the mists

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

the mists

Unread post by jbt »

http://www.imdb.com/title/tt0884328/

Idemo redom, prvo dobar. Gluma je fenomenalna. Thomas Jane je uvjerljiv do zadnjeg atoma, Andre Braugher mu je odlican pandan(jebate, sto se udebljao), Marcia Gay Harden je luda 100 gradi, doduse glumi jako religioznu osobu, pa nije da ima izbora. Potom razvoj radnje i scenario. Nema tu sto godina muljanja okolo ili zujanja i jeftinih stoseva. Nakon 5 minuta, strava je ocigledna. I nastavlja se do kraja. Ja se jezio cijelo vrijeme. Dalje, soundtrack. Dead Can Dance su spooky vako i onako, al gurnut ih u horror....bemti. Onda, rezija. Likovu su jasni i dobro razvijeni. Ima babac od sto godina koji ne trpi sranja. Gadja ljude konzervama. Di ces bolje?

Los. Kamera. Pola vremena je handy cam, ono drhtava, in your face kamera. Imam osjecaj da gledam Cops ili neki drugi reality show sa RealTV. Ovo je jako osobna zamjerka jerbo ja mrzim taj kvazi dokumentaristicki pristup. Efekti su okay, al moze to i bolje.

Zao. Reziser i scenarist. Jedna te ista su osoba. Opako me zajebase. Kraj je...zao. Na onaj "kako mi je to mogao napraviti" nacin. Ne na "ja sam skeletor, ja sam zao" nacin.

Dakle, ukoliko zelite vidjeti kako su glavna oruzja, koja ubijaju ljude, predrasude, fundamentalizam, stavovi i sumnje, te sumanuta potraga za dezurnim krivcem, pogledajte The Mists.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: the mists

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja sam pročitao tu Kingovu priču (ili bolje reći, mini-roman) i na kraju sam isto ostao ono - a dalje? Kaže Stevo da je tu priču napisao po nalogu. Neki izdavač ga je tražio da mu napiše neki horror za neku zbirku ili antologiju, a Stevo baš nije imao ideja, pa je razmišljao i razmišljao i onda mu je na pamet pala jedna suluda scena u supermarketu oko koje je kasnije napisao priču, al eto, kraj mu je ostao nedorečen (što se kod njega zna desiti).
Meni priča ima odlučnu atmosferu. Nadam se da je prenijeta i na film.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: the mists

Unread post by TB »

Film proleti, a ispada da traje oko 2 sata. Odličan. Nije za osobe slabih živaca. S obzirom da je film na temu ljudske prirode, kako je krhak premaz uljudbe, kakvi ljudi mogu biti stoka jedni prema drugima kada su u nedaćama, nekako sam očekivao da se čudovišta jedva pojavljuju, pa me broj raznih maštovitih situacija sa čudovištima ugodno iznenadio. Nakon dugo vremena čudovišta stvarno plaše. Prijetnja je uistinu prikazana kao nešto sa drugog svijeta,vrlo strano, stvarno je jezivo. Ima vrlo ružnih scena i ljudi umiru na grozne načine, a to nije prikazano zabavno.
Kao u doba kada se alieni još nisu tukli sa predatorima.
Ali na koncu, čovjek je čovjeku glavni neprijatelj. Dio napetosti ide i tome što su likovi realni. Nitko nije bivši specijalac niti je u dućanu odjel sa automatskim oružjem. Nema šala i pošalica i ciničnih komentara. (Doduše, glavni lik u jednom trenutku veli „I'll be back“, ali ne na način da citira Arnija, pa se nitko u kinu ne nasmije.)
Ljudi u filmu reagiraju vrlo stvarno za jedan horor.
Glazba je moćna pri kraju. Glas tipa Lise Gerard nariče uz mukle mračne tonove. Ima nekoliko veličanstveno jezivih scena kada se vrlo čudne stvari naziru u magli. Puno dobroga u ovom filmu.

SPOILERI

Gospođa vjerski fanatik je stvarno neugodan lik. Stvarno tako glumi da je se zamrzi. Kad dobije što zasluži, u kinu se prolomio pljesak što dugo nisam doživio.

Velika zamjerka. Vjerujem da g. Darabont ima više od 20 godina tako da ne znam zašto je ovo napravio. Razmišljao sam cijelim putem na povratku iz kina, i naprosto mi nije jasno čemu onakav kraj. Recimo, kraj „The thinga“ bio bi idealan i za ovaj film. Ili, oni izlaze iz auta i odlaze u maglu. Pa čak i verzija da metaka ima dovoljno za sve i da samo odjeknu pucnji i kraj, bilo bi bolje. (To mi se ne bi svidjelo, ali bi bilo bolje od ovoga.) Ali ovo iživljavanje nad glavnim likom, minute koje protječu dok on urla i plače, padne na koljena pa još plače, ne znam čemu to služi. Zar autor mrzi svog glavnog junaka da mu je tako nešto priuštio? Ajde da je naslućeno da on mora doživjeti nekakvo iskupljenje za nešto ili slično. Ali ne. Jedino objašnjenje koje mogu smisliti je da je kraj ovakav jer je režiser želio svima nabiti na nos da se, eto, baš on „usudio“ snimiti nešto tako. Bilo kako bilo, film je super, ali kraj je idiotski.

(Pala mi je na um još jedna ideja. Ići će nastavak filma gdje je glavni lik sada okorio i bez iluzija, nešto kao Snake Plissken koji priželjkuje svoju smrt, pa ga vojska šalje u tajnu samoubilačku misiju u drugu dimenziju. :zubo:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: the mists

Unread post by TB »

Edit:
Mislio sam da u filmu pri kraju ide neka stvar koja je "kao" Lisa Gerard. Ali sada vidim, U filmu i jest DCD i glas Lise Gerard!

Dodatak: Jučer mi je kraj bio idiotski. Ali ipak, mijenjam mišljenje... Holivuđani su nas navikli na sretne krajeve uvijek i svuda. Tako da pogledati hororac nakon kojeg se osječaš da 'prostite, posran, to je iskustvo. Poslije ovog filma, tko je depresivan, doći će mu da reže vene. Ovaj film ću pamtiti.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: the mists

Unread post by Milena »

Podsjeća me na početak 3. dijela Pirata s Kariba. Što je jedan od najboljih primjera namjernog poigravanja gledateljskim očekivanjima koji sam ikad vidjela... Mrak.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: the mists

Unread post by jbt »

glede rezisera koji se usudio...da, upravo je u tome sema. ostatak se ne usudjuje. kad cujes holivud, odma je tu i barbi kraj. zato ovo i odskace.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: the mists

Unread post by Xaotix »

Film mi je fenomenalan.
Nekako se tiho provukao, nisam primjetio nikakve bombastične najave, ali je razlog tome što nije preskupi blockbuster koji treba vratiti novce.
Na kraju krajeva, s obziromn na scenografiju (dućan), relativno nepoznate glumce, i umjerene specijelne efekte, čini mi se film spada u jeftiniju kategoriju (po troškovima snimanja, ne po kvaliteti!)

Neke stvari su mi nategnute (akcija s apotekom), postupci nekih likova isto (Nortonova arogancija), ali u cjelini čini mi se da su reakcije ljudi dosta realne, za situaciju u kojoj su se našli.
Bonus za film, iako ima junaka četvrtaste čeljusti i zgodnu plavušu, čovjek koji rješava većinu problema je mali buncek koji se zove Ollie (poslovođa supermarketa). Takvi likovi inače igraju comedian sidekicka, ali ovdje je tip faca. Bonus 2: vojnici koji se nalaze u kadru nisu ramboidni komandosi, nego najobičniji regruti.

Kraj sam čak naslutio, ali opet, nisam ga baš očekivao. Daje dobar odmak od klasičnog američkog filma.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: the mists

Unread post by Ire »

mrzim vas koji ste nahvalili ovaj film, mrzim kinga, mrzim scenarista, glumce, kostimografe, best boya i key gripa, mrzim producente, mrzim vas sve.

idem gledat zubić vilu da dođem sebi
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: the mists

Unread post by jbt »

Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: the mists

Unread post by Ire »

mislim, film je genijalan, al me ubio u pojam
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: the mists

Unread post by jbt »

to u svakom slucaju. ja sam jos 2-3 dana o filmu razmisljao
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: the mists

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ne sjećam se kad je neki film snimljen po Kingovom horor djelu dobio ovoliko pohvala. Što mi je, naravno drago jer imam oltar posvećen Kingu doma. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: the mists

Unread post by TB »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:Ne sjećam se kad je neki film snimljen po Kingovom horor djelu dobio ovoliko pohvala.
Kako to,"Shining" dobija pohvale već desetlječima.
Nego, postojalo je nekad davno doba kada se govorilo da King nema sreće sa ekranizacijama. Sad ispada, brdo dobrih filmova po Kingu.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: the mists

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Da, znam za Shining. napisao sam to u zagradi, al su me omeli moji nećaci, pa sam morao brzo pisati, da ih maknem od kompa itd. itd. Ali, to vrijedi samo za Jack Nicholson verziju Shininga. I Shawshank Redemption je jako hvaljen film, a i onaj što je napravljen po priči The Body. Ne mogu se sjetiti kako se film zove. Ali, to su sve stari filmovi. U posljednje vrijeme baš nije imao nekih velikih uspjeha, ako izdvojimo Zelenu milju.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Post Reply