Terraformiranje - vrijedi li truda?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
TheFlyOnTheWall
Hani
Posts: 52
Joined: 14 Mar 2005, 17:42
Location: Geminianum
Contact:

Unread post by TheFlyOnTheWall »

Aleksandar Žiljak wrote: Jaja u jednoj ko[?]ari: Dok Sunce ode u bijelog patuljka, nas ionako ne bu bilo kao vrste. To?ka, kraj diskusije.
Naravno. Tu vec govorimo o planiranju unaprijed! :;
Svakako da se podrazumijeva odlazak iz Suncevog sustava, no sirenje po vlastitom sustavu je preduvjet za takvo nesto... Mars nas zasigurno nece spasiti od Sunca>bijelog patuljka...

Ĺ to se ti?e bolida na sudarnoj stazi sa Zemljom, tu se ionako mora razviti efikasni sustav ranog otkrivanja i uni[?]tavanja i/ili skretanja. MoĹžda sondu Deep Impact treba promatrati i u tom svjetlu.


Slazem se, nije dobar primjer u vezi teraformiranja... (ipak, nisam siguran koliko smo danas spremni za takve akcije... - nismo!)
Mars bi nas u ovom slucaju mogao spasiti, no logicni bi slijed dogadjaja bio razvoj sustava za obranu od udara asteroida/kometa, a tek onda :blob:, skok na Mars..

Teraformiranje ovih susjednih planeta (Mars, Venera, Europa i sl.) je zasigurno nuzno i neizbjezno u zelji ua opstankom, no bez "medjuzvjezdanih ambicija" ne bude niceg ozbiljnijeg... :dontknow:
"Volim oblake... oblake, [?]to prolaze... ondje... divne oblake!"
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Aleksandar Žiljak wrote: .Realno, razvijte nerazvijene i imat ?ete pad populacije. To [?]to se to ne moŞe provesti sa sada[?]njim raubritterskim modelom neokolonijalnog globalizacijskog kapitalizma, to je ve? druga pri?a.

Drugim rije?ima, nije to?no da je teraformiranje neophodno da se apsorbira previ[?]e stanovni[?]tva. Sada[?]nji se broj moĹže rije[?]iti razumnim gospodarenjem na globalnom nivou kroz sljede?ih sto-dvjesto godina.
Mozes me zvati pesimistom, ali nekako ne vidim mogucnost promjene sadasnjeg modela, bar po sadasnjim trendovima. Uz to, populacija nije jedini faktor, nego i sirovine koje ta populacija ima na raspolaganju. A one se smanjuju. Naravno, s vremenom ce se naci nove metode eksploatacije i novi oblici sirovina ali po sadasnjem modelu kapitalizma, trula burzoazija ce sibati mrtvog konja dok ne iscijedi i posljednji postotak profita iz starih tehnologija.
Ima jo[?] problema. Koliko je teraformiranje isplativo?

Uzmimo Mars. Da li je bolje pretvarati ga u planetu sa zemaljskom klimom i onda brati jednu berbu pomidora godi[?]nje, ili staviti plastenike, koristiti efekt staklenika i, uz dovoljno vode, brati npr. tri berbe pomidora.
Kad uzmem u obzir tvoje argumente, pada mi na pamet slijedeca kombinacija :Sibni miljun ili dva siromaha u plastenike na Marsu ili Veneri (umjesto Njemacke) da zalijevaju i beru te tri berbe godisnje. Nema zezancije sa dugorcnim planovima i investicijama za teraformaciju, lova curi, ko se buni neka prosece kanalima...
Jaja u jednoj ko[?]ari: Dok Sunce ode u bijelog patuljka, nas ionako ne bu bilo kao vrste. To?ka, kraj diskusije.
Koliko ono jos imamo? 5 milijardica godina? :)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Aleksandar Žiljak wrote: Što se ti?e bolida na sudarnoj stazi sa Zemljom, tu se ionako mora razviti efikasni sustav ranog otkrivanja i uni[?]tavanja i/ili skretanja. MoŞda sondu Deep Impact treba promatrati i u tom svjetlu.
Kog ce nam to vraga? Zar nije Bruce Willis jeftiniji i pouzdaniji? :scratch:
TheFlyOnTheWall wrote: Mars bi nas u ovom slucaju mogao spasiti, no logicni bi slijed dogadjaja bio razvoj sustava za obranu od udara asteroida/kometa, a tek onda :blob:, skok na Mars
Kad smo vec kod Marsa, zasto su ljudi toliko opsjednuti njime? Svi svemirci uvijek dolaze s Marsa, mi uvijek lovimo Mars. Koji vrag fali Veneri? Izuzmimo sad iz price atmosferski tlak, kemijsku strukturu atmosfere i sl.
User avatar
Miles
Ancient
Posts: 776
Joined: 25 Feb 2005, 16:01
Location: sarajevo

Unread post by Miles »

Koji vrag fali Veneri?
Suviše vru?e?
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Što se ti?e naseljavanja drugih planeta kao na?ina smanjivanja populacije, to zaboravite. Problem sa Zemljom je što je u jednom velikom, lijepom gravitacijskom bunaru; da tehni?ki problemi ?e se riješiti prije ili kasnije, ali za prebacivanje 100 kila mesa, odje?e i osnovnih osobnalija ?e uvijek trebati potrošiti istu koli?inu energije. A o prelaženju me?uzvjezdanog prostora da se i ne govori.

Može se govoriti eventualno o psihološkom efektu, ono, tko nije zadovoljan, može platiti skupe pare da se izvu?e s planeta. Ali mislim da ?e ekonomija koja bude mogla riješiti teraformiranje ve? davno iza sebe ostaviti problem prevelike populacije.

Uostalom, pro?itajte "Svu krv ?ovje?anstva", tamo se dosta spominje ovaj problem ;)
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Pa pro?itala sam, i poĹželjela uvjesti prinudnu kontrolu ra?anja, ali naĹžalost, nemam ovlasti. Jedino da probudim starog Cthulhua pa nek pojede vi[?]ak...

L.C.
At last, the stars are finally right...
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Xaotix wrote: Mozes me zvati pesimistom, ali nekako ne vidim mogucnost promjene sadasnjeg modela, bar po sadasnjim trendovima. Uz to, populacija nije jedini faktor, nego i sirovine koje ta populacija ima na raspolaganju. A one se smanjuju. Naravno, s vremenom ce se naci nove metode eksploatacije i novi oblici sirovina ali po sadasnjem modelu kapitalizma, trula burzoazija ce sibati mrtvog konja dok ne iscijedi i posljednji postotak profita iz starih tehnologija.
Onda bu konj crko, zapadna civilizacija bu propala, pa si opet rije[?]io problem prenapu?enosti, jerbo ko danas vodi zapadnu civilizaciju, propala bu vrlo spektakularno. Mislim, ja uvijek volim gledati atomske eksplozije.

Izlaza iz toga ima, ali ne sa sada[?]njim na?inom razmi[?]ljanja. I zato natrag u [?]kolu i na osnove marskizma. A i revolucija je ve? bilo dovoljno da sad znamo gdje se grije[?]ilo.
Kad uzmem u obzir tvoje argumente, pada mi na pamet slijedeca kombinacija :Sibni miljun ili dva siromaha u plastenike na Marsu ili Veneri (umjesto Njemacke) da zalijevaju i beru te tri berbe godisnje. Nema zezancije sa dugorcnim planovima i investicijama za teraformaciju, lova curi, ko se buni neka prosece kanalima....
Da, to bu vjerojatno tako i izgledalo.
Koliko ono jos imamo? 5 milijardica godina? :)
Vrsta ne traje toliko dugo. Prosje?no je trajanje vrste reda veli?ine milijun godina.
A. Ziljak
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Aleksandar Žiljak wrote: Onda bu konj crko, zapadna civilizacija bu propala, pa si opet rije[?]io problem prenapu?enosti, jerbo ko danas vodi zapadnu civilizaciju, propala bu vrlo spektakularno. Mislim, ja uvijek volim gledati atomske eksplozije.
Globalni atomac je trenuta?no manje vjerojatan nego ikad, no puno je ve?a vjerojatnost lokalnih nuklearnih ratova. Pitaj Boga tko sve uistinu ima Bombu? JuĹžna Afrika ju je imala dvadesetak godina, nitko nije znao, a kad su ih u ti[?]ini demontirali, opet nikoga nije bilo briga. JeĹžiga, [?]to ne vidi[?] na globalnim TV postajama, ne postoji!

Posljedi?no, omanji lokalni nuklearni rat sru[?]io bi pola infrastrukture na ?etvrtini kakvog kontinenta, s izvrsnim potencijalom za kaos, epidemije i migracije. I eto zabave za cijelu obitelj ?ovje?anstva!
Aleksandar Žiljak wrote: Izlaza iz toga ima, ali ne sa sada[?]njim na?inom razmi[?]ljanja. I zato natrag u [?]kolu i na osnove marskizma. A i revolucija je ve? bilo dovoljno da sad znamo gdje se grije[?]ilo.
Mislim, od srednje[?]kolskog marksizma ?emo si jaaako pomo?i! Molim malo ozbiljnosti.
Post Reply