Watchmen (2009)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Watchmen (2009)

Unread post by Xaotix »

Gledao sam jučer Watchmene, i... Nisam baš razočaran, ali sam očekivao više. Opet, znao sam da će jako teško strip prebaciti na ekran, pa mi ni kriteriji u nekim točkama nisu bili previsoki.

Jasno je da nešto ne štima kada ljudi na izlazu iz kina pitaju "Što se uopće događalo u filmu?" i "O čemu je to uopće?". Najčešći odgovor na pitanje kakav je bio film, glasio je "Ima dobar soundtrack". Da li su ga zaista toliko uprskali?
Djelomično jesu... Problem je što Watchmani imaju toliko puno informacija i materijala bitnih za karakterizaciju likova i razumijevanje događaja da je svu tu količinu teško prenijeti na film. Dio vezan uz povijest kostimiranih junaka koji je u stripu prenesen kroz ulomke biografije NightOwla je ovdje vrlo dobro opisan kroz uvodnu špicu, koja također govori i o razvoju SAD-a u alternativnoj povijesti. No, kad film počne onda je dosta toga izostavljeno.
Glavni dijelovi su tu, skica postoji, ali nedostaje sva sila sitnica koje su upotpunjavale cijelu sliku. S druge strane dodano je mnogo detalja kojih nema u stripu, a koji filmu daju dodatnu dimenziju (Ozymandias i Village People u uvodnoj špici).

Kao što i strip zbog tih detalja treba čitati vrlo pažljivo, čini mi se da isto pravilo vrijedi i za film. Tko zna koliko toga je ostalo skriveno nakon prvog gledanja.

Što se tehničke strane filma tiče, stvar je fino ispolirana do visokog sjaja. Efekti su izvrsni, soundtrack fenomenalan, a glumci su jako dobro skinuli likove iz stripa (očigledno su birani po tom ključu).
No, ostaje velika zamjerka da film djeluje vrlo sporo. Čak se i akcijske scene vrte u konstantnom slow-motionu, što ih uprkos atraktivnoj koreografiji jako prigušuje. Film traje tri sata, ali se ponekad čini da je puno duži. Nekim ljudima u dvorani je stvar dosadila i jednostavno su izašli iz kina prije kraja, i to taman u završnoj sceni. To dovoljno govori o njenoj napetosti.

Možda je problem i u vremenu u kojem se stvar događa. Atomski rat između SAD-a i SSSR-a, kao prijetnja koja visi svima nad glavama, se danas više ne čini toliko napetom temom kao 80-ih kad je stvar još bila aktualna. Blokova više nema, pojavile su se neke druge nevolje....

Opet, film nije TOLIKO loš. Na izlasku iz dvorane sam mu davao puno nižu ocjenu nego sada, dan poslije. Watchmeni nisu tipični akcijski superhero film, iako ga takvim reklamiraju. Možda im samo treba malo vremena i koje ponovljeno gledanje (ako uspiju prisiliti gledatelja da ih ponovi).

Ne znam da li bih preporučio film, ali preporučit ću vam strip (tj grafičku novelu. da ga ozbiljnje shvatite :lol: ).
Randomness is strong with this one!
User avatar
-fallen-one-
Ewok
Posts: 32
Joined: 08 Jul 2007, 11:49
Location: 7th Level Of Hell - For Violent and Wicked Ones
Contact:

Re: Watchmen (2009)

Unread post by -fallen-one- »

Meni je film bio odličan i čekam directors extended verziju (u ovom tekstu zvana Crazy Ultimate Freaky Edition, lol).
"The director's cut is three hours and 10 minutes and comes out in July," Snyder revealed to the audience. When describing this original edit of the movie, Snyder described it as "considerably more violent than this ... and sexier."

Snyder also talked about the extended DVD which will be released in the fall. Dubbing it the "Crazy Ultimate Freaky Edition" Snyder said it will contain the 'Tales of the Black Freighter', Hollis Mason's death, extended dialogue scenes from the newsstand, as well as additional scenes of Dr. Manhattan's time on Mars.
a strip imam i nešto sam prozujila po njemu, ali nikako da krenem pročitat ... hm, nekak mi je neprirodno čitat strip na kompu.
Image

"Hi, honey. Guess what I did at work today? I wore a bomb. A nuclear bomb in a field of flowers. I could get lucky. Tomorrow I could have a bigger bomb. I could kill... more people. Maybe innocent people. Children, maybe." - John Crihton
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Watchmen (2009)

Unread post by niniane »

Meni je film, naprotiv, bio izvrstan. Čak štoviše, vrijeme mi je prohujalo uz njega, cijelim putem doma smo pričali o filmu i iščuđavali se. Ok, čudan je - u najmanju ruku - ali koliko sam vidjela strip (nisam sve pročitala, samo dio), i treba biti čudan i pomaknut, i to mi se zapravo sviđa.

The again, ja nisam ni očekivala (unatoč najavama) "tipični" superhero-film. Možda mi je baš zato i tako dobro sjeo.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Watchmen (2009)

Unread post by Xaotix »

-fallen-one- wrote:čekam directors extended verziju (u ovom tekstu zvana Crazy Ultimate Freaky Edition, lol).
Hmmmm.... po tekstu koji si quotala o extended verzijama, čini mi se da je ta Crazy Ultimate Freaky verzija puni prijenos stripa. Ta će sigurno imati puno više smisla.
(Naravno da su snimili X :puca: verzija, tak da mogu film proidati nekoliko puta... :mda: ... No to je već uobičajeno)

@Ninniane
Ma i meni je ta "pomaknutost" dobra, ali... Ne znam. Zanima me koliko film ima smisla onima koji nisu čitali strip (ili dio njega, što također pomaže sa podlogom), dakle koliko je jasan kao samostalno djelo. Ne znam da li bi film mogao proglasiti dobrim ako prije njega trebam pročitati predložak po kojem je rađen.

Zato se i češkam toliko po glavi prilikom ocjene... Jer strip je zakon, film kao suplement isto. Ali film sam za sebe... :scratch:
Randomness is strong with this one!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Watchmen (2009)

Unread post by TB »

Pogledao sam prije tjedan dana. Watchmen film je uživancija za gledanje u kinu. Kao da je prvenstveno rađen za fanove stripa i zato se suviše trudi pratiti strip. Ali, onima koji znaju o čemu se tu radi, priča nije napeta i neizvjesna, a onima koji nisu upućeni u priču, osim što ne znaju u koju bi ladicu sve to strpali, ovo mora da je dosta konfuzno. Svejedno, mada bi se filmu našlo mana, krasno je napravljen i zabavan za gledanje i 2 i pol sata proleti...

(U kinu je bila baka sa troje unuka od kojih je najmlađi imao 5 godina. Pa mu je jadna baka koja ni sama nije ništa kužila morala objašnjavati radnju. :lol: )
User avatar
Morgoth
Hani
Posts: 79
Joined: 09 Jan 2008, 20:03

Re: Watchmen (2009)

Unread post by Morgoth »

zanima me šta su klinci rekli na scenu silovanja :)
Last edited by Morgoth on 02 Apr 2009, 12:54, edited 2 times in total.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Watchmen (2009)

Unread post by TB »

Morgoth wrote:zanima me šta su klinci rekli na scenu kad je comedian htio silovati silk spectre :)

Mali se posve iskreno djetinje kikotao, jer šta dijete zna, a osim toga tuku se likovi obučeni u šarene tajice.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Watchmen (2009)

Unread post by writer16 »

Morgoth wrote:zanima me šta su klinci rekli na scenu kad je comedian htio silovati silk spectre :)
fala na spoilerima :zubo: :zubo: tj. pokvariteljima :lol: :lol: :lol:
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
-fallen-one-
Ewok
Posts: 32
Joined: 08 Jul 2007, 11:49
Location: 7th Level Of Hell - For Violent and Wicked Ones
Contact:

Re: Watchmen (2009)

Unread post by -fallen-one- »

TB wrote:(U kinu je bila baka sa troje unuka od kojih je najmlađi imao 5 godina. Pa mu je jadna baka koja ni sama nije ništa kužila morala objašnjavati radnju. :lol: )
ha, kad sam ja išla gledat, iza cijeli red je bio prepun djece do 9 godina starosti ... negdje na sceni sa Night Owle-om i Silk Spectre je jedna mama povukla svoje klince da idu ... a sve one scene nasilja je nisu očito baš dirnule. :D

jedni od klinaca su povukli ostale vičući jedan drugom "meni je film dosadan, ajmo" :D

i to ti je kad ne znaš što ideš gledat ...
Image

"Hi, honey. Guess what I did at work today? I wore a bomb. A nuclear bomb in a field of flowers. I could get lucky. Tomorrow I could have a bigger bomb. I could kill... more people. Maybe innocent people. Children, maybe." - John Crihton
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Watchmen (2009)

Unread post by Ire »

kao što sam fino napisala na naslovnici, u ameriki je film imao oznaku R (mlađi od 17 godina mogu gledati film samo u pratnji odraslih) ... kod nas su vidjeli da je riječ o superherojima i čak puknuli film u terminima kad malo koji odrasli ima vremena za kino. film naime igra od 2 popodne ... :dum:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
talos1
Hani
Posts: 55
Joined: 22 Apr 2008, 16:15
Location: Križevci ˝hole˝
Contact:

Re: Watchmen (2009)

Unread post by talos1 »

jedva prožvakao film...jedva je zadnjih 30min podiglo film ( umirao sam u kinu )
Fortune Smiles Upon Your Effort.
Under my leadership you will be safe.
The voice of the people is the voice of God.
For the greater glory of God.
For Infinity
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Watchmen (2009)

Unread post by Xaotix »

Ire wrote:kao što sam fino napisala na naslovnici, u ameriki je film imao oznaku R (mlađi od 17 godina mogu gledati film samo u pratnji odraslih) ... kod nas su vidjeli da je riječ o superherojima i čak puknuli film u terminima kad malo koji odrasli ima vremena za kino. film naime igra od 2 popodne ... :dum:
Eh da... Pastara boljka svih distributera koji nemaju pojma što uzimaju, osimn činjenive da je riječ o najnovijem hitu. Kao kad su na HTVu pogledali Simpsone, i vidjeli da je riječ o crtiću, pa ga šišnuli readnim danom u 10 ujutro :dum: No to je već potpuno druga tema...
Randomness is strong with this one!
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Re: Watchmen (2009)

Unread post by writer16 »

erm pogledao sam ga i razlika od stripa mi je što sam strip uspio samo do pola pročitati i odustao a dok sam film do kraja pogledao nažalost. Čak me šokirala činjenica da su neki djelovi scenarija doslovce kopi pejstani iz stripa :zbunj: ali doslovce slovo do slova....i zapravo je cijeli film u većini scena čista kopija stripa onak vizualno i čak po kronologiji točno prati strip (mislim na to kad se svaki pojedini junak malo bolje rasvjetli i to kako je nastao i to). Zato me i ne čudi što je 3 sata film dug. Ovo je čisto napravljeno radi fanova i nikoga drugog usudim se reći. Jer s gledišta prosječnog kino gledatelja :lol: komotno su mogli prvu polovicu filma izbaciti i ostaviti samo drugu iako ne bi škodilo i nju malo osakatiti i ubaciti više sexa :lol: :lol: (just kidding)
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Watchmen (2009)

Unread post by niniane »

VIŠE sexa? :zubo:
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply