Tarkovsky: "Stalker" (1979.)

Rasprave o SF filmovima

Moderator: TB

Forum rules
Zabranjeno je objavljivanje, slanje, razmjena i promoviranje filmskog sadržaja koji je zaštićen autorskim pravom, a dobavljen nelegalnim putem.
Post Reply
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Tarkovsky: "Stalker" (1979.)

Unread post by Ire »

upravo sam odgledala film Stalker. razapeta sam izme?u:

a/ WTF?!? na što sam ja sad potrošila više od 2 i pol sata??

b/ VAU!!! možda jedan od najboljih sf filmova ikad!!!

:D ne znam što od ovog dvoje :scratch:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

tek sad... srami se :!:

film je odli?an... znaj da nije za one koji su navikli na angloameri?ki na?in snimanja SFa :ocasion:
?uo sam da je to zapravo druga verzija istog filma jer je prva i jedina kopija izgorjela u poĹžaru :dontknow:

prosto uĹživaj u fotografiji sporoj radnji i filozofiji :headbang:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Zeljko wrote:tek sad...
bolje ikad nego nikad :;
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Kris
Jedi Master
Posts: 228
Joined: 19 Aug 2003, 13:37

Unread post by Kris »

Nisam bio fasciniran filmom, iako ima zanimljivih segmenata. Ja bih izabrao neki srednji put izme?u a/ i b/, malo bliže tvom a/ odgovoru.

Meni op?enito nije važno je li film angloameri?ki, kineski ili bantu ako mi je zanimljiv. Stalker mi je povremeno bio zanimljiv i zadnja scena je ludnica, ali ne toliko da bih ga uzdizao u nebesa.
You think of me as rats. You think of a thing known as The Air Force Survival Handbook, where it explains that if you cut off one of my heads --which is where the poison is -- you must then slit open the ventral side and continue the cuts to extend the length of each leg. Subsequent to this, the skin can be peeled off, the belly opened and emptied, the backbone split and both halves roasted on sharpened sticks over a small fire.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Roman je bio dobar, a ljudi koji nemaju veze sa SF-om su rekli da je film (nisam gledao) jako dobar.

Toliko od mene :dontknow:
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ja sam ga gledala negdje 1980, i koliko se sje?am meni je bio - WOW! Iako knjiga je bolja, ali ja to skoro uvijek govorim o ekranizacijama. Ali, kadfa smo ve? kod Tarkovskog, meni je najbolji od njegovih filmova Andrej Rublev (nije SF), a tijesno drugi je Solaris.
At last, the stars are finally right...
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Tomislav Sakic »

Meni je najbolji Stalker (po bra?i Strugacki), i Solaris, pa Andrej Rubljov, koji je isto tu negdje. Premda se slaĹžem s ve?inom filmologa koji misle da mu je najbolji Nostalgija (bio na HTV-u).

To je sli?no onome da dobar SF mora prvenstveno biti i dobra literatura (vidi dretvu o Raosu, Streepite 2), pa je onda i dobar SF. Tarkovski je uvijek prvo radio vrhunski film-umjetnost, i zato je to i dobar SF. SF moĹže biti ne znam koliko zanimljiv, ali ako je [?]it od umjetnosti (filmske, knjiĹževne), sve je to uzalud. Zato Stalker i Solaris funkcioniraju izvan SF-a (tj. nikome ne "smeta" [?]to je to SF, kao ni kod 2001). Tarkovski je veliki umjetnik, i to [?]to je on radio SF kao ne[?]to po sebi razumljivo, bez predrasuda, moĹže biti samo na[?]a sre?a.

Soderbergh se dosta dobro drĹžao u svom remakeu, premda je imao onaj twist na kraju dostojan ljubavne drame ([?]to je njegov film i bio). Ali za Tarkovskog kaĹžu da je jedan od dva ili tri redatelja koji je dosegnu metafizi?ko svojim filmovima, i samom slikom, tako da je Ire u pravu: reakcija je izme?u "what the fuck" i totalne fascinacije. Ako se ?ovjek vozi deset minuta u autu Moskvom budu?nosti, je li to on mene zajebava, ili se tu ne[?]to nevjerojatno vaĹžno doga?a u samom trajanju slike? Tako da na kraju zaklju?ak moĹže biti da redatelj gnjavi sa polusatnim scenama u kojima se ni[?]ta ne doga?a (povr[?]no gledanje), ili ako se prihvati promatranje tih slika, ako osjetite prolaĹženje i trajanje vremena, onda znate da ste za[?]li onkraj slika i povr[?]ine, da percipirate trajanje vremena, da je to to. Tarkovski s etako?er smatra redateljem koji je najdalje oti[?]ao u shva?anju vremena, i uostalom, ima knjiga o njemu nazvana "Vajanje u vremenu" (srpski prijevod).

Jo[?] ako ovome dodamo da je Solaris najkomercijalniji Tarkovskijev film, u tretiranju radnje i vremena najbliĹži mainstreamu... :o Meni je Stalker puno bolji i radikalniji... SPOILERI: Tamo se radi o onoj Zoni iz niza romana bra?e Strugacki. Nekoliko putnika se okuplja, i predvo?ena "stalkerom" ulazi u zabranjenu (postapokalipti?nu) Zonu... i [?]to su bliĹže centru, vrijeme te?e sve sporije (sve duĹži kadrovi i scene), a tamo je Soba...

To je nevjerojatan film. Imam ga na dva DVD-a, za[?]to ne pustimo to i Solaris na platno (ne TV!) na Sferakonu? :uzdravlje:

Hmm, ili je bio lani, u pono??
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Znam da je bio na nekom Sferakonu i gledao sam prvih 15-20 minuta i onda sam zaklju?io da je Sferakon pogrešno mjesto i vrijeme za gledati tipa kako se 15 minuta vozi po autoputu. Ali ina?e, za ljude koji gledaju filmove na Sferakonu, mislim da bi se to komotno moglo puštati svake godine. Ili eventualno svake druge.
Post Reply