Nature strikes back

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Nature strikes back

Unread post by Indigo Montoya »

Jel' se to samo meni ?ini ili zemaljska klima malo po malo odlazi kvragu? Gledam ove vijesti o poplavama u sjevernoj i južnoj americi i sve mi govori kako Emmerichov "Dan Poslije" nije tek bedasta hollywoodska zabava...

Kontao sam malo i ako se stvarno ostvare najave o podizanju razine mora zbog globalnog zatopljenja (il' otopljenja kako vam drago) ?etvrtina mog primorskog gradi?a biti ?e pod vodom a ja ?u svoju barku uskoro mo?i vezati, ne na rivi nego pred ku?om (stanujem naime na brdašcu nešto dalje od centra) !
:blob:
Image
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Re: Nature strikes back

Unread post by Bojan »

Indigo Montoya wrote:Jel' se to samo meni ?ini ili zemaljska klima malo po malo odlazi kvragu? Gledam ove vijesti o poplavama u sjevernoj i juĹžnoj americi i sve mi govori kako Emmerichov "Dan Poslije" nije tek bedasta hollywoodska zabava...
Pa, ?ini mi se da obje amerike oduvijek imaju vi[?]e vremenskih nepogoda nego Europa.
Mislim da se pri?a Connie Willis iz zadnje Future puno suptilnije bavi istom temom kao i "Prekosutra". Dakle, klimu jo[?] uvijek ne poznajemo dovoljno da bismo iznosili katastrofi?na predvi?anja za blisku budu?nost (niti "sve je super" predvi?anja kakva financira naftna industrija). Ali da smo promijenili klimu na gore - jesmo.
Indigo Montoya wrote:Kontao sam malo i ako se stvarno ostvare najave o podizanju razine mora zbog globalnog zatopljenja (il' otopljenja kako vam drago) ?etvrtina mog primorskog gradi?a biti ?e pod vodom a ja ?u svoju barku uskoro mo?i vezati, ne na rivi nego pred ku?om (stanujem naime na brda[?]cu ne[?]to dalje od centra)!
Eto, moĹžda ?e[?] uskoro Ĺživjeti u centru :iconbiggrin:.
User avatar
Alien2dio
Pa'u 10. razine
Posts: 487
Joined: 08 Oct 2003, 13:48
Location: SB
Contact:

Unread post by Alien2dio »

Najuspjesnija turisticka sezona je pred nama. Zasto gubiti vrijeme putujuci na more kad vec ove godine more dolazi na vasa vrata!

Mogu vam reci da se mi slavonci uzurbano pripremamo te ucimo dalmatinse obicaje i kuhinju. Uz male modifikacije naravno. Slanina na gradele, kulen na leso i guska u maslinovom ulju.
Nije nam jasan onaj E i sto su kacavida a sto kukuman, ali do ljeta smo na konju (pardon tovaru).
(When Lisa asks him about recycling)
Mr. Burns: Oooh, so Mother Nature needs a favor?! Well maybe she should have thought of that when she was besetting us with droughts and floods and poison monkeys! Nature started the fight for survival, and now she wants to quit because she's losing. Well I say, hard cheese
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Panonsko more...

Uzgred, neki dan akademik Paar pri?a na televiziji kako su zatopljenja i zahla?enja ionako cikli?ka pojava, a ljudi tu ba[?] i ne utje?u. Eh sad, ne mogu garantirati [?]to je ak. Paar to?no rekao, jerbo nisam gledao tu emisiju, ve? su mi je prepri?avali, no nekako ne vjerujem da ga financira INA. A opet, kaj zna[?]... Jedna od ?lanica Povjerenstva vlade RH za klimatske promjene (to uistinu postoji!) je direktorica u INA-i.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Ovo je zanimljiv grafikon na tu temu:

http://www.hyperhistory.com/online_n2/c ... chart.html
User avatar
Aranel
Pa'u 10. razine
Posts: 466
Joined: 05 Oct 2003, 15:20
Location: Istočna Anarhija
Contact:

Re: Nature strikes back

Unread post by Aranel »

Indigo Montoya wrote: a ja ?u svoju barku uskoro mo?i vezati, ne na rivi nego pred ku?om
kako stvari stoje ?ini se da ?u i ja mo?i barku vezati pod prozorom....
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

Dagi wrote:Uzgred, neki dan akademik Paar prica na televiziji kako su zatopljenja i zahladjenja ionako ciklicka pojava, a ljudi tu bas i ne utjecu
Paar je djelomicno u pravu. Mi smo zaista trenutno u razdoblju prirodnog zatopljenja. Problem je sto ono trenutno ide brze od normalnog i vjerojatno nece poceti zahladjivati kad bi trebalo.
Aranek wrote:Zasto gubiti vrijeme putujuci na more kad vec ove godine more dolazi na vasa vrata!
Ne panicari. Oni podaci koji su govorili o podizanju razine mora za 55 metara kad se otope polarne kape su dokazano netocni. Zapravo se radi o 5.5 metara (na polovima jednostavno nema dovoljno leda za 55m). Neki zbunjeni znanstvenik je prije 30ak godina zaboravio na decimalnu tocku. Doduse, 5.5 metara je i dalje puno, ali Panonsko more ipak nema sanse. (zapravo ni s 55m ne bi imalo sanse... Gorski Kotar i Bosna su ipak visi od 55m).
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Dagi »

Zagreb je prosje?no na koti cca. 118 m.
BerislavLopac
Ancient
Posts: 503
Joined: 27 Jun 2004, 19:05
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by BerislavLopac »

Za Panonsko more bi nam trebalo dvjestotinjak metara. A Gorski kotar i Bosna tu ne igraju nikakvu ulogu, jedini bitan faktor je Djerdap.
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Misli[?] - ?erdapski tjesnac, drugi Gibraltar?

Pa onda Rivijera otoka Kalnika. IstraĹžite podmorske svjetove VaraĹždina!
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Indigo Montoya
Ancient
Posts: 605
Joined: 25 Mar 2004, 13:12
Location: Out of my mind
Contact:

Unread post by Indigo Montoya »

MadDog wrote:Misliš - ?erdapski tjesnac, drugi Gibraltar?

Pa onda Rivijera otoka Kalnika. Istražite podmorske svjetove Varaždina!
LOL... zvu?i kao dobar materijal za pri?u .... :blob:
Image
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Unread post by MadDog »

Da, jo[?] da ju imam vremena napisati.... barem ne[?]to sli?no tome...
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Bojan
Puppeteer
Posts: 136
Joined: 16 Dec 2003, 03:47
Location: Zagreb
Contact:

Unread post by Bojan »

BerislavLopac wrote:Za Panonsko more bi nam trebalo dvjestotinjak metara. A Gorski kotar i Bosna tu ne igraju nikakvu ulogu, jedini bitan faktor je Djerdap.
Kako ne igraju nikakvu ulogu? I da more poraste 200 metara, Gorski kotar i bosanska brda bi blokirali more. Ne?
User avatar
Sandman
Ancient
Posts: 746
Joined: 28 Oct 2004, 09:26
Location: Republika P

Unread post by Sandman »

Bojan wrote:
BerislavLopac wrote:Za Panonsko more bi nam trebalo dvjestotinjak metara. A Gorski kotar i Bosna tu ne igraju nikakvu ulogu, jedini bitan faktor je Djerdap.
Kako ne igraju nikakvu ulogu? I da more poraste 200 metara, Gorski kotar i bosanska brda bi blokirali more. Ne?
Gledaš na krivu stranu, Panonija spada pod Crnomorski sliv. Daklem od tud bi došlo more.
Post Reply