Darwin

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Darwin

Unread post by Ire »

:kava:
Novi britanski film o slavnom prirodoslovcu Charlesu Darwinu neće se prikazivati u Sjedinjenim Državama zbog predstavljanja teorije o evoluciji koja je previše kontroverzna za američku religioznu publiku, tvrdi producent Jeremy Thomas.

'Stvaranje' prati znanstvenikov unutarnji sukob između vjere i razuma 1859. dok je pisao knjigu 'O podrijetlu vrsta'. Film, koji je režirao Jon Amielm, trebao bi otvoriti festival u Torontu, a dosad je prodan u gotovo svim zemljama svijeta. Međutim, američki distributeri smatraju da bi mogao izazvati pravu uzbunu u zemlji u kojoj mnogi još uvijek ne prihvaćaju teoriju o evoluciji.

Kršćanska filmska web stranica Movieguide.org primjerice svojim korisnicima zdušno preporučuje knjigu koja Darwina opisuje kao rasista koji je Adolfa Hitlera nadahnuo na genocid, a suvremene znanstvenike na kloniranje i genetski inženjering.

Oskarovac Jeremy Thomas kaže kako je zapanjen da takvi stavovi postoje i 150 godina nakon objavljivanja knjige 'O podrijetlu vrsta'.

- Film nema distributera u SAD-u. Svugdje drugdje u svijetu postignuti su ugovori osim u Americi. Ljudi kažu kako je to najbolji film koji su vidjeli ove godine, međutim, nitko u SAD-u nije se odlučio za njega – požalio se Thomas.

– Nevjerojatno je da je to još uvijek vrući krumpir u Americi. Mnogi ondje još uvijek vjeruju da je On stvorio svijet u šest dana. Nama Britancima teško je shvatiti vjeru u Americi. Mi živimo u zemlji koja više nije toliko religiozna. No u SAD-u izvan New Yorka i Los Angelesa, vjera vlada – objasnio je britanski producent.
http://www.jutarnji.hr/spektakli/showbi ... ,176162.jl
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Darwin

Unread post by Brumiko »

uglib wrote:
niniane wrote::lol2: Ovakav tok svijesti mi je jaaako teško za pratiti... O Bože... "Gdje su dokazi evolucije?" ?! :lol2: :lol2: :lol2:
U svakom slučaju, puno lakše je dokazati evoluciju nego da Boga ima ili nema.
Vidi, vidi, tko bi rekao da je ova dretva još živa! :) Nego, Boga, bogove i ostale nadnaravne pojave je po definiciji nemoguće dokazati. U njih se može samo vjerovati. Dakle, gornja rečenica je naprosto logički pogrešna, kao kad bi netko rekao: "U svakom slučaju, puno lakše je iskopati nekropolu, nego otkriti zagrobni život." Zagrobni život se ne otkriva stoga što uopće ne spada u empirijske kategorije.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Darwin

Unread post by Brumiko »

Ire wrote:
Kršćanska filmska web stranica Movieguide.org primjerice svojim korisnicima zdušno preporučuje knjigu koja Darwina opisuje kao rasista koji je Adolfa Hitlera nadahnuo na genocid, a suvremene znanstvenike na kloniranje i genetski inženjering.
http://www.jutarnji.hr/spektakli/showbi ... ,176162.jl
A jel to ova knjiga: http://www.movieguide.org/articles/1/46 ... d-tomorrow? Čini se da pati od neke čudne varijacije na temu klišeja Historical Villain Upgrade. :D Usput, ako ostavimo na strani idiotsko i doista potencijalno opasno kloniranje, što je loše per se u genetičkom inženjeringu? Kaj se mene tiče, bilo bi čist fajn da ljudima opet naraste ruka nakon kaj ju zgube u nesreći, ili da možemo probavljati celulozu, generirati vitamin C, itd.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Darwin

Unread post by Ire »

jeste li znali da postoji inicijativa da Darwin još u ovoj godini dobije svoju ulicu u Zagrebu?
http://www.velikabritanija.net/2009/11/ ... u-zagrebu/

:occasion9:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Darwin

Unread post by Ire »

željeli biste posjetiti The Science of the Creation Museum ali vas je strah da će vas izbaciti zbog nekontroliranog smijeha i pokazivanja prstom?

kratka foto-tura:
http://bit.ly/9QlzKa

:lol2:

i malo :pale:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Darwin

Unread post by Xaotix »

Tko hoće dignut pare? :lol:
Dakle, Book (časopis za promicanje kršćanskih vrednota) nudi nagradu onome tko dokaže evoluciju! SVAKOME tko dođe s dokazom! I nagrada raste sa svakim brojem, tako da je sad već prešla 20000 kn.

U čemu je trik?
Pa... oni baš i ne kuže što je Darwinova teorija, pa u sitnom tekstu traže da se dokaže i abiogeneza, koju, jelte, još nisu prokljuvili do kraja. I koja, inače, uopće nema veze s Darwinovom teorijom evolucije. S druge strane, i sam stav Vatikana je da je evolucija kompatibilna s Knjigom postanka, pa bi bilo zanimljivo čuti naše fundamentaliste da li se slažu s time ili sumnjaju u papu! :kava:
Šteta što nismo u SAD-u, tu bi se dalo navuć para preko raznih tužbi.

U svakom slučaju, izvrstan marketniški trik (evo, i ja pišem o tome :x ), klasičan primjer krive primjene tereta dokaza (Burden of proof), i klasičan primjer kako živcirati ljude koji društvance iz Booka shvaćaju kao ozbiljnog sugovornika.

Ali, ono zbog čega bi ja potegao pištolj, je prilog na katoličkoj.. ovaj... hrvatskoj televiziji:
Mir i Dobro

OK.. Riječ je o vjerskoj emisiji, ali cijeli ton mi je ipak dignuo živac. Čak ne toliko baljezganje o fosilima, čimpanzama i samom nastanku života iz ničega, koliko baljezganje o tome u kojem je trenutku točno Bog usadio dušu, i gdje je to objašnjeno. Mogli su barem naći svećenika koji je u stanju posložiti nekoliko urednih rečenica jednu za drugom.

Zašto sam se toliko raspisao? Znam da je Paar odavno puknuo ko kokica, znam da Hrvatsku pretvaraju u Jesusland, znam da je telka prodala dušu Kaptolu...

Šteta starih vremena kad se sve riješavalo lomačom i mačem...
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Darwin

Unread post by LordShaper »

Xaotix wrote:Šteta starih vremena kad se sve riješavalo lomačom i mačem...
Ali tada su spaljivanja vršili upravo ovi koje bi ti sad na lomaču :lol:

btw, malo sam izvan toka s hrvatskim akademicima, pa se ispričavam ako je općepoznata stvar :zubo: ali zanima me na što točno misliš kad kažeš da je Paar puko ko kokica? :scratch:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Darwin

Unread post by Xaotix »

Mislim na njegovu tendenciju zadnih godina da se iz fizičara pretvara u teoretičara s "ruba znanosti".
Pa slijedi ova priča o nedokazivosti evolucije i "drugim zakonima i sliama" koje u djeluju, pa onda najava ledenog doba u idućih sto godina itd...

Prebacio se na holistiku, i koristi svoj autoritet fizičara za širenje svakakvih dubioza.
Randomness is strong with this one!
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Darwin

Unread post by LordShaper »

:zbunj:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Darwin

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:S druge strane, i sam stav Vatikana je da je evolucija kompatibilna s Knjigom postanka, pa bi bilo zanimljivo čuti naše fundamentaliste da li se slažu s time ili sumnjaju u papu!
Ha, čuj, prosječan 'Rvat kopira iz, ahem, Zemlje slobodnih i hrabrih uglavnom samo najgore, čast izuzecima. No, moram priznati da me ovi iz Booka totalka iznenađuju - više su južnjački baptisti pastora, nego papisti.
Post Reply