Dystopia (iliti anti-utopija)

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

Volite li anti-utopiju kao SF zanr?

da, jako
8
40%
tako-tako
9
45%
uopce ne
3
15%
 
Total votes: 20

User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by Belzebubbles »

Milena wrote:Diletant (kako ga ja interpretiram) jest netko tko se petlja u nešto što nimalo ili samo površno kuži. Što se za Kinga ne može reći: ja ga osobno ne volim, ali ne mogu mu odreći da je zanat savladao do daske.
Istina, dakako... No, moja je pozicija specifična. Ne mogu komentirati piščev zanat jer time i sam postajem diletantom, pa mi ostaje samo posvećivanje subjektivnom dojmu i nadanje najboljem. I onda dolazi do semantičkih neizvjesnosti zbog mojeg poganog jezika... :zubo:
Milena wrote:(Slično kao kod Houellebecqa, njegovi eseji su mi kudikamo čitljiviji nego romani.)
"Stilski eksperiment", ali ne odviše inventivan.
Milena wrote:To što meni osobno (i tebi?) njegova tematika, psihologija i obrada ne leže je drugo pitanje...
Je, i meni, a netko bi mogao nadodati i manjak psihologije.
Milena wrote:Bulgakov rulz! :wave:
:cheers:
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: Dystopia (iliti anti-utopija)

Unread post by Bubba Zanetti »

Belzebubbles wrote:Houellebecqa isto smatram diletantom, pa mi nije dosadan... :lol:
...i Bukowskog...
...i Millera...
...i H.S. Thompsona...
...bez brige, ima ih još. :occasion9:
Auh čovječe! Kad vidim koga si sve potrpao u diletante odmah mi je lakše glede tvoje kritike mojih romančića. :D

Što se tiče Huxleya, Milena je jako dobro opisala u čemu je catch kod njegovih djela. Mnogi su recimo Vrli novi svijet okarakterizirali kao opis nekakvog nakaradnog čudovišnog totalitarnog društva, dakle sve loše i negativno. Huxley uopće ne ide u dobro/zlo moraliziranje, već nudi opis jednog društva uz, kako Milena reče, ironijski odmak, tako da taj čitav svijet na trenutke izgleda kao Raj na Zemlji, a u drugim pak momentima kao teška dekadencija ljudskih jedinki koje žive u takvom društvu. Huxley je tu tek promatrač koji promišlja taj svoj svijet koji je pod tko zna kakvim okolnostima nastao u njegovoj glavi. :D
Belzebubbles wrote:
Milena wrote: Bulgakov rulz! :wave:
:cheers:
Definitivno. :cheers:
Mada me čudi da njegove SF novele nisi okarakterizirao kao diletantske. :lol:
"Pseče srce" i "Kobna jaja" mi se sviđaju, no na trenutke mi djeluju dosta trashy. Meni je to naravno pozitivno. :zubo: :headbang:

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
Post Reply