The Reaping (2007)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

The Reaping (2007)

Unread post by TB »

Jučer sam pogledao glup ali zabavan sotonistički triler Stephena Hopkinsa «THE REAPING». Film me zabavio pa evo kakav je. Napisao sam sve bitnije spoilere, označio sam gdje počinju.
Dakle...
Imamo mladu zgodnu znanstvenicu, glumi je odlična Hillary Swank, koja radi na nekom sveučilištu i bavi se znanstvenim objašnjavanjem čuda. Onih čuda u stilu kad proplače kip Majke Božje. Zgodna znanstvenica je ateist, a njen crni kompanjon je vjernik. Odličan par, funkcioniraju super, kao Mulder i Scully, šteta što neće biti još filmova s njima.
U zabitom gradiću na jugu Amerike,Heavenu, rijeka i obližnja močvara je pocrvenjela kao krv. Svi mještani su vjernici pa sumnjaju da se to ponavljaju starozavjetna božja zla iz Egipta.
I stvarno, ponavljaju se redom ta zla iz SZ, prvo rijeka postaje krv, zatim padaju žabe s neba...praznovjerni mještani misle da ih to Bog kažnjava radi nečeg. Znanstvenica vjeruje u znanstveno objašnjenje čudnih fenomena. Kako film ide dalje...
Slijede ostale nedaće Egipta i SPOILERI...

***
HEAVY SPOILERI- SPOJLANO AMA BAÅ  SVE BITNO!!!!***

Saznajemo da je znanstvenica u stvari –bivša žestoka vjernica, koja se odrekla od Boga u misiji na humanitarnom radu u Sudanu, ( a sve radi stradavanja njene obitelji u incidentu u kojem su sudjelovali zatucani Crnci, a posebno jedan veliki, krupni, kojem krv mjesto suza curi iz očiju, sa mačetom u ruci, a taj se cijeli film pojavljuje u BOOO! flashbackovima...)
Ispada da film nije o znanstvenici koja rijesava zatucane seljake zabluda religije, niti čudni fenomeni imaju znanstveno objašnjenje... nego da je to čistokrvni...
... sotonistički natprirodni triler!
Sotonistički triler koji se vrti oko...
Sotoninog djeteta koje je rođeno u toj selendri Heavenu, a koje će pokrenuti- što?
Pa, APOKALIPSU!!! Demonsko Dijete je, kako saznajemo, mala, slatka djevojćica velikih plavih očiju iz čudačke redneck obitelji izopčene iz društva pristojnih građana Heavena, koja živi u kolibi na rubu močvare...
Za sve su krivi sektaši koji su viđeni kako u toj kolibi te obitelji, ( ispred koje je, vele u filmu, bilo parkirano puno motora!), nešto čaraju.
Naša znanstvenica saznaje da je baš ONA jedina koja može ubiti to Sotonino dijete prije no što se svih 10 zala Egipatskih izredaju na nesretnom gradiću...(jer je bila posvećena, je li) Ona prihvaća tu ulogu anđela- spasitelja koju joj je nagovijestio svećenik s kojim se čula telefonom...

Završnica sa rojem agresivnih skakavaca i dolaskom biblijske tame, dešava se u ruševinama stare gotičke katedrale u močvari juga Amerike. Znanstvenica baš žrtvenim nožem zamahuje na sotonsku djevojčicu, kada shvati da je u krivu što to radi!
TO JE OBRAT!
Ona ne smije ubiti tu djevojčicu, jer je mala u stvari, ne Sotona, nego- anđeo gospodnji kojeg je Bog Svemogući poslao da putem 10 zala Egipatskih uništi zlo u gradiću Heavenu. Zlo je taj Sotonski kult o kojem je bilo riječi u filmu, kult koji u stvari, TEK IMA NAMJERU stvoriti dijete koje će početi Apokalipsu. Ȓlanovi kulta su....
Ama baš svi stanovnici gradića!
Zagrljenu H Swank i tu malu, u ruševinama gotičke crkve, okružuju svi stanovnici gradića, pogrešno se križajući i mrmljajući nešto na latinskom...

Sada solazimo do za sotonističke trilere «ideološki» interesantnog momenta u filmu. Naime, u sotonističkim trilerima za sve natprirodne fenomene kriv je uvijek Sotona. Za sve interesantne smrti, ludilo, povraćanje graška, rotiranja glave, nenadane potrese i gromove, napade dobermana iz mraka ... A nebeske pomoći Boga snagama Dobra, u tim filmovima nikad kao da ni nema, jedino oružje borcima protiv čavla su suha vjera koju junaci moraju pronaći u sebi...
U ovom filmu je obrnuto, naime, sve natprirodno je upravo djelo Boga, a sljedbenici Sotone su ostavljeni na cjedilu samo sa svojom suhom vjerom u Sotonu i svojim shotgunovima i žrtvenim bodežima. I na kraju ih, sve zlo, svi stanovnici gradića Heaven, jurišaju na našu junakinju i djevojčicu da ih ubiju. Naše junakinje su u BEZIZLAZNOJ SITUACIJI! I baš tada, sve napadače, sve ljude Heavena, zgromi s neba dobri Bog i spasi našu junakinju. Jer, na kraju dođe zadnje zlo Egipatsko- smrt prvorođenaca. A SVI stanovnici gradića su u stvari prvorođena djeca!!!!
Njihova smrt dolazi u obliku OGROMNIH VATRENIH LOPTI SA NEBA!!! Nastane OGROMNA EKSPLOZIJA i MORE VATRE preplavi ruševine stare crkve... a kad se sve smiri, jedine posred polja punog plamenih kratera ostanu naša junakinja, sada više ne znanstvenica nego fanatična vjernica, i djevojčica, anđeo. Na samom kraju ima još jedan mali polovičan obrat koji je potpuno nebitan za radnju, i doviđenja.

Film je smeće, ali ne jad i bijeda od smeća kao remake «Wickermana», nego gledljivo i zabavno smeće. Film je jako lijepo snimljen, i glumci su dobri i vrijeme brzo prođe.
Last edited by TB on 10 May 2007, 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
writer16
Ancient
Posts: 653
Joined: 19 Nov 2005, 22:32

Unread post by writer16 »

i zašto si mi sad uništio potencialno dobar film? mislim kad se stavi spoiler on označava neki DETALJ važan za cijeli film koji povezuje ili objašnjava film a ne ga cijelog prepričati!!!! nemojte molim vas to više raditi bez obzira stavite li spoiler upozerenje ili ne ali ono baš cijeli film????to mi nije jasno :x
Inside Every Living Person Is A Dead Person Waiting To Get Out
Terry Pratchett
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

writer16 wrote:i zašto si mi sad uništio potencialno dobar film? mislim kad se stavi spoiler on označava neki DETALJ važan za cijeli film koji povezuje ili objašnjava film a ne ga cijelog prepričati!!!! nemojte molim vas to više raditi bez obzira stavite li spoiler upozerenje ili ne ali ono baš cijeli film????to mi nije jasno :x


Najdublje isprike...
Ubuduce cu u slucajevima prepricavanja svih spoilera to jos uocljivije obiljeziti... Bas kako sam sad obiljezio na tekstu o filmu, da ne bi jos nekome pokvario zadovoljstvo.... Mislio sam si, film nije bas dobar. Sorry... :-)
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Nimeni baš nije jasno čemu prepričavati film; pa nije ovo lektira.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Bahod wrote:Nimeni baš nije jasno čemu prepričavati film; pa nije ovo lektira.

U biti, imas pravo....
Film mi je tako los -da -je- dobar, da sam se smijao prisjecajuci ga se dok sam pisao.
Ali ipak, nisam prepricao - odnose izmedju likova, ljubavni podzaplet i sl... samo spoilere. :drunken:
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

meni je uistinu bilo krivo sto sam 25kn spljugao na ovaj film.

prvih 40 minuta je jos bilo gledljivo, gradi se atmosfera, likovi napreduju, bas se lijepo ustanovljuje situacija i uspije se u tome da se gledatelja lijepo uzivi.

a onda odjednom teze sranje i kenja. naime, kad mi eksplicitno pokaze "nu, to je tako" onda mi bas i ne ostavlja puno mjesta masti, jelda? i sad si ja ne mogu brijati o filmu jer mi je ionako sve receno, nema vise one neke misticnosti s pocetka i ostao je samo "horror" akcic u kojem cekam jos jednu biblijsku posast da zgromi stanovnike Havena. votevr.

al ajde, to jos kako tako i progutam. sranja koja ne progutam su: 1) ateistica znanstvenica koja se doslovno preko noci preobrati u bozjeg krizara koji spasava svijet. cough, bullshit, cough. serem ti se na prokrscansku propagandu ovakve vrste. u stvari serem se na religioznu propagandu bilokakve vrste. 2) flashbackovi - zadnjih 15 min filma su 10 minuta flashbackova u kojima nam reziser i scenarist objasnjavaju "kuzis, to sam ti vec pokazao, vidis lukave detalje, ha???". fuck off, dudes, nisam debos, skuzio sam prije pola sata, nije da ste napravili remekdjelo za nobela. kad mi guraju hintove maljem u glavu, budem sav nervozan.

jos samo jedno sranje ostane, a to je ona kenja s obratom(zadnjim obratom) na kraju. neam pojma sto se time htjelo reci, al malo si scenaristi skacu u usta time obratom. ak je sve to bozja kazna napravljena da zgromi sotoniste, nisu li onda oni pobijedili i onda taj nazovi bog i nije bas neka faca jer nije skuzio foru?
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ok.. Ok.. uvjerili ste me... cekam da netko nabavi DVD, pa da gledam ovaj film uz kokice iz mikrovalne ako bas nema NISTA drugo.. :)

Zanimljivo mi je kako uz svaki novi film o dolasku vraga/vrazjeg sina/paklenog mesije kolicina i spektakularnost specijalnih efekata raste. Ok.. tovrijedi za svaki novi film... sad vec i za snimanje hoda po cesti koriste CGI.

Kad se samo sjetim kako je Rosemaryna beba bila jednostavan i fantastican film... A od specijalnih efekata su imali fade in/out...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

E ovaj film je prilicno iritirajuce sr.... I ono sto mi je bilo logicno gledajuci ga, danas mi se cini besmislenim... citava radnja. Cak i u onom momentu kada sam pomislio da je rijec o "kingovskoj antitezi" (sic!): provincija kao olicenje zla; doduse nisam se mnogo iznenadio ni kada je radnja skrenula u "kingovski tok". Zali Boze para i neodgledanog "Umri muski"!
Post Reply