Princ Kaspijan

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Princ Kaspijan

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Odgledao Narnijske kronike: Princ Kaspijan. Onako, dade se gledati, samo što u pojedinim situacijama opako podsjeća na Jacksonovou ekranizaciju LOTR. I da, klinci su potpuni vojni antitalenti. :D
A. Ziljak
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Princ Kaspijan

Unread post by niniane »

Jel bolje ili lošije od prvog filma?
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Princ Kaspijan

Unread post by LordShaper »

Aleksandar Ziljak wrote: I da, klinci su potpuni vojni antitalenti. :D
Klincima ne treba vojska. :zubo:
Susan s lukom i strijelama radi stvari koje ni Legolas ne bi izveo :lol:

@niniane
Meni je prvi dio bolji, karakteri likova su razrađeniji (Edmund itd), u ovom nastavku su pokušali neku laganu netrpeljivost između Kaspijana i Petera stvoriti, meni je isforsirano ispalo :kava:

Ali vrijedi pogledati, zašto ne :)
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Re: Princ Kaspijan

Unread post by corwin »

prvi dio nije vrijedilo pogledat, a ako je bolji od drugog... :kava:
sorry zbog gramatike
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Princ Kaspijan

Unread post by niniane »

Ma meni je prvi dio bio dosta zabavan, onako na površan način. Iako mi je draža - i uvijek će biti - stara serija.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Princ Kaspijan

Unread post by poison »

neće li svima nama "matorima" uvijek biti? :D
javim se naknadno, kad pogledam - a pogledati moram, ipak sam diplomirala na narnijskim kronikama, pa im trebam odati dužno poštovanje. :)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Princ Kaspijan

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Prvi dio bi bio ok da nema onog djeda mraza. Jel se u drugom dijelu možda pojavljuje uskrsni zec?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Princ Kaspijan

Unread post by poison »

samsung, grozan si! :D
taj djeda mraz je vjerojatno najveći kamen spoticanja u kronikama otkako ih je lewis napisao. kolko bi tom čovjeku život bio lakši da ga je samo preskočio... :)
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Princ Kaspijan

Unread post by jbt »

A lav, "ne-ja-nisam-isus-samo-se-tako-cesljam", mu nije kamen spoticanja? Cijeli serijal je jadno zamaskirana krscanska propaganda.
Blood for the Blood God!!

engi
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Princ Kaspijan

Unread post by Aleksandar Ziljak »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Prvi dio bi bio ok da nema onog djeda mraza. Jel se u drugom dijelu možda pojavljuje uskrsni zec?
Ne, nema uskršnjeg zeca. Ali, kad se zapravo razmišlja, shvaćate li vi koliko je taj Djed Mraz zapravo subverzivno mračan u onom kontekstu? "Ho! Ho! Ho, dječice! Evo poklona za vas! Za tebe, sinko, haubica 205 mm! Za tebe, srce, jedan MG 43, pa kad se ovi poredaju, a ti samo raspali! A za tebe, dijete malo, pola kile C-4. Samo zavežeš oko pojasa i onda pritisneš ovo dugme! Ho! Ho! Ho!" Onward, Christian soldiers, indeed! :vrag:
A. Ziljak
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Princ Kaspijan

Unread post by poison »

jbt wrote:A lav, "ne-ja-nisam-isus-samo-se-tako-cesljam", mu nije kamen spoticanja? Cijeli serijal je jadno zamaskirana krscanska propaganda.
čuj, lav kao takav se uklapa u alegorijski kontekst u kojem su kronike pisane. djed mraz ne. i uistinu (govorim vam :D ) takav djed mraz je jaaaako subverzivan baš u tom kontekstu.
a što se tiče propagandnog dijela, kao što rekosmo, radi se o alegoriji. no, ako prokopaš malo dublje, vidjet ćeš da lewis na zbilja genijalan način spaja kršćansku mitologiju (koja se provlači kao osnova osnove kronika) s morem drugih, totally unrelated mitologija. da ne govorim kako čitanje kronika kao kršćansko-propagandističke-bajkice ne dopušta gledati dalje od vlastitog nosa, pa ti promaknu nevjerojatne kombinacije arhetipskih elemenata različitog porijekla, koji su skupljeni iz mora različitih konteksa (kako uopće ide množina od kontekst? :scratch: ), a umjesto da tvore veliku papazjaniju, povezuju se u smislenu i koherentnu cjelinu - toliko smislenu i koherentnu, da ako ih ne tražiš poimence, nećeš ni primjetiti koliko različitog povrća je korišteno za taj sataraš. :D
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Princ Kaspijan

Unread post by niniane »

Vidi se da si diplomirala na Narnijskim kronikama :D Koji ti je točno bio naslov?
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Princ Kaspijan

Unread post by poison »

vrlo neinventivan naslov: "archetypes in c.s.lewis's the chronicles of narnia" (na preporuku mentora, išla sam široko i općenito s naslovom, da ga ne moram mijenjati ako me istraživanje odnese malo s kursa). neslužbeni (konačni) podnaslov bi bio: the quest and the creation myths, no uspjela sam se u samom radu dotaknuti i more drugih arhetipskih slika - ne biste povjerovali koliko je različitih ne-kršćanskih izvora ustvari ukombinirano u taj serijal. a definitivno mi je najjača bila analiza koju na kraju NISAM upotrijebila u samom radu. aslan kao alegorijska slika isusa je neki standardni, laički način shvaćanja kronika - no, surprise, surprise, taj najpoznatiji (i najpljuvaniji) dio kronika ustvari se više temelji na egipatskoj i babilonskoj mitologiji - smrt i uskrsnuće božanstva niti su kršćanski izum, niti su najdetaljnije razrađeni u kršćanskoj mitologiji, a the lion the witch and the wardrobe sadrži neke elemente kojih u kršćanskoj mitologiji nema, ali ih se u ove dvije (i još nekoliko drugih) vidi iz aviona.
no, debelo smo već ot, pa neću dalje zamarati pučanstvo. :D
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Princ Kaspijan

Unread post by niniane »

Jel bi ti meni to možda poslala?... :D Zvuči jako zanimljivo... :cheers:
... characters, personalities, stories and larps...
Post Reply