Recenzija: What the Bleep Do We Know!??

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Recenzija: What the Bleep Do We Know!??

Unread post by Xaotix »

What the Bleep Do We Know!??

Djelomično dokumentarac, djelomično igrani film, uz dosta fizike, filozofije i teologije.

Priča prati Amandu, ljutu na sve oko sebe i nezadovoljnu životom. Jednog dana, pred njom se počinje razmatati dotad nevidljivi kvantni svijet, praćen komentarima raznorodnih znanstvenika. Kako će Amanda primjeniti novi pogled na sređivanje vlastitog života?

Sam znanstveni dio je relativno dobro razjašnjen uz vrlo interesante specijalne efekte. Gledatelji koji nemaju iskustva sa bizarnostima kvantne mehanike će možda imati problema sa shvaćanjem nekih teorija, ali će im objašnjenje uz dosta slikovitih primjera dosta pomoći.

Slijedi mogući spoiler!

Sam film se može rastaviti na četiri dijela.
U prvom, vrlo popularnoznanstvenom dijelu, se objašnjava sam pojam kvantne teorije i njene karakteristike.
Slijedi "filozofski" dio u kojem se postavlja pitanje naše percepcije stvarnosti, tj pitanje što je uopće stvarnost iz aspekta kvantne mehanike. Da li je stvarnost izvan nas ili u nama samima? Å to mi uopće percipiramo? S druge strane, kako je u kvantnoj mehanici promatrač taj koji utječe na promatrano područje, kako naše odluke i samo naše ponašanje može utjecati na svijet oko nas? Ovaj dio će bit vrlo zanimljiv svima onima koji su se životu bar jednom zapitali ono famozno pitanje:"Tko/Å to sam uopće ja?", i savršen je za raspravu uz pivicu nakon filma.
Treći dio objašnjava biokemijski aspekt ljudskog ponašanja unutar te stvarnosti, i razloge tog ponašanja. Ovaj dio je na tragu genijalne francuske serije "Il Êtait une fois... la vie" i dosta mu je sličan po izvedbi. Uz dosta humora, ljudi su rasčlanjeni na osnovne kemijske procese, koji pokreću ili su pokrenuti našim viđenjem trenutne stvarnosti. Å to nas tjera na ista djelovanja koja stalno poduzimamo? Zašto uvijek reagiramo na sličan način? Možemo li promijeniti svoj način ponašanja? Siguran sam da je velika većina ljudi u kinu donijela odluku da će promijeniti svoj život, početi voljeti samog sebe, i da će to napraviti čim stignu kući i dočepaju se olovke i kupaonice... :D
Ȓetvrti dio filma postavlja gledateljima pitanje Boga. Odgovor je ponovo ponuđen kroz kvantnu mehaniku i biokemiju. Kako smo ti koji oblikujemo stvarnost oko sebe, koji smo međusobno povezani nepredvidivim slijedom uzroka i posljadica, mi smo Jedno. Mi smo svi Bog. Ovaj dio filma je po meni i najupitniji. Dok su ostali dijelovi znanstveno utemeljeni i imaju solidno zaleđe, ovaj dio je relativno usko viđenje samo pojave Božanskog u nama. Iako je u filmu predstavljeno dosta filozofa i teologa (koji us istovremeno i fizičari) čije teorije ostavljaju dovoljno prostora za samostalne zaključke, čini mi se da je mišljenje jedne osobe, Ramthe, gurnuto u prvi plan i da se nekako se proguralo kao poanta filma. Da je ovaj dio pažljivije napravljen, film bi zasigurno zasluzio ocjenu ili dvije više!

Na IMDB-u, film je dobio samo 5.3, ali ja mu dajem čistu 6,3-icu uz još par decimala bonusa!

Preporuka: Obavezno pogledati. Ako ste prirodoslovac, zanimat će vas interdisciplinarnost, ako ste filozof, privuće će vas kvantni pogled na poznate teorije. Ako vas boli i ovo i ono za obadvije teme, a vaša ljubav vas tjera u kino, svidjet će vam se specijalni efekti i crtani dio filma, uz kokice i kolu.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Kad smo već kod Ramthe (alias J.Z. Knight), našao sam malo dodatnih informacija o njoj na Wikipediji. Zanimljivo, žena je rođena u Rosewellu, New Mexico 1946.
Pa ako netko misli da tamo zaista nešto nije palo... :lol:

Disclaimer: ovo nije pokušaj diskreditacije gorenavedene! :wave:
Ali evo, zanimljiva.. slučajnost?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

What the Bleep Do We Know!?? pogledajte na NOSF-u
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Kad sam cuo za "Ramthu" to me totalno odbilo od tog filma.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ma Ramthu lako premotas :)

Inace, na IMDBu ima i dosta komentara koji mlate po filmu. Jedan od njih se odnosi na priču o Kolumbovim brodovima koje Indijanci navodno nisu mogli vidjeti jer su bili izvan njihovog poimanja.

S druge strane, ljudski mozak zaista ne registrira stvari koje su mu prečudne. U jednom pokusu (mislim da je bio pokazan i na HTVu) su ljudima pokazali ljudima film dužine oko jedne minute koji je prikazivao dve grupe od tri košarkaša. Svaka grupa je imala dres svoje boje i loptu. Cilj je bio pobrojati dodavanja.
Nakon filma su pitali ljude koliko dodavanja je imala koja grupa i da li su vidjeli nešto neobično. Većina ljudi u pokusnoj grupi je rekla da nije vidjela ništa. Većina ljudi koja je gledala film sa mnom isto nije vidjela NIÅ TA.
Stvar je u tom da u pola filma kroz kadar prolazi čovjek obučen u kostim gorile. Od nas desetak, samo je troje vidjelo gorilu!

Opet, Kolumbovi brodovi su navodno pred obalom bili usidreni danima prije nego li su ih Indijanci uspjeli vidjeti...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Meni je film bio odlican. Al uzmite u obzir da mi Ramtha uopce nije smetala jer nisam ateist i njihov prikaz Boga se dosta poklopio s mojim misljenjem...

Ovo s gorilom sam i ja gledao. To je bila ona neka serija dokumentaraca o ljudskom mozgu.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

Xaotix wrote:Ma Ramthu lako premotas :)

S druge strane, ljudski mozak zaista ne registrira stvari koje su mu prečudne. U jednom pokusu (mislim da je bio pokazan i na HTVu) su ljudima pokazali ljudima film dužine oko jedne minute koji je prikazivao dve grupe od tri košarkaša. Svaka grupa je imala dres svoje boje i loptu. Cilj je bio pobrojati dodavanja.
Nakon filma su pitali ljude koliko dodavanja je imala koja grupa i da li su vidjeli nešto neobično. Većina ljudi u pokusnoj grupi je rekla da nije vidjela ništa. Većina ljudi koja je gledala film sa mnom isto nije vidjela NIŠTA.
Stvar je u tom da u pola filma kroz kadar prolazi čovjek obučen u kostim gorile.
Poanta tog eksperimenta je bila pokazati da um(ne mozak) ne percipira ono na što nema usredotocenu paznju. Mozak percipira sve sto osjetila prenose, um je taj koji filtrira tako da informacija vazna za neposredno prezivljavanje dodje u prvi plan. Neposredan zadatak je bio pratiti loptu. Ljudi su to radili jer je u tom trenu lopta bila najvazniji cilj. Nekakva cudnost uopce ne ulazi u pricu.

A sto se samog filma tice, meni je tu imala newage filozofija malo previse utjecaja. Dobar dio izrecenog je pseudoznanost, citirani znanstvenici su zvucali poprilicno neuvjerljivo, a same teme i teorije koje su iznesene su blago receno upitne. Sto se efekata tice, meh, iskreno mi se ne da gledat filmove radi efekata(mozda Transformerse).
Blood for the Blood God!!

engi
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Pogledao. Da, teme su interesantne, ali nije mi baš legao film. :dontknow: Jako je ignorantski – o kvantnoj fizici i o reakcijama u mozgu se može saznati više u članku na Wikipediji, ostatak filma malo vuče na Paola Coelha i teme u stilu : «Možeš ako misliš da možeš.» Poruka filma je otprilike da je misao isto što i stvarnost, da mi stvaramo realnost, da je svatko od nas Bog.
Previše efekata i to loših.

U filmu ima par čak i meni, neznalici, sumnjivih stvari: Tvrdi se potpuno ozbiljno- pazi sad, to vele kao čvrstu činjenicu- da se u više laboratorija u Americi svakodnevno rade eksperimenti u kojima jedan te isti objekt postoji na dva mjesta u isto vrijeme! Ne kakva čestica, foton, nego, kažu u filmu, objekt vidljiv golim okom! Nikad čuo za to! Je li to istina?

Onda ponavljaju onu opovrgnutu basnu, po kojoj je tisuće praktikanata TM a smanjilo zločin u Washingtonu za 25%- jer su meditirali.

Spominje se i ona fora o znanstveniku koji je na boce vode lijepio naljepnice sa riječima kao: «ljubav», pa su kristali vode zbog toga bili jako lijepi, a kad je nalijepio «ubit ću te», onda su bili neskladni.

Kao činjenica spominju da Indijanci nisu vidjeli Kolumbove brodove jer nije bilo ničeg takvog u njihovom iskustvu. Tek je njihov šaman skužio brodove i ubacio Indijance na «viši nivo « - nivo u kojem ima takvih stvari kao brodova. Istina? Ta priča mi je fora, ali sumnjam. Nisu španjolski brodovi nešto tako daleko od indijanskih plovila.

Žena koja je šefica «Ramtha» sekte se prečesto pojavljuje, meni je iritantna, (liči na ženu iz "Misery" pod debelom naslagom teške šminke i malo "pomaknutim", da ne kažem suludim pogledom) , a za razliku od ostalih koji su znanstvenici, ona niš ne kaže, osim nečeg mutno religiozno "newagerskog".

Vjerujem da ima ljudi kojima bi ovaj film mogao značiti... ("Možeš ako misliš da možeš"...)
Film nije težak za gledanje, lako prođe vrijeme. Preporučam za neobavezno gledanje, ako ga imate slučajno doma na mediju za kojeg, je li, niste morali puno platiti. :?
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Većina svih tih priča oko kojih se najviše polemizira imaju neku stvarnu osnovu. Interpretacija u filmu je sasvim druga stvar.

Priča o meditantima u Washingtonu koji su smanjili stopu kriminala je dokazani hoax. Experiment je postojao, ali je obrada rezultata bila potpuno pogrešna. Isto je kod nas 90 i neke pokušavala progurati Stranka naravnog zakona, ali su se raspali nakon što nisu uspijeli prijeći izborni prag. (Å teta, vjerojatno bi bolje prošli s njima nego sa cijelom dosadašnjom političkom garniturom). Svejedno, experimenti sa grupnom meditacijom su pokazali da se meditanti i oni koji dolaze s njima u kontakt bolje (sirenije) osjećaju, a time su smanjene i tenzije i svađe u tim grupacijama. Potpuno odvojena grupa meditanata nije dala niakakav rezultat na generalnu populaciju.

Priča o teleportaciji materije... Pa ovisi kako na to gledaš. Teleportacija fotona je definitivno izvedena, a teleportacija materije je na dobrom putu. Zasad su uspješno prenesena kvantna stanja sa jedne jedinice tvari na drugu . Za detalje vidi First quantum teleportation between light and matter. Malo uobliči rečenicu u scenariju o privlačniji oblik i eto ti "teleportacije čestica tvari".

Priča o Kolumbovim brodovima je legendarna i provlači se već duže vrijeme. Postoji i teorija da su lokalci jedra smatrali oblacima na horizontu pa brodoe nisu ni "vidjeli" dok im pažnja nije skrenuta na to. Ȓuo sa mi za neke slične priče o tome kako su urođenici u Amazoni ignorirali mehanizaciju i radnike koji su radili na raznim projektima. Ispostavilo se da su ih smatrali bićima iz svijeta duhova, jer su bili previše čudni za njihovo poimanje realnog. Ignorirali su ih iz priostojnosti/straha da im se ne zamjere kao nadnaravnim bićima.

Experimenti Masaru Emotoa sa vodom su isto površno objašnjeni. Bili su jako kritizirani zbog nedostatka kontrole rezultata, teško su se ponavljali.
No dobro su legli u cijelu new-age priču o svjesnoj vodi.

Uglavnom, za neobavezno gledanje vam ne treba medij, nego samo modem i link na NOSFu par postova gore ;)
Randomness is strong with this one!
Post Reply