Atlantida

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Ne zaboravite na Lemuriu i Mu ...

Vezano za atlantidu meni se nekako ?ini, imaju?i u vidu da se u Platonovo doba, poznatim civilizirani svijetom smatrao tek Sredozemni bazen i gravitiraju?e mu zemlje, da je starina najvjerojatnije mislio na Kretu i tamošnju Minojasnku kulturu koju je otprilike 1500 godina prije krista zadesio niz velikih prirodnih katastrofa. Iako i ovdje postoji niz dubioza naime Thera (Kreta) je doduše bila kružnog oblika baš kao
i Platonova Atlantida no ona nije potonula u more slijedmo zemljotresa i nestala u pod naletom plimnih valova kako to Platon veli ve? je razlomljena nizom vulkanskih erupcija nakon kojih je more nahrupilo u unutrašnjost otoka.
Bilo kako bilo oko 1500-te godine prije krista egipatske provincije naglo su prestale pla?ati svoj uobi?ajeni porez Kreti, kao da je Minojsko carstvo preko no?i nestalo sa lica Zemlje...i gle ?uda upravo se to i dogodilo.

BTW stari su egip?ani kre?ane nazivali "keftiu"a samu Kretu "Keft" što uproš?eno zna?i "stup-brdo koje drži nebesa" budu?i je sama Kreta bila (valjda je i još) iznimno brdoviti otok, Gr?ka rije? za planinu-brdo derivirana je pak iz mita o Atlasu, oklen je pretpostavlja se i Platon pišu?i o misterioznoj zemlji koja je u treptaju oka potonula u more isisao njen gr?ki naziv - Atlantida.

Nategnuto je ali i zanimljivo...

:blob:
Image
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Indigo Montoya wrote: starina najvjerojatnije mislio na Kretu i tamo[?]nju Minojasnku kulturu koju je otprilike 1500 godina prije krista zadesio niz velikih prirodnih katastrofa. Iako i ovdje postoji niz dubioza naime Thera (Kreta) je dodu[?]e bila kruĹžnog oblika ba[?] kao
i Platonova Atlantida no ona nije potonula u more slijedmo zemljotresa i nestala u pod naletom plimnih valova kako to Platon veli ve? je razlomljena nizom vulkanskih erupcija nakon kojih je more nahrupilo u unutra[?]njost otoka.
:blob:
Senilan starcic taj Platon, nesto slicno nasem izborniku Baricu :;
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

Ne zaboravite na Lemuriu i Mu ...
zar to nije ista stvar? imao sam dojam da je Mu skra?enica od LeMUria...
vjerojatno jer sam malo testova o njima ?itao, ve?inom je to o Atlantidi a ovi se pomenu onako usput
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Oke, ja sam ?itao neku knjigu o atlatindi koja je iznjela neka meni jako dobre argumente. Ĺ teta [?]to ja imam kroni?nu zaboravljivost naslova i autora :(
Vjerojatno ?e L.Z. znati ili netko drugi... to je knjiga u kojoj tip tvrdi da je potop nastao kao posljedica udara kometa u Atlantik a kao potvrdu daje Ĺživotni ciklus jegulja i sli?no (najzanimljivije [?]to se sje?am)
Dakle vjerujem da je atlantida postojala i da je bila negdje u Atlantiku.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ima jedna ?vrsta teorija po kojoj je atlantida bila na podru?ju današnje južne amerike..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
L.Z.
Ancient
Posts: 691
Joined: 07 Sep 2003, 20:29
Location: Labin
Contact:

Unread post by L.Z. »

Dren wrote: Vjerojatno ?e L.Z. znati ili netko drugi... to je knjiga u kojoj tip tvrdi da je potop nastao kao posljedica udara kometa u Atlantik a kao potvrdu daje životni ciklus jegulja i sli?no (najzanimljivije što se sje?am)
Dakle vjerujem da je atlantida postojala i da je bila negdje u Atlantiku.
Čuo sam za to s jeguljama ali ne i to da je komet potopio atlantidu
ima jedna ?vrsta teorija po kojoj je atlantida bila na podru?ju današnje južne amerike..
samo teorija :la: , zezam se, postoji hrpa teorija i dokaza da su izbjeglice s atlantide osnovale starije civilizacije s južne amerike a da je tamo bila atlantida to mi je prvi glas
Život je samo san na putu do smrti
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Ma morat ?u potraĹžiti tu knjigu u knjiĹžnici, stvarno me se dojmila. Pa ?u vam postat naslov i autora. Mada netko tko duĹže ?ita o Atlantidi vjerojatno moĹže na?i rupe u toj teoriji.

Evo jo[?] [?]to se sje?am. Atlantida je potonula zato [?]to kad je zdimio komet u najtanji dio zemljine kore u Atlantiku negdje 10ak tisu?a godina (Noin potop!) i to zato [?]to je popucala kora zapadno od Atlantide i pomeo ih plimski val. No Atlantida je stvarno potonula jer je u dodiru lave i mora do[?]lo do stvaranja pepela i plovu?ca [?]to je dovelo do potro[?]nje magme oko Atlantide pa se zemlja udubila ne[?]to jadno % (u kilometrima 3km! ali s obzirom na zemljin radijus stvarno jadno %) i Atlantida je nestala.
Posljedice koje indiciraju da je to tako bilo:
Pomakao se ledeni pokrov za Britanskog oto?ja u to vrijeme jer je sad Golfska struja prolazila do Britanije!
Ki[?]e su padale danima (isparenje mora) i donjele plodno vulkansko tlo po djelovima Starog svijeta koji nisu imali nikakvih Vulkanskih aktivnosti u zadnjih 100tisu?a godina (obja[?]njava lesne zaravni po Europi i Aziji)
Potvrdu nalazi u Religijskim zapisima o Noi i njegovim pandanima u drugim religijama. Daje jo[?] hrpu argumenata u svoj prilog. koje nisam popamtio :)
Do Atlantide se ne moĹže trenutno do? jer je 3000m ispod vode i vjerojatno je prekrivena slojem "betona" od nekoliko stotina metara.
KaĹže da je Platon u svojoj knjizi nave da se nije moglo ploviti zapadno od Gibaltara jer je more bilo prekriveno sa 100m visokim pokrovom od kamena plovu?ca. (fascinantno, jel da?) E kad je taj plovu?ac vremenom raspao i pao na dno prekrio je Atlantidu i Obetonio* se.

*Obetoniti se - pretvoriti se u beton, zbog nekih fizikalnih fora koje ovaj foruma[?] ne kuĹži.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

Obetoniti se, this is a good one....! Rock on!
:blob:
Image
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

more bilo prekriveno sa 100m visokim pokrovom od kamena plovu?ca. (fascinantno, jel da?) E kad je taj plovu?ac vremenom raspao i pao na dno prekrio je Atlantidu i Obetonio* se.
ovakva izjava mi u startu ubija volju za ?itanjem teksta
pa nije kamen plovu?ac stiropor pa da pluta na moru u sloju od 100 metara, tu je netko fulo bilo u prijevodu ili negdje drugdje

ne znam jesam li ?itao knjigu koju i ti ili sam negdjedalje naletio na djelove, no sje?am se onog dijela o mogu?em na?inu potonu?a
bila je ?ak i slika za vjerniji prikaz
pretpostavlja da je Atlantida bila Vulkanski otok / ili okruĹžena s par vulkana, a vulkani su eruptirali istovremeno te izbacili ogromne koli?ine materijala (pepela,..) te je otok prosto upao u nastalu [?]upljinu ispod njega - slijeganje tla kao u Tuzli :; (malo ekstremnije)[/b]
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

pa nije kamen plovu?ac stiropor pa da pluta na moru u sloju od 100 metara
Neznam o tom 100m ali valjda se kamen plovu?ac zove plovu?ac jer pluta :) A moĹžda je i Platon volio pretjerivati.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
Den
Pa'u 10. razine
Posts: 457
Joined: 04 Aug 2003, 22:19
Location: Osijek

Unread post by Den »

vjerojatnije je da je do[?]lo do gluvog telefona pri prevo?enju
tko zna preko koliko raznih jezika se do[?]lo do zadnje verzije teksta

dobro da se i[?]ta razumije

jel' to u neuromanseru bila takva iggrica s prijevodima - zamisli rije?, propusti je kroz translator - lan?ano nekoliko jezika pa ponovo na po?etni jezik i dobije sasvim desetu stvar, a onaj drugi mora pogodit koja je po?etna rije?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ajmo malo pretjerivat.. :?

Atlantida, legendarna oto?na civilizacija oko ?ijeg se postojanja rasprave vode ve? tisu?ama godinama, bila je zapravo Irska, nova je teorija švedskog znanstvenika Ulfa Erlingssona.

kliknite tute da pro?itate ostatak teksta
Instant Geek. Just Add Coffee.
ban

Unread post by ban »

ire wrote:ajmo malo pretjerivat.. :?
Atlantida, (...) bila je zapravo Irska, nova je teorija [?]vedskog znanstvenika Ulfa Erlingssona.
Pa to je teorija ne? Znanstvenik si? Imas dara za pisanje? Napisi knjigu o Atlantidi i evo ti bestselera!
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

moja je teorija da atlantida uop?e nije potonula nego je odletjela u svemir :iconbiggrin:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Post Reply