Hrvatski SF filmovi

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Hrvatski SF filmovi

Unread post by mica milovanovic »

U Worldconskom parseku Žiljak navodi da su dva jedina hrvatska SF filma Izbavitelj i Posjetioci iz galaksije Arkana.

U Hardyjevoj The Encyclopedia of Science Fiction Movies navode se još dva hrvatska filma: Rat Veljka Bulajića iz 1960 i Sedmi kontinent Dušana Vukotića iz 1966.

Ja Rat nisam gledao, ali deluje mi da je u pitanju nekakva postapokaliptična alegorija, a Sedmi kontinent sam gledao toliko davno da se ničega ne sećam, osim da je u pitanju neka vrsta utopijskog ostrva...

Ima li ovih filmova na CD-ima? Da li ih je neko skoro gledao da može da kaže nešto više o njima?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Aleksandar Ziljak »

mica milovanovic wrote:U Worldconskom parseku Žiljak navodi da su dva jedina hrvatska SF filma Izbavitelj i Posjetioci iz galaksije Arkana.

U Hardyjevoj The Encyclopedia of Science Fiction Movies navode se još dva hrvatska filma: Rat Veljka Bulajića iz 1960 i Sedmi kontinent Dušana Vukotića iz 1966.

Ja Rat nisam gledao, ali deluje mi da je u pitanju nekakva postapokaliptična alegorija, a Sedmi kontinent sam gledao toliko davno da se ničega ne sećam, osim da je u pitanju neka vrsta utopijskog ostrva...

Ima li ovih filmova na CD-ima? Da li ih je neko skoro gledao da može da kaže nešto više o njima?
Mislim da nema, ja nikad nisam gledao ni Rat ni Sedmi kontinent. Nešto mi se čini da je Rat vrlo malo prikazivan u ono vrijeme. Ja sam malo pojednostavio stvari za potrebe članka, jer moglo bi se tu dodati i Tadićev Ritam zločina, a bilo je i nekih horor parodija, Krvopijci Dejana Šoraka, čini mi se. Ali, Izbavitelj i Gosti iz galaksije su najčistokrvniji.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Dagi »

Dalo bi se tu utrpati i profesora Baltazara: na dnevnom redu su šašavi izumi, i to u svakoj epizodi. Koliko se stiglo s nastavkom serijala 2005., ne znam.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Milena »

Ovisno od toga kako se gleda, i Treći ključ je horror/spekulativna fikcija, iako se postavlja kao krimić. :kava:

A Sedmi kontinent je definitivno SF, iako dječji. Meni je u glavi ostao kao neka vrsta obrnute Atlantide... otok koji izroni iz mora.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by jbt »

vecina Sedlarovih filmova su sf. al ne dobar.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Ire »

a oni ljudi-štakori s ivicom vidovićem u gl. ulozi? :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
mica milovanovic
Puppeteer
Posts: 183
Joined: 31 Mar 2005, 21:05

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by mica milovanovic »

To ti je Izbavitelj...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Ire »

mica milovanovic wrote:To ti je Izbavitelj...
:oops: nisam uočila da je naveden
Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Tomislav Sakic »

Rat je humanisticka antimilitaristicka prica o atomskom ratu. Imam neki telekiniran VHS-to-DVDR. Nije sf, ali se uklapa u trend 50s filmova o Bombi. Inace je dostupan u SAD-u sinkroniziran na engleski pod naslovom "I Was An Atomic War Bride" :lol:

Sf/fantastika su Izbavitelj (imam loš VHS-to-DVDR-rip), te Gosti iz galaksije ("Posjetioci iz galaksije Arkana" se povlaci po literaturi ali to nije pravi naslov filma.), a horor Krvopijci. Tu je još i rimejk Izbavitelja, Infekcija (u tri verzije:P).

Kao svojevrsni miks trasha, erotike, te bizarne povijesne fantastike moze se smatrati Covjek koga treba ubiti Veljka Bulajica iz 1979. (Imadem VHS-rip na DVDR-u).

Od Treceg kljuca, jos je veca fantastika Ritam zločina, ali ne žanrovska...

Od crtića, svakako Krava na mjesecu, Nestašni robot (Vukotic) te jos par...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Milena »

Tomislav Sakic wrote:Od crtića, svakako Krava na mjesecu, Nestašni robot (Vukotic) te jos par...
I Surogat. Meni je Surogat SF.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Dagi »

Hmmm, odjedamput se nabralo... :scratch:
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Zeljko »

nebo sateliti :zubo:

barem je naslov SF :D :kava:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Ire »

uf ova tema ko naručena za članak u planu b :zubo: :lol:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Melkior
Ewok
Posts: 25
Joined: 02 Apr 2009, 19:26

Re: Hrvatski SF filmovi

Unread post by Melkior »

a gdje se ti filmovi uopce mogu pogledati? :zubo:
nikad cula za njih, a stvarno bi me zanimalo (izuzev crtanih, njih sam vecinom gledala ako su bili na tv-u.
Post Reply