Indiana Jones 4

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Indiana Jones 4

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Odgledao, film je potpuno nepotreban. Iako prođe 2 sata, niti je originalan, niti je nešto posebno na bilo kojem planu. U suštini starački umorno prežvakavanje prethodna 3 filma.
A. Ziljak
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Indiana Jones 4

Unread post by ratchet »

Imaju oni plan, imaju. Sad bi trebao krenuti još jedan nastavak u kome se Ford pojavi samo epizodno a naglasak radnje je na onom, jel se zove Lebeuf, ili tako nešto. I onda nastavci samo s njim. Imaju plan kako žvakanjem starih stvari namlatiti pare od naivaca. Podsjeća me na Dinu od mlađeg Herberta ( bljak ).
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Re: Indiana Jones 4

Unread post by yngvarr »

Meni (i ostatku moje obitelji) se film svidio. Tipični Indiana. Malo humora, puno pretjerivanja, malo avanture, malo akcije i OK. Sve skupa fino snimljeno. Jeste, priča je mogla biti malo i bolja (dio s atomskim pokusom ja suvišan, al ajd), no nije loš i ovako kako je. Iskreno, prva tri već znam napamet, pa mi je drago da je snimljeno i nešto novo.

Mislim da je ovdje jako teško očekivati neku originalnost, jer imamo kompletno definiran lik i koncept. Moguće je uvesti izmjene, ali to onda postaje nešto drugo. A mislim (a ako se ne varam i sam Spielberg to kaže) da je cilj ekipe bio potpuno zadržati duh starih filmova. E sad, film je mogao biti i nesnimljen, kako što i Aleksandar kaže, ali cilj filma, IMHO, nije bio samo da se eto snimi još jedan film o Indiani. Po meni ima više razloga:
- da se vidi imaju li nove generacije imaju interesa za jedan ovakav koncept (pa samim time ima li smisla investirati u nove projekte, sam Spielberg rekao da bi rado snimio novi film ako se pokaže da ima interesa)
- da napravi prijelaz sa starog Indiane na novog (za stare generacije, te kontinuitet priče), ako se prvo pokaže točnim
- te treći i usputni: da privuče nove/podsjeti stare generacije da pogledaju (kupe) i prijašnje filmove

Ako bi se pokazalo da je franšiza dovoljno živa da se isplati investirati dalje, pa se to i desi, onda imamo temelja očekivati nešto novo. Kako znamo, Indiana jr. nije završio školu a i ne znamo puno o njemu, što je očito napravljeno da se ne ograničava budući razvoj priče. Da li će se to iskoristi da se napravi nešto dobro ili će to biti još jedan fijasko, pokazati će vrijeme.

Imaju plan kako žvakanjem starih stvari namlatiti pare od naivaca.
Ovo ne znam da li baš stoji. Posebno danas kada, daleko prije nego li film dođe u kino, znaš valja li ili ne. Danas, kada nije nikakav problem film pogledati prvo na DVD-u, DivX-u ili <umetni_format_po_želji> jer ga je netko već skinuo sa satelita, torrentom ili kako već, ako te zanima a nisi siguran vrijedi li novaca.

Da dodam samo, naravno da imaju plan. Plan svakog filmadžije je zaraditi novce, jer im ta lova daje slobodu da rade što hoće. Mislim da i Spielberg i Lucas ovo rade prvenstveno jer ih to zabavlja i da im novac ovdje nije primarni motiv, a to si mogu priuštiti jer su namlatili lovu ranije i namlaćuju je još uvijek svojim najjačim franšizama.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dio s atomskom bombom je možda najbolji u cijelom filmu. I kad Jonesu dođe FBI pretresati ured i izbace ga sa sveučilišta pod sumnjom da je Crveni. Ali, to nije dalje iskorišteno, a trebalo bi, samo se dečki, eto, nisu usudili malo pomesti u svom demokratskom, je li, dvorištu.

Sve ostalo je koliko-toliko zabavno, ali se ponavlja. Ne toliko priča, koliko sama rješenja u scenama, eskapade, etc. Je li ono, sad se ne sjećam, I.J. pio iz svetog kaleža? I je li besmrtan? Ako jeste, a Ford nažalost nije, onda ga je trebalo u startu zamijeniti novim glumcem. Kako objasniti promjenu face? Ha, ne znam. Eto, bio rat, polilo ga plamenobacačem, preživio je jer je pio iz Svetog Grala, ali mu je trebala plastična!? :P Mislim, ima načina da se to obavi i pripremi nova serija, a da sve to bude razložnije.

Ispada da je jedina korist što se na kioscima dade cijela prva trilogija kupiti poprilično ispod cijene. Što se mene tiče, Ukleti hram i dalje ostaje najbolji iz serijala.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Ire »

poprilično razočarana filmom
prepreprepredvivljiv čak i za indianu jonesa
nimalo smiješan. ni u jednom trenutku.
ok, kate je smiješna s "ruskim" naglaskom i savršeno engleskim izgovorom "doktor džouns" :x

:(
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
yngvarr
Hani
Posts: 53
Joined: 15 Oct 2003, 09:01
Location: Osijek

Re: Indiana Jones 4

Unread post by yngvarr »

Aleksandar Ziljak wrote:Dio s atomskom bombom je možda najbolji u cijelom filmu. I kad Jonesu dođe FBI pretresati ured i izbace ga sa sveučilišta pod sumnjom da je Crveni. Ali, to nije dalje iskorišteno, a trebalo bi, samo se dečki, eto, nisu usudili malo pomesti u svom demokratskom, je li, dvorištu.
Dio s bombom je i meni OK, ali s obzirom da to dalje nije iskorišteno, ovako samo djeluje kao epizoda koju su ubacili jer su, eto, mogli. Da je nema, ne bi film bio bitno drugačiji. Zbog toga rekoh da je suvišan.
Aleksandar Ziljak wrote:Je li ono, sad se ne sjećam, I.J. pio iz svetog kaleža? I je li besmrtan?
Nije. Nije pio dovoljno. :D Ovdje je objašnjenje (na sjećanje se ne mogu osloniti, ali na Google mogu :D):
Grail Knight: You have chosen... wisely. But, beware: the Grail cannot pass beyond the Great Seal, for that is the boundry, and the price, of immortality.
Aleksandar Ziljak wrote:Kako objasniti promjenu face? Ha, ne znam. Eto, bio rat, polilo ga plamenobacačem, preživio je jer je pio iz Svetog Grala, ali mu je trebala plastična!? :P
Meni osobno bi to bilo total fuj, instant objašnjenje kakvo se rabi inače po filmovima kada ne mogu smisliti ništa pametnije.
Aleksandar Ziljak wrote:Mislim, ima načina da se to obavi i pripremi nova serija, a da sve to bude razložnije.
Moguće. No zna se i da ovo nije prvi scenarij koji su razmatrali svih ovih godina. Bilo bi zanimljivo čuti njih zašto su se odlučili baš za ovaj i zašto film snimili baš tako. Neke razloge su morali imati. Koliko znam to je projekt na kojem rade više ili manje intenzivno godinama, pa nekeko vjerujem da nisu odluke donosili na prečac. A možda su i u šumi. :dontknow:

Ne polušavam nikome uskratiti pravo da bude razočaran. Ja nisam, pa zato malo branim film.
Aleksandar Ziljak wrote:Ispada da je jedina korist što se na kioscima dade cijela prva trilogija kupiti poprilično ispod cijene. Što se mene tiče, Ukleti hram i dalje ostaje najbolji iz serijala.
Meni su "Otimači ..." i dalje najbolji.
Lo, there do I see my father.
Lo, there do I see my mother, and my sisters, and my brothers.
Lo, there do I see the line of my people, back to the beginning!
Lo, they do call to me.
They bid me take my place among them, in the halls of Valhalla!
Where the brave may live
Forever!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Xaotix »

Dosad se izgleda gotovo ustalila praksa da u ovakvim franšizama 5. film praktički sve resetira i kreće iz početka sa novim glavnim glumcem (Superman returns, Batman beggining).
Znači, imaju još jedan film, i onda ide prequel sa novim avanturama Indiane Jonesa i novim licem, vjerojatno u ranim 1930-im.

Inače, u ovom filmu Indy priča kako je jahao sa Panchom Villom, kako je bio špijun u Berlinu, kako je u ratu bio u OSS-u i slično. Dio s Panchom Villom je bio prikazan u Chronicles of Young Indiana Jones, a u istom serijalu je Indy sudjelovao u hrpi događaja Prvog svjetskog rata.
Meni taj dio djeluje kao priprema terena za nastavke (ako su nacisti mogli tražiti sveti Gral i zavjetni kovčeg, zašto ne bi i nastavili? Ima još dosta toga na lagerui, recimo Excalibur).

Što se samog filma tiče, nije loš. Ima sve što Indiana Jones treba imati, možda čak i previše. I velik dio je posuđen ili referenca na druge filmove.
Dio sa atomskim pokusom se da progutati, ali priča o makartizmu je samo naljepljena na početak i nakon toga su zaboravili na nju. Osim je planiraju ubaciti kao bitan element 4. dijela. Ako su htjeli pokazati tadašnji zeitgeist, i referencirati se na današnju situaciju, vjerojatno su izrezali nešto sa kraja filma.
Malo me razočarao pristup efektima. Koliko god se hvalli da sve rade na staromodan način, nije im baš uspjelo. Džungla mi liči na nešto što su posadili iza studia, a ne na pravu Džunglu sa velikim Dž kakvu su imali u Ukletom hramu.

Inače, film nije loš. Očekivao sam puno više, ali opet... To je Indy :whip: :D
Kad smo već kod toga, ovo je malo glup prigovor, ali ne čini li vam se da iz filma u film Indy sve manje i manje koristi bič??

I kad se već gledaju ostali filmovi, meni su najdraži Otimači izgubljenog kovčega.

Glavni prigovor filmu... ah...
***SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER****
(označi mišem)

Čemu vanzemaljci i Rosewell?
Imali su zavjetni kovčeg. Imali su kamenje Shankare. Imali su Sveti gral.
KOG VRAGA SU IM TREBALI SVEMIRCI?
Ako su u prethodnim filmovima već postavili pravilo da mistične sile postoje, zar nisu mogli ostaviti moć indijanskim bogovima? Kao da nisu ništa naučili od Lucasovog zariba sa midikloranima!



***SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER****
Randomness is strong with this one!
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Nisu. Lukas ne uči. Inače mu se ne bi dogodili midiklorijani. A ni ovo u IJ 4.
A. Ziljak
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Indiana Jones 4

Unread post by TB »

Pogledao sam „Indijana Jones i kraljevstvo kristalne lubanje“.
Mada sam prije filma odlučio da ću sniziti sve kriterije i zažmiriti oba oka ako treba, samo da mi „Indijana 4“ bude dobar, nije uspjelo. Vrlo sam razočaran.
Najbolji dio filma je početak sa skladištem i nuklearnom eksplozijom. Kako film ide dalje, zanimljivo je, ali malo po malo stvari počnu smetati. Nacisti i crnomagijski sektaši su zli sami po sebi, ne treba objašnjenja zašto su zli, to svi znaju. Zašto bi Rusi bili zli? Sovjeti nisu armija mraka, nemaju zlo u svom planu i programu.
Indijana Jones je u prva tri filma imao dobru dozu „stvarnog svijeta“ , tako da kad se pojave sulude stvari, to bi nekako izgledale smisleno. Njegov svijet je ovaj naš, a čudne stvari su čudne i rijetke i na njih nekako naleti Indijana Jones. U „Kristalnoj lubanji“ je mozak baj-baj. Indijana Jones je uvijek tražio nešto konkretno, nešto oko čega postoji stvarna legenda. Ovdje traži potpuno izmišljenu stvar oko koje se plete potpuno izmišljena legenda.
Zaplet je mambo- đambo sa kristalnom lubanjom , linijama u Nazci od kojih na kraju nema ništa, El Dorado kao da je ubačen samo da bude i to, (El Dorado je sam po sebi odlična ideja, a sad je potrošena), neiskorištene su ESP moći negativke. Rasplet je takav da nemam pojma o čemu se sve u ovom filmu u stvari radi.
Kako to da Rusi paradiraju posvuda sa Ruskim vojnim oznakama, vozilima i nepoznavanjem jezika? Otkud im vojna vozila sa srpom i čekićem i kalašnjikovi i oprema u Peruu i Amazoni? Zar je Peru i Brazil bio Sovjetski saveznik? kako to da je u prva tri filma sve štimalo?
U prijašnjim filmovima je Indijana običan tip, (kao i John Mc Claine), ali je priseljen da uradi nešto rizično. Ovdje sam skače gdje je najgore, previše je samouvjeren.
Zatim, filmu fali napetosti i to jako. U jednoj od zadnjih scena kada Indy i društvo bježe iz rušećeg hrama, prolaze kroz nekoliko rizičnih situacija od kojih bi Spielberg ranije stvorio napetost da skočiš iz stolca. Kao što je recimo, uski kameni mostić kojega melje niz velikih kompliciranih kamenih zupčanika. Ovdje to junaci samo mrtvi 'ladni prođu. Bez ikakve napetosti.
Scena sa početka kada Indy očajnički trči kućom nastojeći da smisli bilo što da se spasi, dok zadnje sekunde do eksplozije odbrojavaju, mi je jedini stvarno napeti dio filma.

Još jedna stvar- ajde, Indijana se još dobro drži, ali kada se pojavi Marion, godine se gospođi bogme vide. Ovakav tip filma je ipak o junacima četvrtaste čeljusti u 30- im godinama i bajnim ljepoticama, a ne o pustolovinama i ljubavi staraca.
Bolje bi bilo da je Indijana ostao na trilogiji.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Da, zapravo u cijeloj toj gluposti čovjek zaboravi spomenute a neiskorištene stvari, npr. Nazcu i ESP. Gle, očito je to film iza kojeg stoji Lucas, a Spielberg je to otaljao za koju paru. Ili je i Štef otiš'o na kvasinu i više ne zna što je snimao jučer.
A. Ziljak
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Ariel »

ja sam gledala film s tatom, kojem imam zahvaliti svoj sci-fi odgoj, da se tako izrazim. i meni je film bio skroz super, ali mislim da sam, iz već navedenog razloga, subjektivna. :happy1:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Indiana Jones 4

Unread post by jbt »

Gledao. Imam iste prigovore ko ostali na dretvi.

Ono sto mi je poslije palo na pamet je Lucas kako pise scenario. Mogu ga zamisliti pogurenog, sa suludim smjeskom na licu, kako smislja nove budalastine. Ko Dr. Evil. "Yes, and lets make the russian woman a Psychic Ninja!!! Could the ants have tiny firethrowers? What about Indians? Can we give them rocket launchers?"
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Izitpajn »

Nemate pojma, film je zaaaakon!!!! :occasion9: :cheers: :lol: :cheers: :thumbup: :wav: :wave: :ocasion: :notworthy: :headbang: :drunken: :wav: :blob:

Okej, prije projekcije sam ostavio mozak doma, pripremio se za nerealne dogodovštine starčića koji taba sve redom (kao, uostalom i u prva tri dijela, osim što tamo nije starčić), rupe u radnji (kojih ima i u prva tri), logičke neuvjerljivosti (kao i u prva tri) i mogu reći da sam se zabavio možda čak i više nego gledajući bilo koji od prethodnih filmova. Možda zato jer sam njih odgledao uzduž i poprijeko, i možda, kad ovog budem gledao četvrti put, ću malo promijeniti priču, ali mogu reći da sam prvih dvadeset minuta uživao u svakoj sekundi, a kasnije, iako je bilo malo praznog hoda (kao i, jelte, u prva tri :zubo:), sve je to dovoljno popunjeno humorom i zanimljivom akcijom. Nisam primijetio da nedostaje napetosti išta više nego, khm, u prva tri, a koncept "Indiana Jones meets Alien vs. Predator meets X-Files" mi uopće nije smetao, iako prihvaćam da je to možda nekima neželjeni iskorak iz koncepcije. Ono što mi je zbilja smetalo bila je grafika gdje se vidi da su majmuni i oni glodari nacrtani, kao i mnoge druge stvari. Ono u čemu sam najviše uživao: leteći frižider (i ono neposredno prije i poslije), dobacivanje zmije, "on nikad nije razmišljao previše unaprijed", Rus koji viče "Hoćete li zašutjeti?", a posebno Kate Blanchett kao nazi-staljinistica. Ne znam, mislim da sam u zadnjih nekoliko godina, i to čak više zahvaljujući kompjuterskoj igri, postao fan Indiane Jonesa, i meni je film, sa svim citatima i referencama, bio super. Na primjer, kad su, na početku, ušli u skladište, najprije sam mislio da traže onajsanduk. Kad se ispostavilo da traže nešto drugo, rekao sam okej, a kad se pri izlijetanju iz skladišta taj sanduk na sekundu ipak pojavio, bio sam zadovoljan. Ono, mozak kod kuće, a dijete se veseli :zubo:

Definitivno ga želim pogledati još koji put i sasvim je moguće da će mi onda biti bez veze.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Indiana Jones 4

Unread post by Tomislav Sakic »

Meni je - iskreno - film takodjer bio zakon :)
Post Reply