sf kultura?

Sociologija, historiografija, semiotika ... po potrebi sa cyberprefiksom.

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

sf kultura?

Unread post by Ire »

evo nekoliko pitanja za vas ..

1. bi li se o sf-u moglo razgovarati u terminu sf kulture? (u književnom smislu sf literatura je šund, makar postoje pisci i djela koji su o?ito pripadnici fantastike, a opet su u vrhuncu "kulture" - borges recimo; sf filmovi se svode na specijalne efekte sa slabom do nikakvom radnjom i razvojem likova; ne znam kakva je op?enita percepcija likovne sf umjetnosti, ali pretpostavljam da je i ona u getu) - dakle, što želim pitati: može li se taj nesretni sf izvu?i iz tog geta??

2. primijetila sam da ljudi u žanru ili a) preferiraju samo žanr, drugo im nije zanimljivo ili b) ?itaju sve i ne mare za žanrove, dok mainstreamaši vrlo, vrlo, vrlo rijetko zalutaju u žanr ve?inom zbog šundovskog ozra?ja u kojeg je uguran. mislite li da se to može promijeniti?

3. kad govorim o terminu "kulture" mislim na ono što ?ete vidjeti u novinama / na portalima / u ?asopisima kad otvorite rubriku naslovljenu Kultura. još nisam imala prilike tamo ?itati o sf-u. njega se smješta obi?no u rubrike Zabava / Zanimljivosti i sli?no. izuzetak su književni sf natje?aji, ali i to nekako ofrlje ide. može li druga?ije? treba li druga?ije?

4. mislite li da ima šanse da se doma?e sf autore vrednuje rame uz rame s mainstreamašima ili je to lost cause?

:wave:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

U getu su samo one koje ne Ĺžele iza?i iz njega, ni Wells, ni Jules Verne u geto nikad niti zakora?ile.
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ne slazem se.... jer recimo u getu su Herbert, Lovecraft, Tolkien, Asimov i drugi veliki pisci o kojima od "normalnih" knjizevnika neces puno cuti... barem je takav moj dojam...
nema me.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Eh, s Lovecraftom ti to nije ba[?] dobar primjer. On se ba[?] volio zatvarati se u raznorazne granice. Ponekad ga je bilo problem izvu?i iz ku?e, a kamoli iz geta...
At last, the stars are finally right...
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ah, dobro, dobro, no zar ne bi voljela da ga se cijeni, a valjda covjek zasluzuje da ga se cijeni u cijeloj knjizevnosti... no cak da sam tu i u krivu. ti si strucnjak za Lovecrafta,

mislim da treba odati pocast nekim SF i F piscima koji su napisali velika djela.

Najbolji je primjer toga Tolkien. Gospodar prstenova je jedna od najcitanijih knjiga svih vremena, a stara je tek pedesetak godina... Nema je u lektirama jt. za razliku od drugih svjetskih klasika nije obavezna za citanje (bas to je mozda i razlog popularnosti te knjige), ali zar ta knjiga i taj covjek ne zasluzuju da ih se u hrv. udžbenicima i knjigama barem spomene...

Takodjer znaj, da Verne tj. njegovo najpoznatije djelo 20 000 milja pod morem, danas vise nije SF, nekada je bio, ali danas vise nije, ali zato sto je on predvidio postojanje podmornica ta je knjiga izvan geta, takodjer vjerujem da u vrijeme kad je Verne napisao tu knjigu SF zanr nije bio toliko popularan kao danas, te je u svakom slucaju ta knjiga bila nesto novo... takav je barem moj dojam....
nema me.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Pham Nuwen wrote: Takodjer znaj, da Verne tj. njegovo najpoznatije djelo 20 000 milja pod morem, danas vise nije SF, nekada je bio, ali danas vise nije, ali zato sto je on predvidio postojanje podmornica ta je knjiga izvan geta, takodjer vjerujem da u vrijeme kad je Verne napisao tu knjigu SF zanr nije bio toliko popularan kao danas, te je u svakom slucaju ta knjiga bila nesto novo... takav je barem moj dojam....
Verne nije predvidio podmornicu. Kao ni puno toga drugog, uostalom. U njegovo vrijeme podmornice su ve? postojale, na nivou sirovih i ne ba[?] upotrebljivih ( o pogibelji da ne govorimo ) eksperimentalnih prototipova, ali ideja je bila tu i ?ekao se samo tehnolo[?]ki razvoj da dosegne do onog [?]to je Verne opisao. On je uglavnom ekstrapolirao postoje?e ideje u ne[?]to ve?e i ja?e i oko toga sklapao avanturu. Nije da mu ja ne[?]to prigovaram, naprotiv, ali samo da se zna...
A. Ziljak
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

...hvala, ispricavam se na neznanju :oops:

(ovaj post NIJE ironija ili sarkazam)
nema me.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

4. mislite li da ima šanse da se domaæe sf autore vrednuje rame uz rame s mainstreamašima ili je to lost cause?
Mislim da realna šansa za takvo nešto postoji ali je prvenstveno potreban jedan hit, neka sf knjiga doma?eg autora koja je tako dobra, oko koje ?e se podi?i takva fama, da je požele pro?itati i oni koji nikad nisu ?itali sf. Takva knjiga bi autora izbacila u mainstream a onda bi bilo na njemu na neki na?in povu?e i ostale za sobom. E sad, problem je u tome što je sf produkcija slabašna (koliko, 2-3 romana godišnje?)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Aleksandar Žiljak wrote: Verne nije predvidio podmornicu. Kao ni puno toga drugog, uostalom. U njegovo vrijeme podmornice su ve? postojale, na nivou sirovih i ne ba[?] upotrebljivih ( o pogibelji da ne govorimo ) eksperimentalnih prototipova, ali ideja je bila tu i ?ekao se samo tehnolo[?]ki razvoj da dosegne do onog [?]to je Verne opisao. On je uglavnom ekstrapolirao postoje?e ideje u ne[?]to ve?e i ja?e i oko toga sklapao avanturu. Nije da mu ja ne[?]to prigovaram, naprotiv, ali samo da se zna...
Ako govorimo o 20.000 milja, da... Uzeo je stvari koje su vec postojale i samo ih unaprijedio. Elektromotiori, autonomna ronilacka oprema itd... No to se moze reci i za vecinu SFa danas. Bilo koji SF koji spominje putovanje svemirom? Evo nas u orbiti, bili i na mjesecu, idemo i na Mars samo se ceka napredak tehnologije :)
Da li je Odiseja SF? Hoce li prestati biti kad stignemo do Jupitera? Ili kad HAL da intervju CNNu?

Ali kad je Verne pisao Put na mjesec, ljudi su se jos mucili s balonima. Dosta rjesenja iz njegove knjige se dobro poklopilo sa pravim letovima na mjesec. Gledano iz perspektive njegovog vremena, ja bih ga ipak stavio pod SF.
4. mislite li da ima [?]anse da se domaæe sf autore vrednuje rame uz rame s mainstreama[?]ima ili je to lost cause?
A sad... ako zelis do domaci SF autor postane popularan, uvali ga nogometasima i manekenkama. Vidi Coelha i razvoj njegove popularnosti u Hrvata. (Napomena ljubiteljima Coelha: ne pljujem po covjeku, samo primjecujem medijsku popularnost koja se pojavila nakon sto su cijela 1. HNL i modni krugovi odlucili citati Alkemicara)
Randomness is strong with this one!
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

2. primijetila sam da ljudi u žanru ili a) preferiraju samo žanr, drugo im nije zanimljivo
Recimo da ovdje spadam ja.
dok mainstreamaši vrlo, vrlo, vrlo rijetko zalutaju u žanr ve?inom zbog šundovskog ozra?ja u kojeg je uguran. mislite li da se to može promijeniti?
Zašto bi to mijenjala? Ako me netko ne želi, ne želim ni ja njega.
4. mislite li da ima šanse da se doma?e sf autore vrednuje rame uz rame s mainstreamašima ili je to lost cause?
Teško. Kada bi se promijenila politika i odnos svjetske mainstream književnosti (dakle, globalno) prema žanru op?enito, vjerojatno bi došlo do promjena u odnosu izme?u dviju ''strana'' i na našoj sceni. E sad, da ?e naši mainstreamaši iz ?ista mira ustati i raskriliti ruke, sumnjam.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Hrvoje wrote: Za[?]to bi to mijenjala? Ako me netko ne Ĺželi, ne Ĺželim ni ja njega.
Blago tebi.
At last, the stars are finally right...
Hrvoje
Pa'u 10. razine
Posts: 411
Joined: 21 Jun 2005, 16:48

Unread post by Hrvoje »

Ne, ozbiljno, zašto da lijem suze i tu?em glavom o zid zato što me netko ne shva?a, ne želi shvatiti, ne priznaje, ne prihva?a ili ne voli? Oduvijek sam govorio, svijet se rotira u pogrešnom smjeru.
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ĺ to je zapravo mainstream? Egzistencijala, socijala, drame, ljubi?i, krimi?i... koji vrag? Svaka knjiga je Ĺžanrovska knjiga. Ako ima neku fabulu, onda i spada u neki Ĺžanr. Problem je [?]to su "mejnstrimovci" ospjednuti realnim okruĹženjem u kojemu i oni sami Ĺžive, a sve za [?]to je potrebno malo vi[?]e upregnuti mozak i predo?iti si ne[?]to [?]to ne moĹže[?] vidjeti kad iza?e[?] na ulicu, smatraju bezvrijednim i [?]undom. Ako je Herman Hesse mejnstrim knjiĹževnik, onda ne vidim razloga za[?]to to nije i Arthur Clarke, npr.
Miles wrote:Mislim da realna [?]ansa za takvo ne[?]to postoji ali je prvenstveno potreban jedan hit, neka sf knjiga doma?eg autora koja je tako dobra, oko koje ?e se podi?i takva fama, da je poĹžele pro?itati i oni koji nikad nisu ?itali sf. Takva knjiga bi autora izbacila u mainstream a onda bi bilo na njemu na neki na?in povu?e i ostale za sobom.
Mislim da je tipi?an primjer toga Harry Potter. To je ?isti fantasy, ali je toliko umejnstrimljen da ga vi[?]e ni[?]ta ne moĹže izbaciti. E sad, postavlja se pitanje je li kategorizaciju neke knjige odre?uje grupica ljudi koji su zavr[?]ili raznorazne knjiĹževno-ovakve i onakve fakultete, pa su kompetentni govoriti o tome i smje[?]tati djela u ladice ili milijuni ?itatelja tih knjiga? Po ?emu se odre?uje [?]to je mainstream? Stephen King proda deset milijuna svojih romana i on je ?isti Ĺžanrovski pisac, naprema sto tisu?a koje proda neki englez koji opisuje svoje djetinjstvo u selu svoje prababe zbog ?ega ga se odmah smje[?]ta u mainstream. Nije mi jasna logika.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Ovo sa Harry Potterom, ima jedna stvar koja mi je 'pojela Ĺživce'.
Naime , imam jednog prijatleja, s kojim sam zbilja jako dobra, ali se nikako ne moĹžemo na?i oko SF-a.
On , recimo, voli Harry Pottera i to mnogo vi[?]e od mene kojoj je to solidna 'mozak-na-pa[?]u' knjiga, a nema ni[?]ta ni protiv Gospodara Prstenova, ali ?e se uvijek ZAKLETI da on ne voli SF.
Poku[?]avala sa ga uvjeriti da je HP sf (tj. podĹžanr fantasy) isto koliko i pola knjiga koje ja ?itam, a na koje on redovito okre?e okicama.

I , jo[?] jedan primjer, svi?aju mu se SF filmovi.
Ali uvijek ?e pljuvati po 'glupostima koje ja ?itam' od cyberpunka do Asimova i Clarka, koji su ?esto bolji od holivudskih uspje[?]nica koje dodu[?]e mogu biti visokobudĹžetne, ali su jo[?] uvijek SF!

TO je dru[?]tvena bolest...gotovo neizlje?iva :!:

I kako onda, Hrvoje, ostati ravnodu[?]an kad ti isti ljudi vole dio Ĺžanra, ali su uvijek spremni popljuvati isti, ?im se ne radi o HP-u ili nekom drugom komercijaliziranom pre-prodavanom romanu?
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
Post Reply