Poslije dužeg vremena Star Wars

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Krvoje wrote:CGI-jci su ispekli svoj zanat do zavidne razine, ali stvarno brate ponekad fali umjetničkog štiha.
Pitanje je kako uspješno vrednovati CGI, ako su najbolji upravo oni koje ne možeš razlikovati od stvarnosti. Primjer, JPark; ti su dinosauri toliko dobro i realno napravljeni da meni nikada nije palo na pamet pitanje - kako su to uspjeli? Gledao sam ga nekoliko puta (čini mi se 2), ali niti jednom nisam niti najmanje razmišljao o temi efekata - zato jer su bili toliko dobri da sam se mogao koncentrirati na druge važne stvari, kao recimo naganjanje sa dinićima.


Glede Gospodara prstenova i sličnih sapunica... Svi su ti efekti rađeni i prije, samo na drugi način. U LOTR je korišten neki divlji sustav masovnog generiranja likova (računalno), dok je recimo u Ben Huru, sličan efekt masovnosti postignut kreativnom igrom sa kamerama (dakako, uz puno statista).

Jednostavno nisam nešto posebno zapanjen novotarijama pošto dobivam neki dojam da svi ti famozni CGI-iji ne doprinose toliko kvaliteti, koliko rezanju budžeta (časne iznimke su uvijek tu).


Nevezano uz CGI, mene je posebno zapanjio sveukupni trend u svijetu specijalnih efekata. Recimo, u Dirty Harryu se oduševljavam kad Callahan izvuče LAW i njime sprži momka na tornju, a danas su normalna rušenja gradova, potjere Ferrarijima, poznata šema - udari auto nogom i on eksplodira kao da vozi na nitroglicerin, i ostale nebuloze...

Trend je takav da se ide na masovnost i na intenziviranje svih efekata, čini mi se da bi uskoro moglo doći do zasićenja, jer ti sam CGI omogućuje da prikažeš doslovno bilo što, mislim, gdje je granica?

Ovo je i jedan od razloga što nažalost zapostavljam inače sasvim legitimnu filmsku umjetnost.


Troopersi su predobar film, i tu nema spora.
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

My point otprilike. Pointa je u tome da će gledatelj uvijek biti (kod CGI-ja, bar danas. Kad baciš kantu po stepenicama i snimiš je, uvijek će to izgledat više kao kanta-koja-pada-niz-štenge, nego CGI varijanta istoga) svjestan da je to što gleda "efekt", tj. neka analogija stvarnosti. Jer to mislim, volim kad se okrenu umjetničkoj komponenti pa onda oponašanju realnosti dodaju nešto duha. Onda ti dođe da cijeniš taj efekt čak i ako je neuvjerljiv (a uvijek će bit'). S druge strane, iritira me kad krenu u perverzije s tim animacijama pa rezultat ispadne nešto k'o transformers.

Mislim, ja inače volim lutkarsko-maketarske efekte, zbog karikaturističkog duha koji sadrži minijatura. A, i opet ona analogija s kantom, ako baciš detaljnu igračku svemirskog broda po stepenicama, snimka tog pada će izgledat uvjerljivije nego CGI istog.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

mene je bio malo zapanjio svojom kvalitetom iako se vidjelo da je to CGI ali jako dobro napravljen u van helsingu iako je napravljen film 2004 onaj vukodlak pa onaj veliki tip kojemu se vidi guzica su tako dobro napravljeni naravno da se vidi da su napravljeni kompom ali onaj tip se tako nekako realno kretao da sam ostao ugodno iznenađen dok npr harry potter ima 10x veći buđžet pa opet vidiš da je sve animacija, također zaboravili ste king konga koji je mislim vrhunac animacija zasad po mom mišljenju ( u modeliranju glavnog lika za razliku od sw3 gdje onaj robot s 10 ruka i njegov famozni ogrtač tako plastično izgledaju kao da gledaš film star 10 god a ne najskuplju trilogiju) također matrix 2 i 3 što se tiče virtualnog nea kad se bori sa x agenata se skroz vidi da je gumenast i plastičan
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

U King Kongu je nevjerojatno dobar CGI. Nije stvar u CGI-ju, nego u zasičenosti efektima, zna se da se danas sve može prikazati, ali nekako ništa ne ostane dugo u sječanju.
A u sjećanju, barem meni, nekako ostaje prava stvar Kad rekvizit ima masu, pa lupi nekog po glavi na snimanju. :D
... kad gledam dokumentarac o snimanju nekog starijeg filma. Recimo, "Conan" .Ekipa je kao ekspedicija, putuje na lokaciju Radnici grade ogromne makete, rade se velika čudovišta od gume, ljudi se znoje u kostimima. Kaskaderi su u opasnosti da se polome. Prava stvar.
Današnji dokumentarci o snimanju spektakala su dosadni. Recimo dokumentarac o snimanju nove trilogije. Glumci glume u praznoj sobi. Ljudi rade film u uredu.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

TB wrote: Glumci glume u praznoj sobi. Ljudi rade film u uredu.
Da, birokratizacija pojela sve. :D

A što se tiče King Konga i CGI: zar nije tamo Serkis glumio KK-a, pokrete i mimiku, pa je to sve uhvaćeno s motion capture tehnologijom i onda, recimo to tako, morfano u velikog goruilu? Isto je rađeno i s Golumom u LOTR. Da se to pustilo kompovima da animiraju ab ovo, vidjeli biste kakav bi to shit ispao.
A. Ziljak
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

A što se tiče King Konga i CGI: zar nije tamo Serkis glumio KK-a, pokrete i mimiku...
Je. Očito su se on i Jackson skompali na LOTR-u, pa ga je ovaj opet angažirao. Lik je lud. Gledao sam nedavno neki film u kojemu on glumi (čovjeka) i smiješno mi ga je gledati. Stalno očekujem da će se početi udarat u prsa ili vikati my precious.

By the way, jel radi Jackson na kakvom novom filmu? Å ta je s Hobitom? Tu su bile zapetljancije s tužbama i filmskim kućama i pravima na snimanje. Znam da se govorilo da će ga snimat Raimi kad završi spajdermene.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

glede Conana, jel iko gledo Behind the scenes? Ja krepo od smijeha. Penje se Arnold na onu stijenu kad ga ganjaju psi, pas ga stigne, povuce, a Svarcika ce "Ach, fuckh" koristeci svoj najjaci los naglasak. Priceless
Blood for the Blood God!!

engi
Post Reply