kloniranje ljudi

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

kloniranje ljudi

za
18
75%
protiv
6
25%
 
Total votes: 24

User avatar
HAL9000
Ewok
Posts: 14
Joined: 27 Sep 2004, 21:32

kloniranje ljudi

Unread post by HAL9000 »

ba[?] me zanima [?]ta mislite o ovoj temi.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4030
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Unread post by Izitpajn »

Ja sam za parcijalno kloniranje, ali taj odgovor nije ponu?en pa...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

misliš kao..

..kloniranje cijelog ?ovjeka poradi duplikacije poradi ko zna kakvih perverzija..

ili

..kloniranje dijela ?ovjeka, npr. srca poradi zamjene postoje?eg, bolesnog srca..

(vjerojatno ima još koji ili, ali ovo je za sada ono što mi pada napmet)
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Link na Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona:

"Zabrana kloniranja ljudskog bi?a

?lanak 97.a

Tko postupa s ciljem stvaranja genetski istovjetnoga ljud­skog bi?a, kaznit ?e se kaznom zatvora od [?]est mjeseci do pet godina."
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Kloniranje - da - u cilju "uzgoja" vlastitih o[?]te?enih organa iz vlastitih mati?nih stanica... kloniranje preko haploidnih stanica da bi se dobila "jo[?] jedna" jedinka - NE!

Makar, osim genoma, ima jo[?] utjecaja koji oblikuju li?nost, zar ne... tako da je diskusija o istovjetnosti na pomolu (jer nije istovjetnost samo genetska...)
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ja bih rado ?uo [?]to ljudi misle o citiranoj zabrani...
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Dakle: U svijetlu novih otkri?a sa ve? kloniranim bi?ima (ovca Dolly mi pada na pamet) koja ima itekakvih problema sa zdravljem, o?ito da postupak kloniranja nije dovoljno usavr[?]en da bi se primjenjivao na ljudima ili njihovim organima.
Ĺ to se ti?e idealiziranog stanja, dakle, da ?e se "reproducirati" posve zdrava i funkcionalna jedinka - nemam ni[?]ta protiv. Mislim da je to ekvivalentno surogat majkama (ajde skoro) jer u oba slu?aja se poku[?]ava izvesti ne[?]to [?]to u prirodi nije izvodivo.
Ho?e li to bi?e biti istovjetno originalu - ne?e, jer mislim da socijalni moment ima itekakvog utjecaja na jedinku i stoga (osim ukoliko bi do[?]lo do "uzgoja" klonova, recimo kao u Star Worsima - u kontroliranoj okolini) bi svi ti ljudi bili razli?iti. Imali bi vi[?]e bliznaca (s ve?im razmakom u minutama, ovaj godinama :)) i ni[?]ta drugo.
Moralni aspekt takvog ?ina se moĹže koristiti kao argument samo u slu?aju da se klonirana jedinka smatra (i tako se postupa s njom) kao skupina rezervnih djelova, a ne kao Ĺživo bi?e.
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
User avatar
HAL9000
Ewok
Posts: 14
Joined: 27 Sep 2004, 21:32

Unread post by HAL9000 »

Izitpajn wrote:Ja sam za parcijalno kloniranje
jel pod parcijalno kloniranje mislis na kloniranje organa?
Dagi wrote:Zakon o izmjenama i dopunama kaznenog zakona
nisam znao da mi to imamo u nekom zaknu rje[?]eno. mislim da ?e se to s vremenom liberalizirati.
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Dren wrote:Moralni aspekt takvog ?ina se moĹže koristiti kao argument samo u slu?aju da se klonirana jedinka smatra (i tako se postupa s njom) kao skupina rezervnih djelova, a ne kao Ĺživo bi?e.
Osobno, moj je stav sljede?i: klonirana osoba treba imati jednak ustavno/pravni (sad da me lokalni pravnici ne popljuju) status kao i sve druge. Ista prava, duĹžnosti, obaveze, that kind of stuff.
A. Ziljak
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

lako za ustavno-pravne zavrzlame..
a jel eti?ki klonirati osobu?

do sad je bilo grozno ako su djeci, ne znam u osamnaestoj, rekli, gle ti nisi naš, nego si usvojen..

zamisli re? nekom, gle ti uop?e nisi svoj nego si ne?ija kopija.. zašto bi itko htio to napravit nekom drugom a kamo li sebi?!?
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

i danas je još uvijek "grozno" djetetu re?i "ti nisi naš" (što god to zna?ilo), ali re?i nekom "ti si ne?ija kopija" je meni u rangu sa re? nekom "ti si rezultat jednadžbe mene i tvoje majke (ili oca)"

mislim da nije toliki problem re?i nekome da je ne?iji klon, nego je ve?i problem što ?e svi njega gledati kao ne?ijeg klona

a što se ti?e eti?nosti samog kloniranja, meni osobno pada u istu kategoriju s umjetnom oplodnjom

jer ionako sama ?injenica da je osoba ne?iji fizi?ki klon ne povla?i za sobom da ?e se i razviti u istu osobu
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

ire wrote:zamisli re? nekom, gle ti uop?e nisi svoj nego si ne?ija kopija...
Ma lako za to, se sjecas filma "Momci iz Brazila"? Zamisli rec nekom, znas ti si ustvari Adolf Hitler. :?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Sandman wrote:a što se ti?e eti?nosti samog kloniranja, meni osobno pada u istu kategoriju s umjetnom oplodnjom
:shock: spi?les
jer ionako sama ?injenica da je osoba ne?iji fizi?ki klon ne povla?i za sobom da ?e se i razviti u istu osobu
of kors da ne.. no kakve bi posljedice - prije svega psihi?ke - mogle imati osobe koje su klonovi. svatko od nas teži za nekom individualnoš?u i jedinstvenoš?u.. koliko individualan i jedinstven možeš bit ako si ne?ija kopija? i jednojaj?ani blizanci znaju imati problema ako ih npr. roditelji neprestano isto obla?e, rade im iste frizure i sl. svatko želi imati svoj ja i razlikovati se od drugih na temelju vlastitih postignu?a i karakteristika. blizanac može re?i ja nisam moj brat/sestra. a što može re?i klon? ja nisam ja?

ne mora biti da bi klon i original bili iste osobe - jer na razvoj utjece i genetika kao podloga i drustveno okruženje kao sredstvo oblikovanja - ali ?injenica ostaje da se radi o jednom te istom ?ovjeku. nešto kao split personality - doslovce i potpuno.. :scratch: zamislite da nekog s poreme?ajem podvojene li?nosti poduplaju. 2 osobe a 60 li?nosti. e pa svašta..
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Unread post by Aranel »

MadDog wrote:Kloniranje - da - u cilju "uzgoja" vlastitih ošte?enih organa iz vlastitih mati?nih stanica... kloniranje preko haploidnih stanica da bi se dobila "još jedna" jedinka - NE!
Slažem se!
Ja bih rado èuo što ljudi misle o citiranoj zabrani...
ne da mi ju se ?itati :oops: sori lijena sam
Post Reply