OT: Apocalypto

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Evo upravo se vratih s predstave, pa dok je još friško;

Kako nisam baš ljubitelj Gibsonovog lika i djela ne umišljam si nepristranost. Mel me je Gibson razočarao s Hrabrosrcim, zgadio Patriotom i potpuno se pokopao Pasijom, tako da nisam ništa očekivao od ovog "spektakla".
Standardno Gobsonovski pokušava kroz nekakvu ljigavu uzvišenost prodat svijetu svoj amerikanizirani sustav vrijednosti i zapravo upropaštava potencijalno dobar film. To njegovo "Svijet-propada-i-samo-nas-upiši-po-volji-može-spasiti" me užasno živcira. Glavni je junak preslikana samovizija samog Mela; jak ponosit muškarac, koji vrednuje sebe prije svega (on je taj koji određuje što će muškići iz sela jesti), poštuje oca (majke naravno nema) i cijeni obitelj. Pardon svoje sinove, ženska se djeca događaju drugima. Najveće zadovoljstvo mu je divljati na cesti – pardon prašumi i ubijat se od smijeha na račun bezvrijednog prijatelja koji nije sposoban napraviti dvadeset sinova.
– spojler –
Kad na kraju spasi "obitelj", shvativši na prvi pogled da Å panjolci nisu ni upola ljudine kao on i povlači se u prašumu. Dajte molim vas.

Nisam nikada proučavao Maye tako da ne mogu suditi o autohtonosti setinga.

Sam film (kada bi mogao ignorirati melljigu) nije loše snimljen, kadrovi su odlično složeni, napetost je konstantna i dobro izvedena. Akcijske scene su dojmljive, no kao i cjeli film pate od raznih nelogičnosti – čovjek s prostrijelnom ranom u desnom bubregu ne može pretrčati prašumu, strelice iz "pljuce" ne lete bez vate (što Mel zna na početku filma da bi do kraja to smetnuo s uma), nitko, pa ni sam Mel nije brži od jaguara na duže, a ni na kraće staze, ljudi prirodno plutaju u vodi, te bi ono "Nemoj padati" trebalo biti "Padni molim te" itd.

Sve u svemu gledljivo, ali već viđeno i ništa više.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

Znao sam ja da taj film ne valja :D
nema me.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Kad na kraju spasi "obitelj", shvativši na prvi pogled da Španjolci nisu ni upola ljudine kao on i povlači se u prašumu. Dajte molim vas.
gle, logično je da je pobjegao. to je prvi put da je vidio ljude drugačije od sebe i normalno da ga je to uplašilo. dok su recimo Azteci Španjolce dočekali raširenih ruku, vidjevši u njima svoje bogove, ostali su narodi uglavnom zazirali od njih, nije ti to ništa čudno.

ako gledaš taj film ovako površno, onda da - ništa novo. ali mislim da je film slojevitiji, uostalo pisala sam o tome ..
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Bahode, na stranu poruka, filozofija autora, to kakav je Mel kao covjek, na stranu kakvi su stvarno bili Maye... meni je film pravi praznik, prava divotica... ali ne radi poruke, i dubine nego...
Brate mili, divovski hramovi u kojima krvolocni kraljevi zrtvuju ljude pred mahnitom masom! Drevne okrutne civilizacije! Djungla kroz koju ce kroz 400 godina Major Dutch bjezati za svoj zivot...
Koplje kroz bubreg, strijela kroz potiljak izleti kroz zube, tomahavkom po glavi, jaguar u akciji, zmija u vrat, zivi pesak, klopke sa zasiljenim kolcima... I NAS JUNAK, PROLAZI KROZ PAKAO; SAM PROTIV SVIH!
Yup, to je to. Konacno da netko snimi nesto takvo... Takvih filmova ima premalo u zadnje vrijeme. :blob:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Ire wrote:ako gledaš taj film ovako površno, onda da - ništa novo. ali mislim da je film slojevitiji, uostalo pisala sam o tome ..
Pa ako mi isčupaš rečenicu iz konteksta onda da.

No meni se ne čini da sam film gledao površno, štoviše čini mi se da sam vidio neke stvari koje ti nisi. Očito je da smo film gledali kroz drugačije naočale; ti kroz one ljubitelja Maya, a ja kroz one mrzitelja Mela. S tim smo isti film potpuno drugačije doživjeli. Å to je po meni OK.

@ TB
Pa bio bi mi dobar da nema onih stvari koje me smetaju.

Možda sam ipak film trebao gledati površno. :lol:
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

pa ak tak ideš gledati filmove, nijedan, da je najsavršeniji na svijetu, neće ti bit dobar ;)
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Pa ne gledam sve filmove tako, no na Mela sam extra nabrijan. Uostalom oma sam na početku napisao da sam pristran. ;)
A zašto sam ga išao gledat? - pa dobio sam karte za badav, naravno. :lol:
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Opet pogledao! Kod drugog gledanja, odlican, odlican film! Opet nisam primijetio da Mel isfurava neku tezu ili poruku, ali zanimljivo da su dvoje ljudi koji su gledali sa mnom imali svoju ideju o tome sto se htjelo reci... I oboje su na neki nacin imali pravo... Film osim sto je nevjerojatno vizualno bogat i lijep, ujedno daje materijala i da se razmislja... a naravno i da se uziva u akciji.
Kod drugog gledanja se moze uhvatuti vise detalja u gradu Maya, kostimi, tetovaze i fizionomije su fantasticne, koliko su glumci dobri... Sve sto je prije bilo nelogicno vise nije, i Gibsonu svaka cast!
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

Dobra stvar kod glumaca koji su namlatili para je da snimaju "drugacije" filmove (Gibson, Eastwood, Clooney; Redford ih promovise Sundanceom), pa cak i da mi se ne svide, pozdravljam takve pokusaje!
Kod Apocalypta me, prije nego sto sam ga pogledao, iznervirao citat Willa Duranta o propadanju civilizacija zato sto sam smatrao da je njime Gibson sebi zadao temu, tj. zadatak koji nece dobro da realizuje, imajuci u vidu onaj fijasko sa "Pasijom"!
Ali, ipak je uradio ono sto je zamislio! Vrhunac filma, zrtvovanje na vrhu piramide je najbolji dio filma, ne zbog prikazane brutalnosti, skupoce same scene, vec zbog jedne recenice koju prvosvestenik izgovara tokom zrtvovanja. Nesto kao:" Ti koji se dobrovoljno zrtvujes!!!" - sto mnogo govori! "Dekadencija" se ispoljila u samoj deformaciji kulta, koji je izgubio raniji smisao i pretvorio se klaonicu. Naravno da civilizacija nije pocela da propada zbog toga i Gibson se osvrce i na sushu, glad, bolesti...
Takodje postoje i neke paralele izmedju prve scene kada love tapira i vade mu unutrasnje organe i scene zrtvovanja.
Scena sa spanskim brodovima je pateticna, ali sam je, priznajem prizeljkivao, jer vremenski i prostorno locira radnju filma. U stvari, manje je nepotrebna nego onaj citat sa pocetka!
Intenzitet filma opada u trenutku kad glavni lik uspijeva pobjeci i pretvara se u Ramba :) ! Ali ima i to svoj smisao, koji se meni bas ne svidja, al' ajde. On pobjedjuje strah - to se u stvari dogodilo malo ranije, ali sada zanje plodove svoje neustrasivosti! :D Razlog tome je njegova porodica, njegov citavi svijet... i on je spasava, za razliku od zemlje Maja koja ce propasti! Ona dvojica Maja(naca) su poletjela u susret konkvistadorima i time simbolicno osudili na smrt svoju civilizaciju.
Jos jedna stvar... nisam bas siguran u monogamiju prikazanu u filmu. U stvari, vjerujem da u takvoj kulturi preovladava poligamija, ali to pripisujem nekim Gibsonovim licnim stavovima. To, medjutim, nimalo ne narusava autenticnost!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

maye su bile pretežno monogamno društvo, ali su dozvoljavali poligamiju u nekim ekstremnim slučajevima (kad npr. žena nije imala nikog da je uzdržava) .. čitala sam i da su poglavice znale imati više žena, valjda da bi si osigurali nasljednika, ali to je više-manje to
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Mindphaser
Hani
Posts: 70
Joined: 01 Dec 2006, 19:00
Location: BiH

Unread post by Mindphaser »

OK! Mogucnost poligamnog drustva mi je pala na um citajuci "History of Prostitution"! Doduse tamo se ne spominju Maje, ali ko zna... provjericu jos jednom za svaki slucaj!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

TB wrote:Koplje kroz bubreg, strijela kroz potiljak izleti kroz zube, tomahavkom po glavi, jaguar u akciji, zmija u vrat, zivi pesak, klopke sa zasiljenim kolcima... I NAS JUNAK, PROLAZI KROZ PAKAO; SAM PROTIV SVIH!
Yup, to je to. Konacno da netko snimi nesto takvo... Takvih filmova ima premalo u zadnje vrijeme. :blob:
Vidim da ne gledaš RTL.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Okej, Ire, tek sad sam pročitao taj tvoj tekst i ne znam zašto se na njega pozivaš. Dakle, kažeš da u filmu postoje dvije priče, okej, prva je Rambo, a druga je... i onda razvezeš o Majama, tko su bili i što su radili. I okej, kužim ja paralele s našom civilizacijom, ali to mi i dalje ne ide dalje od nivoa usputnog pamleta. Mislim, jaču eko-moralnu poruku dobijem u filmovima Stevena Segala...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

da, pisala sam o Mayama u svezi glede onog što je u filmu prikazano o njima
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply