Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by LordShaper »

proteus77 wrote:
LordShaper wrote:@proteus77

Nema smisla da ti daje link :zubo: , rasprava je ustvari o Cipru i 'bailoutu' koji im EU nudi i čitavom clusterfucku koji je nastao, postapokalipsa i distopije su čisto usputno spomenute u tom i još dva posta i to je to.

Aha, a ja mislio da se radi o nekom SF forumu. :zubo: Nevermind.
Pa, tema *jest* na forumu sf web browser igre Pardus... ali na tim se forumima raspravlja o svemu i svačemu.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by Xaotix »

LordShaper wrote:Wyndhamove Trifide i ine britanske cosy catastrophes. I neke stvari od Jamesa Herberta, 1948. mi pada na pamet (ako je to ono s nekakvom 'blood plague' koja utamani dobar dio čovječanstva tijekom WW2...davno je bilo da sam čitao). To jest, ako se koncentriramo samo na knjige, ako ćemo po filmovima i serijama tu su čini mi se Britanci jednako fascinirani postapokalipsom (Survivors, Threads i slično).
Mislim da u većini tih Britanskih post-apokalipsi društvo kolabira iz jednostavnog razloga; nije ostalo dovoljno ljudi da održava minimum bilo čega.Imaš Wyndhamov Chrysalis, koji je iso postapokalipsa, ali tu društvo sasvim lijepo funkcionira...
Kvragu, ameri bi se trebali zamisliti nad primjerom nekih Afričkih država koje desetljeća provode u građanskom ratu, bez ikakve vlade. No, bolnice i škole funkcioniraju (dok se ne došeće netko i sve popali), ljudi su se samoorganizirali, kolko već mogu u tim uvjetima, i nekako se živi. Ok, živi se skoro ko u tim njihovim postapokaliptičnim svjetovima, ali na nekim područjima društvo ipak funkcionira bolje.
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote: Mislim da u većini tih Britanskih post-apokalipsi društvo kolabira iz jednostavnog razloga; nije ostalo dovoljno ljudi da održava minimum bilo čega.Imaš Wyndhamov Chrysalis, koji je iso postapokalipsa, ali tu društvo sasvim lijepo funkcionira...
Kvragu, ameri bi se trebali zamisliti nad primjerom nekih Afričkih država koje desetljeća provode u građanskom ratu, bez ikakve vlade. No, bolnice i škole funkcioniraju (dok se ne došeće netko i sve popali), ljudi su se samoorganizirali, kolko već mogu u tim uvjetima, i nekako se živi. Ok, živi se skoro ko u tim njihovim postapokaliptičnim svjetovima, ali na nekim područjima društvo ipak funkcionira bolje.
Da, dobar point; obično bude nekakav virus ili nešto slično, utamani ljude (ili ih kao u Trifidama de facto onesposobi za normalno funkcioniranje) ali ostavi infrastrukturu čitavom - ergo, cosy dio u cosy catastrophe :lol:

A Ameri se neće zamisliti nad tim primjerom jer su te afričke države njima dalje od Međuzemlja ili Oza. Mada si dobre paralele povukao.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by Xaotix »

Baš sam pročitao Smrt megalopolisa Roberta Vacce i nešto mi je palo na pamet. Ni ameri više nisu što su nekad bili.

Sjetio sam se malo malo PRAVIH prirodnih katastrofe, kojih ima ohoho.

- Katrina u New Orleqansu - kolko čujem, totalni raspašoj s pucnjavom i pljačkanjem.
- Sandy u New Yorku - dogodilo se nešto što bi se moglo usporediti s Vaccom. Kolaps snadbijevanja i prometa, nestaknak struje i sl. Rezultat: ekipa si pomaže, dijele struju gratis i slično.

Što se promijenilo u međuvremenu??? Jesu li južnjaci tradicionalno raspištoljeniji i više pate na onu kako samo najjači preživljavaju, ili ekipa zbog krize počinje brijati na solidarnost?
(Japance i tsunami ni ne spominjem. Oni su izvan tih kategorija. S druge strane, Haiti je završio kao totalni raspašoj, s ogromnom stopom kriminala.)

K tome, Ameri više ni nerede ne mogu organizirati kako spada. Primjetimo sam orazliku između Occupy pokreta i pobuna s mirisom Molotovljevih koktela po Grčkoj, Londonu itd...

Digresija:
Vacca je Talijan, i pisao je 70, ali apokalipsu zamišlja baš po američki. Međutim, okidači su mu toliko tupavi i nerealni, i k tome ih je morao posložiti mnogo (od 30godišnje krize, preko najhladnije zime, totalnog blackouta, majke svih gridlockova i totalnog prekida SVIH komunikacija... To nije prošloni Cyloncima :lol:).
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by LordShaper »

Nije to samo jug vs. istok, ista ti je stvar (negdje sam čitao usporedbu svojedobno) i zapadne i istočne obale. Kad je bio blackout na zapadnoj obali, Los Angeles su skoro pa opustošili vlastiti stanovnici. Kad je bio blackout u New Yorku, ista stvar koju si ti naveo.

A New Orelans je dobrim dijelom zakazivanje vlade pa tek onda civila - nisam čuo da se za NY FEMA i ostale agencije nešto vuku kada se vidjelo da će biti frke.

A Cylonci su se poveli Ripleyinom doktrinom: nuke the site from orbit :zubo:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by Milena »

Nije stvar toliko ni jug-istok ni sjever-zapad, već bogati i siromašni. Bogati New York ima povjerenja u susjede i sile zakona; LA i New Orleans su znatno siromašniji (koliko god LA djeluje bogato, onog časa kad se makneš iz bogataških vila situacija je bitno drugačija), a i rasno drugačije raspoređeni (hispano/black) -- a siromasi i obojeni u Americi nemaju razloga vjerovati da će im sile zakona donijeti išta dobroga, plus što imaju znatno više razine pritajenog (ili ne-pritajenog) bijesa nego bogatija područja.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by LordShaper »

I to je dobar point, da. Sjećam se kada sam čitao komentare na navodno nerealističnu scenu iz nekog od Blade nastavaka u kojoj Blade usred bijela dana mlati LA murjake. Kao, nema šanse da bi ljudi samo stajali i gledali. I onda jedno dvadeset komentara ljudi iz LA koji se daju svesti na "ne samo da bi gledali, još bi navijali i snimali". Tamo su navodno murjaci gori od gangbangera vulgaris :lol:

Ali apropos pritajenog bijesa, opet se vraćamo na Occupy - koliko sam vidio na snimkama, ekipa u NY je bila prilično mirna. A imaju dobar presjek s ekipom koja je nekoliko godina ranije skoro rastavila Seattle.
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by Milena »

LordShaper wrote:I to je dobar point, da. Sjećam se kada sam čitao komentare na navodno nerealističnu scenu iz nekog od Blade nastavaka u kojoj Blade usred bijela dana mlati LA murjake. Kao, nema šanse da bi ljudi samo stajali i gledali. I onda jedno dvadeset komentara ljudi iz LA koji se daju svesti na "ne samo da bi gledali, još bi navijali i snimali". Tamo su navodno murjaci gori od gangbangera vulgaris :lol:

Ali apropos pritajenog bijesa, opet se vraćamo na Occupy - koliko sam vidio na snimkama, ekipa u NY je bila prilično mirna. A imaju dobar presjek s ekipom koja je nekoliko godina ranije skoro rastavila Seattle.
A, gle, NY je najbogatiji grad SAD-a. I rasno najmješaniji. I jedini koji ima znatan postotak ljudi bez automobila. I većina Amera ga smatra iznimkom*. Tak' da mi nije čudno što je i tu drugačiji.

*Njujorčani imaju reputaciju da su nepristojni, ali zapravo imaju znatno jaču kulturu socijalnosti nego većina drugih gradova (jer se svakodnevno služe javnim prijevozom i ulicom), a tu reputaciju nepristojnih dobivaju jer se ne cere k'o blesavi kao većina Amerikanaca -- tak' su bar meni tumačili USani. Istini za volju, Njujorčani. :)
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by Xaotix »

Gle, nakon svih King Kongova, Godzila, divovskih robota, Gozera, Zoolova, Zodova, Gremlina i inih grado-gazitelja, New Yorčani jednostavno nemaju drugog izbora nego razviti društvenu osjetljivost i kulturu zajedništva. :D
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Post-apokalipsa: američka izmišljotina

Unread post by Milena »

Xaotix wrote:Gle, nakon svih King Kongova, Godzila, divovskih robota, Gozera, Zoolova, Zodova, Gremlina i inih grado-gazitelja, New Yorčani jednostavno nemaju drugog izbora nego razviti društvenu osjetljivost i kulturu zajedništva. :D
Istina.

Image
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply