Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
nelchee
Pa'u 10. razine
Posts: 375
Joined: 06 Apr 2007, 09:46
Location: Avalon
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by nelchee »

Reality show na Marsu: Nizozemci šalju astronaute na jednosmjerno životno putovanje
NIZOZEMSKA tvrtka Mars One planira započeti kolonizaciju Marsa i to do travnja 2023. godine. Prije masovne kolonizacije, započet će pripremu prvih četvero ljudi koji će tamo i otići. Astronauti za Mars svoju obuku započet će sljedeće godine, a naravno, tvrtka od cijelog događaja želi napraviti reality show koji će privući masovnu publiku što bi im u konačnici, ako projekt uspije, donijelo i veliki novac.

Ideja se učinila fantastičnom i Paulu Romeru, koji je pomaknuo granice televizijske produkcije svojim projektom TV realityja, "Big Brother". "Ovi ljudi to čine tako jednostavno zato jer razmišljaju izvan okvira, a ideja o jednosmjernom putovanju čini mi se istovremeno pretjerana i uzbudljiva", izjavio je.

Sam reality show bit će i izvor financiranja cijelog projekta koji će se na televizijama prenositi od samog početka i treninga astronauta. Kad dospiju do Marsa, dočekat će ih nastambe opremljene za život, a plan je da tamo ostanu živjeti i raditi do kraja života. Dvije godine nakon što odu tamo, pridružit će im se i ostatak ekipe kako bi se polako počela stvarati zajednica, piše na njihovoj službenoj stranici Mars-one.com.

"Mars One je jedna iznimna i hrabra inicijativa ljudi koji imaju viziju i maštu. Ovaj projekt čini mi se kao jedini ostvariv način da čovječanstvo ispuni svoj san o migraciji u svemir", izjavio je profesor doktor Gerard 't Hooft, dobitnik Nobelove nagrade.

Osnivači korporacije koja planira selidbu ljudi na Mars i širenje postojanja ljudske rase su: Bas Lansdorp, Arno Wielders, Bryan Verstaag i Suzanne Flinkenflogen.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Belzebubbles »

ako ovo uspije, neoliberalizam će skakati od sreće. Da se jedan takav složen projekt, očigledno važan za čitavo čovječanstvo, uspije izvesti iz čisto privatnog sektora.
doduše, čini mi se da bi im iznimno važno bilo provesti neki transparentni sustav financiranja. Tipa, da puk može vidjet u što se ulažu novci, gdje to ide, ovo ono.
Još jedno zanimljivo pitanje je - čiji je Mars?
Ili Mjesec? U to nikada nisam ulazio, ali čini se prilično važnim za ovakvu misiju.
Isto mi se čini da će morat nać alternativne izvore para, nekako mi se čini SFoidnim da bi put do Marsa mogao financirat reality show. Ili ja podcjenjujem zaradu koju su Nizozemci izvukli iz Big Brother franšize.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Xaotix »

Hmmmm :scratch:
Meni to malo vuce na publicity stunt. Ne znam samo kolko ce im trajati gledanost ako se astronauti ne pohvataju barem negdje do pola puta.
Sto se ostalog tice, imaju u ekipi par ljudi koji su vec kontemplirali o kolonizaciji Marsa pa se tu kolko tolko pokrivaju, iako mi imaju par upitnih detalja, recimo rover koji ce traziti lokaciju za koloniju. Taj ce se navoziti... :lol: Rover Opportunity je u svojih 8 godina na Marsu presao samo 34 km.
Randomness is strong with this one!
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Milena »

Vjerojatno je teško ne podcijeniti zaradu od BB franšize -- nemojmo zaboraviti da je baš kao franšiza prodana po cijelom svijetu, a i to se plaća.

Kaj se tiče toga čiji je, Mjesec službeno nije ničiji, tj. neutralan je teren, to je sređeno međunarodnim ugovorom 1967. Stvar se zove Outer Space Treaty, a potpisalo ga je 60 i nešto zemalja, i određuje da se na Mjesecu i drugim nebeskim tijelima te općenito u svemiru (ne računajući Zemlju, obviously) ne može uspostaviti nacionalni suverenitet ni jedne (zemaljske) nacije.
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Belzebubbles »

a prava eksploatacije resursa i to sve?
..
mislim, koji je smisao istraživanja nečeg, ako ne možeš na to mjesto postavit rudarsku ili kakvu god već koloniju
nije ni kolumbo išao okolo iz sprda i dosade.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by niniane »

Ovo zvuči kao Trumanov show na Marsu... :lol:

zanima me samo tko će, kako i s kojim parama sagraditi tu koloniju u kojoj bi to četvero sretnika trebali biti. Pošto u toliko godina svemirskog programa nema ni k od kolonije na Mjesecu (ili Marsu, kad smo već kod toga), ovo mi se čini pukom fantazijom.
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Milena »

A gle, tu ti je pdf pa čitaj...
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by LordShaper »

Zvuči kao pitch za nešto u duhu Virtuality :zubo: :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Brumiko »

Belzebubbles wrote:a prava eksploatacije resursa i to sve?
..
mislim, koji je smisao istraživanja nečeg, ako ne možeš na to mjesto postavit rudarsku ili kakvu god već koloniju
nije ni kolumbo išao okolo iz sprda i dosade.
Kojih resursa? :)

Oke, u Mjesečevoj kori ima helija-3, što je jedini resurs koji mi pada na pamet da je potencijalno vrijedan, a vrlo rijedak na Zemlji. Za to ti trebaju automatizirana postrojenja na Mjesecu ili Merkuru. Mjesec je očito jeftinije rješenje, za sada znatno, a u budućnosti možda tek neznatno. Druga opcija, uvijek skuplja, bi bile nekakve lebdeće, balon-tvornice na vanjskim palentima.

Par automatiziranih postrojenja s nešto sitno ljudske posade može riješiti veći dio potreba čovječanstva za helijem-3. Vidi film Moon (ili moju nadasve genijalnu :zubo: spojlerastu recenziju tog filma ovdje) Mjesec, Merkur, vanjski planeti... preveliko područje da bi moglo doći do trvenja oko resursa. Vjerojatno bi se dopunama ugovora kojeg spominje Milena riješilo i to pitanje, recimo na način da nekakvo UN-oliko tijelo dodjeljuje koncesija nacijama ili savezima, koji pak dodjeljuju koncesije tvrtkama. Nešto slično kao za internetske domene. Neće biti pravedno, ali će biti daleko bolje od ratovanja.

Inače, što se tiče "neoliberalizma" (boktemazo, trenutno nemamo niti liberalizam, a kamo li neoliberalizam, al'nema veze) i osvajanja Mjeseca, apsolutno preporučam Heinleinovu priču The Man Who Sold The Moon. Pregenijalno.
User avatar
Belzebubbles
Ancient
Posts: 840
Joined: 16 Feb 2007, 00:52
Location: zgri

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Belzebubbles »

oke, čini se da je taj Space Treaty nadležan za navedeno pitanje. Stoji sljedeće:
Article I
The exploration and use of outer space, including the Moon and other celestial
bodies, shall be carried out for the benefit and in the interests of all countries,
irrespective of their degree of economic or scientific development, and shall be the
province of all mankind.
Outer space, including the Moon and other celestial bodies, shall be free for
exploration and use by all States without discrimination of any kind, on a basis of
equality and in accordance with international law, and there shall be free access to
all areas of celestial bodies.

There shall be freedom of scientific investigation in outer space, including the
Moon and other celestial bodies, and States shall facilitate and encourage international
cooperation in such investigation.

Article II
Outer space, including the Moon and other celestial bodies, is not subject to
national appropriation by claim of sovereignty, by means of use or occupation, or
by any other means.
Dakle, ovo odgovara na moje pitanje o vlasništvu nad Mjesecom i valjda eksploataciji. Glede vlasništva, ovo bi reklo da je svačiji i ničiji (ako se ne varam, nešto je slično i u slučaju Antarktike?). Po ovome, ako bi netko eksploatirao, morao bi to dijeliti s čitavim čovječanstvom.

Ali, nekako mi se čini da to ne može funkcionirati. U ovome obliku, barem. Kod Antarktike trenutačno funkcionira jer je izvan interesa. Ali ovo mi se čini naivnim i dosta maglovitim.
User avatar
LordShaper
The Q
Posts: 1063
Joined: 02 Jan 2008, 14:15

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by LordShaper »

Pa i jest naivno i maglovito. Kad se nađe nešto iskoristivo i isplativo, onda će se povesti rasprava između bitnih igrača, tj. svjetskih velesila koje u tom trenutku budu drmale i mogle iskoristiti te resurse.

Mislim, sure, Amerima sigurno nije drago da im se tamo neki Rusi ili nedajbože Kinezi sad spremaju šetati gore po Mjesecu (ipak je njihov Neil bio prvi gore) ili još gore da se trajno nasele :lol:
Proud member of "Ireini najdraži ne-purgeri"

...and then Buffy staked Edward. The End
User avatar
jbt
Mrgud
Posts: 889
Joined: 13 Jul 2005, 11:16
Location: Zg, Ri, Vž
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by jbt »

@brumiko
ne radi ti link kojeg si postao, na tvoju recenziju Moona.
Blood for the Blood God!!

engi
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Brumiko »

jbt wrote:@brumiko
ne radi ti link kojeg si postao, na tvoju recenziju Moona.
Radi. Sada. Jučer mi je Avalon greškom malo suspendiral račun pa sem im denes v jutro štrumfnul dvije-tri riječi nakon koji sve opet štima.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: Istraživanje svemira: Karta u jednom smjeru

Unread post by Brumiko »

Ovako bi već moglo izgledati.

Ipak je dvosmjerna karta. :kava:
Post Reply