Mišak vs znanost

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Mišak vs znanost

Unread post by Ire »

Instant Geek. Just Add Coffee.
Tomislav Sakic
The Q
Posts: 1042
Joined: 24 Nov 2004, 11:36
Location: Zagreb
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Tomislav Sakic »

Mislim da je polemika bespredmetna jer se emisija zove NA RUBU ZNANOSTI.

Dakle, emisija je NA RUBU. I to ZNANOSTI. Dakle, nitko ne kaže da je o znanosti, nego o njezinim rubovima. I logično je da je u redakciji za znanost jer je o rubovima ZNANOSTI. Ne postoji redakcija za rubne emisije. A i po zdravoj logici, emisija npr. o zadnjoj sekti ili kultu ide u religijsku redakciju.

No, kako to kod nas biva, kako je religijska redakcija godinama pod religijom podrazumijevala katoličanstvo, tako i znanstvenici misle da znanstvena redakcija treba snimati samo njihovu znanost, a još slabije razumiju materinski jezik pa ne mogu shvatiti da je nešto što se zove "NA RUBU znanosti" emisija o rubovima znanosti.
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Ire »

da ali je emisija toliko na rubu znanosti da nekad sa znanošću ima veze jedino u naslovu :zubo:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Milena »

Meni je najveći problem što sad u Krešinu obranu ustaju i razni ljudi koji smatraju da ono što on prezentira jest ozbiljna znanost, a inače u slobodno vrijeme vjeruju u masonerijske zavjere i protive se cijepljenju protiv ospica jer uzrokuje autizam. Što su gospoda čisti znanstvenici mogli i pretpostaviti, da su razmišljali o još nečemu osim o svome povrijeđenom dostojanstvu. :kava:
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Izitpajn »

To što se emisija zove "Na rubu znanosti" ne mora značiti da sa znanošću ima ikakve veze, pa makar i rubne.

A nije riječ o povrijeđenom dostojanstvu nego o tome da ljudi jesu glupi i neobrazovani, ali onda bi valjda javna televizija trebala bar težiti tome da stvar malo pogura u pozitivnom smjeru, a ne ih još više zaglupljivati.
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by jbt »

what izitpajn said
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Xaotix »

Izitpajn wrote:A nije riječ o povrijeđenom dostojanstvu nego o tome da ljudi jesu glupi i neobrazovani, ali onda bi valjda javna televizija trebala bar težiti tome da stvar malo pogura u pozitivnom smjeru, a ne ih još više zaglupljivati.
Tko će im onda gledati sve one Farme, Talente, i ostale Hit-parade?
Moram im ja poslati otvoreno pismo da sve to maknu iz zabavnog programa, ali nemam pojma kamo bih ga preselio, osim možda u dokumentarni. Žao mi je Đele... :zubo:

S jedne strane Vinković je u pravu. Mediji promoviraju svakakve gluposti kao znanstveno dokazane istine, i svakave šuše kao autoritete, ponekad zbog gledanosti, ponekad zbog toga jer sam nemaju pojma. Prosječni konzument medija je nažalost, glup ili neobrazovan ili oboje, te guta sve što mu ponude kao živu istinu.
I upravo zato bi negdje trebalo postaviti granicu.

S druge strane, Mišak je u početku zaista imao teme koje su bile na rubu pravih znanosti. No izgleda da se ispucao, jer većina emisija koje sam vidio i o kojima sam slušao u najmanje zadnjih godinu dana se vrte oko teorija zavjere i sličnih nebuloza.

S treće strane, ispast će da je svo ovo dizanje prašine izvrstan Mišakov potez. Sad ispada da su ga, sirotog, napali zli znanstvenici koji žele ugušiti tračak slobode u emisiji koja otkriva zle urote establishmenta. Dobar dio ljudi ionako misli da je Vinković tražio ukidanje ili zabranu emisije (nisu u stanju pročitati informaciju i razumjeti je). Mišak ispada moralni pobjednik, kontroverzni skeptik i povećat će si gledanost.

Evo još jednog osvrta na tu temu koji podržava Vinkovića. Bacite oko na komentare, i pobrojite gluposti...
Randomness is strong with this one!
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:Evo još jednog osvrta na tu temu koji podržava Vinkovića. Bacite oko na komentare, i pobrojite gluposti...
Suzdržao sam se. Premlad sam za čir na želucu.
User avatar
Makovnjacha
Puppeteer
Posts: 122
Joined: 30 Dec 2008, 18:14
Location: oko Zagreba

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Makovnjacha »

Ja nisam, pa sad patim od bolova :pale:
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Izitpajn »

Nisi se suzdržala ili nisi premlada? :D
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Milena »

Na stranu komentari, ali otkad to ACC nije bio znanstvenik? Kao što kaže sam čovjek u članku, wikipedija je samo jedan klik daleko... :x
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:A nije riječ o povrijeđenom dostojanstvu nego o tome da ljudi jesu glupi i neobrazovani, ali onda bi valjda javna televizija trebala bar težiti tome da stvar malo pogura u pozitivnom smjeru, a ne ih još više zaglupljivati.
Sad, to je točno. Naravno, u (teoretski) dobro obrazovanom društvu, emisija kao što je NRZ bi stvarno i bila obrazovna, utoliko što bi ljudima otkrivala i neka rubna područja koja su nedovoljno istražena, ili su možda nekad bila istraživana pa su onda odbačena, gdje bi bilo interesantno vidjeti zašto su odbačena. No očito je da su našem društvu u obrazovnom programu potrebne emisije koje će tumačiti osnove osnovnih osnova, i to ja-ko po-la-ko, kratkim riječima i s puno sličica.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Izitpajn »

Tko je ACC?

Što se tiče televizije, u principu nemam ništa protiv samih tema, ali ako se obrađuju kritički. Međutim, Mišak to nije radio - doveo bi gosta u studio i pustio ga da laprda bez trunke kritičkog razmišljanja. Njegova emisija nije obrazovna i objektivna - čak ni u smislu da ti kaže "postoji to, to i to, ovo su dokazi za, ovo su dokazi protiv" - nego tendenciozna i propagandistička.
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Mišak vs znanost

Unread post by Milena »

Izitpajn wrote:Tko je ACC?
Arthur C. Clarke. Sori, nije mi palo na pamet da nije transparentno...
Što se tiče televizije, u principu nemam ništa protiv samih tema, ali ako se obrađuju kritički. Međutim, Mišak to nije radio - doveo bi gosta u studio i pustio ga da laprda bez trunke kritičkog razmišljanja. Njegova emisija nije obrazovna i objektivna - čak ni u smislu da ti kaže "postoji to, to i to, ovo su dokazi za, ovo su dokazi protiv" - nego tendenciozna i propagandistička.
Pa sad, i to je u velikoj mjeri točno. Moram priznati da sam ga u zadnje vrijeme dosta slabo pratila -- imam dojam da je možda došlo do zamora materijala, preskakanja morskog psa, što li već, pa je razina pala.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
Post Reply