Mašina položila Turingov test!

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Mašina položila Turingov test!

Unread post by Xaotix »

Izgleda da imamo prvi program koji je položio Turingov test:
http://www.reading.ac.uk/news-and-event ... 83836.aspx
An historic milestone in artificial intelligence set by Alan Turing - the father of modern computer science - has been achieved at an event organised by the University of Reading.

The 65 year-old iconic Turing Test was passed for the very first time by supercomputer Eugene Goostman during Turing Test 2014 held at the renowned Royal Society in London on Saturday.

'Eugene', a computer programme that simulates a 13 year old boy, was developed in Saint Petersburg, Russia. The development team includes Eugene's creator Vladimir Veselov, who was born in Russia and now lives in the United States, and Ukrainian born Eugene Demchenko who now lives in Russia.

The Turing Test is based on 20th century mathematician and code-breaker Turing's 1950 famous question and answer game, ‘Can Machines Think?'. The experiment investigates whether people can detect if they are talking to machines or humans. The event is particularly poignant as it took place on the 60th anniversary of Turing's death, nearly six months after he was given a posthumous royal pardon.

If a computer is mistaken for a human more than 30% of the time during a series of five minute keyboard conversations it passes the test. No computer has ever achieved this, until now. Eugene managed to convince 33% of the human judges that it was human.

This historic event was organised by the University's School of Systems Engineering in partnership with RoboLaw, an EU-funded organisation examining the regulation of emerging robotic technologies.
Zanimljivo, program ima "karakter" klinca iz Odesse (i ime: Eugene Goostman), kako bi se maknula pažnja s nesavršenog engleskog i opravdalo neznanje tekućih događanja u Velikoj Britaniji.
A mi smo mislili da je Sirius Cybernetics Corporation i "Genuine People Personalities" samo zezancija Douaglasa Adamsa...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Mašina položila Turnigov test!

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Izgleda da imamo prvi program koji je položio Turingov test:
http://www.reading.ac.uk/news-and-event ... 83836.aspx
Nisu ga dovoljno dobro ispitivali. ;)

Enivej, čak i da taj program doista jest prošao Turingov test, osobno sam sklon objašnjenju / tumačenju Kineske sobe.

Za one koje zanima kako je Kineska soba obrađena u SF-u, preporučam Blindsight Petera Wattsa. Ako se dobro sjećam, taj roman se može besplatno & legalno preuzeti s autorovih stranica.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Mašina položila Turingov test!

Unread post by Xaotix »

Gle, imaš i drugu školu mišljenja koja se pita što je drugo priručnik iz Kineske sobe, nego li znanje koje jedinka ima (tj. cijela soba, na kraju krajeva soba se može smatrati jednom od osoba u razgovoru).

Međutim mislim da je ovdje bitnije što je Turing namjeravao sa svojim testom. Ideja nije bila dokazati da mašine misle, nego dokazati da mašine mogu oponašati ljude i njihov proces razmišljanja. To je daleko od inteligencije, ali ako posložiš oponašanje kako spada, onda je to dovoljno dobro za primjenu... :kava: Mislim, kakva je razlika?

Čak i da smisle ne znam kakav test za dokaz da li mašine misle i da su svjesne, na kraju ćeš uvijek morati uvjeriti filozofe, koji se još nisu složili niti oko toga što je svijest kod čovjeka. A to je višestruko zaguljenije nego li složiti mašinu koja misli.
Brumiko wrote:Nisu ga dovoljno dobro ispitivali. ;)
Pa, vrag je u detaljima, tu si u pravu :) Zadatak je bio "preživjeti" pet minuta razgovora. Kurzweil je postavio teže zahtjeve za svoju verziju Turingovog test. Da biu položila, mašina mora 2 od 3 čovjeka uvjeriti da je čovjek nakon 3 sata razgovora.
Zaguljenije.


Inače, kod literarno filmskih primjera, meni je druga stvar na pameti bila Short Circuit, u kojem Steve Gutenberg dokazom svjesnosti smatra spontanu emocionalnu reakciju, i dobija je od robota pokazujući mu Rorschahovetestove i pšričajućimu viceve o Svećeniku i rabinu.
Hej.. 80-te :D

A prva stvar koja mi je pala na pamet je bilo ovo.
Tko ne zna za A.L.I.C.E i Elizu, neka Googla chatbotove...

(Blindsight mi je negdje u Za Pročitat listi, taman na rubu dohvatljivog horizointa, koji mi stalno izmiče :lol:)
Randomness is strong with this one!
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Mašina položila Turingov test!

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Međutim mislim da je ovdje bitnije što je Turing namjeravao sa svojim testom. Ideja nije bila dokazati da mašine misle, nego dokazati da mašine mogu oponašati ljude i njihov proces razmišljanja. To je daleko od inteligencije, ali ako posložiš oponašanje kako spada, onda je to dovoljno dobro za primjenu... :kava: Mislim, kakva je razlika?
S time se slažem. Bilo bi interesantno imati robote ili računala u rangu... gama i beta simulacije, što b'rek'o Reynolds u Revelation Space univerzumu (alfe se raspadnu prije ili poslije, osim možda jedne-dvije).

No, mislim da stvar nije tako jednostavna tj. da AI-entuzijasti olako prelaze preko toga da živi organizmi, pa i čovjek, nisu modularni. Nisu modularni ni u kojem smislu:
  • Nisu genetički modularni jer geni kodiraju kemikalije, a ne funckionalnosti. Kako reče akademik Zaharov: "There are no genes for trunk." ;)
    Tijelo i um (ili duša, kako ti drago) također nisu razdvojivi, što s filozofskog stanovišta s kojim se apsolutno slažem jako lijepo obrazlaže Hubert Dreyfus.
Drugim riječima, "pravi" AI bi trebao imati tijelo... nekakvo.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mašina položila Turingov test!

Unread post by Milena »

I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2843
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Mašina položila Turingov test!

Unread post by Xaotix »

Mislim da ću se nakon svega ipak posuti pepelom po glavi :)

Da su pravi, sad bi uzeli nekog klinca iz Odesse, malog Aljošu, i pustili suce da se dotipkavaju i s njim i s Goostmanom. Pa nek se vidi čija mama je tvornica čipova.
Randomness is strong with this one!
Post Reply