David Twohy: Below (2002.) i The Arrival (1996.)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

David Twohy: Below (2002.) i The Arrival (1996.)

Unread post by Dagi »

Pogledao dva filma redatelja Davida Twohyja (Pitch Dark, Riddickove kronike) na DVD-u.

Prvo, Below. Duh ubijenog zapovjednika opsjeda američku podmornicu u II. svjetskom ratu. Ideš!

Å alu na stranu, film je dobro režiran sa suvislom glumom i prilično suvislim scenarijem. Podsjećam, Twohy je ipak izvorno scenarist. Ima i cameo na kraju, kad se pojavljuje sam Twohy. I ne, nie kao onaj ubijeni kapetan.

No, film trpi od temeljne neuvjerljivosti jer je smješten na Atlantik. Godine 1942. njemački razarač ganja američku podmornicu po Atlanskom oceanu? Halo, malo povijesnih činjenica?! Mislim da je Twohy jahao na (ne)uspjehu visokoproračunskog trasha imenom U-571 (2000.) koji trpi od iste pogrešne premise, tj. Američana na Atlantiku negdje, recimo, 1942. godine. Doduše, Twohy ne specificira godinu, no vidljivo je da se stvar događa oko ulaska SAD-a u rat. Da je smjestio priču na Pacifik, film bi bio izvrstan.

The Arrival. Martin Sheen je radio astronom koji razotkrije urotu izvanzemaljaca.

Vrijedi isto što je rečeno gore. Dobar film, jedino što očito jaše na X Filesima, mislim seriji (počela 1993.). Eksploatacija UFO mitologije, čisto neloša. Podvlačim, film X Files je iz '98., pa je barem u ovom slučaju Twohy išao ispred evidentnog uzora.

Sve u svemu, Twochy ispadne prilično pouzdani režiser pristojnih B-filmova.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

below mi se nije dopao ako me sjećanje dobro služi... svidjela mi se scena s ogledalom... a arival sam gledao sam u kinu prije deset godina... kao da je jučer bilo :oops: :dontknow: :scratch: onako... nista posebno niti za pamćenje
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Pa... Govorimo o definitivno B produkciji. Iako, usudim se reći, dosta pristojnoj B produkciji.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Unread post by TB »

Gledao sm "Below" nedavno i stalno mi se cinilo da bi nasao hrpu gresaka, samo da znam vise o podmirnicama iz WW2. Recimo: U jednoj sceni podmornica lezi na morskom dnu pokvarena, a par likova izlazi u scuba opremi da je popravi. Takva oprema je postojala 42?
I tako rone oni kroz ogromne prostrane prostore izmedju dva trupa...prostran je i interijer... ta podmornica iz WW2 je ocito veca i od "Crvenog Oktobra".
Mora da ima hrpa takvih stvari koje bi izivcirale onog tko se kuzi u stare podmornice.
Kraj- oni su spaseni kisne noci, brod ih odvozi, vec je dobrano vedro jutro...a podmornica koja je potonula prosle noci izroni na zadnji pozdrav 50 m. od krme spasilackog broda, da opet potone... Kako i zasto? Pratila ih je?
Inace je deja filma slatka, i ima par BRRR scena.
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

''The Arrival'' je bio jednu trideset puta na tv-u. Složio bih se s napisanim.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

TB wrote:Gledao sm "Below" nedavno i stalno mi se cinilo da bi nasao hrpu gresaka, samo da znam vise o podmirnicama iz WW2. Recimo: U jednoj sceni podmornica lezi na morskom dnu pokvarena, a par likova izlazi u scuba opremi da je popravi. Takva oprema je postojala 42?
Cousteau je sačinio svoju opremu '42., ali je US Navy - naravno - nije imala. Imali su neku opremu zatvorenog kruga, ali ne za podmornice. Nijemci su pak imali odgovarajuću opremu za spašavanje podmorničara (aparati za disanje sustava Draeger), ali je i ona bila, po današnjim mjerilima, prilično rudimentarna.
TB wrote: I tako rone oni kroz ogromne prostrane prostore izmedju dva trupa...prostran je i interijer... ta podmornica iz WW2 je ocito veca i od "Crvenog Oktobra".
Mora da ima hrpa takvih stvari koje bi izivcirale onog tko se kuzi u stare podmornice.
Pa, kužim se ponešto... Mislim, gledaš stvar pod ghost story, a ne pod dokumentaristički film. U ostalom, nakon U-571 i Pearl Harbora, prestaneš očajavati nad filmovima koje su ignoranti radili za ignorante. Dečki (i cure, i ostali) su imali cijeli podžanr američkog ratnog podmorničarskog filma, tamo s kraja pedesetih, početka šezdesetih, pa su mogli graditi Below na tom temelju. Koliko jesu radili posvetu tom opusu, teško mi je procijeniti jer sam posljednji takav film gledao jako davno.

No, da je research bio površan, bio je... Uvredljivi primjer: na krmi broda koji ih na kraju spasi vije se Union Jack, dakle nacionalna zastava, a ne Red Ensign koji je britanska trgovačka pomorska zastava. Već naziv Union Jack implicira pramčanu zastavu - "jack" je (inter alia) pramčani stijeg. No, što ćeš...
TB wrote: Kraj- oni su spaseni kisne noci, brod ih odvozi, vec je dobrano vedro jutro...a podmornica koja je potonula prosle noci izroni na zadnji pozdrav 50 m. od krme spasilackog broda, da opet potone... Kako i zasto? Pratila ih je?
Inace je deja filma slatka, i ima par BRRR scena.
Pa, kapetan vodi svoje plovilo, ne? :drunken:
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Dagi wrote:The Arrival. Martin Sheen je radio astronom koji razotkrije urotu izvanzemaljaca.
Malo cjepidlačenja, da ne ispadne da sam pristojan. Martin je starkelja. Charlie glumi u tom filmu. :o
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Isprika. Moja greška. Zbilja je Charlie.

No, kad smo već kod UFO mitologije, Martin se pojavljuje u filmu Roswell kao čovjek u crnom.
Jan Digoel Anthalion
Hani
Posts: 98
Joined: 21 Sep 2006, 21:17
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Jan Digoel Anthalion »

The Arrival. Martin Sheen je radio astronom koji razotkrije urotu izvanzemaljaca.

Vrijedi isto što je rečeno gore. Dobar film, jedino što očito jaše na X Filesima, mislim seriji (počela 1993.). Eksploatacija UFO mitologije, čisto neloša. Podvlačim, film X Files je iz '98., pa je barem u ovom slučaju Twohy išao ispred evidentnog uzora.
Meni čudi da nitko nije primjetio da dotični film je više puta bio igrao i na HTV-u i na Novoj TV-e.. Dobar film, dorbo rezhiran, nema one "Wannabe-cool-pa-od-pustih-efekata-aka-zamotanih-u-postmodernizam-pa-ne-znash-što-se-dovraga-događa-na-ekranu" fore, dobar scenarija, rezhija oke - no Twohy ionako nije redatelj, nego scenarist... I tako to.

Dobro je - ja sam ga gledao negdje cca 2000 i neke, ili čak 199X neke..

Noviji Twohyevi filmovi su smeće. Od Planeta Tame, pa do Kronika - loshe. Jako loshe. Stari su bili bolji - bio on scenarist ili smetlar na setu.

Gornji iznad nisam gledao..
Mislim da je Twohy jahao na (ne)uspjehu visokoproračunskog trasha imenom U-571 (2000.)
E ovo je tek brate glupost. U-572 je mozhda netochan - namjerno - ali je izvrsno dramatruški napraljen film, sa redatelejm od kojeg se više očekivalo kada je išao razhirati Terminator 3 film..

Zaključak. Ne stavljaj svoje subjektivno mišljanje kao Vrhovnu Istinu. Ja ne mislim da je U-571 bio losh, nego izvrstan.
Zadnje sam slušao na svom kompu, ovo što vidite ispoda:
Image
A bogme, kliknite na ovaj iznad chart i čiča The Anthalion će vas naučiti šta je glazba. Image
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Jan Digoel Anthalion wrote:
Mislim da je Twohy jahao na (ne)uspjehu visokoproračunskog trasha imenom U-571 (2000.)
E ovo je tek brate glupost. U-572 je mozhda netochan - namjerno - ali je izvrsno dramatruški napraljen film, sa redatelejm od kojeg se više očekivalo kada je išao razhirati Terminator 3 film..

Zaključak. Ne stavljaj svoje subjektivno mišljanje kao Vrhovnu Istinu. Ja ne mislim da je U-571 bio losh, nego izvrstan.
Ȓekaj, koliko sam shvatio - Ti Below nisi ni pogledao? :scratch:

Tehnički, U-571 je film što su ga radili neznalice za neznalice. Dramaturški je isto pun rupa: izdvajam zarobljenog njemačkog podmorničara koji pravi buku ne bi li podmornica bila primijećena. Yeah, right. S druge strane, jedini kadrovi koji valjaju - primjerice, zakovice koje izlijeću od tlaka - ukradeni su iz Das Boota (to si gledao, nadam se?). Ako Ti se sve to sviđa, Tvoja stvar.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

ajmo - fajt, fajt!!! :blob: :blob:
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Nemam volje. Å to sam rekao, rekao sam.
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Unread post by Nimrod »

partybooper
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Prvo
E ovo je tek brate glupost. U-572 je mozhda netochan - namjerno - ali je izvrsno dramatruški napravljen film, sa redatelejm od kojeg se više očekivalo kada je išao razhirati Terminator 3 film..
Drugo
Jan Digoel Anthalion wrote: Noviji Twohyevi filmovi su smeće. Od Planeta Tame, pa do Kronika - loshe. Jako loshe. Stari su bili bolji - bio on scenarist ili smetlar na setu.
Treće

'Ko se mača laća ostaje bez gaća....

Ergo da qoutam tvoje qoute:
Ne stavljaj svoje subjektivno mišljenje kao Vrhovnu Istinu. Ja ne mislim da je bla-bla-bla itd...
"Pitch BLACK" (BLACK, BLACK, BLAAACCKKK a ne DaRK) je naravno vrlo dobar film...

P.S.
Aj sad opet ti...
:blob:
Image
Post Reply