Jedan od najboljih fantasy filmova ikad!

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Jedan od najboljih fantasy filmova ikad!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Tko hoće pogledati jedan od najboljih fantasy filmova ikad :kava:, neka pogleda "Čudotvorni mač", jugoslavenski crno-bijeli iz 1950. Delta video izdao na DVD-u.
A. Ziljak
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jedan od najboljih fantasy filmova ikad!

Unread post by Xaotix »

Jedan od najboljih? POTPISUJEM!!!!!

Film sam tražio već neko vrijeme. Heehehehe.. Sad će mi pasti šapa.
Randomness is strong with this one!
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Jedan od najboljih fantasy filmova ikad!

Unread post by jbt »

jel netko moze napisati nesto vise o filmu, prvi put cujem, zanima me.
Blood for the Blood God!!

engi
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Jedan od najboljih fantasy filmova ikad!

Unread post by TB »

Jedva čekam da to pogledam. Sjećam se kao u magli nekih fragmenata koji su mi onda davno bili jezivi.
Vještica koja ima govoreće glave nabodene na kolac koje mrmljaju, tako nešto... Ili govoreća tijela kojima fali glava? Jer je netko govorio: "Daj babo glavu!"
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Jedan od najboljih fantasy filmova ikad!

Unread post by Aleksandar Ziljak »

TB wrote:Jedva čekam da to pogledam. Sjećam se kao u magli nekih fragmenata koji su mi onda davno bili jezivi.
Vještica koja ima govoreće glave nabodene na kolac koje mrmljaju, tako nešto... Ili govoreća tijela kojima fali glava? Jer je netko govorio: "Daj babo glavu!"
Je, glava na kolcu je govorila babi. :vrag:

Inače, film je adaptacija srpske narodne bajke o Baš Čeliku. Vjerojatno je nastao inspiriran ruskim bajkama koje su se snimale koncem 30-ih i 40-ih (Vasilisa Prekrasna itd.), a preteča je američkih ekranizacija 1001 noći i antike, u kojima se kao majstor efekata proslavio Ray Harryhausen. Dobro, ovdje su efekti daleko skromniji, ali - za ono što treba - i više no pristojni.

Ali, ima sve što i klasični fantasy, hrabrog junaka (Rade Marković u mladim danima) koji mora okajati grijehe iz djetinjstva, bajnu djevu u opasnosti, neuništivog silnika (Baš Čelik, jasno, sa svojom hordom koja kao da je pobjegla od Tulsa Dooma), čarobnicu (gorespomenuta baba), kukavnog takmaca, čarolije svih vrsta, a ugura se čak i malo socrealističke propagande o neuništivosti i nepobjedivosti naroda koji se bori za slobodu.

Ukratko, zapostavljeno remek-djelo.
A. Ziljak
Post Reply