u osnovi ovo je stara šund priča: amerikanac- kauboj/ vojnik/ pilot/ šljaker, se zatekne na Marsu, dobije princezu i završi kao junak.
Nije bitno zašto kamenje leti, zašto su vojnici na nivou Vijetnamskog rata i zašto napadaju kao konjica iz vesterna. Zato jer bolje izgleda borba prsa o prsa između letećih planina.
Dakle, eskapistički šund u najboljem i najpozitivnijem smislu.
Usto se šire pozitivne poruke.

Zasmetalo mi zeru suviše new agea i "dubokoumne" filozofije.

Cijela Lucasova "Nova trilogija" izgleda umorno i isluženo u usporedbi sa ovim filmom.
Avatar mi je super,ali ipak, nastavak ovog filma mislim da mi se ne bi baš svidio ako bi bio samo još istoga.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Avatar

Unread post by niniane »

Ja nisam imala baš visoka očekivanja od kvalitete filma pa mi ga je bilo skroz ok pogledati :D Elem, vizualno je predivan. Ako samo to uzmem kao kriterij, onda je to najljepši film koji sam ikad gledala. New age spike mi ne smetaju, zapravo su mi sasvim ok - samo, cijelo vrijeme sam se osjećala kao da gledam nešto između "Princeze Mononoke" i "Pocahontas", pojačano dozom militarizma. Besides, meni je to više fantasy nego SF (pa me sad ubijte ako hoćete), a kako načelno više volim fantasy nego SF, lako je racionalizirati :D

Enivej, rado bih ga pogledala još jednom, u kinu, čisto zbog prelijepih scena.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Avatar

Unread post by Brumiko »

niniane wrote:Besides, meni je to više fantasy nego SF (pa me sad ubijte ako hoćete), a kako načelno više volim fantasy nego SF, lako je racionalizirati :D
Ubijam te. :zubo:

Nego, baš me zanima, zašto ti je to više fantastika, nego SF? Meni je, recimo, prilično hard SF čak, no naslušah se toliko različitih klasifikacija raznih djela sedme umjetnosti pa me baš zanima po čemu ljudi razlučuju te žanrove.

Onako odokativno, obični gledatelji koji nisu posebni zaljubljenici ni u jedan prakticiraju slijedeću klasifikaciju:
  • Ako je u svemiru, onda je SF.
    Ako je s mačevima (ili borbom prsa o prsa općenito), onda je fantastika.
    Ako je i jedno i drugo, svemir je jači od mača :D pa je SF, u što se onda svrstavaju i, recimo, Warsi i Dina.
Dakle, kakva je klasifikacija "neobičnih" gledatelja?

P.S. Što se mene tiče, Warsi su čista fantastika, a Dina je SF.
Post Reply