Transformers

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Transformers

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Išao sam gledat' spreman na sve, a ispala je sasvim solidna zabava. :D Malo super-akcić, malo tinejdžerska komedija. Film ima svojih problema, tu i tamo padne, posebno na tinejdžerskim dijelovima koji su za taj podžanr već prilično isfurani, ali kad to čika Michael Bay spasi s mehaničkom akcijom/nasiljem, onda je film čisti užitak. Za ljetnu ispašu mozga i više nego solidno. :headbang:
A. Ziljak
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Prestigao me Žiljak u otvaranju threada! :x
No da stavim i ja svoju recenziju...

Dakle Transformers:

Originalne transformerse sam gledao osamdesetih dok su jos bili crtići na talijanskimTV kanalima, a zatim sinkroniziranu verziju koja je išla kod nas, radnim jutrima prije devet sati. Ne smatram se Transformers fanom, i samo površno poznajem mitologiju Transformersa. Kad je film dosao, želio sam ga gledati, ali nisam bio siguran želim li platiti i kino kartu. Na kraju je prevladala želja da vidim divovske robote na VELIKOM platnu.

Film bi opisao sličnim tekstom kao i Žiljak, i dodao nekoliko VELIKIH ali:

Transformersi govore o VELIKIM robotima, i njihovim bitkama. U filmu Transformersa gotovo i nema! Priča je bazirana na ljudima i uglavnom se njima i bavi. Prolazi za one koji žele gledati film o tome kako se ljudi snalaze suočeni sa puno naprednijim protivnikom, ili kakve su muke po tinejdžeru djevcu. Ali ako želite gledati robote, načekat ćete se. Oni stižu tek u zadnjoj trećini filma.

Sami roboti su izvrsno izvedeni. CGI doveden do vrhunca. Gledati ih kako se kreću (gotovo poput bioloških organizama) je čisti užitak. Međutim, onog trena kad se u kadru nađu dva robota, kamera postaje čudna, željezo se isprepliće, i nije uvijek jasno koji robot što radi kojem robotu. Djeluje gotovo poput kadrova u stripu gdje je tučnjava prikazana oblakom prašine iz kojeg izviruju noge i stisnute šake. Oni jasniji dijelovi su zato itekako uzbudljivi.

Osnovna potka priče je potraga Autobota i Decepticona za izgubljnim artifaktom Allspark, ali cijeli film ima nekoliko fabula. Prva prati Sama i Mikaelu (token hot babe za one koji se pale na vruće hlačice, pupak i loše cure) koji pokušavaju pomoći Autobotima i bježe od Decepticona. Ostaje dojam da su autori željeli napraviti teen komediju, a kad su im dali Transformerse, odlučili su ugurati i to unutra (geek pati za ljepoticom koja hoda sa sportskom zvijezdom, na kraju je skupi pomoću dobrog auta i malo šarma).
Druga fabula prati vod vojnika koji su jedni preživjeli iz okršaja sa Decepticonima i uprkos svemu, opet idu u okršaj sa prejakim protivnikom jer nisu navikli gubiti. Vod je totalni kliše (tata tek rođene kćeri, latino koji čezne za maminom kuhinjom i nervira WASPovce jer stalno priča španjolski, WASPovci koji čeznu za pivom, roštiljem i NFLom) i opet izgleda da su producenti željeli napraviti ratnu dramu ili novi Blackhawk Down, ali kad su im dali Transformerse...
Treća fabula prati ekipu informatičara (djelić od ukupno 6 katova eksperata sa superkompjutorima, drugi token hot babe za one koji se pale na pamatne cure) koji pokušavaju dekodirati signal Decepticona. Ono što ne može navedenih 6 katova u roku od 20 sekundi riješava obližnji haker (apsolutni kliše debelog cvikeraša, k tome crnca koji živi s bakom). Dok se prve dvije fabule jos nekako i mogu opravdati, ova zadnja je potpuno suvišna, i njeno pojavljivanje nema nikakvog razloga u filmu osim da ga produži na preko 2 sata.

Halo, ljudi? Rijec je o ljetnom blockbusteru, za koji je gotovo preduvjet da mozak funkcionira samo toliko da bi ruka grabila kokice. Ako je Tarantino sa hrpom likova u Pulp Fictionu napravio hit, ne treba ga baš svatko kopirati!

Film je također prepun iritantnih karikiranja. Od Decepticona koji se ponaša i zvuči poput kromirane verzije Jar jar Binksa, pa do Johna Tortura kao vođe supertajne vladine organizacije koji izgleda poput negativca iz Telletubbiesa (kad bi takav postojao).

Dakle, radnja šepa, borbe robota polovično gledljive. Sto oštaje? Borbe robota i ljudi? Taj dio je vrlo nedosljedan.

*SPOILER**SPOILER**SPOILER**SPOILER*

Dok na početku filma jedan jedini Decepticon sam razori cijelu vojnu bazu, pred kraj filma se navedeni vod bori protiv NEKOLIKO decepticona i ide im sasvim dobro, iako su naoružani samo lakim naoružanjem. Na kraju jednog razvale gotovo i bez pomoci Autobota . Drugim rijecima, malo organiziranija jedinica bi ih nabila tako brzo da ne bi stigli reci ni ENERGON.
U crtićima su roboti pak bili nedodirljivi. Decepticoni su ljude ignorirali, ili se prema njima odnosili onako kako se mi odnosimo prema žoharima. Autoboti su ljude branili jer su Zemlju prihvatili kao dom, pa tako i sve njene stanovnike. Kako ljudi reagiraju na to da im se po planeti motaju golemi roboti nije nikoga brinulo.


*KRAJ SPOILERA*

Rezime bi bio, ako želite gledati Transformerse, pogledajte animiranu seriju. Ako vas samo zanima kako Transformersi izgledju u igranoj verziji, pogledajte clipove na Jubitou.
Ako želite razmotati vijuge, gledati puno eksplozija, jurnjava i efektne makljaže (doslvono) velikih razmejra, klimatizirano kino vas očekuje.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Kako bi film zaista trebao izgledati?
Planeta Zemlja zivi svojim zivotom, neki ratuju, neki trguju, neki idu u školu.
I tadase pojavljuju golemi roboti i počinje makljaža posvuda. Roboti se mlate po gradovima u akcijama skupljanja resursa ili podataka. Ljudi se pokušavaju oduprijeti ali svaki pokušaj biva zgažen, i bitka robota manje vise prolazi kraj njih. Vlade pokušavaju napraviti pakt sa bilo kojom stranom za koju smatraju da će pobijediti, nadajući se moći.

U kontaktima se Autoboti povezuju sa Samom i Mikaelom, mali ispada faca i cura se zagleda u njega.

Ima svega. I tinejdžere, i vojsu koja se mlati sa megarobotima i ono najbitnije, IMA ROBOTE.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Xaotix wrote:
Dok na početku filma jedan jedini Decepticon sam razori cijelu vojnu bazu, pred kraj filma se navedeni vod bori protiv NEKOLIKO decepticona i ide im sasvim dobro, iako su naoružani samo lakim naoružanjem. Na kraju jednog razvale gotovo i bez pomoci Autobota . Drugim rijecima, malo organiziranija jedinica bi ih nabila tako brzo da ne bi stigli reci ni ENERGON.
Ovo baš nije tako jer je nakon drugog sukoba ekspicite objašnjeno da da nekakvo streljivo bolje djeluje, što i ponove još jednom prije konačne bitke, ergo je (u svojoj naivnosti ) premoć u na kraju opravdana.

Inače što se filma tiče ugodno sam iznenađen, jerbo sam očekivao nekakav dječji akcić, a film ispao zapravo jako zabavan.

Istina što kaže Xaotix dueli među robotima, a i borbe inaće su "čudno" snimane i meni baš nije u svakom trenutku bilo jasno ko koga i kako.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Film je zabavan i sasvim dobar, solidan i pošteno napravljen blockbuster za tinejdžere i sve koji se osječaju takvima.
Jedino u zadnjoj četvrtini... ajme majko.. Kao što netko negdje reče, kao da su držali Michaela Baya na uzici, pa je uzica pri kraju filma pukla i Bay je prvo ukinuo simpatičan humorni ton koji se do tad provlačio filmom, a onda se tipično Bayevski razdivljao sa svojim načinom snimanja makljaže. Taj zadnji dio filma baš je dobar primjer čega neki ljudi mrze tog režisera. Svega previše, bez mjere. Glava zaboli od efekata i pretrpavanjem atrakcijama, a sve sumanuto preizmontirano.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

sranje
isto kao karmagedon :ocasion:

previše patetike previše propagande previše kiča sladunjavosti predvidiljvosti...
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Zeljko wrote:sranje
second to that... ili kako bi se u nas reklo "govnu brat" :D
Image
Post Reply