WW2

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Aleksandar Ziljak wrote: Oni koji su za njih znali za vrijeme rata, ti su 1945. zbrisali u Južnu Ameriku. :D
Ma htjeli su i ovi drugi zbrisat samo su možda predugo pakirali kofere. :drunken:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Dobra stara Južna Amerika. Nešto kao raj za naciste.
Eichmanna ni to nije spasilo. Mossad ima pipke i na drugim kontinentima.

Proklete zlatne poluge, tako ih je teško spakirati!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Belzebubbles wrote:Proklete zlatne poluge, tako ih je teško spakirati!
Je, istina. Zato pravi znalci bježe s vrećicom dijamanata.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dagi wrote:
Belzebubbles wrote:Proklete zlatne poluge, tako ih je teško spakirati!
Je, istina. Zato pravi znalci bježe s vrećicom dijamanata.
K'o Laurence Olivier u Maratoncu? Is it safe?
A. Ziljak
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Zamisli kako bi tek bilo Goringu da se odlučio za promjenu adrese?
Treba spakirati Karinhall, nekoliko tona umjetnina, cijelu riznicu i onaj njegov cirkus od vlaka Asia.
To što je on smatrao da ga neće osuditi je druga stvar. Goring je stvarno bio vječni optimist...

Dijamanti su ok, možeš ih i progutati, zlatnu polugu baš i ne možeš. :D

Sve šaljivac do šaljivca. Bilo mi je smiješno u Skorzenyevim memoarima kada napiše da je Himmler upošljavao vidovnjake da nađu Ducea.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Belzebubbles wrote: To što je on smatrao da ga neće osuditi je druga stvar. Goring je stvarno bio vječni optimist...
Na nuernberškom procesu okrivljenicima je mjeren IQ. U Wikipediji nailazim podatak da je Goeringu izmjereno 138 bodova (kao i Doenitzu), premda se sjećam jedne jugoslavneske knjige na temu nuerenberškog suđenja gdje je stajalo kako je Reichsmarschall imao primjetno najveći IQ, mislim preko 170 bodova. No, možda je u toj knjizi bio samo tipfeler?

Ovdje je puna tablica IQ-ova mjerenih u Nuerenbergu.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Ziljak wrote:
Dagi wrote:
Belzebubbles wrote:Proklete zlatne poluge, tako ih je teško spakirati!
Je, istina. Zato pravi znalci bježe s vrećicom dijamanata.
K'o Laurence Olivier u Maratoncu? Is it safe?
Eh, to. Baš to.

Još i sad protrnem kad se sjetim Is it safe? :zgroz:
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Belzebubbles wrote:Dijamanti su ok, možeš ih i progutati, zlatnu polugu baš i ne možeš. :D
Ne trebas gutati poluge. Sve pretlis u zube i nosis sa sobom :perezube:

Ovo sa visokim IQom mi nije cudno. Ipak je rijec o ljudima koji su vodili Reich. Na visoka mjesta ne dolazis ako is blentav... Osim mozda kod nas :x

Na kraju krajeva, ipak su Nijemci imali vrlo efikasan mentalitet. Koliko god su ih u partizanskim filmovima prikazivali kao trapave i nesposobne, oni su 5 godina ratovali protiv skoro cijelog svijeta. Znamo kako je to zavrsilo, ali pitanje je sto bi bilo da na kraju nisu ostali sami protiv svih.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Xaotix wrote:Znamo kako je to zavrsilo, ali pitanje je sto bi bilo da na kraju nisu ostali sami protiv svih.
Njihova nadmoćna inteligencija ih je i dovela u tu situaciju - Njemačka protiv ostatka svijeta.
To ti je, ne poštuješ nikakva pravila, izdaješ suborce, dogovore o nenapadanju i dogodi ti se ovo što bilježi povijest.
Samo razmišljanje koje te dovodi do situacije u kojoj gaziš cijelu Europu se neće zaustaviti na tome. Osvajanje svijeta je dječji san ali toj gospodi on je očito bio sasvim legitiman.
Pitanje je što bi se dogodilo da su prešli Kanal, zgazili Britance i onda stali. Možda bi ih i Staljo sam napao, možda netko drugi, to ne znamo, a po svemu sudeći tako je i bolje.
Svijet definitivno ne bi zauzeli zato jer bi se Jenkiji već aktivirali ukoliko bi im počelo gorjeti pod nogama.
Ovakve "što bi bilo" predikcije su veoma interesantne ali traže mnogo špekulacijskih premisa i uključivanje mnoštva nepoznatih varijabli od koje bi neke naizgled nevažne (recimo nuklearna tehnologija, mlazne letjelice, dalekometni projektili, ispucavanje balističkih projektila sa podmornica) mogle imati odlučujući utjecaj.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Ne govorim ja o njihovim odlukama i inteligenciji, nego o organizaciji, efikasnosti vojske i moralu trupa/naroda.
A to ih je i pokopalo. Bili su toliko uvjereni u svoju nadmoć da odlučili pomesti sve pred sobom. Ne bih rekao da su bili glupi, ali u zabludi... totalno.

Sad, da je po onom sta-bi-bilo-kad-bi-bilo, cisto sumnjam da bi se Ameri uplitali u bilo sto da su nacisti uspjeli osvojiti Englesku i kontrolirati Europu. Time bi potpuno kontrolirali pristup kontinentu s Atlantika, a s Rusima su ionako imali pakt. Ameri bi se koncentrirali na Japan i obranu svojih teritorija na Pacifiku.

A sad sto bi bilo dalje... Ima dosta toga na popisu literature iz alternativne povijesti.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Pozdrav psima rata...
Samo da vas informiram da na kioscima imate Platoon.
Ako primijetite neki sličan klasik, nemojte se sramiti obavjestiti pučanstvo; ja, naime uvijek propustim te kiosk-muvize, a osjećam moralnu obavezu posjedovanja nekih uradaka koji su me ostavili zabezeknutim (u tu laskavu skupinu spada i prijespomenuti Vod smrti).
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Belzebubbles wrote:Pozdrav psima rata...
Samo da vas informiram da na kioscima imate Platoon.
Ako primijetite neki sličan klasik, nemojte se sramiti obavjestiti pučanstvo; ja, naime uvijek propustim te kiosk-muvize, a osjećam moralnu obavezu posjedovanja nekih uradaka koji su me ostavili zabezeknutim (u tu laskavu skupinu spada i prijespomenuti Vod smrti).
Ah, Vod... Hvala, poznato mi je. Å to se tiče Vijetnama, prije cca. dva tjedna vrtile su u subotu popodne na HRT-u se Zelene beretke iz 1968. s Johnom Wayneom. Univerzalno popljuvani film zapravo ne izlazi bitno iz klišeja ratnih akcića što su Holivuđani snimali u to doba, primjerice U orlovom gnijezdu s Burtonom i Eastwoodom. U suštini, to su filmovi o kaubačima i indačima, samo indače zamijeni Å vabama ili Vijetnamcima. Jednom riječju, Zelene beretke nisu ni bitno bedastije, ni bitno pametnije od suvremeničke produkcije.

Osobno preferiram Full Metal Jacket, pa čak i We Were Soldiers nad Platoonom, jer Stone inače voli imati svoje poglede na stvari, pa kome se svidi - svidi. Kad su Stoneovog satnika iz rata novinari ispitivali na premijeri Voda, ovaj je rekao kako je mladi redatelj bio dobar vojnik, ni bolji, ni lošiji od ostalih, a na pitanje o događajima prikazanima u filmu, isti je odgovorio da su u njemu sabrani valjda svi incidenti predmetnog rata, jer su vojnici na prvoj crti imali pametnija posla nego još tražiti i stvarati dodatne neprilike. To očito vrijedi za sve ratove, kako (recimo) za Afganistan, tako i za Domovinski rat.

Inače su filmovi o Vijetnamskom ratu imali i svoje exploitation klonove, sjećam se jednog takvog što sam ga kao klinac gledao u zagrebačkom kinu "Kozara" (ili je to bila "Lika"?). Dosta slično Platoonu, samo s nikakvim budžetom, ubij-me-Bože pričom, režijom i glumcima, ali je i takva roba nalazila gledateljstvo. Milošću pak Božijom, zaboravio sam i naslov, i točnu priču, i glumce... Sjećam se samo američke baze u džungli koju vodi časnik ulaštenih cipela, a na kraju vijetkongovci prokopaju tunele do baze i krene prčvajz...

Inače, u zagrebačkoj knjižari Profil Megastoreu ima ratnih klasika, među kojima je Tora, tora, tora obvezna lektira. Friško se pojavio i Nedostižni most (hura za prevoditelje - A Bridge Too Far bih ja radije preveo kao Jedan most predaleko ili tako nekako), koji je malo prerazvučen (knjigu ne ću komentirati - tamo se Ryan rasplinuo do opisivanja pokreta malne svake satnije ili čak voda). Ima još takve robe na polici, s cijenama do pedesetak kožica.

Ja sam si pak u Profil Megastoreu danas uzeo Rambo - First Blood, koji je zapravo punokrvna akcijska drama o ratnom veteranu. Kome se svidio prvi (i prema mojem mišljenju, daleko najsuvisliji) Rambo, preporučam Park je moj gdje sličnu ulogu ima Tomy Lee Jones, mlad k'o rosa. Istina, The Park Is Mine nije ni do koljena Prvoj Krvi, i zaslužuje tek, recimo, tricu ili najviše 3+ kao ocjenu, a film je danas i malo teško nabaviti. No, izvorni Rambo zaslužuje čistu peticu.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Unread post by jbt »

kome treba "The Park is Mine", moze mi se javiti. doduse i dalje je tu problem mog zivota u Vz.
Blood for the Blood God!!

engi
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Hvala, uzeto na znanje!
Post Reply