Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
princeza_star_wars
Ewok
Posts: 6
Joined: 28 Apr 2009, 23:37

Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by princeza_star_wars »

Što bi se dogodilo da se sjeverni i južni pol zamjene jedan s drugim, odnosno da na sjever postane južni pol a jug sjeverni pol, kao što neki predviđaju da bi se moglo desiti 2012. god. ?
User avatar
Ire
Phd In Horribleness
Posts: 6638
Joined: 04 Aug 2003, 18:51
Location: Zagreb

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Ire »

koji kua?
kaj nema dovoljno sranja na ovom svijetu da se još sve preokrene naopačke??
i to još u mom životnom vijeku??
protestiram!

:mda:
Instant Geek. Just Add Coffee.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by ratchet »

Pa što. Voda u wc škojlki bi se vrtila u drugom smjeru, a na kompasu bih morao zamijeniti slova. Ne letim na jug zimi pa me nije niti briga.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
poison
Ancient
Posts: 556
Joined: 28 Sep 2005, 11:57
Location: middle of nowhere
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by poison »

na ovo mogu reći samo: lolčina!
"Madness in method, that is genius."
Frank Herbert
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by MadDog »

Da smo kitovi, grdo bi se nasukali, ovako...

Disclaimer: ovo što tvrdim nije potkrijepljeno nikakvim konkretnim znanjem, samo pretpostavkama koje se rađaju iz neukosti (zvuk se širi eterom i Zemlja je ravna ploča).

Ako proces zamjene polova bude trajao dulje vrijeme (ako budu "klizili" samo puno brže nego to čine sada) imati ćemo problema sa zračenjem svega i svačega iz svemira.
Ako bude trenutan, imati ćemo vjerojatno "mali" EMP efekt na cijeloj planeti.
Da li to znači dulji popravak elektronike ili ,recimo, generatora el.energije?
Možda i efekt prelaženja magnetom preko magnetskih nosilaca podataka?
Za razmisliti... :angel:
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2847
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Xaotix »

Ako pitaš Hollywood... jao meni... svi filmovi katastrofe strpani u jedan.
A završti će novim ledenim dobom i jahanjem T-Rexova :D

Ali mislim da je stvar malo dosadnija. Polovi konstantno putuju, i svake godine ih traže ispočetka. A kad flipnu, to traje neko vrijeme, i magnetsko polje ne nestaje. Desilo se već nekoliko puta.
Ako je vjerovati NASA-i, najžešća stvar bi bila šetanje magnetskog polja (Earth's Inconstant Magnetic Field)
E tu bi bilo veselja, jerbo bi imali nekoliko sjevernih i južnh polova posvuda. Kakve sam ja sreće, imao bi jedan usred svog dvorišta!

Znači za orijentaciju nam ostaje sjevernjača, mahovina, i znanje mađarskog. :lol:
Randomness is strong with this one!
Nog
Puppeteer
Posts: 121
Joined: 06 Aug 2009, 19:47
Location: Veja

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Nog »

princeza_star_wars wrote:Što bi se dogodilo da se sjeverni i južni pol zamjene jedan s drugim, odnosno da na sjever postane južni pol a jug sjeverni pol, kao što neki predviđaju da bi se moglo desiti 2012. god. ?
Čisto za vašu informaciju u blizini Sjevernog geografskog pola je Južni magnetski i obrnuto, tlačili me sa magnetizmom cjeli semestar pa da malo prenesem dalje. :zubo:
Navigare necesse est, vivere non est necesse
User avatar
Izitpajn
nobody
Posts: 4027
Joined: 10 Nov 2003, 17:42
Location: Sesvete Republjik
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Izitpajn »

Xaotix wrote:Znači za orijentaciju nam ostaje sjevernjača, mahovina, i znanje mađarskog.
VRLODOBRO!!!
User avatar
davors
Ancient
Posts: 795
Joined: 19 Aug 2003, 01:51
Location: Pazin
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by davors »

Prafzapraf, ideju je iskoristio još Jules Verne u svom romanu "Kupovina sjevernog pola" iz 1889. (originalni naslov je "Sans dessus dessous", Angloameričani su to prevodili ili kao "Topsy-Turvy" ili kao "The Purchase of the North Pole"). Protagonisti su isti likovi iz "Od Zemlje do Mjeseca" i "Oko Mjeseca" koji su se od svog prvog i jedinog leta jako obogatili, pa se polakomili na još veće bogatstvo, pa pokupovali svo zemljište Sjevernog pola jer "su čuli" da se ispod leda nalaze velika rudna bogatstva, pa su u grotlu Kilimandžara napravili još veći top od onog kojim su se ispalili ka Mjesecu, pa su njega, je li, "ispalili" s nakanom da samo malo pomaknu Zemljinu os kako bi im se Pol otopio i otkrio željena rudna bogatstva, ali su se preračunali pa se Zemlja preokrenula naglavačke. I sve je ostalo "normalno", samo su polovi zamijenili mjesta. Geografski polovi, s magnetnima (ili o tome da su jedni jedno a drugi drugo) se Verne nije zamarao.

Je li u kasnijoj literaturi bilo ičeg sličnog?
*Istria is a state of mind*
MadDog
Ancient
Posts: 646
Joined: 21 Nov 2003, 10:14
Location: S onu stranu komandnog prompta
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by MadDog »

davors wrote: Je li u kasnijoj literaturi bilo ičeg sličnog?
Ako me bijedno sjećanje služi, svojedobno je objavljena jedna, meni tada fascinantna priča takve nekakve tematike, ali ne znam niti gdje, niti koji je to vremenski okvir.
Najpribližnije bih rekao da se radilo o Siriusu i to negdje u prvih četrdesetak brojeva.
Da li se pomaknula Zmljina os, ili tako nešto, uglavnom, glavni junak je primoran koristiti dotadašnje zidove kao strop/pod (??!!??)
"Zapravo najbolji dokaz da postoji inteligentni život u svemiru je da ga mi još nismo pronašli" by Nessa
Hic blog hic salta
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Dagi »

Jim Johnston, Povratak oceanske struje, "Sirius" br. 85. Ondje se gravitacija zakrenula za 90 stupnjeva. I, uzgred, u tom broju se predmetni Johnston spominje kao britanski pisac, i to "malo poznat".
Dagi
Skriboman
Posts: 2320
Joined: 13 Mar 2004, 00:57
Location: Zagreb
Contact:

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Dagi »

Kad smo već pri temi, pravokutne koordinate i magnetni pol stalno se razilaze, a koliko - hoće ovisiti o lokaciji. U prijašnje vremena, topografi su u topništvu stalno imali posla s odredjivanjem popravke kompasa. Naime, ako se kao osnovni instrumnet koristi topnički kompas (zapravo rudimentarni teodolit s magnetnom iglom), a dobiveni rezultati prenose na kartu, onda ima jako smisla uračunati ovu popravku.
Azagtoth
Ewok
Posts: 14
Joined: 30 Nov 2003, 22:05
Location: Croatia

Re: Zamjena zemljinih magnetskih polova?

Unread post by Azagtoth »

It would be freakin´ limbo dance maa-n/wo-maaa-n!(izreceno teskim Jamajkanskim akcentom pod utjecajem velike kolicine opijata) :D :zubo:
Post Reply