kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Ire »

bizarno :shock:
U Kini računala odlučuju o smrtnoj kazni

Kako bi barem donekle olakšali posao kineskim sucima zatrpanima brojnim kriminalnim slučajevima, kineski znanstvenici osmislili su softver koji će umjesto sudaca odlučivati o pravednoj kazni.

Softver nazvan Penalty Calculator razvila je tvrtka Boya-Yingjie Communication Science, a u stanju je odrediti kaznu za čak 100 različitih kriminalnih radnji. Suci u navedeni program unose detalje počinjenog djela nakon čega softver izračunava je li zločinac zaslužio smrtnu ili neku blažu kaznu.

Godišnje se u represivnoj Kini izvrši više smrtnih kazni nego bilo gdje drugdje u svijetu. Tijekom prošle godine u svijetu je zabilježeno 2.148 smaknuća, od čega je čak 1.770 izvršeno u Kini.

Ipak, Amnesty International upozorava da se brojka smrtnih kazni u Kini kreće oko 8.000 godišnje, s obzirom da se velik broj suđenja i smaknuća održava u tajnosti.

Na korištenje ovog softvera reagirale su brojne kineske novinske kuće koje smatraju da je on samo isprika preplaćenim kineskim sucima da ne rade apsolutno ništa.

http://www.tportal.hr/tehnologija/racunala/fset.html
zar ti nisu niš naučili iz sf-a? :D
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

ajde barem mogu re?i da ra?unala nisu podloĹžna korupciji :headbang:
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
Nazir
Ancient
Posts: 917
Joined: 09 Aug 2006, 16:41

Unread post by Nazir »

Zeljko wrote:ajde barem mogu re?i da ra?unala nisu podloĹžna korupciji :headbang:
Ali onaj koji pise softver je :mrgreen:
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 768
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

programeri su ?udo ako su dobro pla?eni :ocasion: ;)
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Kao da nije dosta [?]to su po?eli uvoditi online imenike!!!!
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Belzebubbles »

Ire wrote:
U Kini računala odlučuju o smrtnoj kazni
Ja sam za uvođenje još boljeg sistema za olakšavanje rada sucima:BACANJEM KOCKE DO KAZNE. Taj revolucionarni sustav, inače izum svjetski poznatog inovatora Bubblesa je prilično jednostavan. Sudac baci dvije kocke i po iznosu točkica odredi duljinu kazne. Ako sretni optuženik dobije broj 12 zaradio je smrtnu kaznu(po vlastitom izboru), a ukoliko dobije 2 onda je nevin. Poslao sam ovaj dopis vladama diljem svijeta i baš čekam narudžbe za implementaciju u postojeće sudske sisteme.
User avatar
Bubba Zanetti
Pa'u 10. razine
Posts: 428
Joined: 09 Jul 2006, 12:42

Re: kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Bubba Zanetti »

Belzebubbles wrote: Ja sam za uvođenje još boljeg sistema za olakšavanje rada sucima:BACANJEM KOCKE DO KAZNE. Taj revolucionarni sustav, inače izum svjetski poznatog inovatora Bubblesa je prilično jednostavan. Sudac baci dvije kocke i po iznosu točkica odredi duljinu kazne. Ako sretni optuženik dobije broj 12 zaradio je smrtnu kaznu(po vlastitom izboru), a ukoliko dobije 2 onda je nevin. Poslao sam ovaj dopis vladama diljem svijeta i baš čekam narudžbe za implementaciju u postojeće sudske sisteme.
Sory, ali "kockanjem do kazne" je već izmišljeno.
Imaš u Mad Max-u 3. :D
Perhaps it's the result of an anxiety.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Belzebubbles »

Bubba Zanetti wrote:Sory, ali "kockanjem do kazne" je već izmišljeno.
Imaš u Mad Max-u 3. :D
Pogledao sam Mad Max 1 i 2 ali 3 sam nažalost propustio. Shame on me. Bez brige nadoknadit ću propušteno. :x
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Re: kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Belzebubbles wrote:
Ire wrote:
U Kini računala odlučuju o smrtnoj kazni
Ja sam za uvođenje još boljeg sistema za olakšavanje rada sucima:BACANJEM KOCKE DO KAZNE. Taj revolucionarni sustav, inače izum svjetski poznatog inovatora Bubblesa je prilično jednostavan. Sudac baci dvije kocke i po iznosu točkica odredi duljinu kazne. Ako sretni optuženik dobije broj 12 zaradio je smrtnu kaznu(po vlastitom izboru), a ukoliko dobije 2 onda je nevin. Poslao sam ovaj dopis vladama diljem svijeta i baš čekam narudžbe za implementaciju u postojeće sudske sisteme.
Ima i jednostavnije: koga ti dovedu u sudnicu, odvedeš iza sudnice i streljaš. Nije da se nije primjenjivalo. Kambodža na primjer, iako mislim da su tamo čak i preskočili sudnicu. :D
A. Ziljak
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Belzebubbles »

Aleksandar Ziljak wrote:Nije da se nije primjenjivalo. Kambodža na primjer, iako mislim da su tamo čak i preskočili sudnicu. :D
Dobri stari crveni kmeri su ipak imali posebnu filozofiju. Polja smrti sama za sebe govore o njihovoj nesklonosti sudskom procesu.
arel
Ewok
Posts: 12
Joined: 13 Feb 2007, 15:54
Location: My personal hell

Unread post by arel »

Pustite vi price. Kinezi znaju sve rijesiti. Koliko njih ima ne bih se cudio da i za kradju uvedu smrtnu kaznu. Rijesili bi se ili kriminala ili prenapucenosti.
If I kill you - you are great.
If you kill me - you're a god.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: kada kompjuteri pocnu donositi odluke ..

Unread post by Belzebubbles »

Bubba Zanetti wrote:Sory, ali "kockanjem do kazne" je već izmišljeno.
Imaš u Mad Max-u 3. :D
Evo danas je Mad Max 1 na hrtu u 8.00. Ako bude sreće pustit će cijelu trilogiju pa ću napokon nadoknadit propušteno.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Unread post by Belzebubbles »

Vezano uz ovu zatvorsku spiku, sljedeću sam vijest našao na dnevnik.hr:

http://dnevnik.hr/naslovnica/vijesti/sv ... _12657.php
Mengele bi se radovao
Očito su i ameri krenuli u čišćenje zatvora.

Također vezano uz to prošli vikend je na Reporterima bila odlična emisija o ruskim zatvorima. Ako niste gledati žalite. Jedna od zanimljivijih činjenica iz emisije: Kazna za krađu povrća je zatvorska i to u trajanju, ni više ni manje nego 7(sedam) godina. Reference radi identična se kazna dobiva i za dilanje droge. Zanimljivi su i slučajevi: Prerušeni policajac nađe beskućnika i zamoli ga da mu pričuva torbu dok ide po cigarete. Ironično, pošteni čovjek čeka sa torbom i za minutu-dvije dolaze pajkanovi prijatelji u "rutinski pregled torba slučajnih prolaznika". Ȓistim slučajem u torbi nalaze sakriveno oružje i onda zli prijestupnik postane gost ruskog zatvorskog sistema.
Nama je super naspram drugih.
User avatar
Romantica
Jedi Master
Posts: 272
Joined: 22 Jul 2005, 09:11

Unread post by Romantica »

Belzebubbles wrote:Prerušeni policajac nađe beskućnika i zamoli ga da mu pričuva torbu dok ide po cigarete. Ironično, pošteni čovjek čeka sa torbom i za minutu-dvije dolaze pajkanovi prijatelji u "rutinski pregled torba slučajnih prolaznika". Ȓistim slučajem u torbi nalaze sakriveno oružje i onda zli prijestupnik postane gost ruskog zatvorskog sistema.
Nama je super naspram drugih.
Bože dragi, ovo je stvarno grozno :?
Mah - mah
Post Reply