Jedi religija

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Jedi religija

Unread post by Ire »

mene ovakve vijesti raspigaju, iskreno.
zar ne bi primjer hubbardove scijentološke crkve trebao biti dovoljna škola i upozorenje?

sve bih ja njih :dum:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jedi religija

Unread post by niniane »

Đizus. To se zove fanatizam i brkanje realiteta i fantazije :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Jedi religija

Unread post by Xaotix »

Ja bi radije na vjeornauku gledao StarWarse (nisam siguran za Jar Jar Binksa) i mačevao se, te možda bacio pokoji KOTOR, nego slušao trabunjanja priučenih laika.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Jedi religija

Unread post by Belzebubbles »

Zaista, čemu takav manjak tolerancije prema sasvim legitimnoj vjeri?

Ja stvarno ne vidim po čemu se njihova vjera razlikuje od recimo, bilo koje druge...
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Bahod »

niniane wrote:Đizus. To se zove fanatizam i brkanje realiteta i fantazije :zbunj:
Da za razliku ostalih religija :D

-e-
Ups
Sorry Belzebubbles - tak mi i treba kad ne čitam nit do kraja
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jedi religija

Unread post by niniane »

Svejedno. Idem ja onda napraviti religiju o tome da vampiri stvarno, al STVARNO postoje id a ih treba obožavati i držati crne mise za njihovo dobro :x
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Eomer
Ewok
Posts: 22
Joined: 20 Jan 2008, 13:09
Location: Zamet
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Eomer »

Vidiš vidiš, mogli bi se svi klanjat Longinusu. Svi koji igraju wod znaju o čemu pričam. :D :D :D
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Jedi religija

Unread post by Belzebubbles »

niniane wrote:Svejedno. Idem ja onda napraviti religiju o tome da vampiri stvarno, al STVARNO postoje id a ih treba obožavati i držati crne mise za njihovo dobro :x
Ti očito ne shvaćaš...

Vanjska obilježja nisu nešto što nasumični objekt čini žarištem religije. Sa realnog gledišta, nema ama baš nikakve razlike u štovanju sveprisutnog i tjelesno nepostojećeg 'Boga', ili štovanju sasvim fizički prisutnog opanka.
TB
Ancient
Posts: 559
Joined: 31 May 2006, 13:25
Location: Zagreb

Re: Jedi religija

Unread post by TB »

Dođe vam dijete srednješkolac i kaže da je otkrilo vjeru i da odlazi od kuće jer ili:
a) odlazi da živi u ašramu Hare Krishne
b)da živi u komuni Abu Aziza Makaje
c)da prodaje "Kulu straćaru" po cesti
d) odlazi u hram Jedija da uči kendo i da postane zaštitnik reda i mira u galaksiji.
Da li bi mu prije dozvolili a, b, c ili d? Ja bih mu odmah kupio trenirku sa kapuljačom. :lol:
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jedi religija

Unread post by niniane »

Belzebubbles wrote:
niniane wrote:Svejedno. Idem ja onda napraviti religiju o tome da vampiri stvarno, al STVARNO postoje id a ih treba obožavati i držati crne mise za njihovo dobro :x
Ti očito ne shvaćaš...

Vanjska obilježja nisu nešto što nasumični objekt čini žarištem religije. Sa realnog gledišta, nema ama baš nikakve razlike u štovanju sveprisutnog i tjelesno nepostojećeg 'Boga', ili štovanju sasvim fizički prisutnog opanka.
Ne, slažem se s tim. Samo to što razumijem ne znači da i opravdavam. Razumijem i sotoniste pa ih ne opravdavam. Razumijem i fanatike koji su se zabili u WTC pa ih ne opravdavam (ok, njih malo više opravdavam... ali općenito govoreći, ne opravdavam taj smjer religije). Razumijem i one koji cijeli život posvete meditaciji i postu do ekstrema, pa ih ne opravdavam.
Da se razumijemo - ja vjerujem u neke od stvari koje Sila kao pojam predstavlja (osim celibata). I da su dečki napravili svoju vlastitu religiju koja će štovati te pozitivne stvari, bez da su ju nazvali Jedi religijom, imala bih pozitivnije mišljenje o tome. Ovako mi to zvuči kao grupa SW freakova koji su se malkoc previše ufurali.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Milena »

Hm, par sitnica.

Prvo, još 2001. godine se skoro 400,000 ljudi samo u Velikoj Britaniji izjasnilo kao pripadnici Jedi vjere. Na Novom Zelandu su pokrenuli kampanju za legitimizaciju svoje vjere. Itd. Dakle, niti su ovi dečki prvi, niti djeluju u vakuumu.

Drugo, religije su pitanje credo quia absurdum, tako da ne postoji mogućnost "razumnog" ili "nerazumnog". Wicca, na primjer, ima prihvaćenost u mnogim zemljama svijeta, kao i satanizam.

Treće, ne treba uspoređivati scijentologiju -- koja je osnovana sa željom da se zaradi lova, Hubbard to nikad nije skrivao -- sa nečim što doista jest duhovni pokret. Crkva Jedija, na primjer, ne zahtijeva nikakve novce, a, iako primaju dobrovoljne priloge, najskuplja stvar koju nude na prodaju su potvrde o pripadnosti redu, koje koštaju 15 baksa. (Vidi na: http://www.jedichurch.com/jedi-ordination.html).

Četvrto, ja osobno, recimo, ne opravdavam ni jednu religiju, jer tek trebam naći neku koja se uspjela držati vlastitih principa od početka do kraja. Tako da mislim da dečki zaslužuju priliku da pokažu jesu li u stanju držati se svojeg ili nisu. Ali prestat ću ih prihvaćati tek kad počnu spaljivati ljude zato što nisu Jediji. Ili zabijati se avionima u nešto. Itd.

I, peto, da moje dijete pronađe religiju, nadam se da bi to bila ova: http://www.venganza.org/. Tjestasti vas udovi blagoslovili!
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Jedi religija

Unread post by niniane »

Milena wrote:Prvo, još 2001. godine se skoro 400,000 ljudi samo u Velikoj Britaniji izjasnilo kao pripadnici Jedi vjere. Na Novom Zelandu su pokrenuli kampanju za legitimizaciju svoje vjere. Itd. Dakle, niti su ovi dečki prvi, niti djeluju u vakuumu
Oh, nisam to znala... Onda povlačim neke stvari koje sam napisala.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Eomer
Ewok
Posts: 22
Joined: 20 Jan 2008, 13:09
Location: Zamet
Contact:

Re: Jedi religija

Unread post by Eomer »

jao. Oče se još netko klanjat samnom mojoj smrdljivoj uzvišenoj čarapi.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Jedi religija

Unread post by Belzebubbles »

niniane wrote:
Milena wrote:Prvo, još 2001. godine se skoro 400,000 ljudi samo u Velikoj Britaniji izjasnilo kao pripadnici Jedi vjere. Na Novom Zelandu su pokrenuli kampanju za legitimizaciju svoje vjere. Itd. Dakle, niti su ovi dečki prvi, niti djeluju u vakuumu
Oh, nisam to znala... Onda povlačim neke stvari koje sam napisala.
Sakupivši kritičnu masu vjernika, religija očito dobiva automatsko poštovanje društva kao cjeline. Zar?


Uostalom, nije li i kršćanstvo nekada bilo označavano kao opasno, subverzivno i krivovjerno?
Rimljani su shvatili potentnost i privlačnost tog novog pokreta, i prikladno reagirali - paljenjem, progonom, mučenjima.
Kršćani, ipak, preživljavaju i etabliraju se kao dominantni vjerski sustav. Tada se obračunavaju sa novonastalim sektama i osiguravaju si dugu i nadasve 'benevolentnu' svjetovnu i duhovnu vlast. Vlast čiju su benevolenciju dokazivali mnogi, a najsimpatičnije mladi momak Torquemada.

Postavlja se pitanje: kada je kršćanstvo iz nečega sličnog 'Jedi religiji' postalo prihvaćena religija per se?
Je li to bilo onoga dana kada je: sakupilo 'kritičnu masu', zagušilo ostale, ili postalo službeno 'odobreno' od mudrih mislilaca?
Post Reply