WALL*E

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

WALL*E

Unread post by Ire »

:love:

zakon! presladak je! obavezno gledati!
Instant Geek. Just Add Coffee.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: WALL*E

Unread post by Aleksandar Ziljak »

OK mi je bio. Zabavno u što su se pretvorili ljudi. :vrag: Inače, ima jubilarnih riffova po Odiseji a i još po koječemu.
A. Ziljak
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: WALL*E

Unread post by Krvoje »

Obožavam gledat' bilo kaj od Pixara. Baš ga fino s ljubavlju i duhom animiraju. I fino su Tom&Jerry brutalni, a ne South Park. I svako tolko rade one kul kratke filmiće. A odjavne špice su im 2D izanimirane.

Ovo želim, k'o Aladdina i Shreka 2, pogledat' još tri puta.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: WALL*E

Unread post by Tomislav Sakic »

Rif po 2001. mi je uzasan i out of place; dovoljno je bilo naznačiti da je autopilot HAL (ima crveno oko), ono s glazbenom temom iz Kubricka nije im bilo potrebno (i Simpsoni su to bolje parodirali s Homerom-djetetom zvijezda). Inace jedan od najboljih klasicnih esefova sto sam vidio od ne pamtim kad, izniman dizajn i atmosfera napuštene Zemlje u budućnosti. Ima tu svega, scenarij je copy-paste hrpe mjesta iz klasicnog SF-a, podsjecalo me na space opere, Asimovljev Trantor i daleku buducnost nakon sto je Zemlja iseljena i zaboravljena, Asimovljeve robote, Simakov Grad, generacijske brodove, pobune robota, reklamokraciju i slicno. Usprkos sto film nakon polovice prelazi u glupe i klišeizirane greške (robot koji se u letu kroz atmosferu drzi za oplatu broda; zvuk u svemiru; naginjanje broda u svemiru kao da je jedrenjak, pa ljudi klize) i pravi logičke rupe u scenariju (a gdje su ostali ljudi koji su vjerojatno stoljećima iseljavali s umiruće Zemlje i kolonizirali svemir?). Sa stajalista Pixarova crtića, super (premda su vec pomalo iritantne uvijek iste face iz crtića u crtić), sa stajališta SF-a izvanredno, pogotovo za nostalgične, a i one željne da SF udje u mainstream (premda WALL-E-ja Wikipedia npr. definira kao "children fantasy", gdje fantasy očito nije žanrovski definirano, ngo jednostavno znači "fantazija". Nema tu ni malo fantasyja (kao zanra), čisti staromodni SF kakav se pisao u SF romanima pred pola stoljeća.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: WALL*E

Unread post by Krvoje »

Tomislav Sakic wrote:Usprkos sto film nakon polovice prelazi u glupe i klišeizirane greške (robot koji se u letu kroz atmosferu drzi za oplatu broda; zvuk u svemiru; naginjanje broda u svemiru kao da je jedrenjak, pa ljudi klize)
Po meni, to je stvar stilizacije, ipak je žanr karikatura...
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: WALL*E

Unread post by niniane »

Jučer napokon pogledala, predivan je! :love: Ima sve što tražim od animiranog filma i dirljiv je bez da prelazi u patetiku. A pogled na budućnost ljudske vrste mi je predobro izveden.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: WALL*E

Unread post by jbt »

govance.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: WALL*E

Unread post by Ire »

jbt wrote:govance.
mooolim? :dum:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: WALL*E

Unread post by jbt »

Piksar radi animirane filmove za odrasle. Ne za djecu. Ukoliko jedno jedino djete skuzi onu scenu s kapetanom, kad se puca na 2001, ja cu mu noge poljubiti jer to je novi prorok.

E sad, rekavsi to, zasto Piksar mene tretira ko dijete, i to glupo dijete? Ukoliko zele napraviti film o robotu, bogme bi bilo lijepo da se drze nekih osnovnih postavki u fizici i svemiru, poput - roboti buknu u plamen kad se voze na oplati rakete koja pici kroz atmosferu. Brodovi nasukani u luci NE eksplodiravaju. Brodovi generalno ne eksplodiravaju. Biljke umru u svemiru nakon 1 sekunde ekspozicije(napisao sam ekspozicija :)). Metal korodira, ne ostaje u obliku konzervi i smeca, razbacan okolo, a one pjescane oluje da ne spominjemo, izpjeskarile bi i planine u 700godina. Sigurno ima jos, znas kakvo je moje pamcenje od nedavno.

Da sad ne bih dobio odgovor - uzivi se malo - moram jos i ovo reci. Ja volim SF zbog S dijela. Jer ima smisla. Jer je logican. I zato ne citam fantasy. Jer sve prolazi. Kako se junak spasio? Magija. Kako je junak spasio kraljicu? Magija. Kako je...Magija, magija, magija. U SFu toga nema, al u Wall-Eju ima. I smeta mi.

Stoga se ne mogu uziviti u sve ostalo, a ostalo je u stvari okay. Tako da, u cijelosti nije govno, nego malo govno, govance.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: WALL*E

Unread post by Ire »

to je crtać ... sjatki crtać ... i ja volim SF, ali jebo to ... Wall*E je sjatki!!!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: WALL*E

Unread post by jbt »

okay, wallE je najsladja stvar nakon meda.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: WALL*E

Unread post by niniane »

Kako ja manje volim SF zbog S dijela, a više zbog F dijela, meni to sve što si nabrojao ni najmanje ne smeta :D

A WALL*E je obiteljski film, ne film za djecu. Dakle, u njemu treba biti i elemenata filma za djecu i elemenata filma za odrasle (ergo scena s kapetanom)
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: WALL*E

Unread post by ratchet »

jbt wrote: Ja volim SF zbog S dijela. Jer ima smisla. Jer je logican.
:notworthy:
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: WALL*E

Unread post by Milena »

jbt wrote:Piksar radi animirane filmove za odrasle. Ne za djecu. Ukoliko jedno jedino djete skuzi onu scenu s kapetanom, kad se puca na 2001, ja cu mu noge poljubiti jer to je novi prorok.
Moja kćer (12) na raspolaganju je za ljubljenje nogu svaki sedmi četvrtak u mjesecu, od 16 do 16.30. :D
Da sad ne bih dobio odgovor - uzivi se malo - moram jos i ovo reci. Ja volim SF zbog S dijela. Jer ima smisla. Jer je logican. I zato ne citam fantasy. Jer sve prolazi. Kako se junak spasio? Magija. Kako je junak spasio kraljicu? Magija. Kako je...Magija, magija, magija. U SFu toga nema, al u Wall-Eju ima. I smeta mi.
U kvalitetnom fantasyju toga nema ništa češće nego u kvalitetnom SF-u. Samo su pravila drugačija. Ne diraj mi fantasy. :dum:
Plus: ima li koji filmski SF osim Odiseje koji ne krši bar neka pravila fizike i/ili logike?

Inače, meni je Wall-E genijalan i briljantan u prvih 20 minuta, tj. tako dugo dok je nijem. Poslije toga se raspadne, ne toliko zbog fizikalnih problema, koliko zbog ogromnog, zjapećeg, nepojmljivo zanemarenog ekonomskog problema. OK, svima je smiješno vidjeti Zlu KorporacijuTM kako zatupljuje ljude, ali... nitko od tih ljudi ne radi ništa. Kakve onda koristi ima korporacija od njih?
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply