OT: Apocalypto

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

OT: Apocalypto

Unread post by Ire »

odgledah film, malo se rapisah o njemu, što vi mislite?

:drunken:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Kad prije?
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

povlaštena :D :P
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Lijepa vizualna razglednica, ali prazna.

I, ako idete gledati "film o propasti Maja", nemojte. Jednako je informativan kao i "Pasija".
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ti baš nisi dobro gledao, izitpajne :poguzi:
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Baš pogledao, jako sam se zabavio...
Ovaj tekst sadrži POKVARITELJE: :D

Film kao da je nastao iz Gibsonovih vizija kad je prilegao poslije jako teške večere, o nekakvoj grozomornoj civilizaciji koja žrtvuje ljude, genocidu, proročanstvima , krvi, mesu, (u svakom kadru kao da je komad sirovog krvavog mesa), zorno prikazanim smrtima od hladnih oružja....
Prvi dio filma je nevjerojatno mučan, ( i moćan). Mada nije baš toliko krvavo kako se pričalo, krvavije je od svih pustolovno- akcijskih filmova. Jer na kraju je ovo baš to. Dosta ljudi po raznim novinama u «Apocalyptu» je nalazilo kritiku današnje civilizacije, pa čak i Amerike i rata u Iraku i šta ja znam... Ali na koncu kad prođe prva polovica filma i kada se junak Jaguar Claw nađe u bjegu, odjednom sam skužio da sam taj film već gledal... I onda naš junak, tek što se izvukao skokom u slap i promatra svoje progonitelje, i zoom na njegovu bijesnu facu, i on izgovori ono poznato: « In town you're the law, out here it's me. Don't push it. Don't push it or I'll give you a war you won't believe. » U stvari, svoju varijantu te izjave ali to je u biti ipak to. John Rambo liječi prostrijelnu ranu kroz bubreg da kroz ranu sipa baruta, pa pripali, Jaguar Claw samo u rupu tutne koru nekog drveta. Ima još sličnosti...
Ipak, razlika između ovoga i standardnog «ramboida», (tko još pamti taj izraz), je ogromna. Kod Gibsona smrt je vrlo realna i vrlo mučna. Nije za osjetljive ovaj film.
Dakle, početak je jeziva naturalistička etno- drama s elementima horrora, film se zatim pretvori u dobri stari am. akc, ali «realniji» akcijski koji me podsjetio na Ramba, a na kraju... Na kraju sam se zapitao da li bi se film trebao zvati «Jaguar Claw world». Pazi ovo: Maye žrtvuju tisuće ljudi. Postave Jaguar Clawa na oltar, svećenik digne nož... baš da će zamahnit, a kad ono- pomrčina Sunca koja zaustavi cijelo biznis. Tokom filma Jaguaru teške po život opasne rane na očigled zacijeljuju. Na kraju filma, konačno ga pritjeraju u ćorsokak, ali gle – upravo na tom djeliću obale gdje se konkvistador Mel Gibson iskrcava, (kad je u sceni čamac, lijeva strana ekrana). I još mu se tu negdje na čudesan način rodi i dijete.( Ne Gibsonu- Clawu.)

Sve u svemu: film je neobičan, jeziv, realističan, akcijski, ima veeelika muda. Nije za jako osjetljive, ima tu grdih scena. Ȓak bi rekao da će mi uobičajeni am. akc. poslije «Apocalypta» biti onako... beskrvni. :D
Po meni, film ostavlja prostor i za nastavak... Å panjolci tek počinju osvajanje, a koja li je to tek tema...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

meni ovaj film uopće nije bio tako krvav :dontknow:

a i ti si, primjećujem, kao i izitpajn, gledao samo ovu priču u prvom planu, a totalno zanemario onu u pozadini .. film je kompleksniji nego što se na prvi pogled čini.
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ire wrote:meni ovaj film uopće nije bio tako krvav :dontknow:

a i ti si, primjećujem, kao i izitpajn, gledao samo ovu priču u prvom planu, a totalno zanemario onu u pozadini .. film je kompleksniji nego što se na prvi pogled čini.

Kad nekome u razgovoru pokusam prepricati film, ispada da sam gledao malo beskompromisniji B "ramboid", i ne htijuci da ga opisem tako. :dontknow:
Istina, nisam vidio kompleksnost, nego samo zgodnu, dosad u filmovima nevidjenu, pozornicu za varijaciju na dobru staru temu. Moram priznati da Gibson rastura na tom podrucju, jer se osjeti da za njega predatorsko natjeravanje i klanje po djungli nije samo formula , nego je to za njega jako ozbiljna stvar. Ima pravo, razne smrti od hladnog oruzja nikako nisu sala, a to se tu u filmu itekako vidi.

Kad sam film pogledao onako, bez da sam ista ocekivao, bez predznanja o Mayama, (znam da su Asteci a ne Maye bili krvoloci br. 1.), bez da sam citao o tome sto je autor htio poruciti, (nista osim malih par tekstica, i teksta J Pavicica u novinama), nisam vidio bas takvu kompleksnost.

U vezi Gibsonovih teza u filmu. Nisu bas jasne.
Mozda je prava teza filma - eto vidite, konkvistadori su sa svojom inkvizicijom i spaljivanjem vjestica ipak bili dobri decki i na kraju unistili to sotonsko drustvo?
“Koje drustvo je bilo za nas odvratno, da budu idealni negativci, da se svima smuce?” mislio je mozda katolik Gibson. "Egipcani? Svakako. Ali juznoamericke civilizacije... Da, sve sto i Egipcani, ali tu je i zrtvovanja ljudi... da, to je ipak najodvratnije!”

Zasto je Mayanska civilizacija stvarno propala? Da li zbog dekadencije ili je to Gibsonu tog trena pasalo kao pozadina za akcijsku pricu?
Uostalom, da li je to sto se u gradu Maya vidi stvarno dekadencija? (Jest, da, vidi se da imaju losu zetvu.)
Dekadencija, ili je to samo nama totalno stran nacin zivota? Sta mi znamo sto je dekadencija za drustvo u kojem su uredno zrtvovali ljude, prodavali roblje, kroz tisucu godina, a mi zrtvujemo eventualno puricu s mlincima za Bozic.
Nisam "Apocalypto" shvatio duboko, ali to je jedan brutalan egzoticniji akcijski, stvarno dobar ...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

a jesi li pročitao moj tekst? ;)
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ire wrote:a jesi li pročitao moj tekst? ;)

Naravno da jesam! ;)
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

TB wrote:
Ire wrote:a jesi li pročitao moj tekst? ;)
Naravno da jesam! ;)
bavo :tapsh:

pa jel ti šta pomogo?
Instant Geek. Just Add Coffee.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Ire wrote:
TB wrote:
Ire wrote:a jesi li pročitao moj tekst? ;)
Naravno da jesam! ;)
bavo :tapsh:

pa jel ti šta pomogo?

Da djaga Ije. :P Sad znam kako o rambo- filmu pisati da ljudi pomisle da je dubok. :D :blob:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

Image
hi hi hi
corwin
Ancient
Posts: 706
Joined: 18 May 2005, 22:24

Unread post by corwin »

mislim da bi uz film trebali davat nekakvu brošuricu o tome šta se sve može vidjeti u filmu,i šta to zapravo znaći
ja sam uživao gledajući ovaj igrani dokumentarac :uzdravlje:
sorry zbog gramatike
Post Reply