OT: Apocalypto

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Je, ali si napisala otprilike: u filmu postoje dvije priče; prva - onda jedna rečenica o prvoj - i druga - i onda se raspišeš o Majama. Dakle, ako je to o Majama zaista poanta te "druge priče", u čemu je tu dubina svega toga? Da, okej, civilizacija bila dekadentna, raspala se, gotovo, mislim, ako je to to na osnovu čega braniš taj film, onda meni zaista nije jasno što ti se toliko dopalo? Ja ću radije pogledati dobar dokumentarac.

I, da, režija je okej, rutinska, ali okej, fotografija je odlična, glumci i autentičnost svega su vrhunski, ali

priča je šuplja.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

[zli starac]hihihihihi[/zli starac]
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ja ne kužim šta ti ne kužiš ali dobro
Instant Geek. Just Add Coffee.
Jan Digoel Anthalion
Hani
Posts: 98
Joined: 21 Sep 2006, 21:17
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Jan Digoel Anthalion »

Izitpajn, kojega sam baš jučer svježe čitao u "Alternautima ", je u pravu.

Film je razočaranje, a onaj tko je rekao da je film Rambo, bio je jako u pravu. Mislim, scena kada on bježi, pa do ... Mah.

Ovako: film ne samo da nema veze sa padom određene civilizacijene
Jurnjava, trčanje od divlje mačke (jauguar - I think ? Help ? Anyone ?) nekolik stotine metara, ili idiotluk u kojem glavni lik, bježi od The Evil Guy But Honest One Who Is About To Lose His Son , ne gleda bar na sekundu od kud dolaze strijelice i opasnost, do hrpa malih iritirajućih sitnica, kao što su to da scena u kojem vidimo da distanta razlika između spomenutog iznad TEGBHOWIATLHS lika kojih sto metara, da bi se u slijedećoj sceni on sta na sekundu i pol, krenuo, a kamer kako se dizhe, vidimo da je spomenuta razlika - maximum 15 metara. Zanimljivo ...

Mislim, jedino mi padaju na pamet Trasnforems anime, te da su se likove transformirali u jaugura, te pretrčali sve to, da bi se u zadnji tren retrasnformirali, da ne bi , jadni gledatelji, doživjeli šok od takvih Fantasy / SF obrata u priči ! Zavjera protiv SF-a - to je - to ! Znam !

Nadalje ...

Mislim, brate, strelica pored glave, jedanput. Dvaput. Tri put. Devedeset put.


Bog mu mater pomozi, ma da je i Tex Willer, Zagor, Mister No, Martin Myster; ponaosob svaki ili sve u jednom, njegov adventure loves him faktor, nije toliki da bi on to mogao izdražati ...

Rambo ? O da - rambo ... 100 na ... sekundu ...

Nadalje, o pomijeshanim kulturam, civilizacijiama, tretiranjem svega toga kao nečega što je više manje određeno, predestinirano, Gibson sam sebi drži pilu naopaku, jer glavni junak bježi od svoje sudbine; pa čak i hebeno sunce je odlučilo ići u njegovu korist ...

Predodređeni Good Guy, Gibsonovski mesija, ili cheater of destiny ... ?

Ima toga još za secirati, a bogme, bolesnik je josh zhiv, daje znakove zhivota, pa da ga dokrajčimo, a njegovu glavu bacimu niz stube *Hint, Hint *

Elem, jedina scena koja valja, i koja nije prikazan na bukački, doslovni i vulgarni način, je kada naš dragi prijatelj, glavni junak, prijatelj narodnosti i naroda, samoupravljač, dođe na sam žrtvenik, i kada mu život visi o koncu...


Ono što dlijedi je - prosto ingeniozno, nešto tako dobro, tako perfidno, tako minijaturno dobro stavljeno, samo za one koje hoće više od filma, koji traže simboliku, sitnice i sve ono što je redatelj stavio za neprsoječnog redatelja, se vidi u sceni koja dolazi iza...

Naime, junak naš stoji za žrtvenikom, te pogledom susreće dvije osobe: vladara i vrača. Scena zatim koja slijedi, je takva jedna predivna minijatura...

Pogled između vladar i vrača govori o odnosu religije i kulture, u toj civilizaciji... Kralj je dao svoju vlast vraču, jer su ljudi razmaženi, jer ne traže utilitarne metodem, nego vjeruju sumnjivim i nedokazanim metodama, no kao pravi sluge sistema, podvoravaju se svemu; kralj to zna; civilizaciji toj je kraj.

Najljepši dio filma.

Sve ostalo - sranje. Veliko.
Last edited by Jan Digoel Anthalion on 15 Jan 2007, 09:31, edited 1 time in total.
Zadnje sam slušao na svom kompu, ovo što vidite ispoda:
Image
A bogme, kliknite na ovaj iznad chart i čiča The Anthalion će vas naučiti šta je glazba. Image
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

J. D. A.... Dobro zapazas, ali ne bih sudio strogo. Nije to sranje, nimalo.
Nepobjedivost Jaguarove Sape daje dodatnu dublju dimenziju filmu. On je junak kojem Bogovi ili Sudbina ili Sile, cisto iz hira, daju u jednom trenutku zivota prednost. Bijeg kroz kuruzu da se objasniti nagomilanim adrenalinom, a sve ono dalje je dar Bogova. Ali to je u redu, jer, nije li to proreceno? Sylvesteru Stalloneu nikakva misteriozna djevojcica na pocetku "Ramba 2" nije prorekla nista. Jaguarovoj Sapi jest. On je odabran, on je "The One". Odabrani pojedinac koji skace iz neolitika u broncano doba, pa je svjedookom i dolaska Krscanstva, njegov sin se radja na nevjerojatan nacin, odmah po rodjenju "krsti", i prezivljava sve, i pocinje ispocetka. Potomci Jaguarove Sape, a ne onih krvoloka sad nastanjuju taj dio svijeta.
Priznajem, volim nepovjedive junake, volim Ramba. Apocalypto je zakon. Filozofski Rambo.


Filmu mi fali one linera, ali ne mozes imati sve....
U stvari, mozemo se poigrati, "sta bi bilo da one linera ima".
Dakle: koje on linere biste voljeli da Jaguarova Sapa izgovori netom sto:

1) ubije neprijatelja otrovnim strelicama
2)razbije glavu sjekirom Gadu Br. 1
3) nabije na kolce Karizmaticnog Negativca?
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

mala napomena-scena rađanja je snimana live,ono što smo vidjeli na platnu se zaista dogodilo,tada i na tom mijestu
sorry zbog gramatike
Jan Digoel Anthalion
Hani
Posts: 98
Joined: 21 Sep 2006, 21:17
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Jan Digoel Anthalion »

J. D. A.... Dobro zapazas
Hvala, i tebi isto tako. ;)
ali ne bih sudio strogo.
Heh. That's simply me.
Nepobjedivost Jaguarove Sape daje dodatnu dublju dimenziju filmu. On je junak kojem Bogovi ili Sudbina ili Sile, cisto iz hira, daju u jednom trenutku zivota prednost. Bijeg kroz kuruzu da se objasniti nagomilanim adrenalinom, a sve ono dalje je dar Bogova. Ali to je u redu, jer, nije li to proreceno?
Jeah. Grčki čovjek-junak-bog. Taj arhetip, moglo bi biti da je Gibson na to ciljao; k tome, Gibson je veliki kršćanin, pa bi mu predestinacija, The One simbolika bila bliska...
On je odabran, on je "The One". Odabrani pojedinac koji skace iz neolitika u broncano doba, pa je svjedookom i dolaska Krscanstva, njegov sin se radja na nevjerojatan nacin, odmah po rodjenju "krsti", i prezivljava sve, i pocinje ispocetka.
Vidiš, ovo uopće nisam primjetio. Svaka čast. Image

1) ubije neprijatelja otrovnim strelicama

This arrow is hand made. I'ts about to be tested. :D


2)razbije glavu sjekirom Gadu Br. 1


I am not sure that good can defeat evil by evil, but to be honest, i gotta chechk the quality of my buzdovan ...


3) nabije na kolce Karizmaticnog Negativca?

Ups ! ! !


Do this satisfay you, TB[F] ?
Zadnje sam slušao na svom kompu, ovo što vidite ispoda:
Image
A bogme, kliknite na ovaj iznad chart i čiča The Anthalion će vas naučiti šta je glazba. Image
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

:shock: 3 stranice o tom filmu? sori pipl, ne da mi se sve čitati.
no uglavnom, ne znam jel u moje selo stigao film ali ja sam ga odgledala nazovimo to "negdje dalje" i moj komentar je

bokte!

"lovina"+"maratonac" = apokalipto

drugu polovicu lik 90% vremena trči.

ali ima ljepe okice :D
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

E vi'te ja se uopće ne slažem sa velečasnim Janom el Digoelom da Costa Anthalionom i to ne glede kvalitete rečenog filma (jer isti nisam ni gledao - još) već na načelnoj razini gdje se istome za minus uzimaju stvari koje je u svojoj forenzičkoj analizi istakao gorespomenuti.

A evo i zašto:

Film je (barem onaj primitivnog hollywoodskog tipa) ponajprije fikcija a fikcija je k'o što svatko zna: "Fiction is the willing suspension of disbelief".

Nadalje Suspension of disbelief da citiram WIKI
refers primarily to the willingness of a reader or viewer to accept the premises of a work of fiction, even if they are fantastic or impossible. It also refers to the willingness of the audience to overlook the limitations of a medium, so that these do not interfere with the illusion. However, suspension of disbelief is a do ut des: the audience agrees to provisionally suspend their judgment in exchange for the promise of entertainment.
Uživanje u ovakvim djelima dakle zahtjeva od gledatelja spremnost da tu i tamo zažmiri na jedno oko i zaboravi logiku i fiziku u korist doživljaja, upucavanja u priču i sagledavanja onoga "nečega" iza i sa strane u konkretnom slučaju dekadencije i propadanja jedne civilizacije (velim pretpostavljam jer sam o filmu samo čit'o).

Ukoliko vas isti, mislim film, nagna da se o rečenim stvarima zamislite Gibson je uspio, ukoliko ga pak shvatite samo kao celuloidnu akcijsku slikovnicu Gibson je uspio pa čak i ukoliko vas toliko iznervira da ga krenete secirati kadar po kadar i o njemu pisati kilometarske postove kao što to ovdje radi naš velečasni Jan el Digoel da Costa Anthalion Gibson je opet uspio jer vas je nagnao da potrošite dio svog predragocjenog vremena na nešto što je po Vašem mišljenju sranje, golo gofno i penis od ofce a ne film...

Kako ja vidim što se samog Gibsona tiče ovo je win-win situacija...
:D

:blob:
Image
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Evo napokon sam i ja pogledao to cudo od djeteta, i za pocetak moram reci da se NE slazem s onim sto je irena napisala o filmu. Sad da krenemo od pocetka.

Film zapocinje ne neocekivano, scenama lova na divlju svinju, nakon sto nasi junaci ulove svinju, krece upoznavanje s likovima, koji se na prvi pogled cine iskliseiziranim (klasicni primjer mudrog i briznog oca), ali s raznim "prakticnim šalama", pocinje bijeg od kliseja. Nije rijec o necemu extra, ali je rijec o jednom od onih detalja koji te zaintrigira. Nazalost s Mel Gibson nije ucinio istu stvar s jednim od glavnih negativaca (zašto neki krvožedni manijak uvijek moram glavnom junaku ubiti oca?) Ipak tu nas film tek uvodi u dekadenciju maya, koja kulminira zrtvovanjem. U tim trenucima sve sto covjek moze reci i pomisliti jest: "Bolesno!". Nazalost tu ono zanimljivo u filmu prestaje. Do tog trenutka film je bio jako dobar iz svih onih razloga koje je Ire navela, ali tada Gibson napusta stazu kojem je tako dobro krocio i vise nam ne prica o Mayama. Sada pocinje Predator. Lov kroz šume, trčanje, skakanje, plivanje kroz živo blato. Ne znam kako to objasniti osim da se Gibson htio ulizati masama i u tome je uspio, a uspio je i unistiti i film koji je puno obecavao.
nema me.
Post Reply