kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Astronomija, geologija, botanika ...

Moderator: Xaotix

User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by niniane »

Ja definitivno ne bih :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Brumiko »

niniane wrote:
Brumiko wrote:Drugi takav izum jest tiskarski stroj, preciznije - pomični slog (movable type - http://en.wikipedia.org/wiki/Movable_type)[/list]
Ti bi to znao napraviti?...
Pa, pripremil bi se. ;)

Stvar nije puno kompliciranija od raznoraznih modela strojeva koje djeca rade pod tehničkim u osnovnjaku...ili su barem radila, uključivo i mene, kada sam ja išao u osnovnjak. Najosjetljiviji dio ne bi bio sam tiskarski mehanizam, nego lijevanje slova i tu bi moral dobro promozgati kako napraviti slovčane kalupe. Nakon toga, bilo bi relativno trivijalno izliti sama slova u olovu.
niniane wrote:Nije li to loše? I mean, tako drastično mijenjati povijest. Ne bismo li svi mi, da nam se to desi, trebali nastojati ne promijeniti išta veliko? Ono, akcija-reakcija, domino efekt i sl. Ti prerano napraviš tiskarski stroj, i možda fakat zbog toga nekih stvari u povijesti ne bude, ili se možda odigraju na značajno drugačiji način.
Kada bih trebao preživjeti u srednjovjekovlju, mislim da me ne bi puno dirala takva filozofska pitanja. Uostalom, tko kaže da <technobabble alert> teorija paralelnih svemira nije točna? ;)
niniane wrote:Osim toga, kako bi to realno izgledalo? Prođeš kroz vrata, nađeš se u 1000.g., i što onda? kamo ideš? Gdje nabavljaš dijelove za taj stroj? Kako ga prezentiraš svijetu? Kojem svijetu? Sirotinji ili bogatima? Tko kaže da je svijet tada bio spreman za takvo otkriće? Da te ne bi istog trena proglasili vragom ili nečim takvim?
Ne vjerujem da holivudska predodžba srednjovjekovnih ljudi kao totalnih debiloida ima baš tako čvrste temelje. Okay, jamačno je bilo grublje vrijeme, primitivniji ljudi, i tako dalje, ali nemojmo zaboraviti da je od tih i takvih ljudi ipak pokrenuta renesansa.

Interes za tiskarski stroj bi nesumnjivo bio veliki u, recimo, trgovačkim gradovima, a možda i među kraljevskom birokracijom. Interes za super-duper luk bi bio veliki u svih društvenih slojeva.
User avatar
Brumiko
Ancient
Posts: 598
Joined: 06 Sep 2007, 10:16
Location: Zagorje zelene pa prijestolnica
Contact:

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Brumiko »

Xaotix wrote:Bojim se da bi imao problem sa materijalom i alatima, ali to bi se dalo srediti. Mislim, dalo bi se to napraviti,ali pitam se koji majstor izrade lukova bi te saslušao ako nemaš nikakvo praktično znanje kojim bi mu se dokazao. A da mu se ideja svidi, samo bi ju maznuo i sam izumio kompozitni luk.
Sam bih napravio takav luk. ;)
Xaotix wrote:Što se tiče tiskarskog stroja, čak i ako se dočepaš materijala da ga sklopiš (izljevanje slogova bi zahtijevalo dobrog kovača ili čak filigrana) ostaje ti problem na čemu ćeš tiskati. Papir se pojavio tek 100 godina kasnije pa bi ga morao izmisliti sam.
Mda...u pravu si. U Europi se papir počeo proizvoditi oko 1120. kasnije nego što sam mislio. A ne znam kakva bi bila djelotvornost tiskarskog stroja na kožama...Okay, izumio bih papir! ;)

Inače, slažem se da bi lijevanje slova bilo najveći problem kojeg, moguće, ne bih mogao sam riješiti.
Xaotix wrote:Uz to, tada nije bilo potrebe za tiskarskim strojevima jer ionako nitko nije znao niti imao vremena čitati. Ne znam koliko bi profitirao istom idejom u arapskom okruženju, koje je svakako bilo naprednije u to doba. Njihovo pismo nije baš pogodno za štampanje kao latinica.
Trgovci i kraljevska birokracija su, uz dio svećenstva, sasvim sigurno znali čitati, a vjerojatno i podosta obrtnika.
Xaotix wrote:Problem kod većine izuma koje bi ljudi uveli u doba prije njihovog je dosta često sam materijal i nemogućnost precizne izrade elemenata tog izuma, kao i sakupljanje sirovina.
Da...to me podsjetilo na jednu pradavnu raspravu na [url]news:soc.history.what-if[/url] koja je počela tako što je netko upitao što bi bilo da je bicikl izumljen u Srednjem vijeku, i to onaj smiješni 19-stoljetni, da izbjegnemo očigledan problem s gumom tj. kaučukom. Mic po mic, lijepo se ispostavilo da je čak i taj i takav bicikl produkt "visoke" tehnologije koja naprosto nije postojala u Srednjem vijeku.
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by ratchet »

Mislim da ste zabucali. Da vas netko iznenada premjesti tamo imali bi velikih problema sa osnovnim preživljavanjem. I to onim što ću danas jesti, gdje ću spavati i što ću raditi. I na stranu inteligencija tadašnjih ljudi, ratovi su bili stalni, a sve strano se samo po sebi smatralo neprijateljskim. A za jezik uzmite samo hrvatske tekstove stare par stotina godina, pa mi recite što razumijete od toga. Realno, mislim da nam šanse za puko preživljavanje ne bi bile baš velike.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by niniane »

Slažem se s Ratchetom, osnovni problem je u tome. U ovom threadu bismo trebali nastojati razmišljati o realnim poteškoćama s kojima bismo se susreli u takvoj situaciji. Ergo, u koji to trgovački grad otići? I kako do njega stići? Što putem jesti?
Stvar nije puno kompliciranija od raznoraznih modela strojeva koje djeca rade pod tehničkim u osnovnjaku
Ok, then I dare you - napravi jedan za, recimo, idući SFeraKon.
Kada bih trebao preživjeti u srednjovjekovlju, mislim da me ne bi puno dirala takva filozofska pitanja
Jes, ali ti ne pričaš o PREŽIVLJAVANJU...

Mene bi, bome, bila frka oko tih filozofskih pitanja... :D Zamisli da napravim nešto zbog čega se zapravo ne rodim i onda zapnem u nemogućoj vremenskoj petlji... :zbunj:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Ariel »

ja mislim da bi ostala di jesam, split ja nastanjen kontinuirano od dioklecijana pa dalje. prije 1000 godina, tamo su bile zidine stare već 700 godine, a sigurnije je unutar zidina grada nego vani na otvorenom. općenito mislim da je lakše na moru, klima je blaža, zime nisu snježne i ako ništa, uvik se može čovik prehranit školjkama i pokojom ribom. a ima i maslina, našlo bi se i loze. :zubo:
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
User avatar
uglib
Ancient
Posts: 501
Joined: 11 Sep 2006, 12:18

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by uglib »

Ja bih se zakamuflirala u hodočasnika, prikrpala se kakvoj hodočasničkoj grupi i po dobrom starom hodočasničkom običaju žicala klopu od dobrih i pobožnih ljudi, a zauzvrat bih im propovijedala Riječ Božju pa da imam neke koristi od toga što sam bila najbolja na vjeronauku. :angel: :vrag:

Mogla bih se okušati i u likovnoj umjetnosti, nisam neki talent, ali kao srednjovjekovni umjetnik bih mogla proći sasvim pristojno.

I vjerojatno bih se pretvarala da sam muškarac, mislim da bi mi tako bilo lakše.
plavuše i vjernice definitivno bolje prolaze u životu, njih drugi čupaju iz govana
(J. Blažić)
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by niniane »

uglib wrote:I vjerojatno bih se pretvarala da sam muškarac, mislim da bi mi tako bilo lakše.
Je, imaš pravo, mislim da bih i ja, ne bi mi to bilo teško izvesti... :lol:
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
ratchet
Ancient
Posts: 879
Joined: 19 Aug 2007, 21:04

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by ratchet »

Dame su mi u svom pisanju posebno simpatićne. Prosto da vam objasnim, u godini o kojoj pričate žena se nije smatrala osobom. Ona je bila isključivo vlasništvo. Ili svog oca ili kasnije muža. I kao takve su se tretirale. A kad se pojavi nekakva vrijednost bez vlasnika, zna se, tko prvi njegovo i radi s tim što hoćeš. A još da pokažete u tom dobu inteligenciju, znanje ili talent. To su stvari potpuno nespojive sa vašim spolom u to doba. Vjerojatno bi vas odmah zatukli, nakon silovanja, da ne širite herezu među vašim spolom. Žalim, ali tako bi stvari stajale.
Muškarci ne bi mnogo bolje prošli. Jedini koji bi imali nekakvu priliku su oni vični borbi. Baratanje oružjem je univerzalan jezik, a mačevi su se uvijek unajmljivali i iz stranih zemalja. Trebalo bi dakle prvo nekog zaskočiti, ubiti i opljačakati, pa doči do oružja i konja. Ali čisto sumnjam da bi s takvih našlo mnogo, osim možda nekakvih sportaša. Ondašnji ljudi su u mlačenju bili vični. Čak i djeca, kao naša danas sa play stationom npr. Još od svog djeda znam priče o tome kako su na selima bili vješti u gađanju kamenjem ili udaranju štapovima i baratanju sjekirama. Garantiram vam da bi vas, čim se pojavite, za zavidne daljine svaki seoski deran ( ili gradski ) skinuo kamenom u glavu. I da se po svojoj prilici više nikad ne bi ni probudili. Osim žena, a onda kao što je gore opisano. Iz svega što se dosad napisalo se zapravo najviše vidi utjecaj romantiziranih filmova i neopravdanog osjećaja superiornosti spram ljudi iz prošlosti.
Čovjek je u potpunosti za religiju sve dok ne posjeti neku istinski religioznu zemlju. Nakon toga se svim srcem odjednom zalaže za kanalizaciju, mehanizaciju i zajamčenu minimalnu plaću.
Aldous Huxley
User avatar
SAMSUILUNOV OTAC
Autor u Smokvinom listu
Posts: 2110
Joined: 30 Dec 2005, 00:50
Location: 26. dimenzija, treća kuća desno, iza bukve

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by SAMSUILUNOV OTAC »

Ja bih otišao do prvog vuka i rekao mu da sam Crvenkapica.
Kap limuna, zrno soli,
I svaka rana malo više boli.
User avatar
niniane
Vampiruša
Posts: 2364
Joined: 14 Aug 2006, 11:05
Location: somewhere over the rainbow...

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by niniane »

ratchet wrote:A još da pokažete u tom dobu inteligenciju, znanje ili talent. To su stvari potpuno nespojive sa vašim spolom u to doba. Vjerojatno bi vas odmah zatukli, nakon silovanja, da ne širite herezu među vašim spolom. Žalim, ali tako bi stvari stajale.
Nisam li prije nekoliko postova napisala da bi me spalili u roku keks?... :P
... characters, personalities, stories and larps...
User avatar
Ariel
Puppeteer
Posts: 193
Joined: 02 Feb 2008, 23:14
Location: Split

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Ariel »

ova rasprava postaje depresivna. izgleda da preživit mogu jedino oni ljudi kojima je i sada život, u 2008., kao u 1000. tj. sirotinja Afrike, Azije i tome slično.
U STVARNOSTI JE REALNOST SASVIM DRUKČIJA. :kava:
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Quicksilver »

niniane wrote:Slažem se s Ratchetom, osnovni problem je u tome. U ovom threadu bismo trebali nastojati razmišljati o realnim poteškoćama s kojima bismo se susreli u takvoj situaciji. Ergo, u koji to trgovački grad otići? I kako do njega stići? Što putem jesti?
Stvar nije puno kompliciranija od raznoraznih modela strojeva koje djeca rade pod tehničkim u osnovnjaku
Ok, then I dare you - napravi jedan za, recimo, idući SFeraKon.

Okej, Mirko, za Malu Grunfovu radionicu 2009. definitivno moras izmislit nešto tog stila - tema: Put kroz vrijeme u 1009. god... Pa da vidimo
:hehe:
Quicksilver
Jedi Master
Posts: 208
Joined: 25 Aug 2006, 14:57

Re: kad bih otputovao u godinu 1000 ne, sta bih radio?

Unread post by Quicksilver »

ratchet wrote:Dame su mi u svom pisanju posebno simpatićne. Prosto da vam objasnim, u godini o kojoj pričate žena se nije smatrala osobom. Ona je bila isključivo vlasništvo. Ili svog oca ili kasnije muža. I kao takve su se tretirale. A kad se pojavi nekakva vrijednost bez vlasnika, zna se, tko prvi njegovo i radi s tim što hoćeš. A još da pokažete u tom dobu inteligenciju, znanje ili talent. To su stvari potpuno nespojive sa vašim spolom u to doba. Vjerojatno bi vas odmah zatukli, nakon silovanja, da ne širite herezu među vašim spolom. Žalim, ali tako bi stvari stajale.
Hm, da. To je nažalost istina. ...a ovdje možete vidjeti kakve uopće šanse imate za edukaciju u to doba + "briljantno" viđenje žene poznatog Tome Akvinskog
(koji je btw. bio jedan od poznatijih ženomrzaca, ali nasreću to je bilo tek u 13. st.) http://www.csupomona.edu/~plin/ls201/medieval3.html :puke:
Evo jedan link s pojednostavljenim interaktivnim sadržajem, pa bacite oko da vidite, curke, kaj biste uopće mogle raditi:
http://mw.mcmaster.ca/home.html

A ono što nas žene trenutno zanima je slijedeće - Women in the Year 1000 C.E.:
http://www.womeninworldhistory.com/women1000.html
Ukratko: jebeno loše, pogotovo ako nisi plemkinja ili (pazi sad ironije!!) ne živiš u islamskom svijetu.
Najnajnajiskrenije: I actually don't wanna go there..
Post Reply