SUNSHINE

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

SUNSHINE

Unread post by TB »

«Sunshine» me totalno puk'o.
Zaboravio sam kako je to kad se gleda pravi hard sf..
U svim sf filmovima kojih se ovog časa mogu sjetiti, Svemir je pozadina priče. Pogled kroz prozor u crno, zvijezde koje prolijeću pokraj broda. Svemir je more između dva otoka po kojem vozi «Jadrolinijina» krntija, samo što je more crno i puno svijetlih točkica.
Ne u «Sunshine». Svemir je nepojmljiv. Totalno neljudski. Neljudski izvan poimanja. Ljudi su ništa, eventualno zrnca prašine. (To i kažu na par mjesta u filmu.) Ljudi su prašina. Sile u svemiru su nepojmljivo moćne i ogromne. Zakoni fizike nemaju milosti. Kisika u malom mjehuriću od metala ima malo za sitna zrnca života koja se mogu ugasiti samo tako- PUF. (I toga ima u filmu. Netko je živ, jedan tren, ali sljedeći tren- nema ga.PUF!) Kog vraga idu tamo u taj hladni,( i vrući), užas? Å to nisu ostali i pokrili se dekicom doma i živjeli u iluziji da je njihov svijet nešto više od tankog premaza na kamenoj kugli? Važna misija - Sunce se gasi, i na Zemlji je ledeno doba, a bit će i još hladnije, pa brod nosi bombu od svih fisijskih tvari čovječanstva da je baci u Sunce i ponovo ga pripali.(Znanstveno objašnjenje? Tja. Ne znam, ali u filmu sve to izgleda uvjerljivo.)
Nadomak cilja se posada suočava sa nizom incidenata i krajnje, ali baš krajnje neugodnih stvari. Ovaj film me je iskreno prepao i dosta puta držao na rubu stolca, i fascinirao, i pogodio, a to ne pamtim kad mi se zadnji put desilo. Razlozi? Zato jer ozbiljnih i bitnih hard sf filmova u stvari i nema, pa sad kad sam vidio pravu stvar... Uf. Kao kad sam prvi put gledao «Aliena».
Odlični glumci, ozbiljan i fascinantan sf film.
Jučer u kinu bilo nas je troje. Požurite i pogledajte u kinu... svemir je ogroman, a ne veličine monitora.

Režirao je Dany Boyle, scenario napisao Alex Garland. Glumci odlični i ne baš poznate face, što je dodatni plus.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Jel to ono što su ispljuvali u drugom topicu? :lol:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Izitpajn wrote:Jel to ono što su ispljuvali u drugom topicu? :lol:


Zalili su se da forspan izgleda kao da u filmu stalno nesto eksplodira. I fakat, u filmu nekoliko puta nesto gori i eksplodira. Ali ne dok ne pocnu tehnicke poteskoce na brodu... a kako se to desi na pol puta Merkur- Sunce,a sta ce nego da gori, gori sa razlogom.

Ima u filmu detalja koji su iz sf horrora.
Topli ali mehanicki zenski glas kompjutera, (U jednoj sceni veli: "Warning- you are dying." :D ) "Nesto" sto se krije po coskovima...Skrivanje po mracnom labirintu hodnika dok stoperica ide...
Ali sve to je vise kao posveta, a ne jos jedan Alien klon.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

Ako je od Boylea, ne moze biti lose! Samo... malo mi je dop... da je u svakom americkom filmu rjesenje za sve probleme:"Nuke them (all)"! Za asteroide, jezgro Zemlje, evo i Sunce... jesu li ono pobili i zmajeve tako u Londonu, koji ono bjese film!? Lakovjerni alien bi, ne znajuci o cemu se radi, mogao lako da zakljuci kako je rijec o iznimno korisnoj napravi!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

U "Carstvu vatre" su mislim sredili zmajsku "kraljicu- maticu", koja je legla jaja, bila najveca i najpametnija od svih i organizirala zmajevsku okupaciju. Ostali zmajevi su svi muski, manji i glupi. Kad je sefica bila gotova, ostale nije bilo problem...

U vezi gaseceg sunca u "Sunshine"..., a cuj... ako se gasi, treba ga pripaliti, logicno, je li. :drunken: Kako se to sunce moze polako gasiti , kao da mu nestaje energije, ne znam.
Zanima me sto bi smislili da treba napraviti u filmu u kojem se Sunce pretvara u crvenog diva?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

TB wrote:Zanima me sto bi smislili da treba napraviti u filmu u kojem se Sunce pretvara u crvenog diva?
kako što?
pa bacili bi na nj atomsku bombu :D
ko tebe kamenom ... :D
i klin se klinom :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

TB wrote:U "Carstvu vatre" su mislim sredili zmajsku "kraljicu- maticu", koja je legla jaja, bila najveca i najpametnija od svih i organizirala zmajevsku okupaciju. Ostali zmajevi su svi muski, manji i glupi. Kad je sefica bila gotova, ostale nije bilo problem...
Hm, mislim da je bilo obrnuto: muškić je bio veliki, jak i pametan a komadi (khm) nu ono drugo :zubo:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Bahod wrote:
Hm, mislim da je bilo obrnuto: muškić je bio veliki, jak i pametan a komadi (khm) nu ono drugo :zubo:

Muskic je velik, jak i pametan, a zmajice, kakve su? Reci sto si mislio, zar se bojis neceg? :D
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Kako se to sunce moze polako gasiti , kao da mu nestaje energije, ne znam.

Nek me neko ispravi ako griješim, ali mislim da sunce upravo to i radi. Konstantno pretvara vodik u helij (ili obratno) i jednom trenutku, kad mu ponestane goriva, ugasit će se.
Ili se možda varam? :scratch:
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Tu si u pravu, ali to ce se nasem suncu desiti ak se ne varam za kojih 4 milijerde godina :drunken:
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

Cuo sam neke kritike pa me zanima nesto: je li moguce da se neko lansira iz vazdušne komore kroz 20 metara svemira bez skafandera i da mu ne bude apsolutno ništa!
Mislim da sam nesto slicno vidio u jos jednom filmu, ali.... fizicari?!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Pa, sudeci po tekstu na NASA's imagine the Universe
moguce je.
How long can a human live unprotected in space?

If you don't try to hold your breath, exposure to space for half a minute or so is unlikely to produce permanent injury. Holding your breath is likely to damage your lungs, something scuba divers have to watch out for when ascending, and you'll have eardrum trouble if your Eustachian tubes are badly plugged up, but theory predicts -- and animal experiments confirm -- that otherwise, exposure to vacuum causes no immediate injury. You do not explode. Your blood does not boil. You do not freeze. You do not instantly lose consciousness.

Various minor problems (sunburn, possibly "the bends", certainly some [mild, reversible, painless] swelling of skin and underlying tissue) start after ten seconds or so. At some point you lose consciousness from lack of oxygen. Injuries accumulate. After perhaps one or two minutes, you're dying. The limits are not really known.

You do not explode and your blood does not boil because of the containing effect of your skin and circulatory system. You do not instantly freeze because, although the space environment is typically very cold, heat does not transfer away from a body quickly. Loss of consciousness occurs only after the body has depleted the supply of oxygen in the blood. If your skin is exposed to direct sunlight without any protection from its intense ultraviolet radiation, you can get a very bad sunburn.
Ovako iz glave sjecam se dva filma u kojima su to izveli:
2001 (Dave Bowman iskace iz kapsule u brod bez kacige) i Event Horizon.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

Tenks Xaotix... Nikako nisam mogao da se sjetim tih filmova, a oni su mi bili najjaci argument u jednoj raspravi povodom ovog filma, koji nisam gledao, jel'te... :) Ali nekako ispada da su svi holivudski sf filmovi isti!
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

The question is often asked: For how long could an unprotected human survive in the vacuum of space? Following a sudden decompression to a vacuum, you could expect to remain conscious for, at most, 10 to 15 seconds. Quickly thereafter paralysis would set in, accompanied by the rapid formation of water vapor in the sift tissues, which would bloat your body to roughly twice its normal size (but not cause it to explode). Holding your breath in anticipation of decompression would be a bad move, since it would result in your lungs bursting almost instantly. Although your blood would not boil, your circulation would stop within a minute as the pressure in the venous system rose (again, due to the expansion of water vapor) until it surpassed that of the arterial system. Other health hazards of taking a spacewalk without a spacesuit, such as temperature extremes and exposure to intense ultraviolet, would not inconvenience you, as you would already be dead.
link za malo duzi tekst o tome:

http://www.aerospaceweb.org/question/at ... 0291.shtml

U jednom romanu AC Clarkea , (ne sjecam se kojem), ima situacija kad je jedan brod u kvaru, a posada drugog broda u skafanderima pomaze ljudima iz prvog koji su bez skafandera da prijedju u drugi brod na sigurno. Upute su da prije izlaska u svemir hiperventiliraju, da im se krv napuni kisikom, a tren prije izlaska izdahnu sav zrak iz pluca i cvrsto sklope kapke...
Post Reply