Stroj za snove

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
Milena
The Q
Posts: 1316
Joined: 05 May 2007, 13:48
Location: tu i tamo
Contact:

Stroj za snove

Unread post by Milena »

Dobro, nije još, ali bit će.

Scary!
I blame Hemingway. Of course, I blame Hemingway for a lot of things. Still working out how to pin global warming on him. (Snarkhunter)
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Stroj za snove

Unread post by Xaotix »

Postoji projekt u kojem su slike s kamere pumpaju ravno u mozak, s ciljem da slijepima vrate vid. Ovdje je netko tu specifikaciju pročitao odostraga.
Ovo znači da će svi neugodnjaci o kojima sanjamo postati dostupni drugima... :(

Još samo da iskombiniraju te dve tehnologije, i imat ćemo umreženo sanjanje! Dreamscape MMORPG?
Randomness is strong with this one!
User avatar
Nimrod
The Q
Posts: 1385
Joined: 18 Nov 2003, 20:30
Location: zabreg
Contact:

Re: Stroj za snove

Unread post by Nimrod »

Xaotix wrote:Postoji projekt u kojem su slike s kamere pumpaju ravno u mozak
Uh, "Until the end of the world" type of thing?
English is the result of Norman soldiers attempting to pick up Anglo-Saxon barmaids, and is no more legitimate than any of the other results.
- H. Beam Piper, from "Fuzzy Sapiens"
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: Stroj za snove

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Bila je u Dylanu Dogu jedna epizoda na tu temu. Lik je snimao snove neke luđakinje i onda od njih pravio horror filmove. :D
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Stroj za snove

Unread post by Xaotix »

Nimrod wrote:Uh, "Until the end of the world" type of thing?
Yup, nešto u tom stilu... (Nisam gledao film, pa ako ima još netko, da znaju o čemu se radi :angel: )

Negdje 2000 i neke su već mogli raspoznavati osnovne oblike i snalaziti se u prostoru. Trenutno ima više različitih pristupa problemu, neki od njih pokušavaju sve izvesti i bez implanta, vježbajući ljude da "gledaju" sluhom, tj. pretvarajući vizualnu informaciju u zvuk. Nešto poput šišmiša.

U svakom slučaju, izgleda da je stvarnost opet sustigla maštu...
Randomness is strong with this one!
User avatar
buco
Jedi Master
Posts: 206
Joined: 30 Sep 2008, 20:46

Re: Stroj za snove

Unread post by buco »

Xaotix wrote:pretvarajući vizualnu informaciju u zvuk. Nešto poput šišmiša.
Tu nešto debelo ne štima, da ne davimo svekoliko pučanstvo tehnologijom! I time kako rati šiš - mišev sonar. :zubo:

Uključi organ o kojem pričaš ( ono ispod kose) paš dobit odgovor. :vrag:
Xaotix wrote:U svakom slučaju, izgleda da je stvarnost opet sustigla maštu...
Malo "morgen"! Zna majka priroda zašto nam je dala oči! :kava:

Mašta nije zabranjena ni znanstvenicima a još manje novinarima koji rade u znanstvenim časopisima. :x

Pozdrav
Pisanje priče me podsjeća na pisanje programa u asembleru !
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Stroj za snove

Unread post by Krvoje »

Xaotix wrote:Trenutno ima više različitih pristupa problemu, neki od njih pokušavaju sve izvesti i bez implanta, vježbajući ljude da "gledaju" sluhom, tj. pretvarajući vizualnu informaciju u zvuk. Nešto poput šišmiša.
E, tu me podsjeti, svi smo sisavci pa imamo sličnu osjetilnu podlogu; ima i varijanta gdje rade bez ičega :) Skroz fascinantno, bila je na youtubeu emisija uploadana o onom Benu Underwoodu. Brdo jeftinih mogućnosti se otvara, a ljudi ni čut za takvo nešto.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Stroj za snove

Unread post by Xaotix »

@Krvoje
Navodno se eholokacija može i naučiti. Jedino što je malo ljudi u stanju to savladati. Šteta.
U svakom slučaju, ostaju pomagala. Tu bi mogli dodati i BrainPort, gdje se vizualne informacije prenose preko jezika. Treba ga naučiti koristiti, kao i ostale metode, ali ima slijepih koji se s njim čak i bave slobodnim penjanjem!
U Hrvatskoj je to, nažalost, čisti SF, s obzirom da slijepi kubure i s osnovnim oblicima pomoći.

Od low-budget projekata, zanimljiva stvar je vOICe. Postoji verzija Dooma za slijepe koja radi na sličnom principu. Igrao sam je jednom i ubili su boga u meni :( :lol:

@Buco
Ispod kose? :scratch: Koje kose? :lol:
Šteta dalje trošiti kisik i jagodice prstiju... :wave:

Nego, kad se pojavi mogućnost snimanja slika iz misli (Strange Days, anyone?), bit će zanimljivo vidjeti koliki stupanj autocenzure će njena primjena proizvesti kod ljudi. Već vidim ljubomorne supružnike kako priključuju uređaj na svog partnera u snu... Ekstremne primjere poput Zlomisli ne treba ni spominjati.
Što mislite, koliko će vremena od početka primjene tehnologije trebati TV kućama da izbace reality show temeljen na njoj, poput recimo Trenutka istine?
Randomness is strong with this one!
Krvoje
Jedi Master
Posts: 231
Joined: 19 Oct 2006, 19:00

Re: Stroj za snove

Unread post by Krvoje »

Ja sam nakon čitanja članaka o Underwoodu i Kishu skontao da mi je u stvari popriličan postotak orjentacije u prostoru u domeni sluha. U smislu, zna mi se dogodit da preglasno slušam mp3 u tramvaju i osjetim se blago izgubljeno u prostoru :) Moram čut šta se oko mene događa.
Ljudi sa zdravim sluhom su poprilično dobro baždareni za pasivnu zvučnu orjentaciju.

U dokumentarcu (u pet dijelova) o malom Underwoodu imaju scenu u kojoj objašnjavaju kako su shvatili da je mali to naučio. Princip uopće nije neshvatljiv, samo je tehnika analize jeke pomalo apsktraktna. Naletjeh na zanimljiv blog kog ću proučit kad se naspavam.

A za ovo ostalo, wow, htio bi ja to probat :) Mozak je stvarno fleksibilan. Poznajem neke slijepe studente, baš me zanima jesu li oni uopće informirani o postojanju ovakvih pomagala.
-Bllaa!-
Yama yo, yama yo
Yama yo, yama yo
Yama wa ikite iru!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Stroj za snove

Unread post by Xaotix »

Negdje na vOICe-vom sajtu možeš downloadati program. Uz to ti treba još samo webcam.
Ako isprobaš, javi kako ti ide prilagodba!
Randomness is strong with this one!
User avatar
Xaotix
The Source
Posts: 2845
Joined: 19 Apr 2005, 12:55
Location: Schrodingerova kutija

Re: Stroj za snove

Unread post by Xaotix »

Evo i filmića o čitanju misli i nekim zanimljivim pitanjima vezanima uz prikazanu tehnologiju:
CBS - 60 minutes : Reading your mind (video)

Ista stvar, ali u tekstu:
How Technology May Soon "Read" Your Mind

Obratite pažnju na legalistička pitanja i neuromarketing...
Randomness is strong with this one!
Post Reply