Ratovanje promjenom èovjekova okoli[?]a

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

oooh, dammit. A bas mi je rasprava ( ne prepucavanje ) postala zanimljiva.

Na temelju onoga sta sam procitao reci cu ovo. Iako donedavno nisam vjerovao da je oruzje koje kontrolira vrijeme moguce, barem u sadasnjosti, sada mi se ta mogucnost cini puno manje fantasticnom i puno realnijom. Jos nisam uvjeren, ali priznajem tu mogucnost.
nema me.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Evo da se jos samo malo nadovezem kratkom opaskom.

Mislim da mozemo s prilicnom sigurnoscu ustvrditi da "oruzja" koja kontroliraju vrijeme ne postoje -- ono sto mozda (vjerojatno?) postoji su razne tehnologije kojima se moze izazivati pokretanje ovog ili onog vremenskog fenomena, na primjer uragana.

Naravno, te i takve tehnologije nisu nista novo, i u raznim oblicima postoje vec stoljecima. Isto tako nisu nista tajanstveno, barem sto se tice principa -- svi smo barem culi za posipanje oblaka suhim ledom kako bi se potakla kisa, a narocito za protugradne rakete, koje spadaju u istu kategoriju.
User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Unread post by ovajonaj »

BerislavLopac wrote:Mislim da mozemo s prilicnom sigurnoscu ustvrditi da "oruzja" koja kontroliraju vrijeme ne postoje
S obzirom da se ta prilicna sigurnost ako cemo pravo ne odnosi na nesto sustinskije (u smislu dokaza) do li na tvoj osjecaj sigurnosti pri ustvrdjivanju, mogao si slobodno ostati u jednini; bez 'mi', koji to kao mozemo ustvrditi. Osim ako ne mislis 'mi neki' tj 'ja i oni koji misle kao ja' ;)))
BerislavLopac wrote:ono sto mozda (vjerojatno?) postoji su razne tehnologije kojima se moze izazivati pokretanje ovog ili onog vremenskog fenomena, na primjer uragana. Naravno, te i takve tehnologije nisu nista novo, i u raznim oblicima postoje vec stoljecima. Isto tako nisu nista tajanstveno, barem sto se tice principa -- svi smo barem culi za posipanje oblaka suhim ledom kako bi se potakla kisa, a narocito za protugradne rakete, koje spadaju u istu kategoriju.
Naravno; ne ni mozda niti vjerojatno, nego znano. Npr:
http://www.weathermod.com/
http://www.weathermodification.org/

No ove tehnologije nisu ono o cemu se ovdje povela rasprava... One ne ostavljaju pravokutne tragove u cloud-patternima, ne navode uragane na naftna postrojenja, niti pisu brojke u oko uragana.
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

ovajonaj wrote: One ne ostavljaju pravokutne tragove u cloud-patternima, ne navode uragane na naftna postrojenja, niti pisu brojke u oko uragana.
it si fakat zabrijao na X-Files
meni se to ?ini jaaaaaaaaako nategnuto i istina da je ovo SF forum ali je tema pod prirodnim znanostima
nikad mi te teorije zavjera nisu ba[?] leĹžale
ne tvrdim da su sve neistinite ali sam 99,99999% siguran da nisu sve istinite

OruĹžja:
to je daleko od moje struke (jako daleko) ja znam o vremenu ono [?]to su me nau?ili na Prirodi i dru[?]tvu tako da ne mogu tvrditi da (ne)postoje takova oruĹžja no I wouldn't bet my life on it.

:wave:
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

BerislavLopac wrote::x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
That's gonna live a mark! :uzdravlje:
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

BerislavLopac wrote: Naravno, te i takve tehnologije nisu nista novo, i u raznim oblicima postoje vec stoljecima.
Aha, ples ameri?kih domorodaca, naprimer... :;
At last, the stars are finally right...
User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Unread post by ovajonaj »

Bahod wrote:it si fakat zabrijao na X-Files
meni se to ?ini jaaaaaaaaako nategnuto i istina da je ovo SF forum ali je tema pod prirodnim znanostima
Sta da ti kazem, ti citas fantasy, SF ti nije realan ;)))

Cuj, cini ti se nategnuto jer gledas iz daljine i ovo ti je novo. Kao i mnoge druge stvari, ovo zahtijeva paznju, vrijeme, mnogo informacija i researcha. Nisam ja ovo povjerovao jer mi je netko rekao ili jer sam se samo tako sjetio da bi to moglo postojati. Mnostvo indicija (s ajmo rec politicke strane) me navelo na pomisao, a potom mnogo vremena provedenog u informiranju, proucavanju, trazenju informacija, nalazenju, citanju, gledanju (potrosio sam mnoge i mnoge sate nad mikrovalnim snimkama sa Meteoroloskog Instituta Univerziteta u Wisconsinu), usporedjivanju, razmatranju razmisljanju...

Posto ovdje izlazem tako neortodoksnu (i ludo zvucecu) ideju kao sto je postojeci weather-control, moze zvucati kao da sam neki lakovjerni tip senzacionalistickog senzibiliteta, ali ne bi vjerovao koliko je to daleko od istine. Trenutno sam u tako skepticnoj fazi u zivotu da maltene ne vjerujem nikom i nicem. No to ne vazi samo za moje nepovjerenje u mainstream medije, nego i (narocito) za sve alternativne teorije i informacije. Ako bude prilike i povoda (ili zahtjeva) mogu opisati neke svoje research 'putanje' za ilustraciju svog pristupa stvarima, ali neka zasad dostaje slikovito to opisati ovako:
* za informacije koje su nam servirane, narocito sve s politickim predznakom, moj moto je moj prosli signature 'never believe anything until it has been officially denied' ;)' To je naravno zesca karikatura, no zivotno iskustvo me dosad odguralo u JAKU skepsu prema politicarima, i ostalim mocnicima, pa tako i prema medijima koji su neizbjezno u ulozi sluga velikih interesa, jer oni koji imaju i guraju svoje krupne interese istovremeno posjeduju/financiraju i mass-medije. Samo naivan covjek moze vjerovati da ta veza nece imati utjecaja na ono sto se tim medijima prezentira.
* glede pak alternativnih informacija i gledista (dakle onih koja nemozes bas cesto ili ikad cuti iz mainstream medija), skepsa mi je - vjerovao ti ili ne - jos i veca, jer tek tu je teren sklizav, to je meni jasno kao i tebi. Stog, pravilo mi je 'ne vjerujem nista dok ne vidim brojke i podatke, i to iz najsluzbenijih izvora do kojih je moguce doci'. Mnogo sati moze otici u trazenju npr dok konacno ne pocnes nalaziti i iskopavati PDF dokumente raznih instituta i drzavnih agencija i organizacija, s konkretnim podacima, statistikama, textovima, testovima, rezultatima itd. Ako ikad zaletis na moj blog i procitas one moje postove koji spadaju u zastupanje kontroverznih ideja (nema ih previse, blog mi inace nije posvecen tome; event. mogu biti dugacki), vidjet ces da su protkani linkovima na mainstream i sluzbene izvore, ili kompilacije istih; a ne na alternativne medije ili ikakve sajtove gdje se samo iznose teorije i tvrdnje. Podaci su ono cime ja volim uvjeriti potkrijepiti tvrdnje i logiku, a ne misljenja 'drugih koji misle kao ja'.
Bahod wrote:nikad mi te teorije zavjera nisu ba[?] leĹžale
ne tvrdim da su sve neistinite ali sam 99,99999% siguran da nisu sve istinite
Kao prvo mrzim taj izraz jer je on postao postapalica kojom se pausalno otpisuje stvari bez imalo proucavanja.

Drugo, ne da je 99% sigurno da nisu sve istinite, nego bi bilo potpuno apsurdno pomisliti da jesu, cak i vecina, nekmoli sve. Vjerojatno vrlo mala manjina. Gdje pise da je skup zvan 'teorije zavjere' po icemu homogena ili uopce definirana cjelina? 'Teorija zavjere' nije vrsta stvari, niti grana prirodnih nauka, niti grana parapsihologije, niti ista slicno sto se moze/treba prihvatiti ili odbaciti kao cjelina, a kamo li kao grupa. To je socio/psiholoska odrednica koja sama po sebi ne govori nista. Zavjere kao takve postoje oduvijek, politicki svijet ih je pun. Svaka spijunaza je zavjera. Takodjer, opisi mi npr. po cemu oficijelna teorija da je Bin Laden iz pecina Afganistana organizirao 9/11 nije teorija zavjere? :)

Nikome tzv. teorije zavjere nisu 'lezale' dok nije jednom, nekim povodom, obratio dovoljno paznje, vremena i researcha u neko pitanje i dosao do nekih zakljucaka. To sto se ti zakljucci, ako ispadnu takvi, mozda obicno pausalno krste jednom dvoclanom sintagmom tad vise nista ne znaci, niti mu grupa zvana teorije zavjere pocinje 'lezati'. Eventualno, ako je razuman, moze vidjeti na tom prvom primjeru da to sto se nesto generalno krsti teorijom zavjere ne znaci da je netocno. Mene npr. uopce ni najmanje ne zanimaju teorije zavjere. Naprotiv, zanima me trenutna, prosla i buduca situacija u svijetu i sa svijetom, i gledam da svoju sliku i razumjevanje toga gradim samostalno, bez predrasuda, ali sa maximalnim oprezom i skepticizmom; skepticizmom kako prema mainstreamitivistickoj propagandi, tako i prema alternativuloznoj opciji. Razmatram sve, i vrlo pomno, i zakljucak izvodim iz razmatranja ideja i podataka, a ne iz nazivlja, grupiranja, i pripadanja ovakvom ili onakvom svjetonazoru.
Bahod wrote:to je daleko od moje struke (jako daleko) ja znam o vremenu ono [?]to su me nau?ili na Prirodi i dru[?]tvu
Sasvim dovoljno za pocetak. Govorimo o prirodnim znanostima i pojavama, ne o unutrasnjim detaljima neke proprietary tehnologije. Glup nisi, pa tu ne-glupost mozes primijeniti kako na oprez 'nisam siguran jer nisam meteorolog' tako i na dostupne podatke, informacije. Nisam ni ja meteorolog niti fizicar, ali znam da gibanje fluida samo od sebe ne proizvodi ravne linije i prave kutove. Znam dovoljno da znam da je geometrija oblaka fraktalna, a ne euklidska. Imam oci da vidim pacetvorinu na satelitskoj snimci oblacnog pokrova. Imam mozak da shvatim da ona nije nastala bez ljudskog uticaja. Pitanje je dakle samo koji tocno uticaj i koje vrste. Odvojim vremena da probam naci i sluzbena i nesluzbena objasnjenja, i da ih proucim. Strucnjak svakako u principu zna vise od nestrucnjaka, no to ne znaci da su svi ostali idioti i da je bas potpuno uzaludno i beznadno i dotaknuti se umom nekog pitanja, osim slijepo vjerovati izrazenom misljenju strucnjaka. Imas mozak, upotrijebi ga. Misljenja i teorije strucnjaka nisu nedostupne, kao ni podaci.

Ali ako te nesto zanima nemoj odustatajati unaprijed, kao i ako nesto nisi nimalo proucio nemoj unaprijed osudjivati. Kao sto rekoh, meni 'ne znam' nije odbojna misao, i ono sto ne znam smatram da ne znam, a ne da znam a da mi je predrasuda ili pausalna ocjena jedini kriterij.

"Call me a conspiracy theorist if you like, so long as you call yourself a coincidence theorist." - John Judge
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
User avatar
Hamenaglar
Ancient
Posts: 813
Joined: 25 Apr 2005, 20:05
Contact:

Unread post by Hamenaglar »

ima jako puno teorija zavjere, od malih pa do velikih, vecina su gluposti, ali gledajuci u proslost vidimo da je bilo dosta pravih istinitih "teorija zavjere", npr. hladni rat, prepun teorija zavjere, samo sto mi danas na to sve ne gledamo kao na teorije zavjere. Najbolji primjer je mozda srednji vijek i vrtenje sunca oko zemlje. Mega-extra-vektra-na-pet teorija zavjere...
nema me.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

ovajonaj wrote:...sve...
Gle sve [?]to kaĹže[?] stoji, moja je stvar ho?u li vjerovati ili ne. Ti si o?ito uloĹžio puno truda i vremena u prou?avanje te tematike. Oti?i ?u toliko daleko da kaĹžem da vjerujem da si ti uvjeren.
No, kao i sve drugo i ova tema ima dvije strane medalje. Ti si ponudio samo dokaze za ( da se razumijemo nisam ih ?itao pa ih ne?u ni komentirati), ni glasa protiv.
Gotovo, zapravo potpuno sam siguran da postoje dokazi i za suprotno stajali[?]te, koji su jednako popra?eni podacima i zastupani od strane cijenjenih znanstvenika sa jo[?] cjenjenijih sveu?ili[?]ta.
Ja nemam vremena, a ni volje da se bavim time, tako da ne?u. Trenutno su mi stvari tipa; stambeno pitanje, egzistencijalno, ... te kako objasniti glupanima u Ministarstvu obrane da bi za prosperitet RH bilo bolje da ja ne idem u vojsku na prvom mjestu. S druge strane upravo mi to ne daje za pravo da te pobijam, pa ni to ne?u. Ali crv sumnje je tu i ti ga zapravo hrani[?] time [?]to ima[?] spreman odgovor ili repliku za svakoga.

Zato: Live long and prosper & good weather to You.
:uzdravlje:

e da
ovajonaj wrote:Sta da ti kazem, ti citas fantasy, SF ti nije realan ;)))
Naravno; svi ti svemirski brodovi, marsijanci, putovanja kroz vrijeme, laseri etc. 'Ko bi sve to pratio daj mi ?arobni ma? veliko Zlo i par pastira koji spa[?]avaju svijet Any day of the week & I'm a happy girl. Khm boy

:blob: :flower: :ocasion: :angel:
User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Unread post by ovajonaj »

Bahod wrote:zapravo potpuno sam siguran da postoje dokazi i za suprotno stajali[?]te, koji su jednako popra?eni podacima i zastupani od strane cijenjenih znanstvenika sa jo[?] cjenjenijih sveu?ili[?]ta.
pa ako ces tako vjerovati bez da provjeravas, sta da ti kazem, sretno u ganjanju dr.sc. naslova i daljnjoj znanstvenoj karijeri... :)

a za ilustraciju znanstvenog odgovora na posljednju (i dosad najfrapantniju) meteorolosku anomaliju, i sto ja mislim o njemu, pogledaj zadnji post na mom blogu (da se ne ponavljam ovdje) ; pa vidi sto sam mislis o samoj stvari i akademskom odgovoru..
Bahod wrote:Ali crv sumnje je tu i ti ga zapravo hrani[?] time [?]to ima[?] spreman odgovor ili repliku za svakoga.
ovo nisam skroz shvatio; ako ti se da, pojasni...?

inace, sretno s vojskom! :mrgreen:
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
User avatar
Bahod
The...
Posts: 1584
Joined: 02 Aug 2005, 21:37
Location: ZG
Contact:

Unread post by Bahod »

ovajonaj wrote:pa ako ces tako vjerovati bez da provjeravas, sta da ti kazem, sretno u ganjanju dr.sc. naslova i daljnjoj znanstvenoj karijeri... :)
hvala
P.S. a ti ba[?] zapeo na [?]kolovanje??
ovo nisam skroz shvatio;
ni ja, al eto tako je
inace, sretno s vojskom! :mrgreen:
Havala !! :uzdravlje:
User avatar
ovajonaj
Ewok
Posts: 21
Joined: 04 Nov 2005, 01:13
Location: amsterdam
Contact:

Unread post by ovajonaj »

Bahod wrote:P.S. a ti ba[?] zapeo na [?]kolovanje??
hahah :iconbiggrin: :iconbiggrin: :iconbiggrin: pa ne, al sam vidio to u tvom profilu pa mi bilo simpaticno :iconbiggrin:

cheers mate
:uzdravlje:
Imam toliko argumenata da se osjecam kao funkcija.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2852
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Unread post by Xaotix »

Evo, Kinezi ponovo zezaju metereologe :D

http://www.breitbart.com/news/2006/04/18/D8H2JMRG4.html
China Using Artificial Rain to Clear Dust
Apr 18 3:17 PM US/Eastern
By JOE McDONALD
Associated Press Writer

BEIJING

Beijing will use artificial rainmaking to clear the air after a choking dust storm coated China's capital and beyond with yellow grit, prompting a health warning to keep children indoors, state media said Tuesday.
The huge storm blew dust far beyond China's borders, blanketing South Korea and reaching Tokyo.
The storm, reportedly the worst in at least five years, hit Beijing overnight Sunday, turning the sky yellow and forcing residents to dust off and hose down cars and buildings.
Hospitals reported a jump in cases of breathing problems, state television said.
The government was preparing to seed clouds to make rain to clear the air, state TV said, citing the Central Meteorological Bureau. It did not elaborate, and the bureau refused to release more information.
Storms carrying chalky dust from the north China plain hit Beijing every spring, but newspapers said this week's was the heaviest since at least 2001. The Beijing Daily Messenger said 300,000 tons of sand and dust were dumped on the city Monday.
That was "definitely one of the most serious pollution days in Beijing," weather forecaster Yang Keming said, according to the China Daily newspaper. "Small children had better stay at home during such days."
The dust reached Tokyo on Tuesday, the first time that has happened in six years, said Naoko Takashina of Japan's Meteorological Agency. Dust from China was found in more than 50 locations throughout the country, she said.
The Japanese agency warned of reduced visibility but did not say any health dangers were expected.
In South Korea, a light layer of dust blanketed the country, but no ill effects were reported. Rain was forecast overnight Tuesday, and the weather bureau said it should clear the air.
The dust storms are expected to last through at least Wednesday in Beijing, neighboring Tianjin and a swath of north China stretching from Jilin province in the northeast through Inner Mongolia to Xinjiang in the desert northwest, the China Daily and other media said.
That region is home to hundreds of millions of people.
More storms were expected later in the week in Xinjiang and other parts of the northwest, according to news reports.
China's government has been replanting "green belts" of trees throughout the north in an effort to trap the dust after decades when the storms worsened amid heavy tree-cutting.
Last week, the western Xinjiang region was hit by its worst sandstorm in decades, which killed one person and left thousands stranded after sand covered railways and high winds smashed train and car windows.
Randomness is strong with this one!
Post Reply