Pravi Dimni prsten u nastajanju

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Nog »

Jedan od meni najdražih svijetova možda u nastajanju:
http://hubblesite.org/newscenter/archiv ... s/2010/21/
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Brumiko »

Nog wrote:Jedan od meni najdražih svijetova možda u nastajanju:
http://hubblesite.org/newscenter/archiv ... s/2010/21/
Nažalost, ipak neće biti stoga što je matična zvijezda toliko blizu da svaki zametak dimnog prstena odmah biva raznesen u svemir. Inače, za tu klasu planeta postoji već i prijedlog klasifikacijskog naziva: Chthonian planet. Za taj konkretni planet u predložen je i naziv - Oziris. Malo "slikovitih" podataka o Ozirisu, za sada ipak suhoparno nazvanome HD 209458 B može se vidjeti ovdje (stranice Extrasolar.net pokojnoga Johna Whatmougha).

Inače, oduvijek me zanimalo može li Dimni prsten kakvog je opisao Niven doista postojati? Kolika je naprosto dugoročna stabilnost takve strukture i da li bi uopće mogla nastati? Naime, iako većina zračenja neutronske zvijezde slijedi silnice njenog magnetskog polja - dakle, oslobađa se uzduž magnetnih polova, nisam baš siguran da li bi ono bilo tako zanemarivo na magnetnom ekvatoru...?
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Nog »

Nisam ni mislio doslovno. Čini mi se da je prije par godina bio jedan članak o mogućnosti nastajanja dimnog prstena, sa zaključkom da je moguć do razine plinskog torusa, ali da nije vjerojatno da bi dogurao do gustoće normalne atmosfere, te da nije stabilan na duže od par miliona godina ( ništa od života ). Ipak ideja je i dalje odlična.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Brumiko »

Nog wrote:Nisam ni mislio doslovno. Čini mi se da je prije par godina bio jedan članak o mogućnosti nastajanja dimnog prstena, sa zaključkom da je moguć do razine plinskog torusa, ali da nije vjerojatno da bi dogurao do gustoće normalne atmosfere, te da nije stabilan na duže od par miliona godina ( ništa od života ). Ipak ideja je i dalje odlična.
Ovdje su zamislili Dimni prsten, ali kao umjetno održavanu tvorevinu. Kaj se tiče pak Nivenovih romana smještenih u Dimni prsten, moram priznati da mi je taj serijal...hmmm...dosadan. Nije niti približno na razini Prstensvijeta.
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Izitpajn »

Misliš Prstena?
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Brumiko »

Izitpajn wrote:Misliš Prstena?
Aha.
U biblioteci Centaur, od kuda i pročitah sve što sam pročitao od Nivena, su to preveli kao Prstenasti svet. Inače, ubi me, ali imam prilično nizak prag tolerancije na "opisne" prijevode, čak i tako benigne poput Prstenastog svijeta.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Brumiko »

Baj d vej, ovdje smo već raspravljali o Dimnome prstenu.
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Pravi Dimni prsten u nastajanju

Unread post by Nog »

Brumiko wrote:
Nog wrote:Nisam ni mislio doslovno. Čini mi se da je prije par godina bio jedan članak o mogućnosti nastajanja dimnog prstena, sa zaključkom da je moguć do razine plinskog torusa, ali da nije vjerojatno da bi dogurao do gustoće normalne atmosfere, te da nije stabilan na duže od par miliona godina ( ništa od života ). Ipak ideja je i dalje odlična.
Ovdje su zamislili Dimni prsten, ali kao umjetno održavanu tvorevinu. Kaj se tiče pak Nivenovih romana smještenih u Dimni prsten, moram priznati da mi je taj serijal...hmmm...dosadan. Nije niti približno na razini Prstensvijeta.
Meni je serijal sasvim OK, ali ono što me je njemu najviše privuklo je sam Dimni prsten i njegova ekologija.
Navigare necesse est, vivere non est necesse
Post Reply