Dystopia (iliti anti-utopija)

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

Volite li anti-utopiju kao SF zanr?

da, jako
8
40%
tako-tako
9
45%
uopce ne
3
15%
 
Total votes: 20

User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by ovajonaj »

Anti-utopija (tako smo to davno zvali, pa mi je i dalje drazi izraz nego dystopia, na koji nisam nikad navikao) mi je uvijek bila jedan od najdrazih SF podzanrova...

Neobicno mi je da nisam na ovom podforumu (Drustvene znanosti) nasao ni jedan thread koji se dotica toga... ili sam nesto propustio? Ispravite me, pliz...

Enivej, zanima me sto tko misli o (pod)zanru kao takvom, kao i o mogucnosti ostvarivanja raznih distopijskih scenarija u stvarnosti...
Drugim rijecima, osim 'tko sto voli ili ne', kao i u mnogim threadovima ovdje, glavno pitanje za diskusiju je:

Samo SF ili moguca stvarnost?

Onima koje zanima, link na dobro predavanje Aldousa Huxleya (Vrli Novi Svijet), na Berkleyu 1962 (audio)

Predavanje: http://sunsite.berkeley.edu/VideoTest/hux1.ram
Q&A: http://sunsite.berkeley.edu/VideoTest/hux2.ram

linkovi su sa sajta biblioteke Berkleyskog Univerziteta, gdje mozete takodjer naci i jedno predavanje Ursule Le Guin
http://www.lib.berkeley.edu/MRC/audiofiles.html#huxley
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

hvala na linkovima :mrgreen:

ako se ne varam netko je jednom tu na forumu rekao da su distopije puno zanimljivije od utopija jer kome se da ?itati o savršenom svijetu bez problema :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ire wrote:ako se ne varam netko je jednom tu na forumu rekao da su distopije puno zanimljivije od utopija jer kome se da ?itati o savr[?]enom svijetu bez problema :iconbiggrin:
Rekao Isaac Asimov u jednom od eseja u zbirci Gold; bili su to skupljeni predgovori ?asopisa "Asimov's", ako me sje?anje sluĹži (nemam zbirku pri ruci).

No, nastavio je Asimov, distopije isto tako ho?e biti dosadne. Svijet u kojemu je sve crno isto nije ba[?] jako zanimljiv. MoĹžda, prava dva-tri puta, pa tko je imao sre?e da mu pod ruku do?u Orwell, Huxley ili Pohl & Kornbluth, tim bolje.

Distopiju jako [?]tuju ljudi izvan Ĺžanra. Osobno sam doĹživio da mi ljudi kaĹžu kako je to najbolji dio SF literature. Sli?no je doĹživio i Hrvoje Pr?i? kad se bio razgovarao s prof. Solarom; dapa?e, Solar mu je rekao kako to nije SF!

Mislim da ljudi koji prate mainstream, a nisu doma u znanstvenoj fantastici, mogu shvatiti distopiju. Ona je u pravilu ionako teku?a politi?ka poruka upakirana u celofan SF-a. Zato se na nju znaju odlu?ivati autori glavnog toka kad Ĺžele ne[?]to "poru?iti" ?itateljstvu - ili vlastima!
Last edited by Dagi on 08 May 2006, 10:06, edited 1 time in total.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by Aleksandar Ziljak »

ovajonaj wrote: Samo SF ili moguca stvarnost?
Za[?]to "mogu?a"? Ispravno je re?i "ve? dosegnuta". Orwella manje-vi[?]e imamo, u gotovo svim komponentama. Neke sitnice jo[?] treba doraditi, ali to je ionako kozmetika.

Ĺ to se ti?e anti-utopija, moja iskustva s onima koje sam ?itao u hrvatskom SF-u su ta da su manje-vi[?]e sve zapravo poprili?no jednostrane i ne ba[?] sasvim realne. Jednostavno, anti-utopijsko dru[?]tvo se ostvaruje daleko suptilnije i neprimjetnije nego [?]to je to ve?ina autora (barem na[?]ih) opisala. Ono i djeluje daleko suptilnije, ali s neuporedivo teĹžim posljedicama.
A. Ziljak
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Kao što sam prije nekoliko dana rekao za televiziju :headbang: :angel: (samo ne znam jesu li baš tu re?enicu emitirali), antiutopija/distopija je jednako nerealna kao i utopija. Rije? je o idealiziranoj slici društva dovedenog u krajnost koja ne može zaživjeti u stvarnosti. Neki elementi da; cijeli asortiman malo teže.

Ina?e, nije li Arthur C. Clarke rekao da bi "dnevnici utopije bili prili?no dosadni za ?itati"? I tako druga sferakonska zbirka dobi naslov "Dnevnici entropije".
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Kao što sam prije nekoliko dana rekao za televiziju
Ah, što se neko hvali... :iconbiggrin: :ocasion:
User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Unread post by ovajonaj »

ako se ne varam netko je jednom tu na forumu rekao da su distopije puno zanimljivije od utopija jer kome se da ?itati o savr[?]enom svijetu bez problema
jasno, roman bez negativaca se u najmanju ruku mora puno vise (i na puno neobicnije nacine) potruditi da bude zanimljiv. Mada, izuzetaka ima, poput filma Poljsko Cvijece, ili romana Otok, istog gore spominjanog Huxleya (mada i taj [roman] iako je cijeli happy, zavrsava sa unhappy-endom) :shock:.
Distopiju jako [?]tuju ljudi izvan Ĺžanra. [...] Mislim da ljudi koji prate mainstream, a nisu doma u znanstvenoj fantastici, mogu shvatiti distopiju.
Tu svakako ima nesto. No to nesto ne govori nuzno protiv distopije kao takve, osim nekom teorijskom zanrovskom cistuncu. Tko zna, mozda zapravo govori nesto o njenoj sirini, koja mozda i prelazi granice zanra. Dapace, ima mnogo stvari koje volim, u kojih je, iako nominalno pripadaju nekom zanru, jedna od glavnih kvaliteta upravo nadilazenje istog...
Osobno sam doĹživio da mi ljudi kaĹžu kako je to najbolji dio SF literature
Ja lico zazirem od proglasavanja neceg najboljim, no dok sam bio u SF-u aktivnije nego danas (a 'aktivnost' se nije eventualno smanjila zbog SF-a vec zbog citalacko/zivotno/prakticnih stvari/navika), bila mi je nesto na svoj nacin posebno; iako to ne bih nuzno ocijenio kao 'najbolje'; dapace poetika jednog Sastanka s Ramom ili Kapije je mirisom daleko nadilazila cudni vonj antiutopijskih drustava... Medjutim moram priznati da s odmicanjem vremena, dobija na... pa mozda ne toliko kvaliteti i interesantnosti koliko na relevantnosti...? Jer iako npr i tehnologija i znanost, i masta, radoznalost i zacudnost pripadaju ljudskoj domeni, ljudsko drustvo i njegova tematika su jos, da tako kazem, ljudskiji... jer ne samo da poticu (od) ili doticu ljudsko drustvo (i dakle covjecanstvo kao cjelinu, a time i svakog pojedinca), nego ga se najvise i ticu... jer pitanja otkud covjek dolazi, kuda ide, koja mu je sudbina kao vrste, sto ce po putu smisliti i koga ce sve sresti, iako golicaju mastu i duh na najuzviseniji nacin, na svoj nacin postaju efemerna pitanja kad se zagleda u to sto covjek covjeku cini... nekako, neka se lista prioriteta prirodno kristalizira, u kojoj se u pitanju 'trazenja i propitivanja granica bivanja covjekom' namece to 'bivanje covjekom' kao preduslov tog 'propitivanja granica'... ne znam, serem vjerojatno, ali nadam se da barem netko shvaca sto hocu reci...
:uzdravlje:
Za[?]to "mogu?a"? Ispravno je re?i "ve? dosegnuta".
sad, imam poriv da se slozim, jedino mi brzina trenutnog odlazenja u (jos veci) k***c (klinac!) ne dopusta da to nazovem 'dosegnutim'; jer ako smo osamdeset cetvrtu dosegnuli, uskoro cemo ju presegnuti... (postoji li takav izraz? :))
antiutopija/distopija je jednako nerealna kao i utopija. Rije? je o idealiziranoj slici dru[?]tva dovedenog u krajnost koja ne moĹže zaĹživjeti u stvarnosti. Neki elementi da; cijeli asortiman malo teĹže.
pa da lako moze biti nerealna, kao i dosadna (sto je netko vec spomenuo) to svakako. no da je bas u prosjeku jednako nerealna kao i utopija, nisam ziher... ili se bar licno kvalitetne 'utopije' nisam nacitao (osim mozda Otoka)... Isto tako s 'ne moze zazivjeti u stvarnosti'... hm, ne moze li? Sto ce ju sprijeciti? Demokratske institucije? :) One ne postoje izvan pojedinaca koji ih cine... Ktome, od demokracije, sa svakim novim izborima, bilo gdje (a narocito medju sampionima demokracije) cini mi se ostaje sve vise kracije a sve manje demo... Ne znam, stvarna demokracija zahtijeva transparentnost vlasti, a zadnji put kad sam vidio transparentnu vlast ja sam bio mlad, ona je bila daleko, pitanje vidljivosti i mog vida je sve upitnije, i tzv. terorizam je jos bio pitanje egzoticnih avanturista a ne drzavnih neprijatelja br 1...

'Ne moze zazivjeti u stvarnosti'... ne ako mu (tj. joj - dakle distopiji) se ne dopusti; inace, mozda i da...

jednom sam na jednom drugom mjestu zapisao:

"slucaj sa losim u sebi (pohlepom, lazi, sebicnoscu, gluposcu, itd); sa zivotnim problemima; sa losim u svijetu oko nas - je isti: koliko god htjeli, te stvari nemozemo nikad uistinu rijesiti / pobijediti.
no kvaka je u tome sto ako se protiv njih ne bori, one postaju sve gore.
same od sebe, i neminovno.
zato, sa svim tim se boriti mora, ne zato da se pobijedi, vec zato da ostane u granicama normale?
ili: iako je nepobjedivo, s tim se boriti mora."
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ovajonaj wrote:
Distopiju jako [?]tuju ljudi izvan Ĺžanra. [...] Mislim da ljudi koji prate mainstream, a nisu doma u znanstvenoj fantastici, mogu shvatiti distopiju.
Tu svakako ima nesto. No to nesto ne govori nuzno protiv distopije kao takve, osim nekom teorijskom zanrovskom cistuncu. Tko zna, mozda zapravo govori nesto o njenoj sirini, koja mozda i prelazi granice zanra. (...)
Distopija spada u "soft" SF, dakle temeljen na dru[?]tvenim znanostima, koje su rijetko kad egzaktne. Stoga je sumnjiva Ĺžanrovskom ?istuncu, kako teorijskom, tako i prakti?nom.
ovajonaj wrote:
Osobno sam doĹživio da mi ljudi kaĹžu kako je to najbolji dio SF literature
Ja lico zazirem od proglasavanja neceg najboljim, no dok sam bio u SF-u aktivnije nego danas (...), bila mi je nesto na svoj nacin posebno; iako to ne bih nuzno ocijenio kao 'najbolje'; (...) Medjutim moram priznati da s odmicanjem vremena, dobija na... pa mozda ne toliko kvaliteti i interesantnosti koliko na relevantnosti...? Jer iako npr i tehnologija i znanost, i masta, radoznalost i zacudnost pripadaju ljudskoj domeni, ljudsko drustvo i njegova tematika su jos, da tako kazem, ljudskiji... jer ne samo da poticu (od) ili doticu ljudsko drustvo (i dakle covjecanstvo kao cjelinu, a time i svakog pojedinca), nego ga se najvise i ticu... (...)
Radilo se o ljudima izvan Ĺžanra. Konkretno, oni bi suprotstavili 84. ili Vrli novi svijet serijalu Ratova zvijezda, pa bi se konkluzije nametnule same od sebe.
ovajonaj wrote: jednom sam na jednom drugom mjestu zapisao:

"slucaj sa losim u sebi (pohlepom, lazi, sebicnoscu, gluposcu, itd); sa zivotnim problemima; sa losim u svijetu oko nas - je isti: koliko god htjeli, te stvari nemozemo nikad uistinu rijesiti / pobijediti.
no kvaka je u tome sto ako se protiv njih ne bori, one postaju sve gore.
same od sebe, i neminovno.
zato, sa svim tim se boriti mora, ne zato da se pobijedi, vec zato da ostane u granicama normale?
ili: iako je nepobjedivo, s tim se boriti mora."
Ovo je dobra misao. :uzdravlje:

I jo[?]. Kad ve? ovdje citiramo svaki sebe:
http://www.sfera.hr/parsek/br71/hiperboloidi.html
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Isto tako s 'ne moze zazivjeti u stvarnosti'... hm, ne moze li? Sto ce ju sprijeciti? Demokratske institucije? One ne postoje izvan pojedinaca koji ih cine... Ktome, od demokracije, sa svakim novim izborima, bilo gdje (a narocito medju sampionima demokracije) cini mi se ostaje sve vise kracije a sve manje demo... Ne znam, stvarna demokracija zahtijeva transparentnost vlasti
Previše briješ na državu. Društvo je oduvijek postojalo i postojat ?e i izvan državnih institucija. U današnjem društvu, što je država represivnija, to se više stvari doga?a mimo nje. A pojam distopija/antiutopija se odnosi na stanje cjelokupnog društva, a ne samo države.
User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Unread post by ovajonaj »

Samo mislim da ako drustvo premalo kontrolira drzavu, drzava ce previse kontrolirati drustvo... :)

Ili jos preciznije, ne ako nego kad.

Ili jos preciznije, ne kad, nego sad; i nadalje.
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by davors »

Iako je ovo dosta stara dretva, tek sam sada naletio na nju, pa ako se kome svidi obnoviti je, zanimalo bi me možemo li sastaviti nekakav okviran temeljni popis kapitalnih distopijskih romana? A da ima barem deset naslova... Na razini "opće kulture" malo će tko osim Orwella, Huxleya i Zamjatina moći na prvu loptu nabrojati još barem tri naslova... A na početak popisa trebalo bi svakako staviti sljedeći naslov:

Jules Verne: Pariz u XX. stoljeću (1863.)
*Istria is a state of mind*
User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by nelchee »

Philip K. Dick ;)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by Xaotix »

Mislim da se u kapitalna djela može dodati i Fahrenheit 451 Raya Bradburya, a i Wellsov Vremenski stroj

Ne znam da li su baš kapitalci, ali mi se čini da su utjecali na ostale:
- Make Room, Make room Harrya Harrisona
- The Handmaid's Tale Margaret Atwood
- Sanjaju li Androidi električne ovce Philipa Dicka (a on ih je vjerojatno naslagao dosta)
- Snow Crash Neala Stephensona
- Loganov bijeg Williama Nolana i Georgea Claytona Johnsona

Ako se traže filmovi i stripovi, tu bio se zbilja dala nabrojati cijela gomila...
Randomness is strong with this one!
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by poison »

*iznenađeno i šokirano vikne iiiiik!*
iiiik! sve od navedenoga sam pročitala/pogledala/oboje (najčešće trojka), i, izuzev wellsa, nije mi palo na pamet razmišljati o tim djelima kao o distopijama... :tapsh: :oops:
inače, bila bih slobodna dodati popisu "anthem" by ayn rand
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
Post Reply