WW2

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Unread post by Bubba Zanetti »

Izitpajn wrote:Ja sam odigrao jednu partiju hrkljuša sam sa sobom kad sam gledao Jarheads (prevedeno kao "Gušteri"? Ne sjećam se točno), ima scena u kojoj vojska u kinu gleda film, naravno, "Apokalipsa sada", i ide scena s Wagnerom i helićima i cijela dvorana pjeva ta-tatara-taaaa-taaa-tatara-taaa-taaaa-tatara-taaaa-taaaa-tatara-taaa... :x

Mislim, čovjek dobije želju nikad više ne snimit išta što ima veze s ratom jer će kreteni to iskoristit... :x
Hehe... sjećam se jednog prepričavanja razgovora dva narednika kojem je prisustvovao jedan pajdo u vojsci. Uglavnom jedan od vrlih dočasnika nezadovoljan stegom koja je tada vladala reče da bismo trebali imati obuku ko u onom filmu "Pancirno zrno" ni više ni manje. Prva moja rakcija bila je, "Pancirno zrno" :scratch: koji je sad to film. A onda kad mi je sinulo... :shock: Pa čekaj malo... u tom filmu narednik ne kraju obuke popije metak.
Ali izgleda da su neki ljudi taj film shvatili kao dobar manual o tome kako stvoriti vojnike. :D

:uzdravlje:
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Izitpajn wrote:
Belzebubbles wrote:Imam osjećaj kao da ljudi veličaju Apokalipsu zato jer su jednom davno neki ljudi, u nekoj čarobnoj zemlji šarenih tableta rakli da je film dobar. Odreži drugu polovicu, ostavi Aircav i napalm u hladno jutro, i imaš odličan film. Na žalost, to ipak uključuje malo previše rezanja.
...Apokalipsa sada je dobar film.
Tko kaže da nije? Ja sam rekao odličan; opet, to je stvar pogleda i ne vjerujem da može postojati nekakav vid umjetnosti koji bi se mogao nazvati apsolutno "dobrim". Da postoje apsolutna mjerila, onda to ne bi bila umjetnost nego matematička preciznost.

Ne sviđa mi se drugi dio koji je stilski potpuno različit od prve polovice. Da je cijeli film u tom tonu, to bi bio drugi par rukava, ovako, to mi je nekako umjetno nadodano.

I to je to. To su sve moje zamjerke, što ne mijenja na činjenici da ga i sam smatram dobrim filmom, te da ima interesantnu poruku i pogled na rat.

Å to se tiče filmova i knjiga, činjenica je da imam dvojne standarde i da sam puno gunđaviji u pogledu filmske umjetnosti - knjige su mi uvijek omiljenije, ali ipak se trudim i ostalima dati priliku. Zato moj pomalo skeptični ton kada se raspravlja o klasicima umjetnosti kojoj baš i nisam suviše sklon - barem što se tiče ozbiljnog ocjenjivanja.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Belzebubbles wrote:Što se tiče filmova i knjiga, činjenica je da imam dvojne standarde i da sam puno gunđaviji u pogledu filmske umjetnosti - knjige su mi uvijek omiljenije, ali ipak se trudim i ostalima dati priliku.
To je zato jer je veća šansa da će budala dobiti priliku snimiti film, nego što će budala zaista i napisati knjigu. Film je komercijalniji od književnosti pa je kvaliteta producentima sporedna.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Belzebubbles wrote:Ne sviđa mi se drugi dio koji je stilski potpuno različit od prve polovice. Da je cijeli film u tom tonu, to bi bio drugi par rukava, ovako, to mi je nekako umjetno nadodano.
Obratno. Prvi dio - helići, valkire i miris napalma u rano jutro - dodan je na drugi dio filma, tj. na osnovnu priču.
:D
Last edited by Dagi on 24 Oct 2007, 15:47, edited 1 time in total.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Izitpajn wrote:To je zato jer je veća šansa da će budala dobiti priliku snimiti film, nego što će budala zaista i napisati knjigu. Film je komercijalniji od književnosti pa je kvaliteta producentima sporedna.
Na žalost, čini mi se da i književnost polagano upada u zamku holivudizacije i uništavanja umjetnosti kao nečeg lijepog, u zamjenu za povećanje "zabavnosti" i dopadljivosti. Cilj je da te čim više ljudi primijeti, pohvali i konačno kupi tvoje uratke.
Sve je to mutno i veoma nezahvalno za raspravljanje...
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Preporuka o Conradu je uzeta na znanje, katalog kaže da ga knjižničari imaju, tako da će uskoro doći na red.

Vidio sam neki Bijeg iz Atene ili nešto tako, cijene ga na 40 krznenih životinja, pa me interesira je l' što vrijedi?
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

He, meni je Conrad bio malo težak onomadne kad sam ga čitao. Dakle, nije da ga izrijekom preporučujem, nego samo kažem prema čemu je rađena Apokalipsa.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Belzebubbles wrote:Vidio sam neki Bijeg iz Atene ili nešto tako, cijene ga na 40 krznenih životinja, pa me interesira je l' što vrijedi?
Bio je na TVu prije puno, puno godina. Spada u "avanturistička komediju".
Ima sve za taj tip filma:zvjezdanu glumačku postavu, bijeg iz zatvora, arheološka nalazišta, gentlmenskog wermahtovca, striptizetu i pohlepnog Amera/grka sto li vec...
Ali da bas vrijedi 40 zerdava... (link na imdb)
Za komediju ću ti prije preporučiti Å to si radio u ratu, tata?
Randomness is strong with this one!
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Xaotix wrote:
Belzebubbles wrote:Vidio sam neki Bijeg iz Atene ili nešto tako, cijene ga na 40 krznenih životinja, pa me interesira je l' što vrijedi?
Bio je na TVu prije puno, puno godina. Spada u "avanturistička komediju".
Ima sve za taj tip filma:zvjezdanu glumačku postavu, bijeg iz zatvora, arheološka nalazišta, gentlmenskog wermahtovca, striptizetu i pohlepnog Amera/grka sto li vec...
Ali da bas vrijedi 40 zerdava... (link na imdb)
A, joj! Sad sam se sjetio. Malo zaguglah, pa kad sam natrčao na spominjenje lansirne rampe...

Prebedasto! :x
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:Za komediju ću ti prije preporučiti Što si radio u ratu, tata?
Hej, Blake Edwards ionako spada u višu dimenziju filmskog stvaralaštva :notworthy:
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote:
Xaotix wrote:Za komediju ću ti prije preporučiti Å to si radio u ratu, tata?
Hej, Blake Edwards ionako spada u višu dimenziju filmskog stvaralaštva :notworthy:
A može se preporučiti i Edwardsov Darling Lily ili Å pijunka Darling Lily, dosta ispljuvan onomad kao film, ali zato tehnički (WW 1 - piloti) ... :headbang:
A. Ziljak
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Jel to ono kad tip ima dosje jer je srušio više prijateljskih nego neprijateljskih aviona?
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Dagi wrote:He, meni je Conrad bio malo težak onomadne kad sam ga čitao.
Lako ćemo mi sa Conradom...

Pare od Atene su otišle u drugom smjeru - naime, bačene su u "Umijeće ratovanja". Sada se bahato rješavam one fotokopije iz vremena kada financije nisu dopuštale nabavku originala.


Nevezano uz ovo, nedavno sam se susreo sa riječi "fažizam". Osobe koje su to koristile, upotrijebile su ga u kontekstu nacizma.
Znam da je stara istočna politika bila prišivanje epiteta "fašist" svemu i svakome.
Zanima me kako se to sve danas naziva. Ja "nacizam" koristim u kontekstu Njemačke, a "fašizam" kao nešto autohtono talijanskom govornom području. Onda čujem ovakve zastarjele pojmove i ostanem zbunjen.
Fašizam il' nacizam, pitanje je sad?
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Izitpajn wrote:Jel to ono kad tip ima dosje jer je srušio više prijateljskih nego neprijateljskih aviona?
Da, odnosno pije jer se boji letenja, a leti jer voli piti. :uzdravlje:
A. Ziljak
Post Reply