kloniranje ljudi

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

kloniranje ljudi

za
18
75%
protiv
6
25%
 
Total votes: 24

Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

ire wrote:lako za ustavno-pravne zavrzlame..
Je, je... Nadaj se!
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

ire wrote:
Sandman wrote:a što se ti?e eti?nosti samog kloniranja, meni osobno pada u istu kategoriju s umjetnom oplodnjom
:shock: spi?les
ovo je billo više u smislu nastajanja ljudskog bi?a uz pomo? ljudske intervencije, osobno su mi svi ljudi isti bez obzira da li "nastali" prirodnim putem, umjetnom oplodnjom ili u budu?nosti možda kloniranjem

koliko individualan i jedinstven možeš bit ako si neèija kopija? i jednojajèani blizanci znaju imati problema ako ih npr. roditelji neprestano isto oblaèe, rade im iste frizure i sl.
budu?i da i sam radim u znanosti ponešto znam o ovom problemu, iako sam kemi?ar a ne geneti?ar, al baš kao što si rekla, jedojaj?ani blizanci imaju problema ne zato što su jednojaj?ani blizanci, nego zato što kao npr. u tvom primjeru ih roditelji isto obla?e ...

genetika tu ne igra nikakvu zna?ajniju ulogu, jer je po meni ljudsko tijelo samo nositelj ne?ije li?nosti ali je samo po sebi i ne odre?uje, i kao što kažeš na razvoj ne?ije osobnosti ?e najviše utjecati ljudsko okruženje i sposobnost i na?in da se s time nosi

ja ljude ne raspoznajem po tome tko je ?iji sin/k?er, brat/sestra ... nego po tome tko je kakva osoba

istina, klonovi bi samim time što su klonovi u društvu nosili stigmu da su ne?iji klonovi, i uop?e ih se ne bi promatralo kao individualne osobe nego u sklopu ?injenice da su klonovi, ali to je više problem društva nego znanosti, a sad da li znanost treba dovoditi društvo u situaciju da se uop?e mora izjašnjavati o takvim pitanjima je ve? jedna druga pri?a
User avatar
Dagon
The Q
Posts: 1044
Joined: 14 Jul 2004, 18:15
Location: Istria/R'lyeh

Unread post by Dagon »

Ja sam za kloniranje pojedinih stanica ili tkiva.

Nat
At last, the stars are finally right...
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

ali to je više problem društva nego znanosti, a sad da li znanost treba dovoditi društvo u situaciju da se uop?e mora izjašnjavati o takvim pitanjima je ve? jedna druga pri?a
je, al nemreš jedno odvojiti od drugog.. Znanost radi za Društvo, a Društvo prosu?uje treba li mu to što Znanost proizvede.. tako nekako ja to vidim.. nije neka produhovljena misao, al eto..

baš ?itam "Kontakt" i borim se sama sa sobom treba li pustit znanstvenike da rade što žele ili dozvolit društvu da njihov posao na neki na?in ako ne kontrolira onda barem nadzire..

sad sam off-topic :oops:
Instant Geek. Just Add Coffee.
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Ni[?]ta nije off-topic kad diskutiramo o ?OVJEKU.
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

ire wrote:ba[?] ?itam "Kontakt" i borim se sama sa sobom treba li pustit znanstvenike da rade [?]to Ĺžele ili dozvolit dru[?]tvu da njihov posao na neki na?in ako ne kontrolira onda barem nadzire...
"Drustvo"... ah, to je jedan tako divan pojam koji je tijekom dalje i (posebno) blize povijesti bio na prekrasne nacine zlorabljen. Ajde malo pojasni kome bi ti tocno dala da "kontrolira" ili "nadzire" znanstvenike?
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

ire wrote:
baš ?itam "Kontakt" i borim se sama sa sobom treba li pustit znanstvenike da rade što žele ili dozvolit društvu da njihov posao na neki na?in ako ne kontrolira onda barem nadzire..
ne, ne treba pustit znanstvenike da rade sto hoce, jer nema toga sto bolestan ume ne moze smisliti (bio taj um znanstveni ili ne)

ali isto tako smatram da ne treba zatirati neke stvari samo zato sto jedan aspekt te stvari moze nekome posluziti da napravi ogromno sranje(oprostite na izrazu)

dakle da se vratim na topic; sto se same tehnike kloniranja tice nisam protiv toga, ali isto tako smatram da se upotreba kloniranja ne bi trebala dozvoliti bas svakom idiotu kojem to padne na pamet
Last edited by Sandman on 02 Feb 2005, 10:42, edited 1 time in total.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Bojan wrote:
ire wrote:baš ?itam "Kontakt" i borim se sama sa sobom treba li pustit znanstvenike da rade što žele ili dozvolit društvu da njihov posao na neki na?in ako ne kontrolira onda barem nadzire...
"Drustvo"... ah, to je jedan tako divan pojam koji je tijekom dalje i (posebno) blize povijesti bio na prekrasne nacine zlorabljen. Ajde malo pojasni kome bi ti tocno dala da "kontrolira" ili "nadzire" znanstvenike?
IOW, who will controll the controllers?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Unread post by Ire »

Bojan wrote:Ajde malo pojasni kome bi ti tocno dala da "kontrolira" ili "nadzire" znanstvenike?
nisam rekla da bi, niti da bi trebalo.. samo se pitam.. nemam definiciju niti definirano jer to nije problematika koja me zaokuplja zadnjih deset godina mog intenzivnog istraživanja ?ovjeka i svemira, ve? misli koje mi jure glavom dok ?itam knjigu.. so, hold the attack on the innocent, please!
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Dren
Jedi Master
Posts: 247
Joined: 16 Jun 2004, 09:18
Location: Place shifting atm

Unread post by Dren »

Nema [?]anse da klon bude istovjetan orginalu, osim fizi?ki (a i to je relativno, zbog razlike u godinama)
Ukoliko se klonu kaĹže da je sin orginala, psihi?ki moment koji Ire navodi se potpuno negira. Normalno, fizi?ka istovjetnost moĹže dovesti do preispitivanja, ali mislim da smo sada samo u fazi naga?anja jer se svjetsko mi[?]ljenje o takvim stvarima rapidno mijenja (evo primjer katoli?kih sve?enika i celibata) i kloniranje u trenutku kad bude potpuno sigurno moĹžda i ne?e biti takav bauk.
Dalje, ako malo u?emo u spekulativnu znanost (recimo astrologiju) moĹžemo tvrditi da utjecaj planeta na ljudsku jedinku dovodi do situacije da nitko nije isti.

Ako Ĺželi[?] vidjeti "major" utjecaj znanosti na ljudsko dru[?]tvo mene je odu[?]evila novela Arthura C Clarka sa Stephanom Baxterom "the Light of Other Days" (iako pretpostavljam da ste to ve? ?itali)
if we learn from our mistakes then I'm getting a fantastic education
Aleksandar Ziljak
Ancient
Posts: 959
Joined: 09 Apr 2004, 18:42

Unread post by Aleksandar Ziljak »

Mislim, a koja se to sranya u [?]irem smislu mogu napraviti kloniranjem?

Mislim da se ne treba bojati novog Adolfa Hitlera u smislu njegovih eventualnih klonova (pod pretpostavkom da onomad u Berlinu nisu ba[?] sve skurili). Hitler i sli?ni su rezultat odre?enih dru[?]tveno-povijesnih okolnosti. To [?]to se te okolnosti mogu u manjoj ili ve?oj mjeri ponoviti, pa na scenu mogu iza?i neki novi hitleri (primijetiti malo slovo!) je druga stvar. Ali tvrdim da oni niti moraju biti, niti ?e biti klonovi Herr Reichskanzellara. Eto, koliko George W. li?i na Adolfa?

A ni strah da ?e netko klonirati vojske nije opravdan. Mislim, ho?ete u rat, osvajati svijet, OK? I sad idete klonirati svoje ibermen[?]e. I ?ekate dvadeset godina da do?u u optimalnu psihofizi?ku kondiciju (mi[?]i?i na maksimumu, mozak na minimumu) za sloĹžit od njih vojsku? Ma dajte, tko ?e ?ekati toliko dugo? Diktatori su obi?no nestrpljivi! Jednostavnije je lupiti op?u vojnu obavezu i idemo! Naravno, ako uop?e imate ljudskog potencijala... Ako ne, onda ste regionalna sila. Poput Hrvatske... :)

Druga je sad stvar ako si netko ide klonirati samog sebe da si onda u novo tijelo prebaci mozak/svijest/memorijsku matricu i tako si produĹži Ĺživot. E ali, tu bi onda na scenu trebala stupiti zagarantirana ljudska prava klona kao ?ovjeka. To [?]to si ljudi mogu s pravima obrisati rit, to je druga stvar.

A [?]to se ti?e psihi?kih traumi: A ko je mene pital Ĺželim li se roditi??? I kaj je s mojim traumama???
A. Ziljak
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Aleksandar Žiljak wrote:A što se ti?e psihi?kih traumi: A ko je mene pital želim li se roditi??? I kaj je s mojim traumama???
true, true, so true :crybaby:
User avatar
4/\/I)`/
Puppeteer
Posts: 145
Joined: 16 Apr 2005, 01:39
Location: Astralna špilja.
Contact:

Unread post by 4/\/I)`/ »

Koja je op?e svrha kloniranja nekog ljudskog bi?a osim ako se ne radi o medicinskim potrebama?
Da , ja sam za kloniranje za medicinske svrhe ali ni[?]ta vi[?]e od toga.
Trebalo bi uvesti jake zakonske restrikcije za tu temu. U pitanju je puno vi[?]e od lje?ni?ke etike.
Uostalom, nazovite me paranoikom, ali tko zna koliko se neovla[?]tenih kloniranja odvija nama iza le?a u nekim skrivenim tajnim labaratorijima ...nije istina da znanost to nije dosegnula. Uvijek se vi[?]e razvijala u zale?u nego kao ono [?]to je nama poznato i javno.
Doista ne shva?am te ljude koji Ĺžele klonovima sprije?iti normalan tijek stvari... npr. ako netko umre, to se doga?a svakome, prije ili poslije, ...za[?]to i?i protiv prirode i poku[?]avati vratiti ono [?]to se vjerojatno nikada doista ne?e mo?i nadoknaditi ? Ono [?]to to moĹže donijeti je samo trenutno olak[?]anje a treba biti spreman i nositi se sa posljedicama... :stop:
Nakon sto smo transhumirali Velebitom, susreli smo se oci u oci groznom transgresijskom diskrepancijom, kojeg li akcidenta! Zbog horibilnog gigantizma imisije nodalnih tiranopolisa , ekocid je bio negligentno neizbjezan...
User avatar
Zeljko
Ancient
Posts: 770
Joined: 31 Mar 2005, 22:39
Location: Sarajevo
Contact:

Unread post by Zeljko »

ja od srednje [?]kole i preko faxa skupljam dlake s kose prelijepih mi prijateljica i otvoreno im govorim razlog za[?]to to ?inim :angel:

ZA KLONIRANJE
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to hell, because through that gateway evil will invade the world.
Post Reply