Svemir, trenutak nakon Velikog praska

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Svemir, trenutak nakon Velikog praska

Unread post by Bojan »

Djeli? sekunde nakon "Velikog praska", kada se rodio svemir, sva je materija bila u obliku teku?ine, 24 sata, 19. travnja 2005.

?lanak govori o tome da se, po najnovijim istraĹživanjima, svemir trenutak nakon "Velikog praska" nije pona[?]ao kao plin, nego kao teku?ina.
?lanak na istu temu sam na[?]ao i u nekim pametnijim novinama i ?asopisima, ali ionako nije sam ?lanak ono [?]to me nagnalo da pokrenem ovaj topic, ve? komentar sljede?i ?itatelja:
[i]"Requiem"[/i] @ [url=http://www.24sata.hr/articles/view/2923]www.24sata.hr[/url] wrote:... a jel?... a Zemlja nije vi[?]e ravna plo?a?... hahaha... ti znanstvenici su toliko glupi i non-stop izmi[?]ljaju neke teorije koje poslije sami pobijaju... a do tad nam name?u te iste svoje glupe teorije kao istinu (poput recimo [?]upljikave teorije darvinove evolucije)... nemaju oni pojma koliko je svemir star niti kako je nastao... samo tro[?]e uludo novac dok ljudi u svijetu umiru od gladi... jadno :-PPPP
Pretpostavljam da "Requiem" ne bi imao ni[?]ta protiv da se nakratko obnovi inkvizicija, tek toliko da potamani znanstvenike i - tko zna - moĹžda i SF fanove i autore. Neshvatljivo mi je da postoje debili koji ne shva?aju da su upravo ti glupi znanstvenici zasluĹžni za produljenje ?ovjekovog Ĺživota s nekih 35-40 na 70-80 godina.

Dodu[?]e, ne znam za[?]to se ja Ĺživciram zbog kretena kojem alegorijska pri?ica o Adamu i Evi vjerojatno izgleda uvjerljivije od Darwinove teorije evolucije. :x
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Gle, ne da branim idiota i napadam znanost, ali teorija evolucije ne obja[?]njava kako je Ĺživot nastao (niti bilo koja druga teorija, bar koliko ja znam). A [?]to se ti?e produljenja Ĺživota, pitanje da li je to blagoslov ili prokletstvo. Kao prvo, probaj ti Ĺživeti od mirovine, ?ak i ako si natprosje?no zdrav za svoje godine. A drugo, posle 40 i nije ba[?] neki Ĺživot...

Nat
At last, the stars are finally right...
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Ma tu znanstvenici su u klincu. Dobro mi znamo da je zemlja ravna plo?a:

http://www.flat-earth.org

i ne samo da je ravna, nego je i šuplja iznutra:

http://www.s-line.de/homepages/keppler/2frame.htm

A ne te Darwinove i Kopernikove gluposti.
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ok, ja sam ionako ispala iz Prattchetovih knjiga o Discworldu.

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Gle, ne da branim idiota i napadam znanost, ali teorija evolucije ne objašnjava kako je život nastao (niti bilo koja druga teorija, bar koliko ja znam).
Ne znam, meni je bio dovoljan onaj eksperiment kad su u bocu stavili metan, vodenu paru i amonijak, pustili struju kroz to i dobili amino-kiseline. Sve ostalo je pitanje vremena.
A što se ti?e produljenja života, pitanje da li je to blagoslov ili prokletstvo. Kao prvo, probaj ti živeti od mirovine, ?ak i ako si natprosje?no zdrav za svoje godine.
Okej, možda se možemo složiti da je to u Hrvatskoj diskutabilno. Me?utim, ne bih imao ništa protiv njema?ke mirovine.
A drugo, posle 40 i nije baš neki život...
Pa, s tim bih se možda i složio. Recimo, pogledaj Žiljka.

:)
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Izitpajn wrote:
A drugo, posle 40 i nije ba[?] neki Ĺživot...
Pa, s tim bih se moŞda i sloŞio. Recimo, pogledaj Žiljka.
:)
Krivi odgovor! Trebao si kazati "Ma ne bi nikad rekao da ima[?] 40..." :x
Ali ovako je to samo voda na moj mlin.

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ali, meni fakat nije palo na pamet da imaš 40... :) Nisam uop?e mislio na to...
User avatar
Alpha Orionis
Ewok
Posts: 12
Joined: 03 Jul 2005, 16:15
Contact:

Unread post by Alpha Orionis »

Izitpajn wrote:
Gle, ne da branim idiota i napadam znanost, ali teorija evolucije ne obja[?]njava kako je Ĺživot nastao (niti bilo koja druga teorija, bar koliko ja znam).
Ne znam, meni je bio dovoljan onaj eksperiment kad su u bocu stavili metan, vodenu paru i amonijak, pustili struju kroz to i dobili amino-kiseline. Sve ostalo je pitanje vremena.
He he ja sam sva za znanost, ali tu je ?ovjek stvarno u pravu. Evolucijska teorija obja[?]njava kako se Ĺživot razvijao, a ne kako je nastao, a [?]to se navedenog eksperimenta ti?e (pretpostavljam da misli[?] na onaj Miller-Ureyev), on definitivno nije ni[?]ta dokazao, budu?i da se pokazalo da upotrijebljene tvari nisu bile dobar ekvivalent prvotnoj Zemljinoj atmosferi. I osim toga pokazalo se u brojnim drugim eksperimentima da je aminokiseline relativno jednostavno dobiti, no dobiti od aminokiselina sloĹženije molekule nije ba[?] tako lako. Anyways, pro?itaj Daviesovo "Peto ?udo".
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Hm, ?ak i da taj konkretan eksperiment nije bio korektan, mislim da kad imaš nekoliko trilijuna kubnih metara otopine koju kroz milijardu godina bombardiraju visokoenergetski fotoni, nešto se mora dogoditi. To što znanstvenici koji to isto pokušavaju stotinjak godina u svojim bo?icama od nekoliko litara ne uspijevaju mi ništa ne zna?i.

Nego, provjerio sam atlas i ne postoji sazvjež?e koje se zove Sjeverni Križ :)
User avatar
Alpha Orionis
Ewok
Posts: 12
Joined: 03 Jul 2005, 16:15
Contact:

Unread post by Alpha Orionis »

Sasvim si krivo shvatio moj poloĹžaj u ovoj raspravi. Ja vjerujem u isto [?]to i ti, ali klju?na je rije? "vjerujem", budu?i da konkretnih znanstvenih dokaza nema. I ja sam znanstveni fanatik, ali budimo objektivni. :iconbiggrin:
I btw priznajem, zeznula sam ovo sa zvijeĹž?ima. :oops:
Kad sam rekla Cygnus mislila sam na Aquilu... A Sjeverni kriĹž je Cygnus. Priznajem. My bad.
Last edited by Alpha Orionis on 03 Jul 2005, 20:06, edited 2 times in total.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Zorane, da si sudjelovao u raspravi od samog po?etka umjesto da se trpaš ko ga?e u guzicu znao bi da sam ja rekao da je "Sjeverni Križ" vjerojatno samo drugo ime za Labuda ;) Ina?e, link ne vodi do slike.
Sasvim si krivo shvatio moj položaj u ovoj raspravi. Ja vjerujem u isto što i ti, ali klju?na je rije? "vjerujem", budu?i da konkretnih znanstvenih dokaza nema. I ja sam znanstveni fanatik, ali budimo objektivni.
Onda dobro :) Ono što sam ja zapravo mislio je da "bezrezervno vjerujem teoriji evolucije until further notice". Jednostavno, u ovom trenutku je vjerojatnije da teorija funkcionira, a da detalje nisu pokop?ali kako treba, nego da cijela teorija ne valja. Uvijek sam za revolucije u znanosti, ali mislim da je ova paradigma još uvijek ja?a od svih konkurentskih.

A pošto nisam stru?njak, preostaje mi samo da vjerujem ono što kažu stru?njaci. Dok se ne pokaže da nisu u pravu :)
User avatar
Alpha Orionis
Ewok
Posts: 12
Joined: 03 Jul 2005, 16:15
Contact:

Unread post by Alpha Orionis »

Aaaaaaaaa! Ali evolucijska teorija ne obja[?]njava postanak Ĺživota!!! Ona to nije u stanju objasniti, dokazljivo ili ne!!! Evolucijska teorija (u koju ja potpuno vjerujem, koju stalno citiram i koju oboĹžavam!!!) savr[?]eno obja[?]njava kako se Ĺživot mijenjao, ali sam ?in POSTANKA Ĺživota ne obja[?]njava!
Zoran
The Q
Posts: 1913
Joined: 08 Aug 2003, 21:11

Unread post by Zoran »

Izitpajn wrote:Ina?e, link ne vodi do slike.
Pretpostavljam da si ili nesposoban kliknuti na link ili koristiš neki browser koji si skinuo s neta kao trendy zamjenu za explorer koji mene sasvim lijepo vodi do slikice. :wave:
Post Reply