Poslije dužeg vremena Star Wars

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Poslije dužeg vremena Star Wars

Unread post by TB »

Prvo ide mali brod, po a iza njega veeeeeeelki brod.
Svatko se i danas sjeća kad je prvi puta vidio. Pa letenje kroz kanjone Zvijezde Smrti, itd.... U svakoj epizodi originalne trilogije ima nešto takvo, što se pamti .
U onoj novoj trilogiji i najspektakularnije scene su već danas zaboravljene, bezlične i nebitne.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Unread post by niniane »

Posebno iz prvog dijela nove trilogije... :drunken: :shaking:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Tako možeš nabrajati do sutra :lol:

Specijalni efekti:
Stara triologija - svi brodovi i letjelice izgledaju realno, imaju haubu, auspuh, gefufnu, hrpu šarafa. Pokrivene su prašinom, izgrebane i limarija im je ulubljena. Millenium Falcon krpaju sa švajs aparatima i francuzima.
Nova triologija - Sve je glatko i svak površina se reflektira. Svi brodovi su vidljivo rezultat CGi-a. Jedini izuzetak (donekle) su Pod Raceri.

Dijalozi i one lajneri:
Stara triologija - ne stigneš ih pobrojat. Koriste se svuda i u svim prilikama.
Nova triologija - jedan jedini (You think you're some kind of Jedi?)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Okej, ne zaboriavimo i "You are going to be the death of me one day, Anakin..."

... iako je taj, istina, malo isforsiran...

... i jel možete vjerovat da, dok sam pisao gornju rečenicu, sam napravio tipfeler i napisao "sitina"? :lol:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

U stvari ne znam nikoga kome je nova trilogija kult, ili tko na priču obje trilogije gleda upravo onako kako je George Lucas rekao da treba gledati ...

U vezi CGI-ja:
Ȓudno je kako je brzo nestala efektnost CGI efekata. Kad gledam CGI, ma koliko savršen bio, uvijek imam neki osjećaj da to nije pravo, da su to samo efekti, pa makar izgleda savršeno. Osječaj začudnosti je bio u stvari samo u nekoliko filmova- Jurassic Park, a dalje... ne mogu se sjetiti. Nije: «Au, kako je ovo dobro», nego: «Kako dobro napravljen CGI.»
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

malo offtopic

Slažem se s TB-om u vezi začudnosti. Koliko god puta gledao Jurski park, uvijek ću se diviti koliko su dinoauri dobro napravljeni. Dok ih gledaš, u rijetkim trenucima razmišljaš o njima kao o kompjutorskim animacijama. Taj film je snimljen '93. godine, dakle prije skoro 15 godina. Hrpa razvikanih filmova nakon toga u kojoj se koristi CGI mi ne izgleda tako realistično, a nije u pitanju budžet. Tu ubrajam i Star Wars drugu trilogiju.

Slična je stvar i s filmom Tko je smjestio zecu Rogeru (mislim da se tako zove). Pretpostavljam da ste gledali. To je ono s kombinacijom crtanih likova i stvarnih ljudi. Iako je film napravljen prije više od dvadeset godina, mnogo je kvalitetniji ( s naglaskom na mnogo!) od kasnijih filmova koji su snimani takvom tehnikom, počevši od Space Jam ili onog s Brendanom Fraserom, kojemu ne znam ime.

Je li stvar u lijenosti ljudi koji to rade ili u čemu? Mislim, sredstava ima.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Nebelwerfer
Zmajić
Posts: 179
Joined: 18 May 2007, 16:16
Location: Na štandu
Contact:

Unread post by Nebelwerfer »

prva trilogija je napravljena u jedno doba, druga u drugo. obje su napravljene u skladu s vremenom u kojem su nastale. od načina snimanja i efekata pa do priče u konačnici... mislim da su obje lijepo ocrtale vrijeme u kojem su nastale.
jao, mogao bih do sutra o tom "diskursu zlatnog vremena" ali ne smijem :D
Image
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

SAMSUILUNOV OTAC wrote:malo offtopic

...Koliko god puta gledao Jurski park, uvijek ću se diviti koliko su dinoauri dobro napravljeni. Dok ih gledaš, u rijetkim trenucima razmišljaš o njima kao o kompjutorskim animacijama. Taj film je snimljen '93. godine, dakle prije skoro 15 godina. Hrpa razvikanih filmova nakon toga u kojoj se koristi CGI mi ne izgleda tako realistično, a nije u pitanju budžet. Tu ubrajam i Star Wars drugu trilogiju.

(...)

Je li stvar u lijenosti ljudi koji to rade ili u čemu? Mislim, sredstava ima.

Mislim da je to u načinu na koji ljudsko oko gleda na svijet. Mislim da se na neku foru intutivno zna kad nešto nije pravo.. Spielberg je to znao u Jurskom Parku. Mi ne vidimo stvari savršeno nego zamrljano, zamućeno (ovisno o dioptriji :D ).

Kompjuteraši se zaigraju, pa rade savršenstvo i pokrete kamere za koje gledatelji znaju da nijedan kran ne bi mogao izvesti... Kao ono kad u «Družini Prstena» kamera leti tik iza jedne vrane kroz Sarumanove spilje i kovačnice, a na svakom nivou tisuće malih Orka kuju, grade oklope, marširaju... To je nemoguće tako vidjeti. To je lažno.

U «Dvije Kule» imamo armiju sa 10 000 Orka, i onda se kamera izvlači od vrška koplja pa uvis, do panorame svih tih ratnika, a svaki je umjetničko djelo, svaki ima modeliran mali savršeni oklop.... Da zaustavimo sliku i povečamo jednog malog čovječuljka, svaki bi bio savršen.
Zato čak i danas vojska od pravih statista , još uvijek izgleda realnije.
User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Unread post by Sir John »

problem je jednostavno (ko sto je vec receno ovdje) u tome da su suvremeni efekti jednostavno presavrseni pa gube na vjerodostojnosti (realnost, naime, nije savrsena)

a kako time ne ostavljaju masti ni truncicu prostora... :bilo:
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

okay, prvo moje dvije lipe o SW.

je, stari su strava. ali ne samo zbog efekata koji nam izgledaju vjerodostojnije. ono sto mi je bas neki dan palo na pamet(htio sam i topic pokrenut) je dobro i zlo, tj. nacin na koji su prezentirani.

pogledajte heksalogiju od pocetka i pokusajte se uziviti kao da gledate sve prvi put. stvarno je tesko, ali probajte. znaci, ne znate nista o D.V.(89) niti o caru niti o zvjezdi smrti niti o bilo cemu sto ce se zbivati u kasnijim dijelovima. i onda mi nakon gledanja prvog dijela recite - tko su negativci? jer u cijelom cjelcatom prvom dijelu, nitko ne napravi jednu jedinu moralno upitnu stvar. je, glavni likovi su definirani, ali mi ne znamo nista o njihovim moralnim stajalistima. u jednom trenu ona luda rajcica od dartha maula kaze da ce se osvetiti. hokay, osveta je uglavnom zabavna. ali nije moralno upitan cin. zasto da pusim ono jedi sranje kad bi mozda sith sranje bilo jednako dobro sranje?

onda drugi dio. nekakva spletka s pravljenjem vojske, onda neko oce ubiti neku princezu...sve kajgot. ima i dio radnje s brojem svjetova koji se oce otcjepiti od republike, a republika im ne da. i sve to pusis jer znas od prije da su jedi ekipa kao dobri. al da gledas prvi put, bilo bi ti ko 100-godisnji rat, englezi, francuzi, sve isto.

treci je samo produzetak drugog. opet nista o razlikama izmedju jednih i drugih, samo prica o ratu i genocidnom jediju koji postane sithovac. ima i samoispunjujuce prorocanstva, bljuv.

a dio 4,5,6? pa prica pocne sa zlim carstvom ciji generali dave ljude i raznose planete i muce zarobljenike! nemas puno sta razmisljati.

a glede CGI-ja, Starship Troopers ima bezprijekoran CGI. imam dvd, gledo sam ga oko 10 puta i samo 2 scene su upitne, u ostalima je sve bez mane.
Blood for the Blood God!!

engi
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

SAMSUILUNOV OTAC wrote: Slažem se s TB-om u vezi začudnosti. Koliko god puta gledao Jurski park, uvijek ću se diviti koliko su dinoauri dobro napravljeni. Dok ih gledaš, u rijetkim trenucima razmišljaš o njima kao o kompjutorskim animacijama. Taj film je snimljen '93. godine, dakle prije skoro 15 godina. Hrpa razvikanih filmova nakon toga u kojoj se koristi CGI mi ne izgleda tako realistično, a nije u pitanju budžet. Tu ubrajam i Star Wars drugu trilogiju.
He, ali dio scena u JP je snimljen tehnikama animatronike, tj. dinosaurima pokretanim hidraulikom (ili pneumatikom, ne znam sad što su točno koristili), s hrpom servo-mehanizama, malih i velikih. To uključuje i T.rexa u mjerilu 1:1. Naravno da mu negdje iz dupeta vire cijevi i da nemaš potpunu pokretljivost (ne može sam hodati i trčati, inače ne bi ni trebao CGI), pa moraš malo paziti što ti leća od kamere vidi.
A. Ziljak
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Re: Poslije dužeg vremena Star Wars

Unread post by Den »

TB wrote:Prvo ide mali brod, po a iza njega veeeeeeelki brod.
ne to je bilo u Spaceballs, u star wars je samo "veeliki"
:santa:
User avatar
Sir John
Hani
Posts: 68
Joined: 22 Sep 2007, 17:36
Location: dva koraka do tamo

Unread post by Sir John »

jbt wrote:- tko su negativci?
zaboravljas na dio u kojem se 'dobri' Anakin bori protiv 'zlih' robovlasnickih interesa - riskirajuci pritom i vlastiti mladi zivot :lol2:

ne mora imperija biti 'zlo' u prvom planu od samog pocetka, a ako budes pogledao malo bolje i 'kao da gledas prvi put' ove nove digitalizirane nastavke ona (imperija :D) tada formalno i ne postoji ;)

osim toga u neko doba moze postojati drustvo u kojem strane nisu tako ocito podijeljene - doba u kojem buduci lideri podjele stvaraju i okupljaju sljedbenike

jbt wrote: a glede CGI-ja, Starship Troopers ima bezprijekoran CGI. imam dvd, gledo sam ga oko 10 puta i samo 2 scene su upitne, u ostalima je sve bez mane.


Starship Troopers :scratch: - nije li to onaj pomalo naporan komercijalni filmic o ratu s bubama?
Den wrote:
TB wrote:Prvo ide mali brod, po a iza njega veeeeeeelki brod.
ne to je bilo u Spaceballs, u star wars je samo "veeliki"
:santa:
mmm da Spaceballs - bas slatko :D - cistacica rula :cheers:
kad vec biras idiota - neka bar bude plemenit...
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Unread post by Krvoje »

SpaceBalls je fini klasik, ne razumijem zbog čega se HRT libi puštati filmske večeri Mela Brooksa npr.

Starship troopers je meni onomad kad ga gledah baš fino sjeo. Možda bi mi sad izgledao kičast, ali definitivno ostaje u dobroj uspomeni.

Ja sam inače pobornik staromodnih metoda izvađanja specijalnih efekata. CGI-jci su ispekli svoj zanat do zavidne razine, ali stvarno brate ponekad fali umjetničkog štiha.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
Post Reply