Ekskluzivna recenzija novog Star Trek filma

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Fantasy Hrvatska
Ewok
Posts: 1
Joined: 01 May 2009, 15:59
Contact:

Ekskluzivna recenzija novog Star Trek filma

Unread post by Fantasy Hrvatska »

Poštovani čitatelji

Portal Fantasy Hrvatska s ponosom vam predstavlja ekskluzivnu recenziju novog Star Trek filma

Pazili smo da u recenziji ne bude spoilera tako da vam neće omesti gledanje filma ako je pročitate.

Recenziju možete pročitati ovdje

Uživajte
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Ekskluzivna recenzija novog Star Trek filma

Unread post by TB »

Mogao si naprosto kopi- pejstati recenziju ovdje.
Da ne moraju svi odklikati tamo, otklikao sam ja... Klik, klik....

I evo recenzije.
Za slučaj da netko ne želi čitati cijelu recenziju, može se skratiti na rečenicu:
Star Trek 2009 je fenomenalan i sve je u njemu fenomenalno.


Ekskluzivna recenzija sa portala Fantasy Hrvatska

Star Trek
Napisao/la Sammael, 01.05.2009.

Kada sam čuo da snimaju ovaj film, prva reakcija mi je bila - zašto? Nakon više nego razočaravajućeg Nemesisa, nakon pokušaja da privuku nove fanove Enterpriseom (koji je uspio uzrujati stare fanove, a nove nije privukao), nakon ekonomske smrti franšize koja je nakon toliko godina prestala biti isplativa, činilo se da su novi filmovi potpuno nepotrebni.

Tada su počele dolaziti prve vijesti. Hikarua Sulua, japanskog časnika, igrat će Koreanac koji je najpoznatiji po ulogama gdje se napušava i dere: „MILF, MILF, MILF!“ Bonesa će igrati tip koji nije uspio pošteno odigrati niti Doom Marinca? Režirat će J.J. Abrams? No super, znači da tri četvrtine filma nećemo znati što se događa, a u zadnjoj četvrtini će nam sve lamerski objasniti. Scenarij piše - Tko? Roberto Orci i Alex Kurtzman, najpoznatiji po literarnom „remek djelu“ Transformers. I to će biti ljudi koji će mrcvariti - oprostite - nastavljati legendu Kirka, Spocka i McCoya? O blagi Bože… Bio sam uvjeren da će film biti katastrofa, pogotovo nakon što je objavljeno: „Trudimo se da film bude zanimljiv i zabavan i onima koji nikad nisu gledali seriju.“

Nakon što sam pogledao film, mogu sa sigurnošću reći: „Bio sam u potpunosti u krivu!“ Film je zabavan, vizualno impresivan, sjajno režiran, nevjerojatno odglumljen i iznad svega zabavan za gledati. Priča me je osobito impresionirala. Duboka, emocionalna, duhovita, ispunjena akcijom u pravim trenucima te zaista uspješno izvedena. Ovo je jedini sequel/prequel/reboot ikad snimljen, i zaista funkcionira. Da, ovo je nastavak svega onoga što smo poznavali u Star Treku, sve je to canon, sve se to dogodilo. Da, ovo je posada koju poznajemo. Da, događaji idu u drugom smjeru. Da, ova posada će imati druge avanture. I da, sve to zaista funkcionira.

Vizualno, film je prekrasan. Odmah se primjećuju dvije stvari. Mnogo veći budžet od ostalih Star Trek filmova i neopterećenost dizajnima iz serije. Komandni most na Enterpriseu je mješavina pravih brodskih komandnih mostova poznatog nam Star Trek TOS mosta i Apple era dizajna. Izgleda svemirski i futuristički, a da ne odlazi u apsurd, nego i dalje izgleda vrlo funkcionalno i ništa nije tu samo da bi bilo lijepo, nego je sve tamo jer ima svrhu. A poznati veliki ekran? Stvarno je velik, i izgleda kao najbolji HUD u povijesti. Pohvale dizajnu.
Dakle, imamo dobru priču, dobar dizajn, dobru režiju... kakva je akcija? Eksplozivna, zabavna, cool i nikada sama sebi svrha. Kirk je cool kada mlati protivnike (makar niti jednom ne podere košulju), Sulu ima napredno znanje mačevanja, Enterprise izgleda opako u borbi i svaka akcijska sekvenca ima razlog zašto je u filmu. Nikada nemate osjećaj, kao u Nemesisu, da je netko rekao: „Ok, sada već dugo nismo, ajmo nešto dići u zrak.“ Akcija je tu da bi služila priči, ne obrnuto.

No sve to bi bilo potpuno nevažno da likovi ne funkcioniraju. Ali funkcioniraju, itekako funkcioniraju. Od Spocka, koji je i ljudskiji i vulkanskiji nego ikada, zaista dijete dvaju svjetova, preko starog Spocka, koji u ovaj film donosi kredibilitet stare serije i daje jedne od najdubljih i toplijih izjava koje smo čuli u serijalu, do Checkova koji zaista zvuči kao Rus. Svi su savršeni. Nitko ne izgleda kao da ne pripada, kao da to nisu oni likovi koje znamo. Quinto je toliko usvojio ulogu Spocka da kada su dva Spocka na ekranu, niti jednom ne pomislimo: „Sylar, makni se s ekrana, pravi Spock je tu!“ Umjesto toga ih prihvaćamo kao jednog lika. Kirk jednostavno zrači arogancijom, samopouzdanjem i odlučnušću staroga Kirka. Dok nije kopiran stari način govora (Jedna. Riječ. Kao. Rečenica.), tu su Kirkove geste, Kirkov ja-sam-najveći- frajer-u-svemiru način sjedenja te najvažnije - tu je Kirkov duh kojem je dodana mala doza svemirskog avanturizma. Kao da nam iza Kirkovih očiju katkad namigne Han Solo. Čak i Kapetan Pike budi osjećaje: „Pa mi te znamo!“ Stariji Kapetan, koji na svoju posadu gleda kao na svoju djecu, spreman je žrtvovati se i prepoznaje talent tamo gdje ga obični ljudi nikad ne bi vidjeli. Pike nam nudi dašak Picarda. I nakon svih tih genijalnih performansi, meni najdraža je ona Karla Urbana kao dr. Leonarda „Bones“ McCoya. Kako glumac koji toliko drugačije izgleda, ima drugačiji naglasak i drugačiji glas, može tako prenijeti duh lika, nije mi jasno. Kada progovori, znate da je to Bones. Naravno, i ostali su tu - ludi Scotty, talentirana Uhura, sramežljivi Chekov, svi. I nitko nije tu samo jer je bio u staroj seriji, svi imaju svoje mjesto i svatko spašava stvar barem jedanput.

A neprijatelji? Svi znaju da u Star Treku neprijatelj može spasiti ili uništiti film. Neprijatelji su zanimljivi. Nisu to plemeniti ratnici Romulanskog carstva; to su pirati, očajnici, ljudi koji su izgubili sve i sada žele da svi pate kao što su i oni patili. Po prvi put nakon Khana imamo neprijatelje čija motivacija nam je razumljiva, bez obzira što shvaćamo da metode nisu dobre. Nero, glavni negativac, nije samo negativac da bi bilo negativca, Nero je klin kojim je stari svemir razbijen i isklesan novi. A osim toga, svatko tko može Kirka pobijediti u osobnoj borbi je jednostavno cool.
Voljeli Star Trek ili ne, gledali išta od Star Treka ili ne, ako volite dobru priču, sjajnu glumu, cool akciju i lijep dizajn, pogledajte ovaj film. Moje skromno mišljenje je da je ovo najbolji Star Trek film do sada.

Riječima Mongomeryja „Scotty“ Scotta, dok mu kapetan davi prvog časnika: „I like this ship, it's fun!“
Post Reply